Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako dokázať plagiátorstvo

10.12.2018 | Jozef Hvorecký

Diskusia (11 reakcií)

10.12.2018 | skorodochodca

Pán Hvorecký, pamätám si po revolúcii časy, keď na internete a v novinách inzerovali vypracovanie diplomovej práce ... ako pomoc lenivým študentom .. samozrejme za peniaze ... možno to boli málo zarábajúci asistenti z vysokých škôl. Ja som diplomovku spracovával v roku 1980, kedy takéto možnosti neboli.
Nedivil by som sa, ak by nemenovaný politik svoju rigorózku takto kúpil, pred skúškou prečítal a na skúšky prišiel informovaný .... a na druhej strane, neviem si predstaviť "osobný prínos" to teórie verejnej správy bez opísania myšlienok zákona, dôvodovej správy, prípadne z medzirezortného pripomienkovania. Okrem toho, pri tom množstve študentov sa táto téma môže zopakovať x-krát ... a zakaždým vytvoriť "niečo nové" by mohlo viesť aj do psychiatrickej ambulancie ... a možno aj do Bruselu ...
Môj názor na účel školstva je v prvom rade odovzdať doteraz ľudstvom nadobudnuté poznatky a naučiť logicky dedukovať, pretože Newtonove zákony netreba objaviť nanovo ....

10.12.2018 | Jozef Hvorecký

Pán skorodôchodca,
Ako "uždôchodca", teda človek očividne starší od Vás, súhlasím s tvrdením "účel školstva je v prvom rade odovzdať doteraz ľudstvom nadobudnuté poznatky" maximálne do úrovne bakalárskej.
Už na magisterskej úrovni však musí pribudnúť "naučiť sa logicky dedukovať". To tvrdíme vo vzájomnej zhode. Ako o tom presvedčím štátnicovú komisiu, keď predložím prácu, v ktorej nie je jediná vlastná myšlienka? A rigorózna práca by mala byť ešte o stupienok vyššie.
Nemusí ísť o prácu, ktorá bude kandidovať na Nobelovu cenu. Musí to byť ale práca, z ktorej sa čitateľ dozvie niečo nové, niečo, čo ho presvedčí, že autor je individualita s vlastným myslením. Ak toto vysoká škola nedokázala z poslucháča vychovať, načo ju vôbec študoval?

10.12.2018 | OliWer1

Aby mal titul a mohol prevadzkovat advokatsku prax, kde nanho makali koncipienti a par advokatov.

10.12.2018 | Jozef Hvorecký

Máte pravdu. Ale škola - ak nemá byť úplne zbytočná - musí zdôrazňovať vlastné kritériá kvality. Teda aj preverovať, či jej očakávaný absolvent naozaj ovláda "doteraz ľudstvom nadobudnuté poznatky a vie logicky dedukovať".

12.12.2018 | alf1

priznam sa, robil som jednu taku pracu. na skusku, zaujimalo ma, ako funguje system.
z oblasti, o ktorej som dovtedy nemal ani sajnu. a nikdy ma ta sfera nezaujimala. popis cinnosti akehosi sportoveho klubu. ani som netusil, o com to je.
nic som nemusel kopirovat, nasiel som na webe nespocetne mnozstvo zdrojov na tu temu a z tych som vlastnymi myslienkami stvoril cosi, o com som dovtedy nemal ani sajnu. ziadne copypaste, naco?
no ale ak uz ani toto nedokazu dnesni absolventi slovenskeho vysokeho skolstva zvladnut, svedci to nielen o ich urovni, ale aj o urovni celeho skolstva. zvladnut vyhladanie pre nich uplne neznamych poznatkov cez otvorene zdroje. a ich zosumarizovanie. ak sa teda nepytam, co tam niekolko rokov robili a studovali ci "studovali". aj absolvent odborneho ucilista sustruznickeho je predsa schopny po troch rokoch svojho ucenia prerozpravat vysledky svojho ucenia do par stranok textov a vydat na tu temu "diplomovku". len ranna kontrola a rozbeh sustruhu vyda na dve strany v uvode... nevraviac uz o popise a vetveni na klasicke a digitalne - cnc, strucne prerozpravane - kazda vetva na desiatkach stran.
mimochodom - ten moj podradny pamflet skutocne presiel, aj na moje velke pocudovanie. vlastne som sa tym skor bavil a testoval som absurditu sucasneho systemu. sam by som ho ohodnotil na urovni slabuckej maturitnej slohovej prace. ak vobec, pri trochu prisnejsom pohlade by som s tym ani nezmaturoval. len slabucko hryzkal v kute. :-))))

12.12.2018 | alf1

errata:
vyssie popisane nema nic spolocne s realitou a akekolvek suvislosti so skutocnostou a so zijucimi ci zosnulymi osobami, su len cisto nahodne, cele som si to vymyslel. to slubujem na cestne pionierske a iskrickove.
:-))))))))))

10.12.2018 | HromBlesk

POstreh z anglicka. Student pri prijatí na školu podpisuje, že súhlasí aby mu bol odobratý titul ..a sú tam rôzne dôvody, napr u lekára stačí na odobratie titulu danej univerzity fakt že mal v krvi viac ako 2 promile. o podozrení z plagiítorstva ani nehovorím. okamžite strácaš titul.

10.12.2018 | IvanPe

Prva veta, vyborny postreh, ktory si dovolim doplnit.
Ak je schopnost klamat hlavnym pracovnym nastrojom politika (a obchodnika) (vid napr tu: Zdenek Vybiral: Lži, polopravdy a pravda v lidské komunikaci), potom ten politik co nevie klamat je diskvalifikovany pre politiku, o riadenie statu nehovoriac.
Ale je Danko Ctrl C., Ctrl V. schopny politik?
Alebo len volici nevedia, alebo nechcu, rozlisovat klamstvo od pravdy?
V pripade ak je Danko schopny politik, tj standardny, potom ‘ide karavana dalej’, ale ak volici nerozlisuju loz od pravdy, potom je to jedno a ziaci/ studenti ziju v internetovych, televiznych, ci inych bublinach s istotou, ze sa o nich realny svet postara. To by ale znamenalo, a nepochybujem, ze Vam z ucitelskej praxe je to jasne uz davno, ze pokial prax nevystavi objednavku na konkretne zrucnosti, ktore potrebuje, dovtedy to bude jedno, kto a za akych podmienok ziskal pravo uzivat ten ktory titul.

10.12.2018 | Brano L.

Pozrite, poznám známych a kamarátov, že nepoznajú nikoho v svojom okolí, ,kto je schopný voliť SNS a Smer -(samozrejme nejde o len o nejakú politickú stranu). Možno len žijú v svojej bubline.
Ja mám kolegov, o ktorých určite viem, že patria do mainsteamu - SMER, SNS, ZRS, Sme rodina a podobne.
A keď sme hovorili o Dankovi, tak presne zaznel argument - to nie je nič zlé, že takto robil prácu, veď tak sa to robí. Aj ja som mužovi pomáhala s bakalárkou, tak to viem.
Proste v takom človeku, vzhľadom aj na vývoj na Slovensku ostatných 25 rokov nie je ani kúsok sebarefleksie, ani kúsok uvažovania typu...ak Danko podvádza takým spôsobom, potom tým istým spôsobom bude podvádzať aj mňa ako voliča. Proste nepoučiteľní.

10.12.2018 | IvanPe

Vola sa to spolocenska dohoda: nepisane pravidla, ktore spolocnost/ vacsina vyzaduje aby sa dodrziavali.
Na Slovensku ta spolocenska dohoda hovori, ze podvadzat je povolene pokial clovek nie je prichyteny pri cine mocou, ktoru treba porazit.
Slovak/ vacsina nechape, ze kedze si vladne sam tak podvadza sam seba. Smutne a vo vyspelych krajinach povazovane za hendykepujucu charakterovu crtu, pochopitelne.

10.12.2018 | Jozef Hvorecký

O vyššej akademickej kultúre českej akademickej obce svedčí aj pokračovanie príbehu: http://a2larm.cz/20...

Jozef Hvorecký

Jozef Hvorecký
  • Počet článkov: 117
  • Priemerná čítanosť: 2403
  • Priemerná diskutovanosť: 11
  • RSS blogu

O blogu

Vysokoškolský pedagóg špecializujúci sa na znalostný manažment, e-learning, na používanie výpočtovej techniky vo vzdelávaní a na manažment vysokých škôl. Svoje názory na anti-manažment vysokých škôl zhrnul v knihe Testament vedca (Premedia, 2015).Honorary Lecturer of the University of LiverpoolNávod, ako zábavnejšie učiť fyziku, matematiku a slovenčinu nájdete v poloučebnici Meňavce: Veľký tresk (Raabe, 2018). Každý zvedavec vo veku 10 - 110 rokov v nej niečo zaujímavé nájde.Člen iniciatívy Za živé univerzity