Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nevieme prečo, ale sme proti

13.07.2017 | Jozef Hvorecký

Diskusia (6 reakcií)

13.07.2017 | Roman Kanala

Čo znamená pytul DrSc?

V slobodnom svete Dr. Sc. znamená doktor vied, čo je doktor, ktorý svoj doktorák dostal na Fakulte vied. Po zlodejsky Fakulte prírodných vied.

V neslobodnom svete DrSc znamená posledný, najvyšší pytul, ktorý je ešte za CSc. Potom je už len akademik. Akademikom môže byť aj negramotný, ale negramotný nemôže byť člen-korešpondent, ako hovorí Rádio Jerevan. V neslobodnom svete sú malé doktoráky, ako PhDr, MUDr, JUDr, RSDr. A potom sú kandidáti, a napokon veľké doktoráky, ktoré sú vyhradené byzantským zmokom, povinne sediacim na vajciach.

Namiesto aby sa pytuly priniesli do súladu so slobodným svetom, tí Kalimerovia idú posilňovať personálny význam byzantských symbolov. No super.

15.07.2017 | protoplan1

Z titulu DrSc. by som si srandu nerobil. Je to síce relikt minulosti, ale je to posledný nezdevalvovaný titul, ktorý si zachoval nejakú vážnosť. Zjavne ani autor článku nepochopil význam danej pripomienky. Úmysel bol zjavne, že keď niekto získal tento titul, tak splnil dosť prísne kritéria a pri menovaní a ohodnotení profesorov by sa to malo zohľadniť. Jednoducho na Slovensku profesorom už môže byť "hocikto" (hlavne na rôznych vidieckych školách), ale ak je zároveň prof. aj DrSc. tak je vyššia pravdepodobnosť, že sa jedná o kvalitnejšieho vedca. Akurát sa obávam, aby výsledkom nebolo to, že aj tento titul sa zdevalvuje.

Komisie pre DrSc. sú celoštátne a česko-slovenské https://www.minedu....

16.07.2017 | Jozef Hvorecký

To, čo píšete o DrSc., viem.
Mojím cieľom bolo upozorniť na to, ako zle reprezentovala AK svoju predstavu čitateľom. Asi si nemyslíte to, čo vypláva jednoznačne z textu, že zvyšovanie významu DrSc. je problémom. Text AK to však hovorí (a ja si to myslím, aj keď opačne ako AK.)
Súhlasím, že akonáhle sa bude vyžadovať ako "povinný", tak sa zdevalvuje. Kvalita sa totiž zabezpečuje inak ako rozširovaním registra titulov (pridávaním nových a nových). Navyše mám s ním problém - bol zavedený v r. 1953 pod sovietskym vplyvom. Spolu s ním aj CSc. Ten nižší (CSc.) sme kvôli kompatibilite so svetom nahradili PhD. Titul DrSc. však ekvivalent vo svete nemá, takže ho nebolo čím nahradiť. Jeho majitelia sa ho však nechceli vzdať - a teraz chcú dokonca zvyšovať jeho dôležitosť.
Je udržiavanie tejto sovietskej tradície až natoľko žiaduce?
Inak na tému titulománie som kedysi dávno napísal blog https://blog.etrend...

16.07.2017 | Roman Kanala

Ja nemám o DrSc a o pytuloch všeobecne nejakú dobrú mienku. Poznal som DrSc na prestížnej technickej škole, svoj pytul asi dostal za stranícke zásluhy, bol to tupec. Poznal som docentov, ktorí sa nesmeli stať profesormi. Poznal som výskumníkov, ktorí nesmeli učiť a tak ich schovali do Akadémie vied. Publikačná činnosť nula, hoci boli vedúcou osobnosťou, na publikáciách sa ich meno nesmelo objavovať. Odborne sa tomu hovorilo "neosoba".

Vo francúzskej kultúre sa pytuly vôbec nepoužívajú, na rozdiel od rakúsko-nemeckej. Monsieur X, Madame Y. Na konferenciách sa pripojí PhD, alebo profesor, lebo to prostredie vyžaduje. V Sovietskom zväze chodili po uliciach vyodznačkované opice s metálmi z vojny, ktoré si tak dokazovali dôležitosť a mohli prednostne kúpiť fľašu mlieka, aj keď nebolo. Alebo fľašu vodky. V slobodnom svete rozhodujú iné veci, ako v Byzancii.

16.07.2017 | traveller

Cakat od statnej institucie, ze prizna ze v niecom v minulosti konkretne pochybila a nebodal by chcela vyvodit dosledky tak to je podla mna prilisny optimizmus. Politicka situacia na to nastavena nie je. V tom lepsom pripade statna sprava navrhne riesenie ale nikdy sa nebude pustat do kritiky minulosti.

Podla uvedeneho textu zase logicky statna sprava riesi hluposti. V principe su podla mna tituly pri akademickej praci irelevantne. Aj v tej nemeckej kulture postupne ich dolezitost pada a dolezitost skutocnych vystupov akademickej / vedeckej praci narasta.

Tak ako mame mlieko vyssej a nizsej kvality, tak mame tituly vyssej a nizsej kvality, Aj ked ma lekar 5 drsc a slovnik 4 cenovej by sme ho nemali povazovat za odbornika. A to iste plati pre kazdy odbor. Ako vidiet koncepcne videnie problematiky je stale zasadny problem statnej spravy a dotycni stale pokracuju v zabetonovavani seba a svojich kamosov v systeme.

19.07.2017 | Jozef Hvorecký

Tituly sú príznakom dosiahnutia istej kvalifikácie. Netvrdia však nič viac než to, že človek splnil isté formálne kritériá. Na tie sa žiaľ kladie čoraz väčší dôraz. Kedysi bola rozhodujúca myšlienka - samozrejme musela byť originálna a dobre odôvodnená. Dnes je čím ďalej podstatnejší počet strán, citácií, predchádzajúcich publikácií - samotná myšlienka práce a jej zmysel sa - pomaly, ale iste - dostáva do úzadia.
Presne toto je v pozadí nového uctievania DrSc. Už nejde o to, aby bol človek významný vedec s vlastnou školou, ktorou ovplyvnil vednú disciplínu a jej vnímanie. Prečítajte si v tejto súvislosti napríklad kritériá na získanie DrSc. na https://www.minedu....„drsc“/ Okrem kopy čísel neobsahujú nič.

Jozef Hvorecký

Jozef Hvorecký
  • Počet článkov: 91
  • Priemerná čítanosť: 2555
  • Priemerná diskutovanosť: 10
  • RSS blogu

O blogu

Vysokoškolský pedagóg špecializujúci sa na znalostný manažment, e-learning, na používanie výpočtovej techniky vo vzdelávaní a na manažment vysokých škôl. Svoje názory na anti-manažment vysokých škôl zhrnul v knihe Testament vedca (Premedia, 2015).
Profesor Vysokej školy manažmentu v Trenčíne (campus Bratislava)Honorary Lecturer of the University of LiverpoolČlen iniciatívy Za živé univerzity