Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vysoké školy sú pre regióny hnacím motorom rovnako ako investori

05.05.2016 | Jozef Habánik

Diskusia (12 reakcií)

05.05.2016 | @@@

zo všetkych vysokovzdelanych ludi na slovensku ktory pracuju až 43% pracuje v štatnom sektore v sukromnom sektore je to 40% a ten zvyšok su samozamestnavatelia ....takže otazka hnacim motorom čoho su ?....vyššieho počtu štatnych uradnikov ?....kolko ludi v štatnych uradoch je vysokoškolakov ved len v parlamente je viac ako 90% poslancov s vysokou školou ...otazka potom je o akej kvalite na slovensku hovorime ak vysokoškolaci tu vladnu a vyzera to tak ako vyzera ? ....je vysoka škola prejavom blahobytu alebo prejavom bordelu v štate ? :P

05.05.2016 | OliWer

Ludia si zasluzia tituly!

05.05.2016 | Roman Kanala

Jéžišmáriajózef, hoďte naňho sieť !

Čakal som, že v článku bude niečo o prepojení školstva s praxou, synergii dávajúcej väčšie výsledky, ako púha lineárna kombinácia, no dočítal som sa len hlúpe frázy a systematické nepochopenia.

Takže škola je dobrá, lebo pracovníci pripravujú obedy a v škole sú aj upratovačky a iné pridružené profesie a tak je škola generátorom pracovných miest. Asi ako rozbité okná. Citujem: "Ubytovanie, stravovanie, spoločenské vyžitie… A zo spoločenského a ekonomického hľadiska sú univerzity motorom dynamického rozvoja regiónov a tým pádom aj štátu."

Ale pozor, ono to pokračuje: "... [motorom dynamického rozvoja] ... Omnoho väčším a zaujímavejším ako turisti."
A sme doma. Študenti, ktorí otočia každý cent a často nemajú ani na kofolu, sú zaujímavejší, ako turisti, ktorí sa ubytujú v hoteli, zjedia každý dve večere a vypijú päť pív.

Za tvrdenia o atraktivite vysokých škôl na Zlodejsku pre zahraničných študentov som autora vyťahal za uši už v diskusii k minulému blogu http://blog.etrend....
Nepočúvny je, nedá si povedať, nedá. Znovu príde s tým istým inzitným tvrdením. Chudák naozaj intelektuálne nelieta veľmi vysoko.

Celý článok je znôškou prázdnych tlachov, nesprávnych tvrdení bez dôkazu, všetko vycucané z prsta s prianím formátovať realitu tak, že sa niečo povie a potom sa to tak bude povinne vnímať. Kto by sa mu opovážil odporovať? Až sa bičak vo vačku otvára. Čistá Byzancia, čisté HZDS.

Ale na konci článku nájdeme toto: "Takže paradoxne vysoké školy nielenže vstupujú do regiónov priamo ako investor, ale priťahujú aj ďalších investorov, ktorí potrebujú vysokokvalifikované ľudské zdroje." Prečo paradoxne? Veď je presne to, čo sa vo vzťahu vysokých škôl k praxi očakáva. Ešte keby to autor viac rozviedol. Alebo radšej nie. Nech už radšej mlčí.

Takže zas nedostatočná. Tento chlapík musí byť masochista. Písať takého vtákoviny ako rektor, verejne na posmech, to sa tak hocikde nevidí.

05.05.2016 | OliWer

Autor je rektorom univerzity, ktorej absolventov systematicky vyraďujeme z pracovných pohovorov.
Avšak s autorom by som súhlasil v tom, že obecné (v zmysle dedinské) vysoké školy sú naozaj hnacím motorom - skladníkov a dokladačov tovaru v supermarketoch, uchádzačov o zamestnanie dlhodobo evdiovaných na úradoch práce, ktorí nielenže neboli nikdy na žiadnom študijnom pobyte v zahraničí, ale z rodnej viesky sa najďalej dostali až po okresné mesto a tzv. univerzitu v ňom.

06.05.2016 | LPB

Pozriem autora a nečítam. Podľa diskusie súdim, že som o nič neprišiel:-)

05.05.2016 | qwerty28

spravne, kazda obec potrebuje svoju VS, najlepsie pobocku Sv. Alzbety

06.05.2016 | IvanPe

A to Sv. znamena svetlej ... , ci?

06.05.2016 | HromBlesk

Ano je rektorom strednej školy..lebo inak to nemôžem nazvať...ktorá napr tvrdošijne drží fakultu špeciálnej techniky, aj keď v regione TN už nie je de facto závod vyrábajúci špeciálnu techniku asi 10-15 rokov. Tento týždeň sme mali pohovor so študentom na UNI v TN, vyhodili ho z STU a v TN v pohode na strojárine prechádza.
Dúfam že nový minister túto UNI zruší a tým ušetrí prostriedky na skutočné univerzity.

08.05.2016 | ataman

Otazka znie, ci titul z pobocky fakulty, ktora sa nachadza v malom okresnom meste ma taku istu vahu ako titul z fakulty z Oxfordu.

08.05.2016 | Roman Kanala

Majú akreditáciu a majú štátnu pečiatku. Môžu vydávať pytuly. Či skôr predávať. Fígeľ je dochtor od sv. Alžbety a svoju dizertačku ani nepísal. Bakalár Richter ani nevie, o čom jeho práca pojednávala. Mečiarovi dal doktorát narýchlo Gašpi, lebo presne v tom čase vypukol škandál s právnickými pytulmi v Plzni. Uzurpácia pytulu je trestný čin a Mečiar sa nechával pytulovať dochtor bez toho, aby ten pytul mal. Na Zlodejsku je pytul viac, než pekný fúrik a nové montérky.

09.05.2016 | hulo11

Ak je podmienkou prijatia do zamestnania(štátna a verejná správa) titul, tak áno, postačujúca podmienka je splnená bez ohľadu na to, v akom obore alebo na akej škole bol titul získaný. Ešte s tým Oxfordom by si mohol naopak mať problém, či ti zahraničný titul uznajú.

09.05.2016 | OliWer1

K+
a musel robiť rozdielové skúšky :-)

Jozef Habánik

Jozef Habánik
  • Počet článkov: 11
  • Priemerná čítanosť: 1584
  • Priemerná diskutovanosť: 9
  • RSS blogu

O blogu

Rektor Trenčianskej univerzity A. Dubčeka v Trenčíne. V rámci svojej vedecko-výskumnej činnosti sa venuje ekonomike, regionálnemu rozvoju a regionálnej politike. Je riešiteľom a koordinátorom viacerých vedeckých projektov (KEGA, VEGA, projekty programu cezhraničnej spolupráce SR a ČR). V minulosti pôsobil aj ako štátny tajomník ministra školstva.