Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Jedovatá slina

Ujo z Poltára

21.10.2011 | Jedovatá slina

Šanca na zrušenie prezidentského úradu aká už dlho nebude

 • Tlačiť
 • 0

Na jar tohto roku sa mi počas dňa otvorených dverí Grassalkovichovho paláca pošťastilo dostať sa k Ivanovi Gašparovičovi a prehovoriť s ním pár slov. Krátka debata na tému ekonomických problémov jeho rodného Poltára mi opäť  pripomenula, aké nesprávne a detinské je vopred niekoho odpisovať. Pôvodne som si myslel, že roky jeho vládnutia sa ponesú v znamení nudy a ničoho, čo by stálo za povšimnutie. Už dávno viem o svojom omyle. Napríklad: U žiadnej verejne činnej osoby som sa nestretol s takou schopnosťou dlho o niečom hovoriť bez toho, aby som v jeho slovách postrehol názor či myšlienku. Takisto mi nenapadlo, že sa nájde niekto, kto ma presvedčí zvolať: Rudolf Schuster bol najlepším slovenským prezidentom!

I. Gašparovič nezaostal ani v schopnosti ponúknuť zaujímavé, inde málo vídané predstavenie. Je pravdou, že dve tragikomické epizódky z verejného života predchodcov je len ťažké prekonať. Plač Michala Kováča pred kamerami, potom čo mu uniesli syna, priniesol koncom 20. storočia do stredoeurópskeho štátu nádych latinsko-americkej dobrodružnej romantiky. Ázijskú priamočiarosť zas verejne prezentované zábery na črevá a iné útroby R. Schustera, ktoré ponúkla kniha jeho dcéry s názvom Mama neplač, otec ešte žije. Pozoruhodné dielo popisovalo boj prezidenta so zákernou chorobou.

Súčasné divadielko, v ktorom si I. Gašparovič vychutnáva štvorlístok priateľov, tiež nie je na zahodenie. Človek im to škodoradostne praje. Nielen za to, že si sami svoje úlohy vymysleli. Aj preto, lebo mnoho terajších aktérov nepriamo I. Gašparoviča do funkcie dosadilo. V čase, kedy prvýkrát kandidoval za prezidenta, mala vládnuca pravica asi najväčšiu podporu verejnosti. Tak ako neraz predtým a potom, sa v dôležitej chvíli nedokázala zjednotiť a donútila ľudí voliť menšie zlo. Tak si to teraz môže užívať do sýtosti.

Ale pokiaľ chodí za vášnivým pretekárom do kopca skladať skúšky zo znalosti ústavného práva, môže sa pokúsiť aj o zmysluplnejšiu vec. Na jej uskutočnenie sú hviezdy celkom naklonené. Čo tak na sklonku druhého funkčného obdobia poprosiť prezidenta, aby pomohol vymyslieť ústavný zákon o zrušení jeho funkcie? Do dejín sa ako prvý prezident nezapíše, no môže ako posledný. V učebniciach bude tiež stáť, že v krušných časoch pomohol šetriť náklady ťažko skúšaného štátu. Schopnosti vymyslieť potrebné paragrafy má, veď spolu so svojim pomocníkom písali súčasnú ústavu. Možno by stálo za to motivovať k premýšľaniu nad zmenami jej znenia aj prísľubom, že každý kto odíde z Grassalkovichovho paláca, dostane päťročné odstupné a lístky na celú sezónu formuly jeden zadarmo.

 

 • Tlačiť
 • 0

Jedovatá slina

Jedovatá slina
 • Počet článkov: 32
 • Priemerná čítanosť: 2449
 • Priemerná diskutovanosť: 2
 • RSS blogu

O blogu

Z redakcie TRENDU bez servítky

Jedovatá slina

Jedovatá slina
 • Počet článkov: 32
 • Priemerná čítanosť: 2449
 • Priemerná diskutovanosť: 2
 • RSS blogu

O blogu

Z redakcie TRENDU bez servítky

Kalendár sa načítava...

Moje rubriky