Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Akademická etika „na prázdninách“

05.08.2017 | Jozef Hvorecký

Diskusia (6 reakcií)

05.08.2017 | Roman Kanala

Výborný článok, smutné čítanie.

Do pozornosti tiež doporučujem detailný rozhovor s Róbertom Mistríkom:

Som vedec, nie kovboj
Denisa Gdovinová
https://www.tyzden....
Špičkový vedec Róbert Mistrík z firmy HighChem sa o grant uchádzal bez úspechu.

06.08.2017 | Brano L.

Spoločnosť je presne tak pomýlená ako samotný spoločenský systém to vyprodukoval.
Po revolúcii vládli gangstri spolu s mafiou. Teda to čo zaviedlo HZDS nikdy nebolo úplne odstránené.
Z tohto dôvodu aj univerzity a SAV vyzerajú presne tak. Etika je v háji, dôležité je prežiť. Tí, čo robia eticky, buď sú odložení v nejakom ústave, alebo emigrovali. Manažment univerzít sa neučí a nie je to u nás profesia. Manažujú tí, čo väčšinou chcú moc. Preto to tak vyzerá.
O ministerstve si nerobím ilúzie.
Ak by totiž chceli rozdeľovať peniaze férovo, začalo by sa skôr (na prelome 2014/2015), vo viacerých výzvach s medzinárodnými hodnotiteľmi a prepracovaným systémom hodnotenia. Ale to nikdy nebol zámer - aby to bolo čo najférovejšie urobené.

06.08.2017 | Roman Kanala

Zlodejsko je uzavreté do seba ako v predošlom socíku. Stále existujú pochybné typy ako Plavčan, ktorý si získal zbierku pytulov tak, že ani nepracoval na univerzite, ale na ministerstve. Alebo Jahnátek, ktorý o energetike veľa nevie, ale je profesorom energetiky, lebo chemická profesúra práve nebola nikde voľná. Stále sa počítajú plytké publikácie a medzinárodné zborníky, ktoré sú medzinárodné, lebo tam prispeli dvaja Česi a jeden Poliak, ktorý si prišiel kúpiť docentúru. Akreditačná komisia a výberové komisie sú prísne miestne a cudzích tam neslobodno pustiť. Ak človek pôsobil v zahraničí, je to handicap, lebo si nevysedel miesto pekne doma ako všetci, ktorí nevytiahli päty zo svojej školičky. A tak sa nemožno čudovať, keď červíčkovi rodný chren sladkým zdá sa byť.

07.08.2017 | redpepper

S týmto sa stotožňujem. Slovenský systém je nastavený na prežívaní priemerných a podpriemerných. V poslednom období sa nadmerne množia aj rôzni vedeckí podvodníci. Aj keď toto nie je len slovenský problém, vysoká miera tolerancie korupcie umožňuje, že títo sú v nadštandardnom množstve.

07.08.2017 | Jozef Hvorecký

To, ako hlboko sa "slovenskosť" zakorenila na našich VŠ a v akreditačnej komisii, sa ľahko presvedčíte na ich stanoviskách k programu Učiace sa Slovensko a k novele zákona o akreditáciách. Každý náznak o internacionalizáciu vysokého školstva je šmahom ruky zamietnutý bez toho, aby sa páni unúvali vymýšľať nejaké racionálne dôvody okrem "vlastných dlhoročných tradícií".

06.08.2017 | libertarian

Eurofondy - to sú úplatky z centrály EU, ktorými si centrála EU kupuje podporu politikov z jednotlivých štátov EU.
Z tejto definície vyplíva vysvetlenie všetkých problémov z fondami.
Politici z jednotlivých štátov EU si eurofondovokorupčné peniaze čerpajú cez svoje fingované firmy, cez svojich kamošov, príbuzných, sponzorov, ..........
Také jednoduché, také logické. Niet na tom čo riešiť.

Ovčania sú v tejto fraške dobrí iba k tomu, aby platili dane, a tými daňami členské štáty napĺňajú tie eurofondy.
A skorumpovaní novinári sa živia tým, ako vymýšľajú politicky korektné a prípustné vysvetlenia celého toho korupčného kolotoča.

Jozef Hvorecký

Jozef Hvorecký
  • Počet článkov: 114
  • Priemerná čítanosť: 2447
  • Priemerná diskutovanosť: 10
  • RSS blogu

O blogu

Vysokoškolský pedagóg špecializujúci sa na znalostný manažment, e-learning, na používanie výpočtovej techniky vo vzdelávaní a na manažment vysokých škôl. Svoje názory na anti-manažment vysokých škôl zhrnul v knihe Testament vedca (Premedia, 2015).Honorary Lecturer of the University of LiverpoolNávod, ako zábavnejšie učiť fyziku, matematiku a slovenčinu nájdete v poloučebnici Meňavce: Veľký tresk (Raabe, 2018). Každý zvedavec vo veku 10 - 110 rokov v nej niečo zaujímavé nájde.Člen iniciatívy Za živé univerzity