Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Jaroslav Matyáš

Ako som sa (takmer) stal obeťou kyber kriminality

21.03.2007 | jm4n

Ľudia sú naivní až hrôza. A ja nie som výnimka

 • Tlačiť
 • 11

Rubrika

Spotrebiteľ

Aj keď sa trochu hanbím, cítim potrebu podeliť sa o čerstvú skúsenosť. Poslednú nedeľu som sa chystal rutinne uhradiť účet za kreditku. Jednoduché zadanie prevodu cez i-banking. Robím to už roky, niekoľkokrát za mesiac, od koncesionárskych poplatkov po účty za elektrinu. Nie som predsa blázon, aby som niekomu dal inkasné právo k účtu. No som dosť veľký blázon na iné veci.

Po zadaní identifikačného čísla a hesla sa stalo niečo nezvyčajné. Stránka vyhlásila chybu pri autorizácii a žiadala desať pozícií z GRID karty. Čo myslíte, čo som urobil? Odpoveď je v prvej vete. Napadlo mi aj to, čo mi napadnúť malo. No presvedčenie, že starému borcovi ako mne sa nič také nemôže stať, zvíťazilo.

Pri žiadosti o ďalších 10 pozícií z karty sa drôtiky v hlave konečne spojili. Telefonát do banky, zablokovanie všetkého čo sa dá. Samozrejme, narazil som na notoricky známu formu podvodu. Banka ju uvádza ako exemplárny príklad pokusu dostať sa k autorizačným údajom klienta presmerovaním linky na i-banking v jeho počítači na falošnú prihlasovaciu stránku. Ani vy nečítate tie bezpečnostné upozornenia? Mali by ste.

Žiadne peniaze sa z účtu nestratili. Ale radosť sa len začína. Tento týždeň musím osobne navštíviť banku toľkokrát, koľko za posledných 5 rokov spolu. Čaká ma aj zopár príjemných výletov na poštu. Zapol som otravnú automatickú aktualizáciu Windows, v systéme zabudovaný firewall, druhý firewall v routeri, spojazdnil pol roka nefunčnú aktualizáciu antivírusu, nainštaloval ďalší program špecializovaný na spyware. Každé kliknutie teraz trvá trikrát dlhšie a kým po zapnutí počítača všetko nabehne, stihnem sa aj osprchovať.

Na i-banking bez autentifikácie náhodne generovaným kódom už v budúcnosti ani nepomyslím. A na najbližší víkend si nerobím žiadny program. Chystám sa preinštalovať Windows. Zo skúseností viem, že dostať počítač do stavu aspoň podobného súčasnému mi zaberie prakticky celé dva voľné dni. K tomu moja 8-ročná dcéra čoskoro dostane vlastný počítač. Stačí aj staršia mašina. Tam, kde sú uložené heslá k peniazom, ju už tak ľahko nepustím.

To je moja cena za prebudenie z naivity a priveľkej sebaistoty. Ak by to šlo postupne krok za krokom, nebolo by to také tvrdé.

   > Hlasuj za tento článok na

Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk

Zdroj: Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk

 • Tlačiť
 • 11

Rubrika Spotrebiteľ

Tagy internet banking, bezpečnosť, účet

Jaroslav Matyáš

Jaroslav Matyáš
 • Počet článkov: 4
 • Priemerná čítanosť: 4631
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Starám sa o rozvoj portálu TREND.sk. Blogujem len príležitostne, väčšinou o paradoxoch každodenného života.

Jaroslav Matyáš

Jaroslav Matyáš
 • Počet článkov: 4
 • Priemerná čítanosť: 4631
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Starám sa o rozvoj portálu TREND.sk. Blogujem len príležitostne, väčšinou o paradoxoch každodenného života.

Kalendár sa načítava...

Moje odkazy