Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Potenciál montážnych liniek sa vyčerpal

21.01.2018 | Jozef Hajko

Diskusia (7 reakcií)

21.01.2018 | Roman Kanala

Na túto tému som napísal môj prvý blog na eTrende pred asi 6 rokmi a odvtedy aj ďalšie:

Fico bojuje proti prosperite vlastnej krajiny, 6.6.2012 https://blog.etrend...
Pád Francúzska, 12.1.2014 https://blog.etrend...
Ako Fico zarezal hladové doliny, 24.8.2015 https://blog.etrend...

Inak Česi stavili na stratégiu lacnou korunou ešte viac zlacniť prácu českých dunčov. Ekonomika sa im rozbehla jedna radosť. Na Zlodejsku sa podobný krok už nedá urobiť, lebo Národná banka už nerozhoduje o mene. O eure sa rozhoduje vo Frankfurte. Česko má teraz najnižšiu mieru nezamestnanosti v celej Francúzskej únii. Len sa im zdražili importy a dovolenky.

21.01.2018 | mánička

Problémom nie sú dunčovia pri výrobných linkách, ale dunčovia vo vedúcich postaveniach - tam ich je prebytok....

22.01.2018 | Truhlik999

Velmi im to nepomohlo..
Robotu sice maju, ale mzdy maju stale slabe..

Navyse - velmi parazituju na nasom trhu a nasej neschopnosti si ochranit vlastnu ekonomiku. Keby nemali odbyt u nas, boli by na tom nasobne horsie.

22.01.2018 | Roman Kanala

Ale faktom ostáva, že im to pomohlo, lebo to bolo jedno z opatrení, ktoré sú akože "na hrane". Ak by mali minimálnu mzdu ďaleko od rovnovážnej hodnoty, tak im to nepomôže, lebo zamestnávatelia by stále nezamestnaných nebrali, ak by boli pridrahí. Takto bola lacná koruna jazýčkom na váhach, stačilo trochu postrčiť, devalvovať korunu a ekonomika sa rozbehla.

Samozrejme dôležitých faktorov je viac. Česi majú lepšiu infraštruktúru, lebo diaľnice zdedili zo socíku a postavili si ďalšie, majú fungujúce železnice s lepšou štruktúrou nákladov, s väčším podielom súkromných firiem, a nemajú tam Žilinu, ktorá vyžiera všetky infraštrukturálne investície. A majú lepšie školy, univerzity, v zdravotníctve sa toľko nepaškuje a kalibašteri idú pred súd a šup do basy. Spolu to vytvára priaznivejšie podnikateľské prostredie, ktoré je na Zlodejsku vyslovene nepriateľské voči podnikateľom.

22.01.2018 | @@@

česi maju lepšiu len historiu z ktorej tažia inak všetko je tam rovnake ako na slovensku ....keby nemali dobru poziciu tak mnohe veci by nemali ....ten rozdiel medzi českom a slovensko je minimalny a stoji prave len na tom rozdiele čo som popisal nie je to ani o lepšej vlade ani o ničom podobnom dokonca aj danove zataženie maju podobne slovenskemu tak je nezmysel ospevovať česko a nadavať na slovensko ked su obe krajiny za rovnako

23.01.2018 | HlasNaHlas

Truhlík patrí medzi tých, čo svoju či našu neschopnosť vždy bude váľať na suseda. Jasné, Česi by boli bez Slovenska stratení!!! Takú kravinu som už dlho nečítal. K tomu poviem len toľko, že jedinou brzdou pre Čechov bolo Slovensko. Akonáhle sa zbavilo slovenského bremena, jeho ekonomika stúpla, ale aj podmienky na život v Česku vzrástli oproti Slovensku o desiatky percent. Pozri si v tabuľkách (príjmy, zadĺženosť atď.), kde sme my, a kde oni.

22.01.2018 | @@@

nevhodne komentare vymažeme lebo sa nam nehodia pre naše oblbovanie ludi a vyššie zisky :D :D :D :P

Jozef Hajko

Jozef Hajko
  • Počet článkov: 21
  • Priemerná čítanosť: 2544
  • Priemerná diskutovanosť: 11
  • RSS blogu

O blogu

Pôsobí ako analytik a publicista. V minulosti hlavne novinár a poradca poslancov Národnej rady SR. Jeden zo zakladateľov Podnikateľskej aliancie Slovenska, jej prvý riaditeľ a v súčasnosti člen jej vedenia. Autor viacerých kníh a štúdií so zameraním na ekonomiku, spoločenské témy a históriu Slovenska.