Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bude školstvo prioritou?

09.03.2016 | Jozef Habánik

Diskusia (5 reakcií)

09.03.2016 | Roman Kanala

Ach jaj...

Ten istý autor tvrdí v predošlom blogu
http://blog.etrend....
"vysokoškolské vzdelanie by malo byť prístupné a samozrejmé pre čo najväčší počet mladých ľudí".

A teraz tvrdí toto:
"Problémom na Slovensku je, že každý vníma pod pojmom kvalita niečo iné."

A veru je to tak. Keď sa kvalitou myslí kvantita...

Ale poďme ďalej. Čo veta, to perla. Čo odstavec, to priam perlový náhrdelník.

"Ak sa chceme s niekym porovnávať, tak jedine so zahraničím, na medzinárodne porovnateľných princípoch, nie však sami medzi sebou. A tým pádom musia byť aj na Slovensku podmienky porovnateľné so zahraničím."

No skvele. Preložené do ľudskej reči: najprv posuňte chechtáky a potom nás skúste porovnávať. Lenže ono je to celkom inak. Začať musia školy od seba. Prachy, lóve, bubáky, chechtáky prídu potom samé.

"Ten, kto sa v podmienkach Slovenska snaží povedať, že tá, alebo oná univerzita je kvalitná alebo nekvalitná, je trochu mimo."

Všetky indikátory potvrdzujú, že Trenčianska univerzita HZDS Dubčeka Šándora je burinná inštitúcia. Zbytočný, nekvalitný brak. Nemyslím si, že by som bol mimo, ak to tvrdím. Tvrdia to všetci, lebo to vidia všetci, okrem tých, čo si svoje brvno v oku nosia.

"Naše univerzity, vzhľadom na rozmanitosť vedeckých disciplín nie je možné hodnotiť podľa jedného metra, nastaviť im jednotné ciele, prípadne vytvoriť na nich dokonalý meter."

Čo chcel básnik povedať týmto? Tak nás neposudzujte spolu s ostatnými, len navaľte prachy a meter sa uvidí potom. Akreditív na hlavu.

"Verejnosť to vníma tak, že keď študuje väčšia časť populácie, je to určite príznak nižšej kvality výučby, nižších nárokov."

A nie je to tak? Keď študuje polovica populácie, a vieme, že IQ nad 100 má polovica populácie, tak študujú všetci, čo vedia napočítať do päť, plus ešte mnohí takí, ktorí nevedia, ale študujú aj tak.

"Nie je to však iba populačná krivka, čo zamávalo počtami študentov. Sú to aj otvorené hranice, zahraničné možnosti, ktoré ich lákajú a zahraničných študentov zas lákajú k nám."

Tvrdenia vycucané z prsta.

Zahraničných študentov Slovensko neláka, zákony im sťažujú život
SME 4. dec 2012 o 14:28 TASR
Z celkového počtu viac než 130-tisíc študentov bolo v posledných rokoch zahraničných len niečo vyše tisíc.
http://domov.sme.sk...

Čísla sú tu, tabuľka 2, strana 82 a nasledujúce až do 100:
http://ec.europa.eu...

Slovenskí študenti v zahraničí: Kam chodia najčastejšie na pobyty?
Nový čas 13.07.2013, 16:27
V akademickom roku 2011/2012 cez európsky program Erasmus vycestovalo do zahraničia 2 685 slovenských študentov.
http://www.cas.sk/c...

Exodus slovenských študentov do zahraničia
Aktuality 02.04.2015, 11:08
Lepší a aktívnejší študenti nechcú študovať na Slovensku. Odchádzajú do zahraničia a aj tam ostávajú.
Za posledné roky sa na našom území zvýšil podiel vysokoškolských študentov na zahraničných školách. A to dokonca výraznejšie než vo zvyšku Európskej únie. Podľa Eurostatu z vlastnej krajiny odchádzajú viac už len mladí z Luxembruska a Cypru.
Presnejšie ide o 14 percent mladých Slovákov, ktorí uprednostnia zahraničné školy pred tými našimi. Ide tak o tretí najvyšší podiel v Európskej únii. ... Priemer v EÚ: 3.5%
http://www.aktualit...

Atď atď - hausnumerá a tvrdenia z brucha ako na mítingu HZDS.

10.03.2016 | OliWer

Perfektné, pobavil som sa, ako pri čítaní Dailymale.sk.
My ignorujeme absolventov Trenčianskej univerzity HZDS Dubčeka Šándora pri pohovoroch už asi 5 rokov.

10.03.2016 | Roman Kanala

Ja som doteraz nepochopil, o čo tomuto chlapíkovi ide.

Jedna možnosť je, že je masochista, články dáva písať prvákom a potom ich tu publikuje pod svojím menom a teší sa, ako sa zhovadí a dostane na bendžo.

Alebo to píše nejaký jeho nepriateľ a dúfa, že si ozajstná osoba toho mena nevšimne sfalšovanie jeho identity.

Iná možnosť je, že na škole majú nejaký nový generátor náhodných zhlukov papalášskych vyjadrení a on sem ríhne výsledky, či to niekto zistí. Jedni maníci to skúsili tiež. Naprogramovali postmoderné vtákoviny do generátora náhodných slovných spojení. V angličtine to ide ľahšie, lebo sa tam neskloňuje, nečasuje prípojkami, ale zhlukmi slov. Výsledok bol pekný, ale nedával zmysel. Poslali to do jedného časopisu, kde to vzali a uverejnili.

V každom prípade je desivé, že také hlody lezú z klávesnice rechtora nejakej umyverzity, aj keby to bol Bejrút či Biafra. Tú umyverzitu treba zrovnať so zemou a pozemok používať ako parkovisko pre Aupark.

11.03.2016 | IvanPe

Mna pobavila veta:,"Som presvedčený, že každá vysoká škola vznikla s určitým vzdelávacím, šľachetným zámerom."
Esteze ze tam dal: presvedceny.

13.03.2016 | skorodochodca

Vysoké školstvo treba spoplatniť ... nič iné nepomože. A možu klepať na dvere rodičom, aby im zverili dietky ... a aby skončilo to Ruskovo šialenstvo - prachy na hlavu ..... veď je to na prášky na hlavu ....

Jozef Habánik

Jozef Habánik
  • Počet článkov: 11
  • Priemerná čítanosť: 1584
  • Priemerná diskutovanosť: 9
  • RSS blogu

O blogu

Rektor Trenčianskej univerzity A. Dubčeka v Trenčíne. V rámci svojej vedecko-výskumnej činnosti sa venuje ekonomike, regionálnemu rozvoju a regionálnej politike. Je riešiteľom a koordinátorom viacerých vedeckých projektov (KEGA, VEGA, projekty programu cezhraničnej spolupráce SR a ČR). V minulosti pôsobil aj ako štátny tajomník ministra školstva.