Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Jozef Andacký

Kryje Oracle pofidérneho biznis partnera vo vládnom IT kšefte?

21.10.2013 | Jozef Andacký

Alebo čo o licenčnom díle Indexeru s rezortom financií (ne)hovoria manažéri firmy

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

IT biznisy

Tagy

Oracle, Indexer

Začiatkom októbra Matej Hlôška z IT Monitora na svojom blogu písal o biznise Datacentra a Finančného riaditeľstva SR s eseročkou Indexer.

Firmička s minimalistickým backgroundom im (a nezávisle od nich tiež Sociálnej poisťovni) dodala licencie softvéru Oracle. Ktorý – ako zistil ňou vykonaný audit – využívali nelegálne. Oháňala sa pritom potvrdením slovenského Oraclu, že len ona môže licencie previnilcom dodať.

Oracle Indexer

Na kšefte bez verejnej súťaže za 4,5 milióna eur nesmrdí len do očí bijúci konflikt záujmov – Indexer (spolu)vlastní Juraj Polák, ktorý bol v čase jeho realizácie poradcom ministerstva financií. Zarážajúci je aj spôsob, ako na podozrenia z tunelovania štátnych eur reagovala spoločnosť Oracle.

IT monitor oslovil centrálu Oraclu pre región EMEA (Európa, Blízky východ a Afrika). Dostal odpoveď, ktorú interpretoval tak, že zákazník sa môže sám rozhodnúť, od koho kúpi potrebné licencie – Indexer sa teda nemohol opierať o nejakú exkluzivitu.

Doslova: „Any customer identified as requiring additional program licenses as a result of a review conducted by the LMS may acquire such program licences through the available distribution channels for Oracle software“. (LMS = Licence Management Services)

Z pozície redaktora TREND.sk ma zaujímala aj reakcia lokálneho Oraclu Slovensko, ktorá v investigatívnom blogu nebola. Cez jeho hovorkyňu som zisťoval: Ako mohla firma – respektíve jej alliance&channel manager Ivan Vyhlídal – vydať papier o „jedinosti“ Indexeru, keď pravidlá materskej korporácie niečo také neumožňujú?

Odpoveď bola, že Indexer síce nezískal exkluzívne práva na predaj licencií, ale že v danom čase bol „jediným LMS partnerom, vyškoleným a schváleným vykonávať audit licencií pre štátny sektor na Slovensku s požadovanou znalosťou slovenského jazyka“.

Na prvý pohľad je evidentné, že vyjadrenia Oraclu EMEA a Oraclu Slovensko nesedia. EMEA hovorí, že zákazník si licencie môže kúpiť „cez dostupné distribučné kanály“. Slovensko točí výrazy „jediný, vyškolený a schválený“.

Nejednoznačné stanovisko (mimochodom, z hovorcovského prostredia úplne bežné) viedlo k zaslaniu doplňujúcej otázky: Stalo sa teda, že Matej Hlôška zle interpretoval vyjadrenie európskej centrály korporácie?

Hovorkyňa len zopakovala predchádzajúcu odpoveď, v ktorej firma obhajovala vydaný certifikát a teda aj biznismodel Indexeru.

Otázku, či bloger z IT Monitora zle pochopil, čo mu EMEA napísala, nechala bez odozvy.

Prečo necítila pevnú pôdu na vyjadrenie, po ktorom inštitúcie osočené zo špinavých praktík tak rady siahajú? Prečo Oracle Slovensko kryje pofidérneho obchodného partnera?

Pokiaľ Matej Hlôška emeácke stanovisko interpretoval správne, potom ostáva už len možnosť, že Oracle Slovensko „jedinosť“ Indexeru naozaj vyfabuloval, aby cez neho mohol zbehnúť licenčný kšeft.

S trochou fantázie si tiež možno predstaviť, že šéfovia slovenského Oraclu si prúser uvedomujú, ale nechávajú ho vyhniť. Nie preto, že ich tankuje nejaký blog či dva-tri články v lokálnych médiách (lebo ich netankuje) – majú strach, čo na The Indexer Case povedia emeácki nadriadení.

Drobný update (23.10.2013): Slovenskí oraclisti sa možno neboja ani emeáckych nadriadených. Ako na svojom blogu napísala Transparency International, pre Oracle vo svete nie sú korupčné obvinenia za biznis so štátom nič nové. Čiže oprava: Slováci, vedno s emeákmi a zrejme aj ľuďmi z centrály firmy v USA chcú slovenský prípad ututlať, aby sa vyhli mastnej pokute napríklad od Komisie pre cenné papiere.

Mimochodom, veríte, že zodpovední manažéri v Datacentre/Finančnom riaditeľstve/Sociálnej poisťovni sa „len“ nechali nachytať na certifikát s logom Oraclu? A že na tvorbe spomínaného licenčného biznisu nemajú žiadny podiel?

Prípad Indexer otvára aj ďalšie súvisiace otázky:

1. Ako je možné, že Indexer je „jediným LMS partnerom … pre štátny sektor na Slovensku“?

Produkty Oraclu v riešeniach pre štátnu správu používajú aj ďalšie IT firmy. Jednoduché vyhľadávanie vo vestníku verejného obstarávania nájde napríklad InterWay na Ústredí práce, či Ministerstve vnútra. A – čo je milý paradox – odhalí, že v minulosti už Datacentrum riešil samotný Oracle Slovensko...

Ak je Indexer jediný LMS partner pre štátnu správu, prečo ostatné slovenské IT firmy nemajú záujem o takúto biznis prinášajúcu činnosť? Na otázku, čo si o tom myslí Oracle Slovensko, hovorkyňa firmy neodpovedala. Pritom stačilo tradičné: „To sa musíte opýtať tých firiem.“

2. Že sa v štátnej správe využíva softvér nelegálne, je možno poburujúce, ale nie úplne nezvyčajné. Veď to bol aj prípad Windowsu a Officu, ktorý pred desiatimi rokmi viedol k veľkému (a večnému) kontraktu slovenskej vlády s Microsoftom.

Zvláštne je, že na nelegálny oraclovský soft na slovenských úradoch sa prišlo až teraz – po najmenej desiatich rokoch jeho používania. Otázka na Oracle, či v Datacentre/Finančnom riaditeľstve šlo o prvý licenčný audit v slovenskej štátnej správe vôbec, ostala, znova, bez odpovede.

Náhodička tiež je, že autorom objavu nelegálneho oraclovského softvéru je garážová eseročka.

Vlastne, to žiadna náhodička nie je.

 

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika IT biznisy

Tagy Oracle, Indexer

Jozef Andacký

Jozef Andacký
 • Počet článkov: 13
 • Priemerná čítanosť: 2035
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Vedúci redaktor TRENDU.

Jozef Andacký

Jozef Andacký
 • Počet článkov: 13
 • Priemerná čítanosť: 2035
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Vedúci redaktor TRENDU.

Kalendár sa načítava...

Moje tagy

Indexer, Oracle