Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rozprávka o Scientometrovi

27.11.2015 | Jozef Hvorecký

Diskusia (6 reakcií)

28.11.2015 | Rogir

Príbeh, v tomto prípade rozprávka, je výborný spôsob transferu znalostí širokej verejnosti. Po prečítaní týchto riadkov si viac uvedomujem, že vo vedecko-tvorivej činnosti by prevažujúca nad kvantitou mala byť kvalita. Je zrejmé, že kvantitatívne hodnotenie je štatisticky ľahšie uchopiteľné. Možno aj preto scientometer bude mať stále viac a viac roboty. Nemyslím si, že je to zle. Za lepšie však považujem, aby sa kvalita vychádzajúca z dolovania z databáz rozšírila na kvalitu vychádzajúcu aj zo zdravého sedliackeho rozumu. Takéto spojenectvo by mohlo byť námetom na pokračovanie v písaní ďalšej rozprávky.

28.11.2015 | Jozef Hvorecký

Rozprávku nechápem len ako transfer poznatkov širšej verejnosti. Žiaľ, aj v akademickej obci sa scientometria začína považovať za jediné kritérium hodnotenia. Prestávame sa baviť o tom, kto čo dokáže, či aký mám potenciál niečo dokázať. Túto diskusiu postupne nahrádzajú návody , ako správne vyplniť "krížovku" potrebnú k akademickému postupu.
Preto dúfam, že príbeh si prečíyajú ajj dorastajúci "Priemeríkovia a Systematičky". A budú žiadať, aby sa pri hodnotení viac prejavil zdravý rozum - a dychtivosť hodnoteného poznávať.

28.11.2015 | Roman Kanala

Je to smutné, ale je to tak. Kedysi sa publikovalo, keď mal človek čo povedať. Teraz sa publikovať musí, lebo kto nepublikuje, akoby zomrel. Publikácie sa nečítajú, len píšu a počítajú.

29.11.2015 | IvanPe

Poznam tuto rozpravku i ked u nas doma jej hovorime Balada o dozorkyni a rozprava pribeh o tom ako sa Priemerikova. Systematicky zmenili na Dozorcov, dozerajucich na zdravy socialny vyvoj jedincov. Balada hovori o tazkom boji s bohatierom Googlom, s ktorym dozorkyne zvadzaju tuhy boj a jeho pomocnikoch podpriemerikoch. Nevyhrava ani jedna strana, lebo Dozorkyne maju v rokqch rozdujucu moc a bihatier agoogle velku podporu. Ostatni z tejto smutnej krajiny utekaju tam kde uz Priemer nevladne sam a osobitost a kreativita su oslavovane ako narodeniny. Vravim, balada.

01.12.2015 | Roman Kanala

Bratislavská konferencia vedeckých podvodníkov
Martin Mojžiš, .týždeň 28.11.2015
http://www.tyzden.s...

Na konferencii nula ľudí, ale príspevok sa objaví v zborníku. Ak sa takýmto spôsobom zozbiera dosť veľa článkov, konferencia vyzerá na papieri dostatočne mohutne. Za publikovanie článku v takomto zborníku však musíte zaplatiť a práve tie peniaze sú dôvodom, prečo niekto takéto konferencie organizuje. A vy radi zaplatíte, pretože inak svoj mizerný článok publikovať nedokážete. A navyše to nejde z vašich, ale z grantových peňazí. Lenže na to, aby ste dostali granty, musíte mať dosť publikácií a vystúpení na konferenciách.

Vitajte v najspodnejších etážach kolobehu scientometrických bodov v prírode.

02.12.2015 | Jozef Hvorecký

Vituálne konferencie ťažko niečo prekoná. Tu je môj pokus - citácia avatarom:
https://zaetickepub...
Tento dlhý a podrobný článok zároveň naznačuje, že na neetické konanie nemáme my Slováci monopol.

Jozef Hvorecký

Jozef Hvorecký
  • Počet článkov: 114
  • Priemerná čítanosť: 2447
  • Priemerná diskutovanosť: 10
  • RSS blogu

O blogu

Vysokoškolský pedagóg špecializujúci sa na znalostný manažment, e-learning, na používanie výpočtovej techniky vo vzdelávaní a na manažment vysokých škôl. Svoje názory na anti-manažment vysokých škôl zhrnul v knihe Testament vedca (Premedia, 2015).Honorary Lecturer of the University of LiverpoolNávod, ako zábavnejšie učiť fyziku, matematiku a slovenčinu nájdete v poloučebnici Meňavce: Veľký tresk (Raabe, 2018). Každý zvedavec vo veku 10 - 110 rokov v nej niečo zaujímavé nájde.Člen iniciatívy Za živé univerzity