Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Jana Poláčiková

Už len bez nás?

03.12.2017 | Jana Poláčiková

Testujú našu citlivosť na praktiky totalitných a diktátorských režimov. Začínajú v Bratislave. Ak im to prejde, vyvlastnia nás všetkých, komplet a ešte k tomu aj vo verejnom záujme.

 • Tlačiť
 • 1

Približne v máji 2017  počuli Bratislavčania prvýkrát o Spojenej Bratislave. Aj by uverili ľúbivým, priam až filantropickým heslám, ktoré útočili na prvú signálnu sústavu, že ide o spojenie Petržalky s mestom, že investor chce vlastne vyriešiť dopravu v Bratislave električkou z Petržalky po novú autobusovú stanicu,  že sa chystá investovať obrovský balík peňazí a Bratislava si už konečne zaslúži takúto zmenu. S verejnými záujmami akoby sa vrece roztrhlo, objavili ich aj ďalší investori, skupiny investorov až sme všetci upadali do bezvedomia od samého šťastia, že aj lanovku nám postavia. Ukázali nám pekne vymaľované obrážťoky so zelenými parčíkmi, vysmiatymi mamičkami s kočíkmi, zopár bicyklistov. Aj sme sa chvíľku vytešovali, že svitne Bratislave na lepšie časy, že vyriešime kolabujúcu dopravu  a že konečne ideme vytvárať novú tvár verejného priestoru, ktorý nám akútne chýba.

Priskoro sme sa tešili. Ukázalo sa, že ide skôr o Potemkinovskú verziu novej štvrte, kedy riešime už jej názov , ale pritom verejnosť ešte nevidela ako bude vyzerať, aké funkcie bude plniť aj napriek eskalovaným požiadavkám na ich zverejnenie a na slušnú diskusiu nielen s odbornou verejnosťou, poslancami ale nakoniec aj s obyvateľmi, ako je to nakoniec vo vyspelej Európe zvykom.  Veď nejdú stavať výrobnú halu, priemyselný park alebo kus diaľnice na zelenej lúke, ale mesto. Alebo aj nie? 

Všetci máme už syndróm manželky inšpektora Colomba – všetci o nej počuli, nik ju však nevidel. Celý projekt je tak utajený, že dvaja najväčší hráči na slovenskom trhu developmentu už požiadali vládu o udelenie  štatútu významnej investície, lebo „verejný záujem“. Aj by sme radi vedeli, či aspoň pán podpredseda  vlády Pellegrin videl to, čo iní nevideli. A to čo videl, mu muselo naozaj vyraziť dych, ak sa dokázal vyjadriť, že si Bratislava zaslúži skokový vývoj. Bratislava vo svojej histórii zažila už niekoľko vývojových skokov a dodnes sa z niektorých ešte nespamätala. Obávame sa, že to môže byť jej posledný vývojový skok.

Čo nás znepokojuje?

Klamstvá. Klame pán podpredseda vlády, keď verejne prisľúbil, že bez súhlasu hlavného mesta, dotknutých mestských častí Ružinov, Staré Mesto a Petržalka nepredloží na zasadnutie vlády SR návrh na udelenie štatútu významná investícia investorom projektu Spojená Bratislava? Napriek jednoznačnému nesúhlasu volených zástupcov občanov – poslancov – sa podpredseda vlády SR Pellegrini rozhodol nesplniť svoj verejný prísľub a návrh vláde na schválenie predloží 13. decembra, v extra rýchlom medzirezortnom pripomienkovom konaní.  Akú váhu má jeho sľub člena vlády, ktorý zložil do rúk prezidenta republiky: "Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme občanov. Budem zachovávať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života." Môžeme mu  dôverovať, že plní svoje povinnosti v záujme občanov, ak odignoruje hlas volených zástupcov ľudu?  Môžeme ešte dôverovať vláde SR?

Štatút významnej investície. Účelové dezinterpretácie štatútu významnej investície, verejného záujmu vládou pre potreby súkromných investorov vyvoláva oprávnené pochybnosti o nedovolenej podpore vybraným podnikateľským subjektom, bez medzinárodnej verejnej súťaže, v rozpore s pravidlami EÚ o nepovolenej štátnej podpore. Rovnako vyvoláva pochybnosti aj u ostatných investorov, a je ich veľa, lebo aj medzi nimi sa nájdu slušní a statoční, ktorí by si svojou pridanou hodnotou v oblasti ochrany životného prostredia, riadenia klimatických zmien, dopravných inovácií, v rozvoji  verejného priestoru  zaslúžili v oveľa väčšej miere  priznať inštitút významnej investície, než projekt Spojená Bratislava.

Vyvlastňovanie. Každá demokratická spoločnosť ukotvená v hodnotách EÚ, ku ktorej sa hrdo hlásime od 1.5.2004 používa inštitút vyvlastnenia len v tom najkrajnejšom prípade a len vtedy, ak už boli vyčerpané všetky možnosti majetkového vysporiadania a zároveň po dôkladnom preskúmaní opodstatnenosti verejného záujmu. V prípade Spojenej Bratislavy však ešte ani len nenastala diskusia o hľadaní iných riešení majetkového vysporiadania.   Preto sa inštitút vyvlastnenia javí ako primárny záujem celého projektu, aby sa investori dostali v zrýchlenom procese  k pozemkom, na ktorých bude štandardná výstavba. A nielen na súkromných pozemkoch, dokonca aj v lesoch s chránenými vtákmi.  Takýto brutálny zásah do výkonu vlastníckych práv si dovolili komunisti v 50tych rokoch. Uskutočnil sa v prospech štátu, známy pod názvom zoštátňovanie. Zažívame de´ javu, len s tým rozdielom ,  že sa deje v prospech súkromných spoločností. Môžeme hovoriť ešte o verejnom záujme? Čí verejný záujem? Nakoniec aj vyvlastňovanie v réžii Spojenej Bratislavy má jeden tragikomický kontext a súvisí s nepochopiteľným trasovaním električky po Pribinovej ulici, kde vyrieši akurát tak transport Petržalčanov do nákupného centra Eurovea a späť.  Nijako nerieši obsluhu dopravného uzla AS Nivy ani v rámci Novej štvrte, ani v rámci Bratislavy a vôbec už nie v kontexte Bratislavskej župy. A stačilo by ju pritom trasovať popri  Panorama City, Twin City,  alebo po Prístavnej ulici. Ale to sa „nedá“, lebo tieto pozemky sú pozemkami HB Reavis. A električka patrí do portfólia  J&T. Viete si predstaviť, že by si kvôli električke J&T vyvlastnilo  pozemky HB Reavis? Mission impossible!

Azda prvýkrát v histórii Slovenska od roku 1989 sa už „mocní“ ani len netvária na právny štát. Stotožnili sa so zákonmi upravenými podľa vlastných potrieb, svoje potreby stotožnili s potrebami štátu a nielen to, stotožnili sa aj s verejnými záujmami. Je najvyšší čas sa spýtať, kto a či vôbec bude hájiť záujmy verejnosti?

Testujú našu citlivosť na praktiky totalitných a diktátorských režimov. Začínajú v Bratislave. Ak im to prejde, vyvlastnia nás všetkých, komplet a  ešte k tomu aj  vo verejnom záujme!

To, čo sa dnes deje v Bratislave sa môže ako cez kopirák stať  kdekoľvek na Slovensku. Iniciatíva Slobodné mesto spustila petíciu proti udeleniu štatútu významná investícia projektu Spojená Bratislava investorom J&T a HB Reavis, ktorú môžete podpísať tu

 • Tlačiť
 • 1

Jana Poláčiková

Jana Poláčiková
 • Počet článkov: 3
 • Priemerná čítanosť: 3484
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Učím svojich študentov myslieť, nie čo si majú myslieť. Píšem o tých, ktorým to nie je jedno, lebo si myslia, že iným je to jedno.

Jana Poláčiková

Jana Poláčiková
 • Počet článkov: 3
 • Priemerná čítanosť: 3484
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Učím svojich študentov myslieť, nie čo si majú myslieť. Píšem o tých, ktorým to nie je jedno, lebo si myslia, že iným je to jedno.

Kalendár sa načítava...

Moje rubriky

Moje tagy

hlavne mesto