Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Jozef Hlaváč

Manažérom v Afrike

11.04.2012 | Jozef Hlaváč.

Najlepšie miesto preveriť si, či vaše manažérske schopnosti sú naozaj pevné.

 • Tlačiť
 • 3

Veľa globálnych firiem posiela svojich manažérov do Afriky. Nie je to za trest, práve naopak. Úspešné účinkovanie v Afrike už katapultovalo mnoho z nich na najvyššie posty a získalo im všeobecný rešpekt. Ak vám jedného dňa ponúknu perspektívnu kariéru práve tuná, nebráňte sa. Je to skvelá šanca overiť si, čo viete a dokážete v extrémnejšom prostredí. Manažéri testovaní Afrikou mávajú vo svete punc najvyššej kvality.

Jedným z najtypickejších  reprezentantov afrických štátov je Nigéria. Je najľudnatejšou krajinou Afriky a siedmou v rámci celého sveta. Uložená v rohu západnej časti kontinentu dala svetu milióny otrokov, tony palmového oleja a teraz mu pomáha s ropou. Skoro 200 miliónov ľudí pochádza zo stoviek rôznych kmeňov a jediným jazykom, ktorý ich spája, je angličtina. Angličtina je typicky africká a jej pôvabný prízvuk dáva najavo, že sa ju učia z pragmatických dôvodov. V krajine, kde existuje viac ako 500 živých jazykov by sa ináč nedorozumeli.

To čo vám v Nigérii na prvý pohľad bude chýbať, je organizácia. Pokiaľ sa dvaja šoféri hádajú v centre križovatky a blokujú premávku, stovky ostatných ich pokojne obchádza po kanáloch. Čas je čas a aj vyhádať sa treba. Nigérijčania to akceptujú s čarovným porozumením i pokojom.

Nedajte sa však týmto pomýliť. Organizácia nigérijských firiem je veľmi prísna a formálna. Pripomína tú, ktorú my poznáme len z armády. Kým všetka sila i právomoci sú na strane dôstojníka, úlohou vojaka je súhlasiť a vykonávať príkazy.

Ak rozpráva nigérijský senior manažér s podriadeným, komunikácia takisto plynie iba jedným smerom. Súvislý tok rozkazov, príkazov a doporučení môže byt prerušený len veľmi krátkou vetou vyslovenou v stoji a pozore; „Áno, pane!“

Po skončení inštrukcii, podriadený ide do svojej kancelárie, zavolá si pomocníka a všetko sa opakuje znovu, iba že o stupeň nižšie.

Ak chcete v takejto organizácii prežiť, nemusíte hneď začať leštiť vaše dôstojnícke výložky. Ste cudzincom, a iné správanie sa očakáva. Kritické je však pochopiť  esenciu tohto chovania a nájsť účinný spôsob ako ho ovplyvniť.

V prvom rade rešpektujte prísnu hierarchiu nigérijských firiem. Akokoľvek liberálny typ manažéra ste doma, tuná sa predpokladá, že svoju pozíciu odreprezentujete jednoznačne. Ste šéf/generál a nikto o tom nesmie pochybovať. Dbajte na to, aby vaše vizitky, oblek i vystupovanie zodpovedali hodnosti, ktorú prezentujete a nikoho tým nemýlili.

Akokoľvek chaoticky na vás Nigéria pôsobí, Vaše mítingy musia byt pedantne pripravené. Vyjasnite si úlohy s členmi vášho tímu, no nedovoľte, aby sa zmenili na diskusné kluby. Aj keď sa im to možno bude páčiť, ich efekt je spravidla nulový.

Dbajte, aby váš plán bol jednoduchý a detailný. Je iba na vás, aby každý člen tímu vedel jasne a presne, čo je jeho úloha a dokedy ju má splniť. Akékoľvek hmlisté úvahy alebo nedotiahnuté nápady zostanú tam, kde ležia, a nikto sa ich nedotkne.

Nespoliehajte sa na to, že aj keď úspešne rozdelíte úlohy, môžete si vydýchnuť. Práve naopak, teraz to len začne. Iba detailná kontrola práce každého člena vášho tímu vám dá šancu, že celý projekt sa pohne dopredu.

Nigérijci pracujú iným štýlom ako my. Ak pochopíte podstatu jeho rozdielu predtým, než začnete v Nigérii pracovať, ušetrí vám to tony frustrácie. Pokiaľ náš európsky štýl práce je monochronicky, čo znamená to, že najprv dokončíme jedno a až potom pokračujeme druhým,  Nigérijci začínajú množstvom akcií naraz a postupne k nim pridávajú nové. A tak sa stáva, že v polovici projektu už pracujú na niečom inom a dokončia to, čo vlastne neplánovali.

Vnímajte to seriózne; to isté bude hroziť aj vám.  Rátajte s tým, že náš step-by-step systém ich nebaví a z nudy sa budú snažiť cely projekt spestriť.

Ak nápady prídu od členov vášho tímu, je tu šanca vyhnúť sa im. Ak však do hry vstúpia top manažéri firmy, pripravte sa na kompromis. Stratégia „Aby bola koza celá i vĺk sýty,“ by tu mohla fungovať.

Ak sa v niečom predsa len zamotáte a potrebujete pomôcť, využite svoju výnimočnosť. Buďte si istí, že tým že ste beloch, všetci o Vás vedia i o tom, že ste vzácnym informátorom svojho ústredia. Využite to na budovanie svojej pozície. Oslovte staršieho člena top manažmentu a ponúknite mu pozíciu, ktorá ho zviditeľní. Môže sa stať napríklad ambasádorom vášho projektu. Nič za to nedáte, a získate si jeho silný vplyv v tíme, ktorý máte. Až veci nepôjdu rozumným tempom alebo smerom, priateľský sa mu o tom zdôverte. Veľmi skoro sa všetko mysteriózne zmení a projekt sa pohne tiež.

Chráňte si zdravie. Pokiaľ inde vo svete je to vec, na ktorú často nemyslíte, tu v Afrike ju majte na zozname s číslom jedna. Buďte aktívny a študujte. Začnite už doma. Snažte sa zistiť čo najviac na oddelení tropických chorôb a načúvajte kolegom, ktorí v Afrike už boli. Internet vám povie veľa tiež. Buďte profesionáli. Vedzte, že jedinou spoľahlivou prevenciou malárie je nedostať ju i to, že ak ju raz dostanete, už sa jej zrejme nikdy nezbavíte.

Dbajte o svoju bezpečnosť. Načúvajte ľudí okolo seba, kontaktujte ústredie. Bezpečnostná situácia sa v Nigérii i celej Afrike rýchlo mení, ani na chvíľu ju neprestaňte sledovať.

A záverom: Tešte sa na Afriku a urobte pre svoj úspech všetko. Verte tomu, že čím benevolentnejšie na vás pôsobí, o to náročnejšia bude na vašu disciplínu i taktické schopnosti. Rešpektujte jej svojráznosť, no neustúpte od svojich cieľov. Ak sa vám ich podarí dosiahnuť v Afrike, kdekoľvek na svete to už bude hračka.

 

 • Tlačiť
 • 3

Jozef Hlaváč

Jozef Hlaváč
 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 3033
 • Priemerná diskutovanosť: 9
 • RSS blogu

O blogu

Po 18 rokoch práce a života v zahraničí sa vraciam späť na Slovensko. V pozíciách General manager alebo Market specialist som pracoval v podstate na všetkých kontinentoch sveta; najdlhšie v Holandsku a Južnej Kórey. V rámci práce pre Heineken Export v Amsterdame som viedol lokálne tímy v Dubaji, Libanone, Izraeli, Nigérii, Južnej Afrike, Arube, Filipínach a Réunione. Neskôr som založil prvú pobočku Heinekenu v Južnej Kórey a bol jej prvým riaditeľom.
Slovensko je krásna krajina, kde nielen ja, ale aj mnohí iní, ktorí chvíľu vandrovali, chceme žiť.

Jozef Hlaváč

Jozef Hlaváč
 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 3033
 • Priemerná diskutovanosť: 9
 • RSS blogu

O blogu

Po 18 rokoch práce a života v zahraničí sa vraciam späť na Slovensko. V pozíciách General manager alebo Market specialist som pracoval v podstate na všetkých kontinentoch sveta; najdlhšie v Holandsku a Južnej Kórey. V rámci práce pre Heineken Export v Amsterdame som viedol lokálne tímy v Dubaji, Libanone, Izraeli, Nigérii, Južnej Afrike, Arube, Filipínach a Réunione. Neskôr som založil prvú pobočku Heinekenu v Južnej Kórey a bol jej prvým riaditeľom.
Slovensko je krásna krajina, kde nielen ja, ale aj mnohí iní, ktorí chvíľu vandrovali, chceme žiť.

Kalendár sa načítava...
Jozef Hlaváč