Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako súdruhovia zvyšovali záujem

23.09.2012 | Jana Zitňanská

Diskusia (27 reakcií)

23.09.2012 | sysel06

"vycestovať do zahraničia len na tzv. cestovnú doložku"
Predpokladam, ze ste si nedali vela namahy s overovanim informacii, ktore vas viedli k tomuto tvrdeniu.
Na tzv. dolozku sa cestovalo do krajin mimo socialistickeho "tabora". Do krajin socialistickeho "tabora" sa dalo vycestovat aj bez tzv. dolozky. Stacil platny cestovny pas.
Paradoxom je, ze do byvaleho Sovietskeho zvazu sa kedysi cestovalo za skoro rovnakych podmienok, ako sa cestuje aj teraz. ;-)
Bez pozvania alebo zakupenia zajazdu sa bezny smrtelnik do "Sojuzu" nedostal ani v case vlady jednej strany a do Ruskej federacia sa nedostane "len tak" ani v sucasnosti (opat v case vlady jednej strany). Oproti minulosti na cestu este bezny smrtelnik potrebuje aj viza.
Je vsak pravda, ze ak sa rozhodnem zajtra obedovat v Parizi / Viedni / Londyne / Madride / Rime / ..., tak mi v tom okrem nedostatku penazi nic nebrani. :)
Pred 25 rokmi som o obede v Parizi / ... hned v nasledujuci den mohol iba snivat.

24.09.2012 | ramet

Práve že na cestovné doložky k Občianskemu preukazu sa cestovalo do soc. krajín. Pas nemal každý a na západ potreboval získať naviac Devízový prísľub, ktorý zväčša nedostal.

24.09.2012 | bluehen

a preco sa radsej nedozvieme ako sa cestovalo za marie terezie, ved aj vtedy urcite niektori mohli, niektori nie

23.09.2012 | jatomozem

čo sa týka tejto vety, že:"Počas vlády jednej strany – tej dnešnej, tzv. sociálnodemokratickej – si budú môcť žiaci podať prihlášku na gymnázium alebo strednú odbornú školu, len keď dosiahnú priemer známok do 2,0 alebo 2,75.." Nemôžem si pomôcť, ale každý učiteľ, ktorého poznám, tomuto kroku drží palce. A to sú mnohí vaši voliči - teda voliči pravice. A ozaj, veď vlastne Čaplovič sa chová ako pravý konzervatívny politik - prečo chcete trestať úspešných p. Žitňanská? Gymnázia boli vždy elitné školy .. až prišli socialisti - pravičiari, a svojimi reformami do dovrzali.

Celý tento blog je .. či čo to je .. je výrazom zúfalstva. Pravica už na SR, taká ako sme ju poznali .. skončila. Už nemá čo ponúknuť, nič čím by si získala sympatie... Teda.. až .. až na skutočne aktívny boj proti korupcii.. Ale zase takýto EXTRĚM .. by sa asi ani od našich modrých boľševikov čakať .. nemal, pravda. :):):):)

26.09.2012 | samo1

Áno gymnázia boli vždy elitné školy. Vyštudoval som gymnázium v rokoch 85-89. Na ZŠ som bojoval niekde okolo priemeru 2,0-2,2, ale spravil som prijímačky a prijali ma. Na gymnáziu to ale bolo náročné. Svojím laxným prístupom k učeniu som patril do kategórie žiakov priemerných s výnimkou 4. ročníka, kde som bol všetkých ukazovaný ako vzor prerodu z trojkára na 1-2kára. Lenže kvalita výuky bola taká, že keď som s vedomosťami prišiel na VŠ, tak som mal samé 1 z predmetov ako matika, fyzika, statika a pod. A ten úspech pripisujem práve vysokým nárokom učiteľov vtedajšieho gymnázia. SvF bola ťažká škola, vybral som si ten najťažší odbor (IKDS). A dnes aj robím presne to čo som vyštudoval.
A odvtedy len sledujem úpadok "mojej" školy. Kvalita učiteľom chabá, študentov (až na výnimky) ani nehovorím. Proste hrôza.

Čo sa týka Čaplovičových priemerov, aj keď úmysel je dobrý obávam sa, že to dopadne presne tak ako tu už bolo spomenuté: Školy začnú dávať lepšie známky, aby prežili a cesta úpadku školstva bude pokračovať. A nižšie (neviem či môžu byť nižšie ako sú v súčasnosti) nároky škôl na žiakov uškodia všetkým, aj školám aj žiakom a v konečnom dôsledku aj celej spoločnosti!

Marazmus v každej oblasti. Ale čo sa čudujeme, keď si necháme "vládnuť" priemernými až podpriemernými "ľuďmi" a navyše eticky a morálne zvrhlými. Držte si klobúky, ideme z kopca.

24.09.2012 | Niless

No otazka znie: Pojdu, kvoli tomuto kroku vlady ludia do ulic? Kdeze. Zdvihne sa vlna hnevu a odporu na diskusnych foraych? Zasa urcite nie. Tato tema zaujima velmi malo ludi. A koniec koncov stav, kedy sa smelo ist na gympel iba do urciteho priemeru tu uz bol, aj ked nepriamo cez vysoky zaujem dobrych ziakov, tzn. so zlym priemerom ste nemali sancu. Toto je nic, oproti tomu kam dovrzali vlady skolstvo za poslednych 10-15 rokov. Slaba uroven systemu vzdelavania, niekde sa nastavena latka uz musi zakopavat do zeme, spytajte sa na technickych VS na uroven stredoskolakov, povedia Vam, ze museli zrusit prijmacky lebo by takmer nikto nepresiel a cim dalej si mladez vybera iba tie najednoduchsie cesty, vydriet si uspech vzdelanim ich vobec nelaka. Toto su prave problemy, to som nespomenul disciplinu mladeze na skolach a mnoho inych...Presne ako je tu spomenute, pravica na SR neexistuje. Od Smeru je pozvolny prechod cez OLaNO, KDH a Most k SDKU po SaS. Bez Smeru by cela pravica bola stratena. Niekedy sa az divim ci toto nie je ucelovy stav, lebo takto to mrvit je umenie.

24.09.2012 | ulicnik24

a este umoznime studovat socialnu pracu v kazdej dedine aby sa kazdy dostal lahko k VS titulu. Ved aj po VS titule ludia tuzia

24.09.2012 | Oskarka

Veď to je dobre - aspoň bude mať kto pracovať s rómskou komunitou :)))

24.09.2012 | Roman Kanala

A k tomu potrebujú doktoráty, ako pre Haiti a pre Fígeľa.

24.09.2012 | Oskarka

Tie decká chcú len VŠ zadarmo, do rómskej osady v živote nevkročia, asi aj práca s rómskymi deťmi je pod ich úroveň.....Dala by som im otázku pri nástupe na VŠ: chcete pracovať s Rómami? Ak nie, štúdium na tejto VŠ nie je pre vás....

24.09.2012 | stevepe

Pokiaľ viem, tento štát má slúžiť občanom - všetkým...
To, čo sa páči/nepáči len učiteľom je druhoradé
Ak by si napríklad lekári vyberali svojich pacientov podľa svojich preferovaných kritérií, alebo šustri robili topánky len podľa svojich preferovaných kritérií, to by bolo...

Školský systém je tu pre deti, pre celú spoločnosť
A učitelia by mali slúžiť, nie diktovať0

Aj s tým politickým hodnotením je niless úplne mimo - to čo stvára smer je výsmech slušnej politiky a účet si už čoskoro vyberie - zlatá pravicová vláda

24.09.2012 | Niless

Uplne mimo ste VY. Si este raz precitajte clanok. Absolutne tam nespominam veci, ktore rozpisujete. Stale tvrdim, ze na Slovensku sa za 15 rokov neurobilo takmer nic co by posunulo skolstvo dopredu. A ani nie je dovod. System financovania je nastaveny tak, ze je jedno ci ste studovali na nejakej z najlepscih skol s dvoma cdzimi jazykmi alebo ste ledva preliezli na nejakej cirkevnej skole. Skola dostane na hlavu X ale je jedno ci to X po zakladnej skole rozbija vyklady, ide k pasu alebo pokracuje v studiu aby raz bol lekarom ci uspesnym podnikatelom. Pokracovanie je potom na VS, lebo stat, ktory umoznuje financovanie nezmyselnych odborov bez vazby na realitu je chory. Pozrite si lampu par mesiacov dozadu, tam to pekne rozobrali a ukazali kam by sme mali vykrocit. A vsetko ludia z praxe, ucitelia s desatrociami praxe, za ktorych hovoria vysledky.

24.09.2012 | ulicnik24

takze rozhodovat na urovni VS o tom co stat potrebuje je OK, ale naurovni SS to tak nie je?

24.09.2012 | JAJA11

podľa môjho názoru sprísnenie podmienok výberu na gymnázia nie je zlý nápad, skôr metóda výberu je spochybniteľná... kvalita jednotlivých škôl a spôsob hodnotenia na nich nie je vždy rovnaká... a tak žiak s priemerom 2,5 na jednej škole môže byť šikovnejší a lepší ako žiak s priemerom 2 na inej škole... myslím, že by sa okrem tohto kritéria mali brať aj ďalšie činnosti žiaka (olympiáda a podobne), monitor.... každá táto časť by mohla byť príslušne ohodnotená a podľa toho by mal mať žiak šancu dostať sa na strednú školu podľa svojho výberu... tento krok by mohol motivovať žiakov viac sa venovať vzdelaniu... dnes je v móde viac žiak s horšími známkami, takže aj tí najšikovnejší sa nesnažia tak ako by mali, aby sa necítili ako čierne ovce v triede... za našich čias sme sa snažili získať dobré známky a aj keď sme tým šikovným hovorili šprti, v duchu ich väčšina obdivovala....

školstvo by malo skôr zabezpečiť, aby počet študentov na jednotlivých školách odzrkadľoval aspoň približne potreby spoločnosti, lebo dnes vychádzajú zo škôl psychológovia, právnici, sociálny pracovníci a zostávajú na úradoch práce, odchádzajú do zahraničia alebo sa musia rekvalifikovať.... v dnešnej dobe, keď všade chýbajú peniaze by štát nemal takto zbytočne vyhadzovať peniaze na nesystematické školstvo, ktoré nezabezpečuje ekonomicky a zmysluplne potrebné vzdelanie pre mladých ľudí....

24.09.2012 | Roman Kanala

Tiež si myslím, že princíp sprísňovania je dobrý, ale Čaplovič strelil vedľa. Takto sa budú základné školy tlačiť, aby dávali deťom dobré známky a pretože porovnanie kvality medzi školami je problematické, v Žehre môžu mať Cigáni samé jednotky aj takí, čo by v Spišskej prepadli. V školstve sa platí na hlavu a ak bude odliv žiakov do hlúpych škôl, riaditeľ rýchlo vydá príslušné pokyny, aby učitelia ekonomicky nezruinovali školu.
 
Riešením by bol objektívny test buď na výstupe zo školy, ako ten deviatacky monitor, alebo na vstupe do gymnázia vo forme prijímačiek. V krajine, kde vládne chaos a korupcia všade, sa dá všetko obísť a všetko kúpiť. Ale niektoré veci ľahšie, iné ťažšie.

24.09.2012 | jatomozem

Mne sa páči u nás, že čokoľvek sa spraví.. už hneď sa špekuluje, ako by sa to dalo obísť :):) Ale zaujímalo by ma ktorá vláda, ktorý minister stál za reformou, že školy dostávjaú peniaze na hlavu? Lebo - to je podľa mňa jadro problému. Zrejme sa tam arugmentovalo, že školy sa budú snažiť priťiahnúť žiakov na školy svojou kvalitou - a oni, koťuhy to spravili presne naopak - posunuli latky úplne dole.

24.09.2012 | Roman Kanala

Tam by pomohlo dať bodom za hlavu nejakú váhu: koľkí absolventi šli na dobrú univerzitu, koľkí sa zamestnali, a napríklad umožniť absolventom univerzít, aby si dary svojej alma mater odčítali z daní. Na Americku sú dary absolventov dôležitým zdrojom príjmov univerzít. Celý Stanford stojí na súkromných peniazoch: študenti platia školné, ktorým sa pokryjú bežné náklady na fungovanie, no investície do nových budov a zariadení platia absolventi, ktorí vďaka vedomostiam získaným v škole zbohatli.

24.09.2012 | jatomozem

Ale prosím ťa .. A už som to našiel - tak normatívne financovanie na žiaka zaviedla, ako inak - vláda Mikuláš Dzurinduv v roku 2003. Čiže ďalšia domrvená pravicová reforma. Asi by už bolo potrebné napísať ako tvz. reformy zlikvidovali Slovensko. Lebo zatiaľ to vyzerá tak, že časom sa ukazuje - že čo pravicová reforma - to prúser. Čo sa týka .. možnosti odčítanie z daní - to by tu musel byť skutočný dopyt po takýchto riešeniach. Bohužiľ, situácia na SR je momentálne taká, že dopyt po tom nie je. Každému totiž, teda väčšine to korupčné prostredie .. vyhovuje.

24.09.2012 | goro

no, a ked si to poriadne precitate tak zistite ze sa zavadzaju aj povinne prijmacky (vynimka je len pre ziakov kt. v monitore dosiahnu > 90% v kazdom predmete) .... teda vasa uvaha je chybna v tom, ze sice v Zehre budu mat dobre priemery ale na gymn. sa aj tak nedostanu .... staci vam potom vyhodnocovat skoly podla uspesnosti prijatia a nic viac ako rodic nepotrebujete na to aby ste deti do Zehry neposlal ....

24.09.2012 | Ratataplán

:-)))
presne v duchu : "Nie som ovca, viem si vybrať sám"...ja nie som ovca, ja som idiot.!!
:-)))

24.09.2012 | Ratataplán

Riba a ofca.
Zolotoji komanči.
:-)))))

24.09.2012 | sysel06

Ak si dobre pamatam ukon vybavenia dolozky k obcianskemu preukazu pre ucely cesty do socialistickych krajin bol administrativne rovnako narocny ako ukon vybavenia cestovneho pasu.
Ak ma pamat neklame, tak do socialistickeho zahranicia som od dosiahnutia 18 rokov cestoval iba s vlastnym pasom, cize nemam vedomost o problemoch s jeho vybavovanim.
Pamatam si vsak, ze zakaz volneho cestovania aj do socialistickych krajin platil najma pre prislusnikov ozbrojenych zloziek.
A s tym devizovym prislubom pre cesty do nesocialistickych krajin a Juhoslavie je to pravda. Preto som napisal, ze o obede nasledujuceho dna v Parizi / ... sa dalo iba snivat. :)

24.09.2012 | Roman Kanala

Ja sa pamätám, že jednu dobu neboli v bankách forinty a bez oficiálne zamenených forintov na colno-devízovom prehlásení nebolo možné prekročiť hranicu. To bolo niekedy v 1985...
 
Tiež boli všelijaké pasce. Napríklad bol problém si spätne zameniť devízy. Tak si ľudia zamenili len minimum a potom na mieste zistili, že potrebujú viac, no keď si chceli zameniť koruny napríklad na DDR-marky či na bulharské levy na mieste, tiež s tým bol problém. Najlepšie bolo mať nejaké marky pre prípad problémov, ale k tým bol horší prístup. Len od cudzincov a s rizikom problémov s VB a ŠtB.

24.09.2012 | Oskarka

Za socíku nemohli ísť na pedagogické školy deti, ktoré boli veriace. Vtedy platilo, že ak niekto vyhral celoštátnu olympiádu dostal sa na VŠ bez skúšok. Známa vyhrala biologickú olympiádu ale bola veriaca, tak sa na tú vysnenú VŠ nedostala - na chémiu ju predsa len zobrali!!

24.09.2012 | Juraj Stepanov

Ja som cestoval s vlastnym pasom od 6-tich rokov. Nebol som ziaden synacik papalasov, naopak, vnuk "sabotera, ktory si nespravodlivo odsedel 8,5 roka v Jachymove". Hovorim teraz o socialistickom bloku.

Ja by som moznost slobodneho cestovania po cudzine vymenil za poriadok v domovskej krajine. Nepotrebujem sa nutne, vacsinou s nudnymi i castokrat obmedzenymi zapadniarmi bavit o vseobecnych temach. Konkretne veci s nami -"druhotriednymi postkomunistami" aj tak neriesia. Pozeraju sa na nas aj tak zhora, pretoze im to nakecala ich doktrina, ktora bola rovnaka ako ta komunisticka, len mala inu farbu a formu.

Pariz mi pripada skor ako nablyskany Vianocny stromcek - kazdy ho obdivuje a po hodine-dvoch zisti, ze je to uplne normalne mesto, ako kazde ine, len si to neprizna.

Koho by zaujimali mimoriadne osobnosti 20teho storocia, do pozornosti odporucam film ENIGMA o Sviatoslavovi Richterovi, ruskom nemcovi a genialnom klaviristovi, ktoreho v 60-tych rokoch tahali emigrovat do USA, do Francuzska, Nemecka, atd. a on bol spokojny doma v rozdrbanom byte v ZSSR a nikde inde nechcel ostat. Posledne roky prezil na greckom ostrove (ktory si kupil):

http://www.youtube....

Problem vidim v tom, ze kym nas media angazuju do zabomysich vojen a politickych prekaraciek, ktore aj tak 4 roky neovplyvnime, skutocni vladcovia nam vytahuju spod zadkov nielen nas stat, nas socialny standard a uspory, viniac pri tom systematicky druhu stranu. Ako sme pripraveni na nove socio-ekonomicke vyzvy buduceho roka ?

26.09.2012 | samo1

No vidíte, už triafate klinec po hlavičke. Bravó..

26.09.2012 | ddpp

"Ja by som moznost slobodneho cestovania po cudzine vymenil za poriadok v domovskej krajine" - nedivim sa, ze hranol ma cez 40%.
hlupakom sa jednoducho lepsi vladne.

Jana Žitňanská

Jana Žitňanská
  • Počet článkov: 25
  • Priemerná čítanosť: 3941
  • Priemerná diskutovanosť: 11
  • RSS blogu

O blogu

Poslankyňa NRSR. Podpredsedníčka hnutia Nova.