Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovensku sa darí, veď mu iní pomáhajú

23.03.2018 | Jozef Hajko

Diskusia (11 reakcií)

23.03.2018 | salamoon

v posl. dekade stupla priem. nominalna mzda v Nemecku o cca 600e.. na Svk (s tym istym eurom) o 200 + dlhy domacností 2x.. dobiehame..

23.03.2018 | @@@

600 eur mesačne ? .....a to kde ?.... https://www.destati... podla toho to vychadza na rast za rok 2017 o 68 eur na 3771 eur mesačne v priemere za rok 2017 to je len nejakych 1,8% viac ako rok predtym

23.03.2018 | LPB

Nemastný, neslaný článok. Čistý príjemca? Nanajvýš na papieri. A ten toho znesie... Čítajúc, niekedy som mal pocit, že autor sa stal členom poradného tímu niekde v "novej" vláde. Lebo doteraz písal normálne.

23.03.2018 | Vlasko

Eurofondy sa pocitaju ako dali sme do EU a teraz dostavame z EU. Lenze to tak nie je ale kazdy to ignoruje. Do EU prispejeme vsetci ale peniaze z EU dostanu len vyvoleny. Takze korupcia na max. Eurofondy treba zrusit

23.03.2018 | Roman Kanala

Podobne je tomu s investíciami. Priame zahraničné investície zvyšujú HDP. Prinášajú kapitál a technológie do podkapitalizovaného prostredia. To je fajn, lebo to umožňuje preskakovať etapy organického rastu firiem a pomalej kapitalizácie. Ale zisky sú potom exportované, čo nie je fajn. Zdroje z reálnej ekonomiky sú extrahované do zahraničia a vystupujú z rozšírenej reprodukcie.

Thomas Piketty si dokonca myslí, že saldo je negatívne: viac kapitálu odchádza, ako prichádza. Áno, život všetkých sa zlepšuje, niektorým trochu, iným veľmi, veľmi a ešte viac. Ale zato prúd odchádzajúcich zdrojov vytvára nerovnováhu.
https://www.bloombe...

24.03.2018 | salamoon

zivot vsetkych sa urcite nezlepsuje, tak ako sa nezlepsuje ani na Zapade.. prave naopak, prijmova stratifikacia dosiahly obludne rozmery, zivot "medianovej" vacsiny sa zhorsil, co dokazuju aj statisticke dat (jobs, byvanie, energie, verejne sluzby, realne mzdy vacsiny, demografia, zadlzenie..), aj ich zrkadlo v politickom zivote.. to je dalsi nezmysel z blogu.. aj ked je to vlastne jedno, kedze tento global-neofeudalizmus uz narazil na vlastne mantinely..

24.03.2018 | Roman Kanala

Z teoretického hľadiska je závažné, že zisky nie sú použité v reálnej ekonomike, ale menia sa na finančný kapitál s vysokou mobilitou. A sú zo systému odstránené. Neoklasické poučky prestávajú platiť, lebo teoreticky sa predpokladá nekonečný trh, čo znamená autarciu, teda samostatnú a uzavretú ekonomiku. Krajiny už nie sú uzavretými ekonomikami, ani ekonomické zoskupenia ako EÚ už nie sú uzavretými ekonomikami, tou je už len planéta.

Robiť planetárne ekonomické modely na uchopenie nejakého domáceho problému nie je možné, lebo rozsah dát a modelizačné úsilie prevýši prínos modelu. Tak sa treba zmieriť s tým, že každý model v sebe nesie systematickú chybu. Súčasťou úvahy potom musí byť diskusia tej systematickej chyby.

V našom prípade, ak autor hovorí o prínose EÚ, treba spomenúť eurokolonializmus a extrakciu zdrojov z reálnej ekonomiky.

26.03.2018 | Vlasko

Piketty je klasicky keynesiansky blazon. Zisky su exportovane - to tu od komancov pocuvam roky. Este nikto ale nepovedal konkretne, preco je to zle. Tie dristy ohladom tahania penazi z "realnej" ekonomiky su na smiech. Firma investuje, zamestnava a zisky dava akcionarom. Kto je akcionar je rozne. Ja mam tiez akcie roznych firiem a dostavam dividendy. Chces povedat ze ich nemam dostavat lebo "vystupuju z rozsirenej reporodukcie"(nech uz ta nezmyslena fraza znamena hocico)

26.03.2018 | Roman Kanala

Reprodukcia v ekonomike znamená, že zdroje vstupujú do výrobného procesu a výstup je väčší, ako vstup. Inak je činnosť nerentabilná. Pojem reprodukcia používal aj Marx. Reprodukcia znamená znovu-vytvorenie počiatočných podmienok. Pre Marxa je to ekonomická podmienka, pre kapitalistu to zahŕňa aj sociálne podmienky, ktoré mu zabezpečujú výhodu.

Rozšírená reprodukcia je o akumulácii kapitálu. V reálnej ekonomike je výrobný kapitál. Vo financiách je finančný kapitál. Pokiaľ kapitál ostáva v reálnej ekonomike, prináša stále väčší ekonomický výstup. V takom prípade zisk pokrýva iba potreby vlastníka kapitálu a zbytok ide do reprodukcie. Ak sú prostriedky zo systému extrahované a chýbajú, spomalí to rast. V súčasnom kapitalizme je rast potrebný, lebo poháňa všetko ostatné. Finančný kapitál je jalový, lebo nič nevytvára a predstavuje len obeh obeživa. Preto niektoré alternatívne meny na nútený obeh obeživa z hodnoty peňazí pomaly ukrajujú, aby boli stále investované, kolovali a nestáli.

Finančný kapitál môže hrať pozitívnu rolu, ale tiež deštruktívnu. Je oddelený od reálnej ekonomiky a žije vlastným životom. Spotrebitelia väčšinu prostriedkov vynakladajú už nie za ozajstné výrobky či služby, ale na rentu finančnému kapitálu, úroky, splátky, pozemkovú rentu vo forme nájomného. Medzi ekonómami nie je zhoda ohľadne tohto delenia na reálnu ekonomiku a finančný kapitál, ale zjednodušuje to úvahy.

Zisky sú exportované, ak ich vlastník nevie investovať v danom systéme, ale vie ich investovať inde. Alebo hoci len lepšie investovať inde. Alebo ich chce uskladniť inde, lebo inde je menšie zdanenie či rizikov prísť aj o istinu. Nová podmienka v post-komunistických podmienkach: aby ich nevzal báťuška cár alebo mafia. Preto treba investovať na Azúrovom pobreží ako Stromček, do jachty na Jadrane ako Slota, či do bytov v Miami, ako to robia niektorí bratislavskí prokurátori. Investujú tam, kde ich vlastníctvo ochráni právny štát.

27.03.2018 | Vlasko

Takze toho este vela o ekonomike nevies. Najme ked pouzivas Marxa(co bol totalny blazon) tak to o tebe hovori dost.
To co ty definujes ako "rozsirena reprodukcia " sa deje stale. Firma expanduje, inovuje prinasa nove, lacnejsie, kvalitnejsie veci. A deje sa to vsade aj na Slovensku a aj v podani zahranicnych investorov. Inac by nemala na dividendy, kedze konkurencia nespi. Ak to firma robi na ukor investicii tak skrachuje - deje sa to na Slovensku vo velkom ? Ano niektore firmy to robia ale vacsina nie. Volkswagen, Peugeot, KIA atd. krachuju lebo tahaju dividendy z firmy a neinvestuju ???
Finacny kapital je jalovy ? Ty si fakt musel vystudovat VUML aby si napisal taku blbost. Kritie rizika, pomoc pri expanzii, investovanie, sprostredkovanie obchodu to je vsetko jalove, lebo sudruh Kanala povedal.

Zisky su exportovane..... vsak len potvrdzujes ze to vobec nie je zla vec.

29.03.2018 | Roman Kanala

Pekná slovná hnačka, len čo je pravda. Nie je jasné, čo je tvrdenie a čo negácia. Ani to písať nevie, len to šteká.

Exportované zisky sú zo systému extrahované a nevstupujú do reprodukcie. Kapitál, ktorý neslúži v reálnej ekonomike, je jalový. Pojem reprodukcia používal aj Marx, čo neznamená, že pojem reprodukcia je zakázaný, škaredý, zlý. Ten pojem používa mnoho ekonómov. Kto krachuje, to som nepísal ja.

Jozef Hajko

Jozef Hajko
  • Počet článkov: 21
  • Priemerná čítanosť: 2541
  • Priemerná diskutovanosť: 11
  • RSS blogu

O blogu

Pôsobí ako analytik a publicista. V minulosti hlavne novinár a poradca poslancov Národnej rady SR. Jeden zo zakladateľov Podnikateľskej aliancie Slovenska, jej prvý riaditeľ a v súčasnosti člen jej vedenia. Autor viacerých kníh a štúdií so zameraním na ekonomiku, spoločenské témy a históriu Slovenska.