Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Jana Žitňanská

Kažimír dáva, Čaplovič zaťato odmieta

07.02.2014 | Jana Zitňanská

Minister financií verejne prisľúbil peniaze na asistentov učiteľa pre deti so zdravotným postihnutím. Minister školstva sa však tvári, že nepočuje.

 • Tlačiť
 • 5

K štátnemu rozpočtu na rok 2014 som predniesla 4 pozmeňujúce návrhy, odkiaľ presunúť finančné prostriedky na asistentov učiteľa, po ktorých volajú nielen rodičia detí so zdravotným postihnutím, ale aj učitelia. A minister financií Peter Kažimír na moje prekvapenie reagoval pozitívne.

„Ak by som to mal celé zhodnotiť, tak jediné, za čo niečo stálo z pohľadov reálneho života, je príspevok pani Jany Žitňanskej, pretože návrh, ktorý tu podala vo veci obsahovej, má zmysel, pretože má zmysel pre niekoľko stoviek, a keby to bolo len pre niekoľko desiatok detí, ktorým sa môže rozšíriť možnosť asistenta, zdravotného asistenta, aby mohli pracovať, aby mohli byť integrované do riadnych škôl. (...) Dávam svoje slovo, a ja už som o tom hovoril s ministrom školstva, že akúkoľvek požiadavku, ktorá vznikne z hľadiska zabezpečenia a financovania týchto asistentov, splním rozpočtovým opatrením... “ A ešte dodal, že ak nejaká žiadosť o príspevok bude ministerstvom zamietnutá, „nebude to kvôli tomu, že by bol nedostatok peňazí (...), takéto peniaze sa v rozpočte vždy musia nájsť.“

Keďže nemám dôvod neveriť danému slovu ministra financií, navrhla som, aby sa jeho prísľub pokryť všetky náklady na asistentov učiteľa premietol aj do zákona. Ten dnes hovorí, že ministerstvo školstva môže prideliť tieto finančné prostriedky. Keďže už podľa prísľubu ministra financií nie je problém s finančným krytím, niet dôvodu ponechať v zákone slovíčko „môže“, a tak som navrhla nahradiť ho slovom pridelí. To znamená, že ak dieťa splní stanovené podmienky, nebude už do procesu prideľovania financií subjektívne vstupovať ministerstvo. Proces bude transparentnejší, spravodlivejší, nebude do poslednej chvíle držať v napätí a neistote rodičov aj školy, či sa tentokrát na nich šťastie usmeje, alebo opäť dostanú od ministra školstva košom.

A teraz pointa: Ako zareagovalo ministerstvo školstva na môj návrh?

5. februára vydala TASR nasledujúcu správu

Ministerstvo navrhuje vláde, aby vyslovila nesúhlas s návrhom opozičnej poslankyne Jany Žitňanskej (...) V roku 2014 rezort podľa svojho stanoviska plánuje na platy asistentov vrátane poistného vynaložiť približne 5,7 milióna eur, čo pokryje asi 736 úväzkov asistentov učiteľa. Školy pritom žiadali platby pre asi 1369 úväzkov. "To znamená, že z pridelených finančných prostriedkov môže ministerstvo zabezpečiť požiadavky škôl na úrovni približne 53,74 percenta," píše rezort. Ak by malo ministerstvo vyhovieť všetkým, v tomto roku by okrem plánovanej sumy potrebovalo ďalších 4,9 milióna eur.

Čítanie a počúvanie s porozumením zjavne nie sú silnou stránkou ministra školstva. Čo je škoda, lebo nielen že by mal ísť príkladom pre žiakov a študentov, ale navyše by aj vedel, že minister Kažimír mu tie peniaze verejne prisľúbil. Prisľúbil, že dá toľko peňazí, aby žiadna oprávnená žiadosť nemohla byť zamietnutá.

Ak chcel minister Čaplovič vstúpiť do histórie, môže si byť istý, že tam vstúpi. Ako prvý minister školstva, ktorý odmietol navýšenie svojho rozpočtu.

Za každou žiadosťou o pridelenie asistenta je konkrétny príbeh konkrétneho dieťaťa so zdravotným postihnutím. Dúfam, že tieto deti raz ministrovi Čaplovičovi odpustia za to, čo im urobil. Ja na to v tejto chvíli nemám silu.

Autorka je podpredsedníčka NOVA, poslankyňa NR SR.

 • Tlačiť
 • 5

Jana Žitňanská

Jana Žitňanská
 • Počet článkov: 25
 • Priemerná čítanosť: 3941
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

Poslankyňa NRSR. Podpredsedníčka hnutia Nova.

Jana Žitňanská

Jana Žitňanská
 • Počet článkov: 25
 • Priemerná čítanosť: 3941
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

Poslankyňa NRSR. Podpredsedníčka hnutia Nova.

Kalendár sa načítava...