Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kvalita absolventov a potreby zamestnávateľov

15.09.2015 | Jozef Habánik

Diskusia (7 reakcií)

15.09.2015 | HromBlesk

Ale úplne prvý krok je povedať si pravdu. Porovnať sa s najlepšími. A byť úprimný. Ako som často reagoval, absolventov TU nepríjmame. Nechodíme tam ani na predstavovanie zamestnancov. Moji kolegovia ich vylučujú v prvom kole zo skupiny potenciálnych zamestnancov. To hovorím o technických smeroch. Také zlé skúsenosti máme. Prečo nehovoríme o tom že MS chce zobrať škole titul UNIVERZITA ale píšeme ako sme dobre obstáli v akreditácii, ktorá je len panoptikom priemernosti. Zažil som absolventov pred 3 rokmi osobne a nevedel som či sa mám smiať či plakať. Možno sa za 3 roky niečo zmenilo nevylučujem, ale získanie dobrého mena bude dlhá dlhá cesta. Nie nie som ten čo tvrdí, že mi má škola dať človeka na mieru, to nejde, firiem je príliš veľa, a každý má iné požiadavky, ale základné poznatky a kompetencie by absolventi mali mať.

15.09.2015 | IvanPe

Kym nebude mat moznost ziak/ student najst ucitela/ (schopneho a ochotneho odovzdat svoje zrucnosti) dovtedy bude slovenske skolstvo iba bolsevicky skanzen produkujucich disciplinovanych obcanov s talentom na urovni statistickej chyby.
A vsetko ostatne budu len kozmeticke upravy na presuvanie penazi z jednejo vrecka do druheho. V style hesla: ja som lepsi preto lebo ten druhy je horsi. Staci ze sa budem pohybovat v skupinke slabsich a je jedno co vlastne som schopny realne urobit. Vypytat si vyssiu mzdu je potom vecou spolocneho postupu a nie realneho prinosu.
Taky bolsevicky feudalizmus.

15.09.2015 | traveller

doc. Ing. Jozef Habánik, PhDr. je spoluautorom 2 vedeckých monografií a viacerých vysokoškolských učebníc, skrípt a učebných textov. Je tiež autorom vedeckých prác v domácich i zahraničných časopisoch.

Kde najdem dake prace, ktore napisal autor tohto clanku ?

16.09.2015 | samorost

chybi propojenost mezi vyzkumem a skolami.
SAV se neskutecne brani prerazeni pod VS a zije si svym nekomfliktnym zivotem. Jak maji studenti neco vedet, kdyz k vyzkumu ani necuchnou a to nemyslim VS smeru masmedialna nebo socialna politika, ktere jsou na dve veci.

16.09.2015 | customer

pan docent Habanik okrem toho ze cely zivot stravil v kancelarii skoly niekedy skutocne pracoval? Nie. Ako moze niekto bez realnej praxe ucit studentov? Ako moze niekto kto cely zivot produkoval suflikove projekty byt prospesny pre nase skolstvo? Vacsina docentov a profesorov su mimo reality, preto je nase skolstvo v takych srackach v akych je, cest vinimkam...

16.09.2015 | LPB

Takže už viem, prečo sa mi ten článok nepáčil. Nemastný, neslaný, o ničom.

16.09.2015 | hulo11

"systémové motivačné opatrenia pre študentov, ktoré by ich motivovali už pri samotnom výbere študijných odborov uprednostniť požiadavky zamestnávateľov"
Každý rok prebehnú médiami štatistiky o upatniteľnosti študentov jednotlivých univerzít/fakúlt, alebo o priemernom nástupnom plate. Ak to chcete riešiť systémovo, neotvárajte neperspektívne odbory na Vašej univerzite. Alebo chcete motivačné šitpendiá pre perspektívne odbory?

"absolvovať časť štúdia na zahraničnej vysokej škole"
Ako zvýši absolvovaný semester v zahraničí uplatniteľnosť na trhu práce u študenta sociálnej práce?

"rozčlenenie študijných odborov na profesne orientované, s výraznou profiláciou na hospodársku prax a odbory, ktoré pripravujú absolventa na PhD. štúdium"
Naivne som si myslel, že všetky študijné odbory by mali byť výrazne orientované na uplatnenie študentov v praxi. Najlepší potom môžu pokračovať na PhD. Tvrdíte, že celý ročník niektorého odboru má pokračovať na PhD? Potrebujeme toľko PhD? A čo s tým zbytkom, ktorý nebude pripravený na prax, ale bol pripravovaný na PhD štúdium a nedostal sa naň? Nestačia neuplatniteľní gymnazisti, chcete aj neuplatniteľných magistrov?

Pre uplatnenie na trhu práce je okrem dobre zvoleného odboru dôležitá prax. Či už získaná v rámci štúdia, popri štúdiu alebo pri písaní diplomovej práce. Ak má čerstvý absolvent v CV len prax v supermarkete/fastfoode, ťažko nájde uplatnenie.

Jozef Habánik

Jozef Habánik
  • Počet článkov: 11
  • Priemerná čítanosť: 1584
  • Priemerná diskutovanosť: 9
  • RSS blogu

O blogu

Rektor Trenčianskej univerzity A. Dubčeka v Trenčíne. V rámci svojej vedecko-výskumnej činnosti sa venuje ekonomike, regionálnemu rozvoju a regionálnej politike. Je riešiteľom a koordinátorom viacerých vedeckých projektov (KEGA, VEGA, projekty programu cezhraničnej spolupráce SR a ČR). V minulosti pôsobil aj ako štátny tajomník ministra školstva.