Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Financie samy o sebe našu vedu nezachránia

30.07.2019 | Jozef Hvorecký

Diskusia (5 reakcií)

30.07.2019 | Juraj Mašláni

Skvelá úvaha. A apel. Ale apel komu? Politici (vlády) nič neurobia bez tlaku svojich voličov, teda verejnosti, povedzme bez tzv. verejnej mienky.
Aby sa niečo zmenilo, treba intenzívne a koncepčne (a na Slovensku zrejme aj dosť dlho) pracovať na verejnej mienke v prospech vedy a jej významu pre spoločnosť. Aby sa veda - a školstvo - stali jednou z priorít akejkoľvek budúcej vlády.

31.07.2019 | Jozef Hvorecký

Nie je to iba výzva k politikom. Je to aj výzva smerom k akademickej obci, aby spoločne presadzovala svoje záujmy vrátane zvýšenia podielu z DPH. Dnes spoluprácu nahradzuje boj o tých pár grošov, ktoré politici milostivo pridelia. Spolu by dokázali bojovať o to, aby percento bolo vyššie. Len by muselo byť vopred jasné, že tí, ktorí si dnes dokážu uchmatnúť najviac, sa postarajú o to, aby podiel ostatných tiež narástol. Dnes sa riadia princípom "Všetko alebo nič". To samozrejme vylučuje podporu zo strany tých, ktorí na súčasný systém doplácajú.
Súhlasím s vami, že podpora verejnosti je nevyhnutná. Jej základom je však jednota vedcov - založená na vzájomnom porozumení a rešpekte.

31.07.2019 | Peter "fotoba" Fodrek

>zvýšenia podielu z DPH

asi bolo myslené HDP


V texte

>Potrebujeme pochopiť, že kľúčom k vedeckým úspechom nie je geniálny jednotlivec ani vedecká elita, ale
>vedecká komunita, jej spôsob života, výskumné praktiky a metódy jej manažovania.

Toto je veľmi sporné. Sú odbory, kde je to o "jednej geniálnej hlave" a tím zdržuje a sú odbory, kde to ide jedine tímovou prácou.>Špička nevyrastie z večera na ráno.

súhlas

>Nečudujme sa, že v Česku a Poľsku majú po 32 grantov ERC a v Maďarsku
>dokonca 67, kým my iba 2. To nemôže byť iba financovaním. Ich dvojnásobne vyššie financovanie nemôže –
>samo osebe – viesť k rozdielu v rádoch.

Budete sa čudovať, ale môže. Na webu potrebujte minimálnu infraštruktúru, a ak ju nemáte:
1. Nikto Vás do konzorcia nezoberie, aby ste získali skúsenosti a v bdúcnosti boli hlavným žiadateľom.
2. Sami neurobíte výskum, ktorý chcete a vedeli by ste robiť.

Áno potenciál byť v projekte je daný určitým integrálom financií, a nie len okamžitou hodnotou, ale ak je okamžitá hodnota nízka 20 rokov, je nízky aj integrál...
31.07.2019 | Jozef Hvorecký

Ďakujem za upozornenie na chybu. Preklep HDP a DPH patrí "k mojim obľúbeným".
S ostatným súhlasím.
Len dodávam, že s Čechmi, Poliakmi aj Maďarmi sme stáli pred tridsiatimi rokmi viac-menej na tej istej štartovacej čiare. Takže rozdiel nie je vždy vo financiách (lebo nehrajú v každom výskume rovnakú úlohu), ale v premárnených príležitostiach. Je pochopiteľné, že máme ako menší štát menej grantov, ale podiel 32:2, či dokonca 67:2 sa už nedá úplne vysvetliť vaším argumentom.

31.07.2019 | Juraj Mašláni

Úplny súhlas.

Jozef Hvorecký

Jozef Hvorecký
  • Počet článkov: 116
  • Priemerná čítanosť: 2417
  • Priemerná diskutovanosť: 10
  • RSS blogu

O blogu

Vysokoškolský pedagóg špecializujúci sa na znalostný manažment, e-learning, na používanie výpočtovej techniky vo vzdelávaní a na manažment vysokých škôl. Svoje názory na anti-manažment vysokých škôl zhrnul v knihe Testament vedca (Premedia, 2015).Honorary Lecturer of the University of LiverpoolNávod, ako zábavnejšie učiť fyziku, matematiku a slovenčinu nájdete v poloučebnici Meňavce: Veľký tresk (Raabe, 2018). Každý zvedavec vo veku 10 - 110 rokov v nej niečo zaujímavé nájde.Člen iniciatívy Za živé univerzity