Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bez zmeny prístupu k Rómom budú regióny zaostávať

28.07.2017 | Jozef Hajko

Diskusia (34 reakcií)

28.07.2017 | @@@

"Zvýhodňovaní by mali byť zamestnávatelia, ktorí budú ochotní prijať do pracovného pomeru dlhodobo nezamestnaných, pričom o pomoc štátu by sa uchádzali vo verejnom obstarávaní. " toto je opať opkujuci nezmysel ako ked podpora zamestnavanie ludi do 29 rokov či podobne nezmysli kde sa vyhodia stary zamestnanci a dosadia inymi ale žiadne nove pracovne miesto nevznika ....len sa niekto chce nabaliť na dotaciach takže takito nezmysel nie je podpora nezamestnanych ale len podpora ziskov firiem na ukor štat a nezamestnanych

28.07.2017 | @@@

v okrese kežmarok je 6,5tisic nezamestnanych z toho 2,8tisic je zo zakladnym vzdelanim a 1,2tisic bez vzdelania ...takže stale ostava 2,5tisic ludi z vyššim vzdelanim ako len zakladnym ......prešovsky kraj ma 52tisic nezamestnanych z toho 22tisic ma zakladne vzdelanie alebo je bez vzdelania ale stale ostava 30tisic ludi z vyššim ako zakladnym vzdelanim....košicky kraj 47,6tisic nezamestnanych takmer 20tisic len zo zakladnym vzdelanim a bez neho ale stale ostava 27tisic ludi z vyššim ako len zakladnym vzdelanim ....bb kraj 38,2tisic nezamestnanych z toho 15tisic zo zakladnym a bez neho ale stale ostava 23,2tisic nezamestnanych s viac ako len zakladnym vzdelanim.....takže hovoriť len to že tito ludia nemaju vzdelanie je nezmysel .....problem je inde a to v tom že koncentracia všetkych zahraničnych investicii za 27 rokov bola len ba a okolie ......z tych troch krajov najviac ludi poodchadzalo za hranice slovenska alebo presťahovali do ba a okolia za pracou ....ale nie všetky sa oplati sťahovať za pracou aj za cenu že ostanu nezamestnanych ked dostanu ponuku v ba a okoli na pracu za 500 eur v čistom z toho 150 eur ma zapaltiť za ubytovnu a ostane muz 350 eur na cestovne jedlo ošatenie a dalšie veci vysledok je jasny že pre mnohych tychto ludi sa ani neoplati .....ale nikto sa tu za 27 rokov nesnažil aby tie zahranične investicie končili v tychto krajov aj ked štat ich vyrazne dotoval ale zaujem štatnych uradnikov ktory su opať z ba jasne že nebude dotiahnuť niečo tam kde oni za cely rok ani nepachnu potom vysledok je taki aki je dnes ked 62tisic volnych pracovnych miest podla uradu prace a z toho 19tisic pre ludi zo zakladnym vzdelanim a 2tisic pre ludi bez vzdelania ....pričom z tych 19tisic volnych pracovnyc miest pre ludi zo zakladnym vzdelanim je 11tisic volnych v ba kraji a trnavskom kraji čiže okolo 58% volnych miest prave v tych dvoch krajoch ale 74% nezamestnanych zo zakladnym vzdelanim je prave vo vyššie spomenutych troch krajoch prešovsky košicky a banskobystricky kraj to iste plati pre 2tisic volnych miest pre ludi bez vzdelania kde až 74% volnych miest je v ba kraji a trnavskom kraji ale 94% nezmestnanych bez vzdelania je v košickom prešovskom a banskobystrickom kraji....to len ukazuje že praca pre tych ludi je inde ale takto sa neprestahuju lebo to su slabo platene miesta čo sa im často neoplati stahovať ....ale tieto miesta mohli byť v tych krajoch keby niekto lepšei rozmiestnil zahranične investicie ano politici sa radi ohňaju že oni na to nemali vplyv ale dotacie na to mali a ja si nemyslim že sa nič v tom nedalo urobiť možno aj dalo ale nikto s tym nič nechcel robiť lebo prevažili ine zaujmy a to biznis zisky a prachy na ukor tych nezamestnanych

28.07.2017 | @@@

ešte si treba uvedomiť prečo zahranične investicie nechodia na vychodne slovensko a bb kraja ?.....je to umyselne ...politici sa sice radi vyhovaraju na infraštrukturu alebo na nizku kvalifikaciu ludi v tych regionoch ale všetko je vymysel .....tak prečo ?....lebo ide len a len ako vždy o peniaze .....stači sa pozrieť na ba kto na nej dnes dobre zaraba ?....su to finančne skupiny developeri stavebne firmy banky poskytucujce uveri ludom a pôžičky firmam ktore financuju tie stavby alebo ich stavaju ale všetko to zaplatia bežny ludi ...ti čo si beru hypoteky zaplatia všetko a odkial sa ti ludia beru ?...no z tych chudobnych regionov aj preto tu cely čas nie je zaujem aby investicie išli tam lebo čim su chudobnejšie tym viac ludi z tych krajov sa prestahuje do bratislavy a na dom dobre niekto zarobi a kto na tom zaraba stači pozrieť všetky tie projekty kto stoji za nimi od stavieb bytov kancelarii obchodnych centier alebo priemyselnych hal .....keby ti ludia do ba neprišli väčšina z toho by sa nemohla realizovať a nietko by nezarobil preto tu je dlhodobo umysel aby tie regiony ostali zaostale a niekto sa dobre na tom nabaľoval

28.07.2017 | @@@

o tom že to je tak ma presvedčil aj tento dokument https://www.bratisl... je z roku 2009 je paradox že ba v 90tych rokoch po demografickej stranke nezanemenavala žiaden vyrazny narast skôr opak a aj po roku 2000 to tak bolo až približne do roku 2005 až potom sa to mierne začalo zvyšovať ....ale tetno dokument už v roku 2009 predpoklada vyrazny narast populacie v ba ako to ?....umysel dobre vedeli že v pozadi pripravili a ake to bude mať nasledky .....pre ludi zle ale pre ich biznis dobre nasledky :D

30.07.2017 | noblesa

Nerad rusim diskutersku hegemoniu zavinaca, zda sa ze debatuje sam so sebou.
Ja len tolko, ze asi by bolo rozumnejsie podporovat skor najrozvinutejsie regiony, a tie zaostale radsej utlmovat, aby problem co najskor zmizol sam od seba. Kadejake nezmysly ako tahat imaginarne dialnice do Hronej Dolnej, socialne podniky, dotovane prac. miesta, darovanie penazi a bytov ludom len preto ze su opaleni, alebo nekoncepcne dotovat stahovanie sa za pracou (najma ak sa vie, ze to nikto nevyuziva), su len zbytocnym vyhadzovanim penazi danovych poplatnikov do kanala.

30.07.2017 | Laborec

Kokose, noblesa,ludi,ako ty, pokial vyjdu z anonymity, za normalnych okolnosti mlatia po zhovnenej hlave.

31.07.2017 | noblesa

preboha ziveho clovece

31.07.2017 | Don Quijote

Čo sa divíš, za to čo si tu napísal by sa ani Goebels nemusel hanbiť.

31.07.2017 | noblesa

Goebels...omg. To by som ja teba mohol oznacit za socialistickeho poloblazna a bol by som ovela blizsie k skutocnosti. Ludia, ked uz nieco napisete, tak aspon k veci, toto nie su topky.

31.07.2017 | Don Quijote

Tak ja ti neviem, ja v tvojom príspevku do diskusie vidím minimálne prejavy sociálneho darwinizmu a od neho je už len krôčik k nacizmu.

01.08.2017 | noblesa

Niekoho, kto odmieta dotovat nezmysly onalepkovat nacistom... bol by z teba dobry krajne lavicovy demagog.

01.08.2017 | Don Quijote

Tu nejde o demagógiu, ani socializmus, ide o spoločnosť, akú chceme budovať. Ak niekto otvorene napíše,
"ze asi by bolo rozumnejsie podporovat skor najrozvinutejsie regiony, a tie zaostale radsej utlmovat, aby problem co najskor zmizol sam od seba", tak to spĺňa všetky znaky sociálneho darwinizmu, ktorý bol základným ideologickým podkladom pre fašizmus a nacizmus. Už som tu veľa krát spomínal, že sa naša spoločnosť radikalizuje a tým nemyslím náckov, ale "slušných" občanov, ktorí z rôznych dôvodov vypisujú a rozprávajú podobné nezmysli, ako ty a potom sa ešte cítia dotknutý, keď ich človek upozorní, že je to troška cez čiaru.

01.08.2017 | @@@

noblesa ....odmieta dotovať ? ale ty neodmietaš dotovať ....ale ty odmietaš dotovať len tych čo sa tebe nehodia sam pišeš že maju dotovať tie bohate regiony .....takže sam si sa podstavil do pozciie že zvyhonotvať tych bohatych na ukor tych chudobnych :D

31.07.2017 | libertarian

"utlmovat, aby problem co najskor zmizol sam od seba."

- heheééééééééééééééééééééééé­éééééééééééééééé.
to akože cigáni "zmiznú " sami od seba ???? Vymrú ?

31.07.2017 | noblesa

Nebudme rasisticki a nehovorme hned o ciganoch. Ludia sa odstahuju tam, kde sa da socialny system oskalpovat viac ako v dotovanej scheme. Reci o chybajucej mobilite ludi su samozrejme mytus. Ked uz hovoris akurat o ciganoch, chod sa pozriet napriklad do Sp.Podhradia, alebo kdekolvek inde, tolko anglickych SPZ pokope si v zivote nevidel.

01.08.2017 | libertarian

V Sp.Podhradi som bol pred troma dňami (tretí krát v živote, bývam celkom inde), a tie ŠPZky som si všimol, a zarazili ma.
Celý problém s cigánmi je v princípe veľmi jednoduchý, lenže žiadny politik ho nebude riešiť, pretože by nasral nielen cigánov, ale všetkých socialne nepotrebných - svojich voličov.

01.08.2017 | Roman Kanala

"utlmovat, aby problem co najskor zmizol sam od seba."

Inak povedané, ani ich netreba vyvraždiť. Stačí počkať a podochnú sami a problém bude vyriešený. To nie je žiadna genocída, to je vládna politika cez celú históriu Zlodejska.

31.07.2017 | libertarian

".......su len zbytocnym vyhadzovanim penazi danovych poplatnikov do kanala."

- ale nie. Tie vládne dotačné peniaze tesne pred pádom do kanála vždy zachytí niekto dobre informovaný a presmeruje ich do svojho vrecka.
To iba z pohľadu daňových poplatníkov vypadá ako pád prachov do kanála.

31.07.2017 | noblesa

ved isteze... akekolvek dotacie na cokolvek su zlo

01.08.2017 | Roman Kanala

"Ja len tolko, ze asi by bolo rozumnejsie podporovat skor najrozvinutejsie regiony, a tie zaostale radsej utlmovat, aby problem co najskor zmizol sam od seba."

Toto je teda pekná blbosť. Spoločnosť najviac napreduje vtedy, ak je bohatstvo rozložené pokiaľ možno rovnomerne cez sociálne vrstvy a tiež geograficky, lebo ak je malá odchýlka od priemeru, tak je do ekonomickej produkcie zapojený najväčšie množstvo zdrojov.

Ak sa ponechá časť zdrojov ladom, tak tieto nielenže neprodukujú, ale spotrebúvajú prostriedky a brzdia. Ak sa časť zdrojov cieľavedome obetuje, ide o krivdu na postihnutých obetiach. Takto rozhodujú žilinskí fašisti, ktorí si "rozvoj" vyhradili len pre seba. A darí sa im: vyžrali všetky investičné prostriedky tak nehoráznym spôsobom, že na ich predražené tunely stále sú peniaze, ale na cestu či na trať na rovine peniaze neostali. Tak sa vyfauluje konkurencia.

V rámci EÚ sa vynakladá veľké úsilie na znižovanie regionálnych rozdielov. To zníži migračný tlak, zlepší ekonomické ukazatele celku a zvýši produkčný potenciál. Na Zlodejsku sa kohézne fondy použili na opačnú politiku: zvyšovanie regionálnych rozdielov. Za tichého prižmurovania očí v EÚ. Napríklad TEN-T s D3 mali Žiline zatrhnúť a rovnako železnicu na 160 km/h. Nepovedali ani slovo, lebo sa predpokladá, že národné vlády vedia, čo robia a že konajú v záujme svojich obyvateľov.

01.08.2017 | noblesa

Toto uz ma aspon nejaku argumentovu hlavu a patu, narozdiel od splechu vyssie. A primitivnych vykrikov poniektorych ostatnych.

01.08.2017 | Roman Kanala

No super. Náš slovutný anonym sem napíše fašizoidnú žilinistickú provokáciu, posmieva sa môjmu priezvisku, a keď mu ľudia odpíšu a pošlú ho do Žiliny, sú to "primitívne výkriky". A potom si berie autoritu rozhodovať, čo má argumentovú hlavu a pätu. On, ktorý to všetko začal. Ako sa hovorí, IQ sa v lekárni nedá kúpiť.

03.08.2017 | noblesa

fasizoidnu... (???), vysmieva sa priezvisku (kde?)... clovece, dajte si studeny obklad a alobalovu ciapku na hlavu

30.07.2017 | Laborec

S tymto clankom pana Hajka suhlasim do istej miery. Nestastne vsak vyvodzuje z ciastkoveho riesenia riesenie komplexne. T.j. ano, Romov treba inkorporovat do ekonomiky a spolocnosti, ale absencia tejto inkorporacie nie je hlavnou pricinou problemu. Presne ako vysvetluje diskuter @@@.

31.07.2017 | libertarian

nuž, pan Hajko ešte zrejme nevidel cigáňa.

prvým omylom pri akomkoľvek riešení je NEpomenovať problémy ich správnym názvom. Ak pomenuje ktosi cigáňa rómom, odbočil na slepú koľaj. V pomenovaní cigáň sú ukryté všetky historické skúsenosti s cigánmi. V tom slove sú ukryté všetky dôvody, prečo od cigáňa nemožno očakávať intenzívnu dobrovolnú prácu.
Cigáňa nezamestná žiadny podnikateľ, aj pokiaľ by mu vláda preplácala celú mzdu cigáňa.

02.08.2017 | atabaz

Je len jediná cesta, ako zmeniť život Rómov - zaangažovať ich vlastným úsilím, vlastnými prostriedkami (samozrejme, musia mať možnosť dostať sa k nim) na odstránení osád, get.

Výzvy - "rómsku problematiku zmeníme k lepšiemu len vzdelávaním Rómov", je chiméra (prelud, neuskutočniteľná predstava), lebo v osadách a getách môžu očakávať vynikajúce vzdelávacie výsledky len
intelektuáli z bratislavských kaviarní, ktorí v živote nenavštívili osady a getá. Najprv treba odstrániť nedôstojné podmienky bývania Rómov, ktoré sú našou medzinárodnou hanbou. Rómovia ( a vôbec - ľudia
z chudobných regiónov) by mali dostať možnosť za prácou vycestovať za zlacnené cestovné alebo aj zadarmo. Je u nás dosť "čiernych dier", do ktorých, takrečeno, nemilobohu a nenávratne bez úžitku "vhadzujeme peniaze", treba prehodnotiť mnohé oblasti, kde sa peniazmi plytvá, pričom niekde neustále chýbajú. Na také cestovné by sa peniaze mali nájsť. Praktiky "aktivačných prác" v mieste bydliska Rómov sú zväčša zdrojom humoru na sociálnych sieťach, lebo najčastejšie ide o "potemkinovské dediny".

Výsledkom dlhodobých životných skúseností sú príslovia. Platia aj o dôstojnom živote ako o odmene za život naplnený prácou. Toto sa v prípade našich Rómov neuplatňuje. Dostávajú peniaze od štátu len za púhu existenciu, len za to, že tu sú. Hlavnou stratégiou navyšovania rodinného rozpočtu sa stalo rozširovanie počtu členov rodín. Rómky rodia už od 14 rokov, aby boli k dispozícii prídavky - materský, rodičovský, opatrovateľský, v hmotnej núdzi. Rómky majú potom aj vyšší dôchodok ako taký učiteľ "starodôchodca", ktorému štát vyrubil za celoživotnú, neraz "nervy drásajúcu" prácu dôchodok vo výške niečo vyše troch stovák. V osadách sa opakujú životné návyky niekoľkých generácií , ktorých príslušníci po celý svoj život nikdy nepracovali.

V správach vidíme, ako v rómskych osadách polonahé deti v priestoroch medzi chatrčami miesia bosými nohami blato, exkrementy a potom vstupujú do obydlí. kde niet žiadnych hygienických zariadení. Kde je kontrola hygienikov? Kde je zodpovednosť za život a výchovu detí v takých podmienkach? V cudzine by už také deti putovali do príslušných zariadení a rodičom by boli dávky za ne zastavené. Ale my sme na Slovensku, kde je pohodlné tváriť sa, že také javy nepoznáme, my sme radšej slepí, hluchí, nevedomí, len aby nebolo treba prijímať zásadné zmeny v rodinnej a sociálnej politike.
Kde sú zdroje extrémizmu a príťažlivosti istých politických strán? Netreba ani trikrát hádať, každý , kto vie narátať do troch, to bez problémov uhádne. Neprispôsobiví tu neraz dostávajú bez pričinenia nové a nové
objekty od obcí, ktoré zdevastujú bez potrestania. Príkladov možno nájsť dosť, napríklad aj relatívne nedávno na Podskalke v Humennom. V súčasnosti sa pracuje na projekte prestavby sídliska Lunik, uvidíme, ako sa na ňom budú podieľať Rómovia.

Život v súlade s prísloviami o celoživotnej potrebe práce dôsledne napĺňajú napríklad v takom bohatom Švajčiarsku.
Platí totiž:
"Daj hladujúcemu rybu, nasýtiš ho na jeden deň , nauč hladujúceho loviť ryby, zasýtiš ho na celý život."
"Bez práce nie sú koláče. " (U nás sú.)
Kto žije vo Švajčiarsku alebo ho navštívil, potvrdí, že Rómovia sa tam zaraďujú do stredne zámožnej vrstvy obyvateľstva alebo aj do vyššej, lebo pracujú. Platia tam veľmi prísne podmienky už len na získavanie podpory.
Len po odpracovaní 5 rokov bez prerušenia je nárok na podporu v nezamestnanosti. Podpora odpadá po odmietnutí práce, po strate zamestnania vlastnou vinou - neospravedlnenou absenciou, požívaním alkoholu na pracovisku. Po zničení obecného bytu a štátneho majetku treba zaplatiť škodu alebo ju odpravovať vo väzení. Pripomeňme si zničené objekty v našich mestách, na našich sídliskách (napríklad na Luniku).

Vláda, vedenia obcí u nás musia prísť s nápadmi, projektmi, ako v spolupráci s Rómami (ich aktívnym pričinením) likvidovať osady, getá a len v dôstojnejších životných podmienkach pracovať aj na vzdelanostnom raste Rómov. (Nezabúdajme, že na medzinárodných meraniach vedomostí našich žiakov - žiakov základných škôl - sa stále vyšším percentom podieľajú deti z vylúčených komunít a ich počty rastú geometrickým radom. Učitelia sú neraz bezmocní. Rodinné podmienky vzdelávania zmeniť nemôžu. )

02.08.2017 | Roman Kanala

Len malé upresnenie: švajčiarski Cigáni stále kočujú, ale svoje karavány si zapriahajú do silných dieselových Mercedesov a SUV. Obce im môžu vyhradiť na leto nejakú lúku alebo čistinku, kde ostanú týždeň-dva a keď si zmyslia, behom pol dňa sú preč a na ceste inam. Ako sa živia, nie je jednoznačné. Možno kočujú len cez prázdniny, možno celý rok. Vo Francúzsku je to ešte inak. Tam im je obec povinná vyhradiť pozemok či lúku a tá musí byť vybavená: elektrina, prítok a odtok vody.

Jeden fakt, ktorý mi utkvel v pamäti, bolo ospravedlnenie štátu za činnosť fondácie Pro Juventute, ktorá sociálne neprispôsobivým odnímala deti a umiestňovala ich do náhradných rodín. Medzi nimi bola väčšina Cigánčat, ako inak. V televízii bola reportáž, kde Cigáni ani nepoznali svojich rodičov a na staré kolená objavovali svoje korene. Vraj ujma. Žili v čistom dome, chodili do školy, mali čisté šaty a jedli každý deň. Majú v rukách remeslo, niektorí aj školy. Už nemusia kradnúť sliepky. Vraj nepoznali rodičovskú lásku. Koľko detí v osadách vie, čo je "rodičovská láska"?

Na podporu v nezamestnanosti treba počas posledných 2 rokov odpracovať minimálne 12 mesiacov na plný úväzok. Ak cudzinec stratí prácu, stratí aj povolenie k pobytu, lebo dôvodom pobytu je zamestnanie. 5 rokov treba na získanie dlhodobého povolenia k pobytu. S ním cudzinec získa všetky práva ako občan, okrem politických práv. Nemôže voliť a hlasovať a nemôže byť zvolený. Ale môže pracovať či poberať podporu, môže si založiť firmu a ostať, ako dlho len chce.

Je pravda, že ak nezamestnaný stratí prácu vlastnou vinou, tak prijde o mesiac i dva podpory, ktorá inak trvá rok a pol až dva roky. Ak bol vyhodený na hodinu za hrubé porušenie pracovnej disciplíny, je to jednoznačne jeho chyba a je penalizovaný. Kedysi sa pečiatkovalo hľadanie práce raz týždenne, teraz už len raz mesačne. Ak nezamestnaný nepríde bez ospravedlnenia vopred, kráti sa mu podpora. Ak podporu získal podvodom, je to trestný čin.

02.08.2017 | @@@

najprv trochu dostranenia mytov ....v roku 2016 na slovensku sa narodilo 48 deti osobam alebo lepšie povedane ženam 14 a menej ročnym ....takže isto to nie je o tom že každa romka rodi v 14tich ale je to len ojedinele ......ale podme k problemu ....problem je že romovia nemaju pracu toto je hlavny problem lebo potom ich možeš vzdelavať koľko chceš ked po skončeni školy nedostanu žiadnu pracu potom od ostatnych v osade dostanu asi take porvnavnie učil si sa a pozri čo maš ?...to iste čo my ostatny čiže nič žiadnu pracu .....takže prvy problem je dať im pracu ....ale to sa na slovensku nestane a prečo ?....lebo zaujem žiadnej vlady nebol a nie je dotihanuť zahraničnych inevstorov na vychod slovenska a do bb kraja a prečo tam ?...lebo na slovensku mame cca 402tisic romov podla atlasu romskych komunit a z toho 250tisic je prave na vychodnom slovensku a dalšich cca 80tisic v bb kraji čiže väčšina romov čiže okolo 80% romov žije prave v tychto troch krajoch ale prave tieto kraje maju najvyššiu nezamestnanosť a vlada a aj prechadazjuce vladam to služilo pekne na vyhovorku preto tam investicie nesmerovať lebo vraj malo kvalifikovanych ludi ....ale to nie je tak ....lebo mnohi ludia v tych krajoch maju vyššie vzdelanie ale dnes su na poziciach ktore by prave mohli obsadiť romovia alebo ludia len zo zakladnym vzdelanim ale neobsadia lebo koho zoberie firma či podnikatel do prace aj ked požduje len zakladne vzdelanie ?....roma čo ma len zakladne vzdelanie alebo neroma čo ma maturitu ? .....a prave preto tito ludia nemaju tam pracu ....keby zahranične investicie smerovali aj tam vysledok by bol žeby sa praca ušla aj im lebo ludia čo maju lepšie vzdelanie ako romovia by obsadili lepšie pozciie a tym padom im uvoľnili tie pozicie kde by dnes mohli pracovať oni ale nepracuju .....po dalšie prečo sa tam nič nemani je aj to že to vlady vyzuživaju nato aby ludi z vychodneho slovenska a bb kraja dostali do ba a najmä tych lepšie vzdelanych a potom na nich zarabaju biznismeni v ba cez prenajmy či kupy bytova a inych veci o ktorych som už pisal a nebudem to tu rozoberať zas .....ale ked sa dnes pozrieme na čisla z uradu prace tak je volnych 62tisic pracovnych miest a z toho je 20tisic pre ludi len zo zakladnym vzdelanim a dalšich 2tisic aj bez zakladneho vzdelania a najviac tyhcto pozicii je v ba kraji a trnavskom kraji čiže na opačnom konci pre tych romov z vychodnu či bb kraja je jasne že tito ludia sa nedprestahuju lebo tieto pozciie su často zle platene a oplatia sa tak možno jedine ludom čo pochadzaju z toho okolia ......ale tie pracovne pozciie mohli byť na vychodne a to presne tak ako som pisal keby sa zahranične investicie rozmiestnili lepšie rovnomernejšie po slovensku tak by to pomohlo aj tym regionom a aj tym romov .....tu nejde o to zamestnať všetkych romov ako si to niekto predstavuje ale zamestnať postupne viac a viac romov s tym že ti čo sa zamestnanju vlastne ukažu ostatnym romov že aj ich zaujem by mal byť zamestnať sa a ziskať tym padom viac penazi a takto si zepšiť svoju finančnu situaciu.....ale ktomu všetkemu je potrebna ešte jedna vec a to čisla čiže štatistiky a realne a nie ich skreslovať ako dnes lebo dnes čisla o romoch nemame skratka žiadne okrem atlasu romskych komuniT ktory sa snažil zmapovať romov na slovensku vlastne nič presne nemame neviem o nich nič o tom aku maju prôrodnosť v kolkych rodia romske ženy ale ak kriminalitu či nezamestnanosť zamestnanosť amnohe dalšie čisla ktore by nam ukazali ake su kde najväčie problemy ako ich riešiť namiesto toho sa tu dnes ohaňaju všetci rasizmom či diskriminaciou že tieto čisla by neviem čo či im poškodili alebo neviem ako si to vladnym predstavitleia predstavuju ale ja si myslim že skôr ide o to že tie čisla by ukazali fakt že za 27 rokov sa v tom nič neruobilo a zlyhali všetky vlady a to si mnohi vladny predstavitelia nemožu dovoliť lebo mnohi sa aspoň tvaria že niečo riešia aj ked neriešia nič ..................................................­.......................................... ešte sa dotknem vzdelania romov ....to ak sa stane to čo som pisal vyššie pomože aj vo vzdelanim romom ....lebo akonahle budu mať pracu nie len že ukažu inym romov ako si zlepšiť finančnu situaciu ale ukažu im aj to že cez vzdelanie možu mať lepšie pozcie a vyšši plat a to nasledne podpori vzdelavanie romov bez toho aby štat niekoho nutil učiť sa ....lebo tak ako je tomu teraz niektory očakvaju že ich štat pritlači učiť sa v škole a budu mať inžinierske vzdelanie ale toto je nezmysel lebo už som to pisal ked budu mať aj tituly ale nebudu mať pracu ten prinos pre nich samotnych bude nula bodov ......takže treba začať od tej prace od dotiahnutia zahraničnych investrov na vychodne slovensko a tym padom sa podpori praca romov a aj dalšie veci a nezabudnuť aj na tu štatistiku aby sme vedeli ako sa veci pohli alebo nepohli a čo treba zmeniť a upraviť a nie ako dnes bez štatistik sa tu vytvaraju velke množstva bludov o romoch

02.08.2017 | salamoon

no tak ten pristup zmente, co v tom podnikatelom bráni ?...ved v regionoch maju problemy s robotou aj "gadžovia", vyuceni, vzdelani, a ani tí sa vam nepacia .. uz vsetkych obvinujete, ze vraj "nekvalitni".. romsky "problem" prisiel tiez s kapitalizmom a katolíkmi, ked za to, ze Romales boli sucasne privatizaciami vytlacení z pracovneho trhu a aby velmi nepindali, nerabovali, tak dostali ako akesi "odskodne" v podobe pridavkov na kopec deti, co viedlo k rodeniu ako zivobytiu a nastala v osadach populacna explozia.. za komunistov som mal par Romales susedov, spoluziakov.. ich rodicia chodili do roboty, postavili domy, mali vacsinou po 2 deti tak ako aj vacsina cize biely...a ti co mali zaujem o seba vtedy, a boli integrovani, tak sa vacsinou snazia aj dnes, aj ked mozností je tu minimum.. aj medzi nimi vzdy boli a budu rozdiely .. problem su coraz pocetnejsie komunity segregovanych osadníkov bez zakl. navykov a ako dosledok toho, co som napisal vyssie...no ale ved sloboda, kazdy za seba, trh vyriesi, prec so statom, nehovorili ste ?...vztahovat spominane problemy a nezamestnanost len na Romales je zavadzajuce a ked uz, tak si scasti za to mozte sami.. ved vy podnikatelia riadite tento stat uz 27r .. dobre ranko

02.08.2017 | Roman Kanala

Podnikatelia 27 rokov riadia tento štát? Hehehe. 6 či 7 oligarchov. Penta ani Jachty & Tunely nie sú podnikatelia. To sú špecialisti transformácie privilegovaných vzťahov so štátom na finančný prospech.

02.08.2017 | @@@

jasne oni nie su podnikatelia lebo sa nam to nehodi ....takže podnikatel je len ten "naš človek " :D :D :D

02.08.2017 | Roman Kanala

Práveže "náš človek" nie je podnikateľ, ale kalibašter.

Podnikatelia sú tie tisíce nešťastníkov, ktorí riskujú svoj majetok, svoje zdravie, pracujú od vidíš do nevidíš, neustále sa pokúšajú vyhnúť sa pokute za niečo, ale tá stále za niečo príde, ktorí vymýšľajú, čo trhu ponúknuť a musia živiť svojich zamestnancov platmi, odvodmi a stravnými lístkami. Koľko sa len musia natrápiť, kým o všetko prídu. To sú podnikatelia na dnešnom Zlodejsku.

02.08.2017 | @@@

to je tvoj problem lebo ty si predstavuješ podniakatela ako spravodliveho česneho a podobne nezmysli pričom väčšia podnikatelov su len odrb.vači nič viac ...... https://www.etrend....

03.08.2017 | salamoon

stale tu vyplakavaju ako nemaju ludi, pritom prve, co po privatizacii (okrem prepustania) urobili bolo rusenie ucilist, kedze pre kapitalistu je vzdelavanie nechcena nakladova polozka... minule tu jeden pisal clanok, ze R2 je zbytocna, lebo, ze vraj aj tak tam nie su "kvalitni ludia"...a aki ludia robili predtym vo velkych podnikoch v Detve, Hrinovej, Lovinobani, Lucenci.. ?...aki ludia robia dodnes v PPSke ?...aki to boli ludia , co skoncili napr. pred polrokom v Ojale ?...ved ten region chrlil za komunistov kvanta technicky sikovnych a vyucenych ludi kazdy rok.. kde sa to vsetko podelo ? .. kto/co im brani vychovat si novu generaciu ludi akych potrebuju a zaplatit ich ?

Jozef Hajko

Jozef Hajko
  • Počet článkov: 21
  • Priemerná čítanosť: 2544
  • Priemerná diskutovanosť: 11
  • RSS blogu

O blogu

Pôsobí ako analytik a publicista. V minulosti hlavne novinár a poradca poslancov Národnej rady SR. Jeden zo zakladateľov Podnikateľskej aliancie Slovenska, jej prvý riaditeľ a v súčasnosti člen jej vedenia. Autor viacerých kníh a štúdií so zameraním na ekonomiku, spoločenské témy a históriu Slovenska.