Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Jozef Andacký

Starosta bratislavskej Rače zarobí viac ako prezident

05.01.2007 | Jozef Andacký

Ján Zvonár (Smer) vyfackoval občanov – nechal si schváliť 87-tisícový mesačný plat

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika

Rača

Nový starosta bratislavskej mestskej časti Rača Ján Zvonár (Smer, HZDS-ĽS, SNS, SF, SZ) si na prvej schôdzi nového miestneho zastupiteľstva nechal schváliť mesačný plat 87-tisíc korún. Ku ktorému, samozrejme, prináležia štvrťročné odmeny, obyčajne vo výške 50 percent troch mesačných platov.

Hlasovanie miestneho zastupiteľstva prebehlo hladko. Veď 24 z 33 poslancov patrí do ľavicovo-národniarskeho zoskupenia, ktoré v Rači vyhralo vlaňajšie komunálne voľby. A viacerí opoziční poslanci za plat starostu zahlasovali výmenou za funkcie v samospráve.

Pre porovnanie, doterajší starosta Rače, neslávne slávny Pavol Bielik, toho času predovšetkým obžalovaný v úplatkárskej kauze pred Špeciálnym súdom, bral mesačne okolo 55-tisíc korún.

Mimochodom, Ján Zvonár je poslancom Národnej rady SR (Smer), kde za svoju záslužnú činnosť dostáva zhruba 90-tisíc mesačne (vrátane nezdaňovaných paušálnych náhrad). Suma sumárum, len z verejných funkcií mu evidentne plynie vyšší príjem, ako má prezident Slovenskej republiky.

Rozdiel v platoch nového a starého šéfa Rače, vynásobený počtom mesiacov, ktoré Ján Zvonár - ak sa nestane nič nezvyčajné - zotrvá vo funkcii, predstavuje jeden a pol milióna korún (bez odmien). Nehovoriac o odvodoch poistného, ktorým sa komunálny rozpočet nevyhne. To všetko v čase, keď Rača potrebuje každú korunu - na opravy škôl a škôlok, na zlepšenie sociálnej situácie dôchodcov.

Zvonárov 87-tisícový plat je jednoducho facka občanom. A argumenty, ktoré ho sprevádzajú, sa tým občanom ešte vysmievajú.

Po prvé, Ján Zvonár mohol podľa zákona získať ešte podstatne vyššiu rentu - až 110-tisíc mesačne. Sám bol vraj prekvapený, keď sa o návrhu svojich poslancov dozvedel.

Po druhé, pán starosta sa zaviazal, že polovicu platu venuje na charitu - lebo ho vlastne nepotrebuje.

Podľa zákona však mohol Ján Zvonár dostať aj minimálnu garantovanú sumu, čiže okolo 55-tisíc mesačne. Ak by bol charakter, návrh poslancov by korigoval a požadoval jeho zásadné zníženie.

A charita? Vyzerá to pekne, ale peniaze môžu napokon cez neprehľadnú a verejne nekontrolovateľnú nadáciu skončiť celkom inde ako u strápených občanov, na ktorých sa Ján Zvonár odvoláva. Iste, nemusí sa to tak skončiť. Možno starosta svoj sľub splní. Veď je lekár. A lekári predsa ľuďom nezištne pomáhajú.

Záver? Všetci, ktorí čakali, že sa po výmene garnitúry v račianskej samospráve začnú diať zmeny, musia byť prekvapení. Lenže nepríjemne. A možno aj tých 1 749 obyvateľov Rače, ktorých hlasy Jánovi Zvonárovi pomohli na starostovskú stoličku.

P.S.: Vicestarostom Rače sa stal ďalší poslanec NR SR, Rafael Rafaj za SNS. O jeho plate sa na miestnom zastupiteľstve nerokovalo. No mohol by dosiahnuť aj polovicu toho, čo berie jeho šéf a koaličný partner.

P.P.S.: Zaujímavé bude sledovať ako Ján Zvonár plnohodnotne a svedomito zvládne dve náročné funkcie - poslanca NR SR a starostu Rače s 20-tisíc obyvateľmi. Že by supermani ešte nevymreli?

 

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika Rača

Jozef Andacký

Jozef Andacký
 • Počet článkov: 13
 • Priemerná čítanosť: 2034
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Vedúci redaktor TRENDU.

Jozef Andacký

Jozef Andacký
 • Počet článkov: 13
 • Priemerná čítanosť: 2034
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Vedúci redaktor TRENDU.

Kalendár sa načítava...

Moje tagy

Indexer, Oracle