Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ľahko sa povie: odobrať titul

24.11.2018 | Jozef Hvorecký

Diskusia (14 reakcií)

24.11.2018 | martin33

V takomto pripade by mal zasiahnut prezident a profesora jednoducho nevymenovat.
Prezident by nemal byt len "podpisovac" a "potriasac rukami" ale by mal svoju funkciu vykonavat aktivne a v pripade akejkolvek pochybnosti, cloveka do funkcie jednoducho nevymenovat. To by sa nemalo tykal len profesorov, ale aj sudcov, ministrov a ostatnych funkcii do ktorych vymenuva prezident. Demokraticka legitimita priamo voleneho prezidenta ho k tomu opravnuje.

24.11.2018 | skorodochodca

a ako sa to prezident dozvie? ... keď má od rady odovzdať udelený titul ....

24.11.2018 | martin33

"Dobra dusa", ktora prezidentovi oznami indicie, ze nieco nie je v poriadku, sa urcite najde.

25.11.2018 | alf1

a potom co?
dobre, prezident sa dozvie, overi si to, organ, ktory to spachal mu to dokonca potvrdi. a potom co?
treba si uvedomit, ze statny organ ci statna institucia moze robit vylucne a len to, co mu nariaduje alebo umoznuje zakon. na rozdiel od bezneho obcana, ktory moze robit vsetko, co mu zakon nezakazuje.
cize - na to, aby mohol ci musel akykolvek statny organ konat, musi na to mat mandat - zo zakona.
ktory zakon prezidentovi nariaduje ci umoznuje takyto postup...?

25.11.2018 | martin33

Zakon najvyssi - Ustava :
" Prezident vykonáva svoj úrad podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie je viazaný príkazmi".

24.11.2018 | Jozef Hvorecký

Máte pravdu. Ale keď to nespravil v prípade plagiátora, prečo by to mal spraviť v prípade tohto švindlera?
Okrem toho, prípad ešte neprešiel vedeckou radou univerzity. Nebolo by jednoduchšie upratať si doma?

24.11.2018 | martin33

Prezident je len "nastroj poslednej instancie", je samozrejme lepsie, ak sa to stopne ovela skor.

24.11.2018 | Roman Kanala

Teoreticky je prezident súčasťou vyvažovacieho systému protiváh moci a má ako posledná inštancia dbať na fungovanie inštitúcií. Jeho právomoci sú však od Mečiara okliešťované tak, že je z neho podpisovadlo.

Starý uj Čentéša nepodpísal a nepodpísal, no Mečiarova dievka Macejková neumožnila to isté Kiskovi a musel vymenovať novú vládu smeráckych lotrov. Pri profesoroch tú povinnosť nemá. Ale plagiátora vymenoval, hoci sa o ňom písalo v novinách.

24.11.2018 | martin33

To, ze vymenovat vladu alebo ustavnych sudcov "musel" je len dokazom jeho slabosti. V tej istej ustave, kde sa pise, ze rozhodnutia US su vseobecne zavazne (a teda by sa nimi mal riadit aj prezident) je zaroven napisane " Prezident vykonáva svoj úrad podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie je viazaný príkazmi".

25.11.2018 | LOs

ak to je podvod, je jedno, kto vsetko sa na nom podielal, z podvodu (protipravneho konania) nemoze vzniknut pravne relavantna situacia (pravo na titul).
Stara zasada rimskeho prava - ex iniuria ius non oritur, ktora plati a je respektovana aj v nasom pravnom systeme (je k tomu aj judikat ustavneho sudu). Ergo titul nenadobudol pravnym sposobom, pravo nan mu vobec nevzniklokonanie bolo nulitne, lebo bolo zalozene na protipravnom stave.
Nikto nemusi nic odoberat, taky clovek titul vobec nenadobudol.

25.11.2018 | Roman Kanala

Ešte nájsť súd, ktorý by to takto konštatoval.

25.11.2018 | LOs

je viacero judikatur a rozhodnuti Ustavneho sudu SR, v ktorych potvrdzuje platnost zasady “z neprava nemoze vzniknut pravo” (co je slovensky ekvivalent zasady ex iniuria ius non oritur), aj ked ich samotna podstata sa tykala inych sporov. Tato zasada sa tyka aj subjektivnych prav (napr. nadobudnutia titulu), ktorych “...ochranu je potrebne plne rešpektovať len vtedy, ak išlo o práva nadobudnuté v dobrej viere...”.
Ano, mozes mat pravdu v tom, ze by to chcelo mozno explicitny judikat pre taketo situacie, ale jednoznacne to pravny zaklad priamo z Ustavneho sudu je.

26.11.2018 | Roman Kanala

Ústavný súd rozhoduje raz tak, raz onak, podľa ficopotrieb. Viď právomoci Starého uja nepodpísať Čentéša, kde mu počkali do konca funkčného obdobia a potom mu to odobrili. Zato Kiskovi kopli do členka veľmi rýchlo. Opačný nález pri rovnakom meritórnom rozhodovaní.

25.11.2018 | slobodný človek v rámci možností

+++

Jozef Hvorecký

Jozef Hvorecký
  • Počet článkov: 119
  • Priemerná čítanosť: 2380
  • Priemerná diskutovanosť: 10
  • RSS blogu

O blogu

Vysokoškolský pedagóg špecializujúci sa na znalostný manažment, e-learning, na používanie výpočtovej techniky vo vzdelávaní a na manažment vysokých škôl. Svoje názory na anti-manažment vysokých škôl zhrnul v knihe Testament vedca (Premedia, 2015).Honorary Lecturer of the University of LiverpoolNávod, ako zábavnejšie učiť fyziku, matematiku a slovenčinu nájdete v poloučebnici Meňavce: Veľký tresk (Raabe, 2018). Každý zvedavec vo veku 10 - 110 rokov v nej niečo zaujímavé nájde.Člen iniciatívy Za živé univerzity