Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Garant: Nedotknuteľný a privilegovaný rukojemník

20.12.2019 | Jozef Hvorecký

Diskusia (2 reakcie)

22.12.2019 | Jaroslav Raztocny

Pan Hvorecky, drzim Vam palce v obrode skolstva.
Ak mozem prispiet, tak problemom samotnej garancie kvality a razvoja studijneho programu (dovod existencie garanta) nemoze byt:
- nemeratelny popis, ze garant je “len” zodpovedny za kvalitu a rozvoj studijneho programu. Cim sa ta kvalita meria? Poctom studentov? Poctom absolventov?
- podmienka, ze by to mal byt len pedagog. To je najvacsi omyl pri legislativnom rozvoji skolstva v tejto krajine. Chybaju v skolach ludia z praxe. Nedostatok takej skusenosti generuje “kvalitu a rozvoj” nie len studijneho programu, ale aj kvalitu absolventov. Co je zial velky problem.
Takze, nech sa presunie garancia kvality alebo rozvoja kamkolvek, nezabudajte na prenos skusenosti z realneho sveta do akademickeho (a samozrejme aj smerom von). Inak to bude nadalej len fraza.
Drzim este raz palce.

22.12.2019 | Jozef Hvorecký

Ďakujem za milé slová a držanie palcov. V súlade s európskymi štandardmi ESG 2015 by malo byť garantom pracovisko a malo byť využívať svoje špecifiká. Nimi môžu byť aj špecifické potreby praxe budúcich absolventov. To doteraz neplatilo - a bojím sa, že ani nová agentúra to nepovažuje za svoju prioritu. Našťastie VŠ sa začínajú ozývať. Kým minulú akreditačnú komisiu poslúchali na slovo, teraz sa už ozývajú. Chápu, že viedla vzdelávanie do (akademického) pekla.

Jozef Hvorecký

Jozef Hvorecký
  • Počet článkov: 120
  • Priemerná čítanosť: 2378
  • Priemerná diskutovanosť: 10
  • RSS blogu

O blogu

Vysokoškolský pedagóg špecializujúci sa na znalostný manažment, e-learning, na používanie výpočtovej techniky vo vzdelávaní a na manažment vysokých škôl. Svoje názory na anti-manažment vysokých škôl zhrnul v knihe Testament vedca (Premedia, 2015).Honorary Lecturer of the University of LiverpoolNávod, ako zábavnejšie učiť fyziku, matematiku a slovenčinu nájdete v poloučebnici Meňavce: Veľký tresk (Raabe, 2018). Každý zvedavec vo veku 10 - 110 rokov v nej niečo zaujímavé nájde.Člen iniciatívy Za živé univerzity