Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Jozef Andacký

Mikolajov podpisovač stále úraduje

30.07.2010 | Jozef Andacký

Eugen Jurzyca by sa mal o redizajnovaní tímu pobaviť s Ivanom Miklošom

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

IT biznisy

Tento týždeň sa mi v článku (vstup len pre predplatiteľov TRENDU), v ktorom som písal o nákupe pomalého internetu a predraženej techniky pre slovenské školy – projekte  Infovek2 -, podaril menší trapas. Odvolal som v ňom šéfa Ústavu informácií a prognóz v školstve (ÚIPŠ) Miroslava Kormana, ktorý päťročný kontrakt-kšeft za 38,7 milióna eur podpísal. Predmetný pán je stále vo funkcii.

Týmto sa čitateľom TRENDU ospravedlňujem za nesprávnu informáciu.

Hoci to zvyčajne nerobievame, dovolím si vysvetliť, ako k chybe prišlo, lebo to má širší kontext.

Keď som zbieral informácie do článku, rozprával som sa s viacerými ľuďmi, ktorým je problematika školského internetu blízka. O šéfovi ÚIPŠ už hovorili ako o vyhodenom. Tomu, že to tak naozaj je, nasvedčoval aj fakt, že sa s ním nepodarilo skontaktovať ani mne, ani kolegovi Paľovi Sibylovi, ktorý o tendri na Infovek2 písal pred dvoma týždňami. Tak som tú informáciu považoval za správnu a viac som ju neoveroval.

Mea culpa. Ukázalo sa, že prianie bolo opäť raz otcom myšlienky.

A teraz ten kontext.

Informáciu o (ne)odvolaní M. Kormana som neoveroval, lebo sa mi jej podstata a správnosť zdala logická. Aký iný osud mohol postihnúť úradníka, ktorý podpíše kontrakt, zjavne nevýhodný pre slovenských daňovníkov, aj pre slovenské školy? A ako inak než ASAP mu mal od jeho nadriadeného, ktorým je minister školstva, prísť odvolávací dekrét?

M. Kormana, pred rokom 2006 informatika na žilinskom mestskom úrade, do funkcie šéfa ÚIPŠ dosadil exminister školstva Ján Mikolaj. Nominant Slovenskej národnej strany, ktorá sa zviditeľnila emisiami, popolčekmi, nástenkami či učebnicami. Infovek2 túto zbierku skvostov príhodne dopĺňa.

Nový šéf rezortu školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) sa zatiaľ k dvojke Infoveku vyjadril tak, že je to „delikátna záležitosť“, ktorú treba najprv preskúmať. Či M. Kormana odvolá, to jeho hovorkyňa Miriam Žiaková prezradiť nechce – odpísala mi, že by bolo nekorektné komunikovať personálne otázky cez médiá.

A tak Mikolajov podpisovač stále úraduje. Len aby sa potom jeho prípadný nástupca a pán minister nečudovali, že po ňom nájdu aj nejaké zmluvné dodatky.

E. Jurzyca by sa mohol a mal pri redizajne svojho tímu inšpirovať u straníckeho kolegu Ivana Mikloša, ministra financií. Ten sa vcelku vehementne zbavil šéfa sekcie informatizácie Pavla Bojňanského, ktorý zastrešoval administráciu čerpania eurofondov, určených na modernizáciu verejnej správy.

Odpoveď na otázku, prečo musel sekčný šéf odísť, treba podľa ministerských hovorcov hľadať v interview, ktorý I. Mikloš poskytol pre agentúru SITA. Tvrdí v ňom, že v informatizácii za minulé štyri roky nenastal žiadny pokrok. A že sa za dvadsať rokov stala eldorádom korupcie.

P. Bojňanský skončil, hoci žiadnu zmluvu s dodávateľom železa či softvéru nepodpisoval. O zákulisí čerpania eurofondov, poznačeného jednouchádzačovými užšími súťažami (napríklad na e-občianky), musel vedieť viac ako bežný smrteľník, i keď osobne sa do žiadneho biznisu zapojiť nemusel. Ale je pravda, že stál na počiatku reťazca, keď schvaľoval projekty a štúdie vykonateľnosti, v ktorých si jednotlivé ministerstvá pripravovali pôdu pre neskoršie meganákupy IT techniky a systémov.

P.S.: Pre úplnosť, novým riaditeľom sekcie informatizácie ministerstva financií sa stal Miroslav Kukučka. Za druhej Dzurindovej vlády bol splnomocnencom vlády pre informatizáciu.

 

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika IT biznisy

Jozef Andacký

Jozef Andacký
 • Počet článkov: 13
 • Priemerná čítanosť: 2034
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Vedúci redaktor TRENDU.

Jozef Andacký

Jozef Andacký
 • Počet článkov: 13
 • Priemerná čítanosť: 2034
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Vedúci redaktor TRENDU.

Kalendár sa načítava...

Moje tagy

Oracle, Indexer