Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Jozef Habánik

Keď sa sen mení na skutočnosť

07.12.2016 | Jozef Habánik

Alebo: Slovenská veda je skutočne ako z rozprávky.

 • Tlačiť
 • 3

Pred pár dňami som sa zúčastnil tlačovej konferencie s ministrom školstva, predsedom Slovenskej akadémie vied a riaditeľom Lesníckeho výskumného ústavu. Cieľom bolo oznámenie jednej z najlepších správ posledných rokov pre slovenskú vedu. Zo 167 projektov programu Horizont 2020 z celej Európy sa medzi 13 najlepších dostali tri slovenské. Jeden z nich získal dokonca financovanie 15 miliónov eur. A to bol ten náš.

Pán Pavol Šajgalík, predseda SAV povedal veľmi trefne: „Slovenská veda je ako Popoluška. Ľudia ju majú za taký prívesok tých podstatných vecí, ktoré sa v spoločnosti dejú.“ Z posledných dní mám pocit, že naša Popoluška konečne dostala poriadne šaty a zažiarila.

V spleti výziev a projektov, týkajúcich sa rôznych oblastí, možno mnohí zaregistrovali program Európskej únie Horizont 2020, ktorý je momentálne jej hlavným nástrojom pre podporu výskumu a inovácií. Jeho úlohou je doslova preniesť inovácie z laboratórií na trh. Samozrejme snažíme sa o to aj zriadením Centra pre transfer technológií. Ale toto je iná hodnota. Európska únia chce podporovať tie najlepšie mozgy a vedecké tímy, aby z toho profitovala celá spoločnosť. Chce byť svetovým znalostným lídrom.

Slovenská veda je skutočne ako z rozprávky. Raz o Popoluške, inokedy sa v nej objavujú aj rôzni trojhlaví draci, s ktorými je nutné bojovať. Napríklad naša veda dlhodobo zápasí s nedostatkom peňazí. Napriek tomu, že je podstatou znalostnej ekonomiky, ktorá dokáže zabezpečiť konkurencieschopnosť našej krajiny výhľadovo aj o desiatky rokov. Chýbajú jej financie a daňové úľavy, ktoré dostávajú výrobné podniky za to, že znižujú nezamestnanosť. Okrem toho, slovenská veda zápasí aj s byrokraciou a hodnotiacimi rebríčkami, meniacimi sa kritériami, častými nesystémovými zmenami legislatívy a subjektívnym riadením.

Som rektorom jednej z najmladších univerzít na Slovensku a od začiatku som sa snažil ukázať mladým ľuďom, ktorí u nás študujú, že hodnota a kvalita je v každom jednom z nich. Ak si študent dá svoje vzdelanie a kariéru na prvé miesto a proaktívne bude v rámci svojho niekoľkoročného štúdia využívať všetky možnosti, ktoré má k dispozícii, neexistuje, aby nenašiel uplatnenie. Riešili sme však aj iné problémy, kde nájsť zdroje financovania pre zaujímavú vedu, ktorej sa u nás venujú naozaj špičkoví odborníci. Chceme pritiahnuť novú generáciu k výskumu oblastí, ktoré sú mimoriadne príťažlivé aj pre zahraničie. Teraz sme prvýkrát dosiahli úspech, ktorý nie je meraný domácimi kritériami, ale kritériami medzinárodnými. Ukázali sme Európe, že na Slovensku vieme realizovať kvalitnú vedu. 13 projektov zo 167 prešlo náročným hodnotením a náš ako jediný univerzitný získal aj financovanie 15 miliónov eur. Čo to presne znamená?

Vďaka tomu budeme prevádzkovať excelentný výskum v medzinárodnom Centre pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá u nás na Trenčianskej univerzite. Budeme pritom koordinovať aj tri zahraničné univerzity a Inštitút skla a keramiky v Madride. Toto financovanie nám umožní nielen prevádzku, ale aj vytvorenie 44 nových pracovných miest a ďalšie zvýšenie úrovne vzdelávania mladých výskumných pracovníkov. Možno  jedného dňa známy slogan „Trenčín mesto módy“ zatieni „Trenčín mesto skla“, pretože takto nás už teraz začína vnímať zahraničná odborná sféra. Práve náš región a naša univerzita bude mať špičkovú technickú a technologickú infraštruktúru, určenú na medzinárodný výskum a príchod vysokokvalitných pracovníkov zo zahraničia. Veľmi zjednodušene povedané – slovenským aj zahraničným mladým inovatívnym vedcom vytvoríme možnosti pre excelentný špičkový výskum.

V tejto súvislosti dávam verejnosti do pozornosti jedno meno: prof. Dušan Galusek. Som presvedčený, že o ňom budeme v spojitosti kvalitnou vedou ešte počuť.

 • Tlačiť
 • 3

Jozef Habánik

Jozef Habánik
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 1587
 • Priemerná diskutovanosť: 9
 • RSS blogu

O blogu

Rektor Trenčianskej univerzity A. Dubčeka v Trenčíne. V rámci svojej vedecko-výskumnej činnosti sa venuje ekonomike, regionálnemu rozvoju a regionálnej politike. Je riešiteľom a koordinátorom viacerých vedeckých projektov (KEGA, VEGA, projekty programu cezhraničnej spolupráce SR a ČR). V minulosti pôsobil aj ako štátny tajomník ministra školstva.

Jozef Habánik

Jozef Habánik
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 1587
 • Priemerná diskutovanosť: 9
 • RSS blogu

O blogu

Rektor Trenčianskej univerzity A. Dubčeka v Trenčíne. V rámci svojej vedecko-výskumnej činnosti sa venuje ekonomike, regionálnemu rozvoju a regionálnej politike. Je riešiteľom a koordinátorom viacerých vedeckých projektov (KEGA, VEGA, projekty programu cezhraničnej spolupráce SR a ČR). V minulosti pôsobil aj ako štátny tajomník ministra školstva.

Kalendár sa načítava...

Moje tagy

parkovanie