Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čaplovič chce uzákoniť nedostatok miest v škôlkach

22.06.2014 | Jana Zitňanská

Diskusia (10 reakcií)

23.06.2014 | augustin.ondrejkovic

Zriaďovateľmi materských škôlok sú obce a mestá.
Boli časy, keď sa obce a najmä mestá MŠ zbavovali. Teraz sa doba zmenila, treba nové MŠ. Obecné a mestské zastupiteľstvá spolu so ZMOS-om musia teraz hľadať riešenia. To je totiž ich práca. Takže teraz sú na ťahu poslanci obecných a mestských zastupiteľstiev a občania. Nikto iný ich problémy z MŠ nevyrieši, to si musia obce a mestá vyriešiť samé. A predovšetkým si to v mestách a obciach musia vyriešiť voliči-rodičia!

23.06.2014 | hulo11

EÚ rozhodla, že nosniciam treba priestor v klietkach zväčšiť, Jana Žitňanská navrhuje deťom v škôlkach priestor zmenšiť. Dajme učiteľke do triedy rovno 50 detí, nech sa zblázni. Alebo ich natlačme do triedy tak, aby sa nemohli pohnúť - prestanú pobehovať, budú pridusené a ľahšie zvládnuteľné.

Predškoláka musí najbližšia škôlka prijať. "Musí." Ak má plno, nová trieda sa nedá len tak pristavať a prejsť na dovjsmenné vyučovanie, ako v základných školách, je tiež nezmysel. Problém nemá jednoduché riešenie. Možno preplácať predškolákom, ktorí sa nezmestia do "štátnej", súkromnú škôlku. Alebo náklady na dochádzku do vzdialenejšej škôlky. Aj keď škôlkári by mali mať autobus zadarmo...

Minister konzervuje súčasný stav, pani poslankyňa navrhuje znížiť hygienické normy. Jedno riešenie horšie, ako druhé. Ale však detí sa rodí podľa demografov čoraz menej, problém sa časom vyrieši sám.

24.06.2014 | augustin.ondrejkovic

Je priam neuveriteľné, aké riešenia na nápravu nedostatku miest v MŠ ponúka táto poslankyňa parlamentu: natlačiť viac detí do jestvujúcich priestorov.

Na Slovensku existuje cca 450 stredných odborných škôl, väčšina z nich sídli v okresných mestách, podaktoré i na vidieku. Ich zriaďovateľmi sú VÚC.

Najmenej dve tretiny týchto škôl sú bývalé učilištia s úplným sociálnym vybavením. Väčšina týchto škôl bola postavená na kapacitu 800 až 1000 žiakov. Dnes ich tieto školy majú 150 až 300.

Takže sa ponúka veľmi jednoduché riešenie: ZMOS by malo začať spolupracovať s VÚC a nevyužité priestory stredných odborných škôl by mali byť prebudované na MŠ. Iste, nepôjde to všeobecne, no čiastočne by sa nedostatok MŠ dal vyriešiť aj revitalizáciou a rekonštrukciou nevyužitých školských budov. Ja viem o najmenej troch úplne prázdnych objektoch v mojom okolí, ktoré kedysi boli učilišťami a internátmi učilíšť. Už toky zívajú prázdnotou a nikto o ne nemá záujem.

Autorka článku klope na nesprávne dvere.24.06.2014 | Oskarka

Keď vidím tie roky nevyužívané budovy chátrať, musím pochybovať o zdravom rozume ich majiteľov! Nechali by takto chátrať svoj majetok naši praprapradedovia, ktorí mali "vyštudované" 4 triedy ľudové?

24.06.2014 | Oskarka

Rovnaké hygienické podmienky ako MŠ musia spĺňať aj I. stupeň základných škôl - to znamená, že najmä predškoláci by sa mohli umiestniť do nevyužitých tried ZŠ. Na vidieku sú už roky ZŠ a MŠ v rovnakej budove.

24.06.2014 | salamoon

koncom 80tych rokov nebol problem umiestnit v skolkach 230.000 deti, dnes mame problemy aj so 130.000...

25.06.2014 | tt

Pani Zitnanska, ked este nemame v zakone nic o kapacitnych obmedzeniach, znamena to, ze rodic ma nejaku moznost sa niekde efektivne stazovat? Lebo tu u nas sa vsetci tvaria ze na skolku nie je ziaden narok a teda ani nemame narok sa dozvediet ako su do nej deti prijimane. Ze to je cisto vec pani riaditelky, a koho si ona vyberie ten bude do skolky chodit. Aj keby prijala 2.5 rocne deti a neprijala 4.5 rocne. Aku zmenu podla vas prinesie ten zakon? Pravdepodobne iba formalnu.

Mili diskutujuci, je pekne ze sa tu rozculujete, ze napchat viac deti do MS nie je riesenie. Ale povedzte to prosim tym rodicom, ktorym dieta do MS nevzali. Mnohi z nich kvoli tomu prisli o zamestnanie, pretoze si nemohli z platu dovolit platit za sukromnu MS. Dalsie tisice to len tak tak financne utiahnu. A aby statistiky nevyzerali tak zle, tak su z predskolskeho vzdelavania prakticky vylucene deti s mladsim surodencom (milostivo je im dopriaty posledny predskolsky rocnik). Vsetci tito by radsej dali dieta do trochu plnsej materskej skoly ako pokracovali v sucasnom rieseni.

A nehovorte nam tu o tom ze samosprava by mala otvorit viac skolok. My potrebujeme riesenie teraz, idealne este pred 1.9. a nie za 10 rokov ked sa konecne najdu niekde nejake peniaze (hlavne ze stat stale tlaci na obce aby viac setrili). V Petrzalke sa uz teraz prijima menej ako polovica prihlasenych deti, a pocet novonarodenych deti po kratkom poklese znovu raketovo stupol (2011 - 1100, 2012 - 700, 2013 - 1300), takze za 2-3 roky bude po prijati predskolakov kapacita tak mozno pre tretinu prihlasenych 3-rocnych deti. A poslanci? Povedia ze nie su peniaze. Poradte prosim co mozu rodicia robit aby prinutili samospravu konat teraz hned, lebo zatial nimi nezamavali ani jesenne komunalne volby.

25.06.2014 | MiroJanosik

Čo robiť, čo môžu rodičia robiť?
Sťažovať sa! Sťažovať sa u toho, kto má na starosti vašu škôlku, teda u vašich poslancov, na vašom zastupiteľstve, vziať aj ostatných rodičov a sťažovať sa. Nečakať na termín najbližšieho zastupiteľstva a sťažovať sa cez poslancov hneď.

Poslanci môžu schváliť financovanie škôlky, a tá potom môže otvoriť viac tried, pokiaľ na to má priestory.

Napríklad u nás to nešlo, mnoho detí nebolo prijatých. Argumentom starostu bolo - koľko rodičov sa sťažuje? Nikto? Tak je všetko v poriadku. Tento rok na jar sa našli peniaze v rozpočte, škôlka sa aktuánle prestavuje aby další rok bola otvorená ďalšia trieda. V tohoročnom prijímaní detí bolo prijatých 98% detí.

Ale vidno že ľudia nemajú záujem o čokolvek, na obecnom zastupiteľstve vídavam málokedy niekoho okrem mňa (a poslancov).

Píšete - "Lebo tu u nas sa vsetci tvaria ze na skolku nie je ziaden narok a teda ani nemame narok sa dozvediet ako su do nej deti prijimane. Ze to je cisto vec pani riaditelky, a koho si ona vyberie ten bude do skolky chodit." - znie to veľmi zvláštne. Čo na to hovoria poslanci, čo na to hovorí rada rodičov v materskej škole, nevadia im netransparentné kritériá? Pýtajte sa ich, riešte problémy lokálne, tým ich môžete riešiť hneď a nie cez štátnych poslancov, to bude trvať dlho.

25.06.2014 | augustin.ondrejkovic

Vďaka. Jasná, zrozumiteľná a konštruktívna odpoveď a predovšetkým bez politického podtónu.

V tejto kauze jednoznačne zlyhali obce a mestá, nie minister školstva. Ak vedenie a zamestnanci obecných a mestských úradov nemajú prehľad o náraste počtu detí v ich obci, meste, a primerane na zmenu stavu nereagujú nárastom počtu miest v MŠ, tak sú potom totálni amatéri a neschopní manažéri a nemajú na postoch, ktoré obsadzujú, čo hľadať.

Odporúčam autorke článku a aj autorke diskusného príspevku aby si zistili, čo sa s objektmi bývalých MŠ stalo. Možno zistia, že sú iba prenajaté, že ich obec, mesto aj naďalej vlastnia. Znova opakujem, že voľných objektov a priestorov v stredných školách je neúrekom, niekoľko stredných škôl bolo zrušených.


Hľadanie vinníka zo strany autorky článku je komické. Je to totiž to najjednoduchšie. Ibaže v tomto prípade ide o krok poriadne vedľa. Iba ak by si bol niekto tento výsostne vecný problém pomýlil s politikárčením. Zdá sa, že práve o toto politikárčenie autorke článku išlo.

25.06.2014 | tt

Myslite ze sa nestazujeme? Stazujeme. Stale. Na kazdu otazku dojde rovnaka odpoved - vsetko je podla zakona, netusime kde vidite problem, kriteria su jasne, o prijati rozhoduje riaditelka, na viac informacii nemate narok...clovek sa casom dostane do pozicie ze si nanho ukazuju prstom ze to je ta vecne nespokojna. Alebo ho to prestane bavit, kedze to nema ziadne vysledky.

Dovolte mi zacitovat z e-mailu od veducej uradu skolstva: "Vzhľadom na fakt, že ide o predprimárne vzdelávanie, ktoré nie je povinnou školskou dochádzkou, a to ani pre deti rok pred nástupom na povinnú školskú dochádzku resp. s odloženou povinnou školskou dochádzkou, či dodatočne odloženou povinnou školskou dochádzkou nevzťahuje sa na neho zákon o správnom konaní a proti rozhodnutiu o neprijatí dieťaťa do MŠ nie je možné podávať odvolania, žaloby, sťažnosti." Tolko k tomu ze to znie zvlastne. Aj mne to znie zvlastne, ale co s tym narobim?

Ked sa napriklad stazujete, ze prijali deti mladsie ako 3 roky, tak viete co vam povedia? Ze im mate dodat presne meno a adresu toho dietata! Vy sa mate hrat na detektiva, lebo oni si asi nevedia od riaditeliek vypytat zoznam prijatych deti s datumami narodenia.

Ked som podala staznost ombudsmanke na diskriminaciu deti s mladsim surodencom, tak toto kriterium vypadlo z oficialnych kriterii na prijimanie. Vitazstvo? Nie, lebo v skutocnosti sa neoficialne uplatnovalo nadalej, coho dokazom je, ze v tabulke neprijatych deti su nadalej deti s mladsim surodencom evidovane zvlast a nie medzi ostatnymi rovnako starymi detmi.

Co na to rodicia? Ti co vedia ako to chodi, riesia veci vselijako bokom, lebo ved kazdy ma nejakeho znameho co pozna nejaku riaditelku/uradnicku/poslanca. Ti ostatni sa zobudia az potom ako im dieta neprijmu, a vtedy uz vacsinou maju dost roboty s tym aby stihali platit sukromnu skolku. Parkrat zajdu na miestny urad, tam im povedia ze robia co sa da. Ale ze oficialny poradovnik neexistuje a k uvolnenemu miestu sa clovek dostane tak ze bude denne obvolavat riaditelky ci sa im nieco neuvolnilo. V 21. storoci. A ked otvorili nove triedy tak sa o tom pisalo az ked uz boli plne.

Na zastupitelstvo by som sa rada pozrela ale s 2 malymi detmi je to dost obtiazne. Mozno keby nezasadali o 9:00 rano v pracovny den, ked tam pracujuci ludia nemozu ist, tak by som tam poslala manzela. A pred rokom poschvalovali na zasadani v maji nejake otvorenie novych tried od 1.1.2014 a viete co? Neotvorili sa, lebo nie su peniaze. Take je to jednoduche. Tak aky to ma zmysel?

Jana Žitňanská

Jana Žitňanská
  • Počet článkov: 25
  • Priemerná čítanosť: 3940
  • Priemerná diskutovanosť: 11
  • RSS blogu

O blogu

Poslankyňa NRSR. Podpredsedníčka hnutia Nova.