Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Návody na podvody

06.11.2018 | Jozef Hvorecký

Diskusia (11 reakcií)

06.11.2018 | martin33

Český zákon postihuje „úmyselné neoprávnené použitie diela inej osoby“. Vzťahuje sa teda nielen na kopírovanie aj na napísanie práce niekým iným než „autorom“

A co ked skutocny autor da plagiatorovi "licenciu na pouzite diela" ?

06.11.2018 | Jozef Hvorecký

V zmysle autorského zákona to síce možné je (napríklad námet na film). Aj vtedy treba uviesť, kto je pôvodným autorom.
V prípade záverečných prác sa tieto veci riešia napríklad zoznamom literatúry, citovaním a parafrázovaním. Na to existujú pomerne presné pravidlá. Autor navyše musí v úvode uviesť, že "túto prácu som vypracoval samostatne ...". Čím sa myslí, že spomínané časti musia byť krátke a logicky včlenené do hlavnej témy práce, ktorá je vo všetkom ostatnom originálna.

06.11.2018 | martin33

Citacie sluzia na to, aby bolo mozne legalne pouzit casti diela ineho autora bez nutnosti ziadat tohto autora o povolenie.

Autorsky zakon ale pozna tzv. "zamestnanecke dielo" (§ 90), teda situaciu, kde zamestnanec vytvori dielo (za odmenu od zamestnavatela), ale ako autor je uvadzany zamestnavatel.
Ak teda plagiator uzatvori so skutocnym autorom pracovnopravny vztah, moze jeho dielo uvadzat pod svojim menom.

(6) Ak zamestnávateľ vykonáva majetkové práva autora k zamestnaneckému dielu, platí, že autor udelil súhlas aj na
b) označenie diela menom, obchodným menom alebo názvom zamestnávateľa,

06.11.2018 | Jozef Hvorecký

Toto však určite nie je situácia pri písaní záverečnej práce pri štúdiu na VŠ. Vtedy musí vystupovať každý za seba.

07.11.2018 | alf1

toto je ale absurdna debata, ze?
my sa tu uplne vazne bavime o tom, ci je schopny clovek, ktory absolvoval pat ci sest rokov nejakeho studia, zhrnut zlomok svojich vedomosti do par desiatok stran pisaneho textu a nasledne si ich obhajit?
a ak to schopny nie je, ci je pripustne, aby svoj pamflet vylepsoval castami ci celymi cudzimi dielami cez znalost ctrl-c/ ctrl-v?
a nikto sa ani nepozastavi nad tym, ako je mozne ziskat maly doktorat cez doktorandske studium, teda cez dizertacnu, a nie rigoroznu pracu? a preco kazdy hlada akusi rigorozku? ked sam kapitáň tvrdí, ze absolvoval uplne iny typ studia.
"“Som riadny absolvent UK Bratislava, riadne som dokončil doktorandské štúdium."
https://glob.zoznam...

07.11.2018 | Jozef Hvorecký

Milý alf1,
Vo svojich blogoch sa snažím oddeliť dlhodobé ciele akademickej obce (t. j. sprehľadnenie a zefektívnenie podmienok pre jej prácu) od drobností až hlúpostí (akými je skomolenie typu štúdia jedincom, ktorý má problémy aj pri oveľa jednoduchších slovách).
Samozrejme, práce CTRL+C a CTRL+V je nemorálna metóda tvorby práce. Ale ak už ju niekto použije, vzniká otázka, čo ďalej. O tom je blog. Dúfam, že ste pochopili.

07.11.2018 | alf1

:-)
mily jozef,
ved prave. o tom. ak sa chceme bavit o vznesenych dlhodobych cieloch v prostredi, v ktorom sa bezne fixluje a podvadza uz v jeho samom zaklade, v jeho najzakladnejsom parametri. ktory je uspesne zvladnutie trivialnej prace bez podvodov.

to je potom dalej ako to zapinanie kabata, ked sa pri spodnom gombiku pomylim o jednu dierku.
takze otazka je, co dalej? no ale taka otazka predsa nesmie byt ani polozena. uz davno pred nou musi byt jasne, co dalej s podvodnikom. v clanku je to predsa zdoraznene uz v perexe:
"Pražská Karlova Univerzita po prvý raz v histórii odobrala titul absolventovi, ktorý do svojej diplomovej práce skopíroval rozsiahle časti z iných prác."

07.11.2018 | Jozef Hvorecký

Dnes dopoludnia som sa dozvedel šokujúcu zvesť o tom, ako ďaleko až siaha amorálnosť našej akademickej obce a jej okolia. Spracujem ju v nasledujúcom blogu - ale najprv sa musím z nej aj sám zotaviť.
Áno, začať treba - aj keď po tomto začínam pochybovať, či sa ešte začať dá.

10.11.2018 | Róbert Kysel

Voľby rektora na Univerzite Komenského v Bratislave?

06.11.2018 | Roman Kanala

Dobroš Trtoš je preukázateľne kalibašter. Napriek tomu ďalej mokvá na Generálnej spolužiakúre. Súdne sa to vedome zapotrošilo tak, aby vec bola pridelená nesprávnemu súdu, ktorý počkal, než to skonštatuje. Správne sa to malo stať do troch dní, nie troch rokov.

Poučenie je, justičným darebákom sa nedá veriť. Ich spolupatričnosť je silnejšia, ako rešpekt zákona.

15.11.2018 | Roman Kanala

Kapitán Danko je falošný JUDr:

Danko vykradol päť učebníc, jeho rigorózna práca je plagiát
Mária Benedikovičová, Daniel Vražda, Denník N, 15. novembra 2018 8:00
https://dennikn.sk/...

Jozef Hvorecký

Jozef Hvorecký
  • Počet článkov: 116
  • Priemerná čítanosť: 2415
  • Priemerná diskutovanosť: 10
  • RSS blogu

O blogu

Vysokoškolský pedagóg špecializujúci sa na znalostný manažment, e-learning, na používanie výpočtovej techniky vo vzdelávaní a na manažment vysokých škôl. Svoje názory na anti-manažment vysokých škôl zhrnul v knihe Testament vedca (Premedia, 2015).Honorary Lecturer of the University of LiverpoolNávod, ako zábavnejšie učiť fyziku, matematiku a slovenčinu nájdete v poloučebnici Meňavce: Veľký tresk (Raabe, 2018). Každý zvedavec vo veku 10 - 110 rokov v nej niečo zaujímavé nájde.Člen iniciatívy Za živé univerzity