Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Jana Žitňanská

Kto (ne)vráti učiteľom status?

13.01.2014 | Jana Zitňanská

Pred Vianocami som mala rozhovor s veľmi zaujímavým človekom, pedagógom a právnikom na dôchodku. A aj o tom, aké postavenie v spoločnosti učitelia mali, a prečo ho dnes nemajú.

 • Tlačiť
 • 9

Na rozdiel od mnohých mojich kolegov v Národnej rade, ktorí vidia za zlým postavením učiteľov v spoločnosti „liberalizáciu“ školstva, drzých rodičov a nespratné deti, podľa neho sa všetko začalo víťazstvom komunistov. V časoch, kedy miesta kvalifikovaných sudcov nahrádzali ľudia s vhodným posudkom a „triednym pôvodom“, náhodne vybratí z ľudu. V časoch, kedy stranícka knižka bola viac ako diplom. V časoch, kedy robotnícka trieda bola glorifikovaná a vysokoškolské vzdelanie zosmiešňované. A keď učiteľov sledovali Štbáci, aby zistili, či nie sú ideologicky závadní. To bolo to obdobie, kedy pán učiteľ prestal byť pánom.

To, že dnes nie je status učiteľov na úrovni akú by si zaslúžil, je fakt. Mnohí rodičia aj žiaci sa správajú nadradene a úcta a rešpekt sú pre nich neznáme pojmy. Ale toto nie je žiadna novinka posledných rokov, hoci je pravda, že sa o tom hovorí viac a objavujú sa aj vážnejšie prípady osobných útokov. Ako dodal môj zmámy, nezabúdajme, že dnes sú týmito rodičmi deti, vychované v komunistickom režime.

Ako z tohto chorého stavu von? Určite na to nebude stačiť len lepšie finančné ohodnotenie pedagógov, lepšie vybavenie či nové fasády škôl. Ani zákon, ktorý by urobil z pedagógov verejných činiteľov. Cestou je prestať zosmiešňovať vzdelanie a vzdelávanie.

Netrestať žiakov, ktorí z rôznych dôvodov zaostávajú za tými šikovnejšími tým, že im doživotne kvôli zopár známkam zamedzíme prístup k ďalšiemu vzdelávaniu. Prestať fetišizovať rôzne merania a testovania. Neplánovať kádre na desaťročie dopredu, a radšej sa zamerať na podporu talentu a potenciálu každého dieťaťa. Učiť sa za maliara nemá byť za trest, ale preto, že to niekto chce robiť a má na to.

Tú cestu by však v prvom rade mal ukázať minister Čaplovič. Namiesto toho ministerstvo pod jeho vedením naposledy vypracovalo zoznam odborov, ktoré chce finančne viac podporovať, lebo v niektorých profesiách je nedostatok pracovných síl. Z úst zástupcu zamestnávateľov sme sa však dozvedeli, že absolventov je dosť, len sú nepoužiteľní. Nie je teda problém skôr v obsahu a spôsobe prípravy týchto absolventov? Nemala by sa výučba na týchto školách najskôr zlepšiť a až potom robiť nábor? Problém je, že o kvalite minister Čaplovič mlčí a deti do týchto škôl doslova núti. Nezaujíma ho, či tam chcú študovať, a ani to, či keď skončia, budú dobrí a nebodaj aj šťastní. Zaujímajú ho len štatistiky a plnenie plánu.

Vo Francúzsku na jednej strednej škole ponúkajú žiakom, že v prvých piatich týždňoch štúdia môžu v rámci školy prestúpiť na iný odbor, ak zistia, že na svojom pôvodnom odbore nie sú spokojní. Takto sa výrazne znižuje počet študentov, ktorí školu nedokončia, prepadnú alebo sa nevedia následne zamestnať. Táto ústretovosť školu nestojí nič a študenti na vzdelávanie a vzdelanie nezanevierajú.

Žiadne tabulky, plány ani od stola zvýhodňované „žiadúce“ zamestnania tomu nebránia. Hoci mnohí s úsmevom hovoria, že vo Francúzsku je väčšina socialistov komunistami, o takých komunistoch, akých sme tu mali my pred rokom 1989 a akí dnes riadia ministerstvo školstva, nikdy ani nesnívali. Komunisti status učiteľa zruinovali. Takže ťažko môžeme od tých istých ľudí očakávať, že to napravia.

Napriek tomu však netreba strácať nádej. Nie všetci, ktorí vyrastali v komunizme, sa nechali poznačiť jeho ideológiou. Pribúdajú rodičia či učitelia, ktorým vzdelanie nie je ľahostajné. Ktorí chcú, aby Slovensko bolo úspešnou modernou krajinou.

Prvým krokom by malo byť, že vycúvame zo slepej Čaplovičovej uličky.

Autorka je poslankyňa NR SR za hnutie NOVA.

 • Tlačiť
 • 9

Jana Žitňanská

Jana Žitňanská
 • Počet článkov: 25
 • Priemerná čítanosť: 3941
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

Poslankyňa NRSR. Podpredsedníčka hnutia Nova.

Jana Žitňanská

Jana Žitňanská
 • Počet článkov: 25
 • Priemerná čítanosť: 3941
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

Poslankyňa NRSR. Podpredsedníčka hnutia Nova.

Kalendár sa načítava...