Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo si všetci kupujú vianočnú lotériu?

04.12.2015 | Jana Kadlecová

Diskusia (7 reakcií)

04.12.2015 | didinko

Pamätám. Každý rok pred Vianocami som to bral ako samozrejmosť kúpiť si pár žrebov v bare k rannej káve. Živilo to vo mne akúsi falošnú nádej, aspoň do Vianoc. Síce som nikdy so žiadnym žrebom nevyhral ani cent, ale kupoval som si tie žreby už len preto, aby som tam nebol za čudáka.

04.12.2015 | noblesa

Loteria je len dobrovolnou danou pre hlupakov. Vzdy to tak bolo, je a bude.

04.12.2015 | Roman Kanala

Ak máte nekonečný kapitál, tak kupovať lotériu je hlúposť, lebo ten kapitál máte a v lotérii nutne prehráte, aj keby ste škrtli systematicky všetky kombinácie. Ak nemáte žiaden kapitál, už to nie je taká hlúposť, lebo máte nádej. Štatistika nepustí: 100% výhercov si podalo tiket.

04.12.2015 | Radovan Ihnát

Zaujímalo by ma ako chce Španielsko zdaniť výhru v lotérii ak by vyhral cudzinec. Napríklad ak by vyhral Slovák, postupovalo by sa podľa ustanovení zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovenskom a Španielskom. Zrejme článok 21 - Iné príjmy. A ten právo zdaniť príjem dáva iba krajine rezidencie, tj Slovensku. Na Slovensku by bol tento príjem oslobodený (výhry v lotériách a iných podobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa osobitných predpisov a obdobné výhry zo zahraničia).

Čo ma jedine napadá je, že tá 20% daň vlastne nie je daň, ale nejaký špeciálny odvod, na ktorý sa nevzťahuje Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia.

V každom prípade, ak vyhrá nejaký Slovák, len tak ľahko im tých 20% nenechajte...

05.12.2015 | Roman Kanala

Jednoducho namiesto výhry 100 tisíc vyplatia výhercovi len 80 a nestarajú sa, či je domáci, či cudzinec.

Podobne je to so švajčiarskymi lotériami. Výhra je zárobok a podlieha zdaneniu. Tu sa z výhry 100 tisíc vyplatí len 54.5, lebo 10.5% ide na 1. pilier a 35% na anticipovanú daň. Všetky zárobky cudzincov sa zdaňujú 35%. Ak si potom podá daňové priznanie, niečo sa mu vráti. Ak nie, nikto nič nevie a štát si diskrétne mädlí ruky.

Takto to robia cudzinci z daňových pekiel, ako Francúzsko. Radšej nechajú anonymne Švajčiarom 35%, ako doma 50, 60 či 75% zárobku.

05.12.2015 | Radovan Ihnát

Ja rozumiem, že Španieli by radi zdanili výhry všetkým. Ale zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia majú prednosť pred lokálnou legislatívou. A nech si nazvú poplatok z výhry akokoľvek, stále pôjde o skrytú daň.

A zdá sa, že nie som jediný, kto v tomto zdanení vidí potenciálny problém http://www.tumbit.c...

05.12.2015 | Jana Kadlecová

K téme zdanenia výhry daňových nerezidentov, keďže nemám osobnú skúsenosť, sa odvolám na odborný názor (http://www.expertofinanciero.es/impuestos-a-pagar­-por-premios-loteria-nacional-primitiva-once-cruz-­roja/ ), podľa ktorého 20 percentná zrážka sa aplikuje v momente vyplatenia výhry. Avšak podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia si uplatníte prípadné korekcie pri deklarovaní tohto príjmu v rámci daňového priznania.

Jana Kadlecová

Jana Kadlecová
  • Počet článkov: 16
  • Priemerná čítanosť: 1055
  • Priemerná diskutovanosť: 1
  • RSS blogu

O blogu

O Španielsku zo Španielska očami vyštudovanej ekonómky.