Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Jozef Hajko

Stimuly nám dochádzajú, čo tak získať ďalšie?

27.06.2017 | Jozef Hajko

S investičnými stimulmi sa na Slovensku šafári ďalej, potvrdzuje čerstvý prípad z Ružomberka

 • Tlačiť
 • 4

Pri návšteve Ružomberka 26. júna prisľúbil predseda vlády Robert Fico celulózkam a papierňam Mondi SCP štátnu investičnú pomoc. Celkovo 48 mil. eur žiada firma vo forme daňových úľav. Týka sa investície na výrobu kartónu. Tento stimul by nemal byť do budúcna jediný, vláda uvažuje o ďalšej veľkej nešpecifikovanej pomoci.

Mondi SCP nie je v prijímaní veľkorysej štátnej pomoci nováčikom. Spoločnosť bola priamo pri tom, keď sa v roku 2012 zmenil prístup štátu a pomoc sa už poskytovala nielen na vytvorenie, ale na obyčajné udržanie pracovných miest.

Mondi SCP získal vtedy pomoc v objeme vyše 25 mil. eur na udržanie 766 pracovných miest. Podobný stimul vo výške 20 mil. eur dostal Samsung Electronics Slovakia pomoc na udržanie 760 pracovných miest. V roku 2014 sa k nim pridala chemická spoločnosť Duslo v Šali s pomocou v objeme takmer 59 mil. eur na výstavbu novej prevádzky s tým, že desať rokov po jej spustení neklesne počet zamestnancov pod 1 800.

Príbeh sa nezastavil, terajšia vláda R. Fica v ňom pokračuje. Mondi CSP dostane ďalšiu výživnú injekciu a asi nebude posledná.

Prístup je o to smutnejší, že ministerstvo hospodárstva práve v týchto dňoch finišuje na príprave nového zákona o poskytovaní investičných stimulov. Ako sa zanietene vyjadril minister Peter Žiga, štát by mal prejsť od plošnej podpory vzniku pracovných miest k adresnej podpore znižovania regionálnych rozdielov a zvyšovania konkurencieschopnosti ekonomiky.

Ťažko povedať, čo tým presne myslel. Poskytovanie stimulov je v jeho gescii a konkrétne kroky sa priečia avizovaným zámerom. Do okresu Ružomberok, kde je nezamestnanosť pod celoštátnym priemerom, má najnovšia pomoc za 48 mil. eur ísť do firmy, ktorej akoby náhodou v najbližšom čase vyprší tá predchádzajúca z roku 2012.

Zámery a konkrétne kroky ministerstva hospodárstva a vlády sa rozchádzajú. Stačí, ak sa pozrieme na stimuly schválené v tomto roku.

Do polovice júna ich bolo trinásť. Polovica z nich smerovala do okresov, kde je podpriemerná miera nezamestnanosti, teda nie do zaostávajúcich regiónov. Zámerom ministerstva je podľa P. Žigu podporovať moderné technológie, výskum a vývoj. Ani zďaleka to neplatí pri všetkých. Alebo azda bude stroj na výrobu kartónu v Ružomberku tá najšpičkovejšia svetová technológia?

Minister sľubuje uprednostňovať malé a stredné podniky. Od začiatku roku tak urobilo v deviatich prípadoch, čo sú dve tretiny. Keď však spočítame, akú sumárnu pomoc dostali, dostaneme sa k 15 miliónom eur. Štyri veľké firmy získali trojnásobok.

Nesúlad slov a činov. Investičné stimuly ostávajú nástrojom pre vyvolených, deformujú hospodársku súťaž a neprispievajú k zbližovaniu regiónov. A nikto nevie, ako sa plnia zámery, ktoré sa v minulosti pestro vykresľovali pri ich schvaľovaní. Verejné hodnotenie chýba.

Veď sa len vráťme k stimulu, ktorý dostal Mondi SCP v roku 2012. V materiáli sa ako hlavný prínos tohto stimulu uvádzalo, že to pomôže samej firme. Uplatniť sa mali moderné technológie. Kvitoval sa záväzok zachovať zamestnanosť. Aktivity firmy mali prispieť k nešpecifikovanému vytváraniu pracovných miest pre inžinierov a výskumníkov v iných oblastiach. Toto malo mať priaznivý vplyv na zamestnanosť v regióne.

Ako vidíme, jediné chudobné uchopiteľné kritérium, podľa ktorého by sa dala merať úspešnosť prisúdenej investičnej pomoci z roku 2012 – ak nepočítame úžitok samej firmy z rozšírenia výroby –, je zachovanie počtu zamestnancov. Avšak ani toto číslo nie je všeobecne známe, takže nevedno, či sa štátu oplatilo vyhodiť milióny eur na obyčajné ponechanie zamestnancov v ich pracovných pozíciách.

Možno aspoň toto by malo vyčísliť ministerstvo hospodárstva a verejne to publikovať, aby občania vedeli, na aký účel smerujú ich dane. Výpadok 25 mil. eur z Ružomberka musí totiž niekto nahradiť.

A ako majú na takéto konkrétne zvýhodňovanie, ktoré sa bude má podľa vyjadrení predsedu vlády reťaziť, hľadieť iné firmy? Napríklad bratislavský Volkswagen, ktorý síce v roku 2008 tiež dostal stimul, ale za 14 mil. eur musel vytvoriť 760 pracovných miest, teda takmer presne toľko, koľko mal Mondi SCP zachovať? Jedna firma v Ružomberku dostala pred piatimi rokmi možnosť čerpať daňovú úľavu za 25 mil. eur a druhá v Bratislave musí po skončenom štrajku nájsť pre svojich zamestnancov v nasledujúcich dvoch rokoch z vlastných zdrojov iba na zvýšenie miezd 47 mil. eur.

A napokon, ako sa vláda zaujíma o domáce menšie firmy, ktorých je na Slovensku stále žalostný nedostatok? Čísla od začiatku tohto roka potvrdzujú, že zo stimulov dostávajú iba odrobinky. Z trinástky projektov sú takýmito prijímateľmi len štyria a dostali necelé štyri percentá udelených stimulov, čo je niečo 2 mil. eur.

Kroky ktoré koná vláda a ministerstvo hospodárstva len potvrdzujú škodlivosť investičných stimulov. Deformujú hospodársku súťaž, škodia podnikateľskému prostrediu, narušujú morálku medzi podnikateľmi. Ak majú v takejto forme pokračovať ďalej, najlepšie by ich bolo zrušiť. Veď ani vláda nevie alebo skôr nechce spočítať, či sa Slovensku vyplácajú.

 • Tlačiť
 • 4

Jozef Hajko

Jozef Hajko
 • Počet článkov: 21
 • Priemerná čítanosť: 2544
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

Pôsobí ako analytik a publicista. V minulosti hlavne novinár a poradca poslancov Národnej rady SR. Jeden zo zakladateľov Podnikateľskej aliancie Slovenska, jej prvý riaditeľ a v súčasnosti člen jej vedenia. Autor viacerých kníh a štúdií so zameraním na ekonomiku, spoločenské témy a históriu Slovenska.

Jozef Hajko

Jozef Hajko
 • Počet článkov: 21
 • Priemerná čítanosť: 2544
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

Pôsobí ako analytik a publicista. V minulosti hlavne novinár a poradca poslancov Národnej rady SR. Jeden zo zakladateľov Podnikateľskej aliancie Slovenska, jej prvý riaditeľ a v súčasnosti člen jej vedenia. Autor viacerých kníh a štúdií so zameraním na ekonomiku, spoločenské témy a históriu Slovenska.

Kalendár sa načítava...