Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Jozef Hajko

Prchavé potešenie z investície Amazonu

16.03.2017 | Jozef Hajko

Slovensku hrozí do budúcna technologická nezamestnanosť, potrebuje znalostnú ekonomiku.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 4

Internetová spoločnosť Amazon chystá tento rok otvoriť pri Seredi logistické centrum, ktoré má zamestnať viac ako tisíc ľudí. Je to dobrá správa pre Slovensko?

Ak sa zameriame iba na povrchné porovnanie čísel a vychádzame z toho, že na Slovensku bolo v januári podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny 235-tisíc disponibilných nezamestnaných a ich počet by sa otvorením seredskej prevádzky potenciálne zmenšil o tisícku, potom by sme takýchto investícií privítali omnoho viac.

Keď sa však pozrieme na okres Galanta, kde leží Sereď, zistíme, že v januári evidovali na úradoch práce iba niečo vyše 1 600 disponibilných nezamestnaných, pričom Galanta patrí medzi dvadsiatku najľudnatejších slovenských okresov. Miera nezamestnanosti tu bola v januári druhá najnižšia z celého štátu, iba 3,2 %.

Nový zamestnávateľ bude priamo namieste hľadať pracovníkov ťažko. Ak sa pozrie do susedných okresov, nepochodí oveľa lepšie. Smerom na sever sú Piešťany, kde je nezamestnanosť rekordne najnižšia, v hlohovskom okrese tretia a v trnavskom štvrtá najnižšia. I okresy smerom na ostatné svetové strany – senecký, dunajskostredský, šaliansky a nitriansky – sú na tom v porovnaní so slovenským priemerom 8,6 % veľmi dobre, patria medzi 25 okresov s najnižšou nezamestnanosťou na Slovensku.    

Investorovi ostane hľadať nových zamestnancov vo vzdialenejšom okolí, možno aj za hranicami štátu. Je veľký predpoklad, že táto investícia nijako nepomôže okresom so sídlom v Kežmarku, Rožňave, Revúcej či Rimavskej Sobote, kde bola v januári miera nezamestnanosti celoštátne najvyššia a presahovala 20 %.

Ďalej s môžeme položiť otázku, či je správne, že v oblasti s najúrodnejšími pôdami na Slovensku, budujeme rozsiahle automobilky, sklady, logistické centrá. Len toto najnovšie má zabrať plochu ôsmich futbalových ihrísk.

Keď sa pozrieme na situáciu na dlhšie obdobie dopredu, začiatočný optimizmus nás môže úplne prejsť. Slovensko stále stavia rozvoj na odvetviach, ktoré ho môžu v budúcnosti zaskočiť. Varovanie prichádza priamo od vedenia svetového elitného klubu, kam patríme.

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj prišla v roku 2016 so štúdiou, v ktorej sa snaží predvídať, ako budúca automatizácia a digitalizácia ovplyvní zamestnávanie. Nové technológie znížia dopyt po rutinných a manuálnych úkonoch. Celosvetovo bude takto ohrozených až deväť percent pracovných miest. Možno hovoriť o riziku akejsi novej, technologickej nezamestnanosti. Pracovníci na ďalších pozíciách sa budú musieť prispôsobiť novej dobe, lebo ich budú čakať iné úlohy ako doteraz.

OECD zverejnila rebríček krajín, ktoré členské štáty budú touto novou priemyselnou revolúciou ohrozené najviac. Na prvom mieste sa umiestnilo Slovensko, nasledované Českom, Talianskom, Nemeckom a Rakúskom.

Na Slovensku je ohrozených takmer 11 percent pracovných miest, pretože ich prácu nahradia stroje. Týka sa to hlavne zamestnancov s nízkym vzdelaním. Pracovníci na ďalších 35 percentách pozícií sa budú musieť novému trendu s veľkou pravdepodobnosťou prispôsobiť, čo bude znamenať napríklad preškolenie. Väčší dopyt bude po ľuďoch s vedomosťami a zručnosťami z viacerých odborov a so schopnosťou riešiť reálne problémy.

Výpovedný je aj ďalší údaj. Slovensko celosvetovo kraľuje v počte vyrobených automobilov na jedného obyvateľa. Hneď za ním je Česko a z prvej päťky najvyspelejších štátov najviac ohrozených novou priemyselnou revolúciou majú významnú výrobu automobilov aj ostatné, hlavne Nemecko.

Práve Slovensko a Česko budú čeliť najväčším výzvam, aby sa prispôsobili nastupujúcej automatizácii a digitalizácii. Určite nejde o náhodu, lebo výroba automobilov je v oboch štátoch nosným odvetvím priemyslu.

Závislosť od priemyselnej výroby, zvlášť automobilovej, sa tak stáva nevýhodou. Doteraz sa medzi ekonómami hovorilo iba o príliš nebezpečnom uviazaní na jeden segment priemyslu. Teraz sa situácia mení, lebo nejde len o takúto naviazanosť, ale hlavne o nebezpečnosť orientácie na také druhy výroby, kde sa je dôležitá manuálna ľudská práca. Tento nepriaznivý trend zvýrazní príchod novej automobilky do Nitry, ktorý vláda podporila rekordnou štátnou pomocou.

Preto je škoda, že Slovensko sa pred niekoľkými rokmi vzdalo myšlienky razantného presadzovania znalostnej ekonomiky a ďalej zotrváva na zabehnutej jednoduchšej priemyselnej výrobe či na rozličných centrách, medzi ktoré bude patriť aj prevádzka v Seredi.

Varovanie z OECD možno prichádza na poslednú chvíľu, aby sa prístup vlády rýchlo zmenil a aby sa pre znalostnú ekonomiku vytvoril čím skôr primeraný priestor. Inak bude krajina s veľkou pravdepodobnosťou čeliť v najbližších rokoch novej vlne technologickej nezamestnanosti.  

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 4

Jozef Hajko

Jozef Hajko
 • Počet článkov: 13
 • Priemerná čítanosť: 2387
 • Priemerná diskutovanosť: 14
 • RSS blogu

O blogu

Pôsobí ako analytik a publicista. V minulosti hlavne novinár a poradca poslancov Národnej rady SR. Jeden zo zakladateľov Podnikateľskej aliancie Slovenska, jej prvý riaditeľ a v súčasnosti člen jej vedenia. Autor viacerých kníh a štúdií so zameraním na ekonomiku, spoločenské témy a históriu Slovenska.

Jozef Hajko

Jozef Hajko
 • Počet článkov: 13
 • Priemerná čítanosť: 2387
 • Priemerná diskutovanosť: 14
 • RSS blogu

O blogu

Pôsobí ako analytik a publicista. V minulosti hlavne novinár a poradca poslancov Národnej rady SR. Jeden zo zakladateľov Podnikateľskej aliancie Slovenska, jej prvý riaditeľ a v súčasnosti člen jej vedenia. Autor viacerých kníh a štúdií so zameraním na ekonomiku, spoločenské témy a históriu Slovenska.

Kalendár sa načítava...