Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ján Žilinský

O odvolávaní Harabína

05.09.2008 | Ján Žilinský

Komentár k parlamentnému cirkusu

 • Tlačiť
 • 7

Včera ráno som išiel na parlamentný balkón, aby som si na vlastné oči vychutnal akčný film o odvolávaní ministra spravodlivosti Harabina. Médiá o tomto predstavení už informovali, ale nie všetky kúsky poslancov sa zmestili do šotov a článkov. Zrodilo sa toho nemálo: je čo kritizovať, ale aj chváliť. No a niektoré veci stačí bez širšieho komentovania len popísať.

Minister Harabin sa napríklad viackrát počas jednej polminúty (a neskôr opätovne) bránil slovom, ktoré neexistuje. (Na celom internete sa podľa Googlu vyskytuje „až" sedemkrát: na fórach o celebritách a na dvoch maďarských blogoch). Predkladateľ Lipšic je teda vraj „exhibionista," predseda KDH sa „znížil na exhibionizmus" a obaja podsúvajú poslancom „exhibionistickú vložku."

Už vieme ako si minister zanadával („pôjdeš do basy, ty hajzel!") - niekoľko hodín som musel počúvať, ako si Lipšic „vymýšľa" a jeho tvrdenie o ministrovej vyhrážke je „len marketingový ťah." No dobre, tak aspoň jedno cudzie slovo (marketing) bolo použité bez chýbajúcich hlások, ale klamať sa aj tak nemá.

Z koaličných vystúpení (pozitívne) zaujal Mojmír Mamojka, ktorý obhajoval vládu pripomenutím, že nie je možné prípadnú Harabinovú vinu aplikovať kolektívne (to je pravda, ale čo napríklad dôkaz, poskytnutý priamo Harabinom, že je ochotný zaprieť vlastné slová a že nedokáže neklamať aspoň v parlemente?). Mamojka ocenil aj prístup poslankyne Žitňanskej, ktorá sa pri hodnotení rezortu spravodlivosti opierala o fakty. Bol to ojedinelý prípad, keď člen jedného tábora uznal relevantnosť výstupu jedného z členov tábora druhého.

Jana Vaľová (Smer-SD) sa podelila o slovenskú múdrosť o pastierovi, ktorý zneužíval svoju moc. Tak často bil na poplach a zvolával dedinčanov, že keď raz vlci naozaj prišli zožrať ovce, nikto už pastierovmu volaniu neveril. Múdrosť je to dobrá, ale pani poslankyňa nevysvetlila, prečo konkrétne včerajšie odvolávanie bol podľa nej planý poplach. Ak Harabin je baránok (nie vlk), mohla sa vyjadriť k predloženým materiálom.

Dobrý dojem spravil poslanec Pavol Minárik: pripomenul snahy ministra spravodlivosti zrušiť Špeciálny súd, ako aj fakt, že aj bývalého starostu Bielika práve tento súd odsúdil (Bielik je často vyčítaný opozícii). Minárik dokonca položartom povedal, že bude vlastne aj dobré ak minister Harabin vo vláde zostane. Podľa neho by bolo horšie, keby vo vláde boli len takí, ako napríklad „distingovaný Maďarič."

Anton Korba začal svoj prejav slovami: „vodu kážete, ale chutná vám víno" Chutná? Naozaj? Žijem už mimo Slovenska, ale z lavíc si čo-to pamätám a zdá sa mi, že „chutná" je prídavné meno. Po nervóznej kritike Lipšica za používanie služobného auta, poslanec grandiózne predniesol: „To je nádherná vizitka, toto čo ste viedol" (par sekúnd predtým: „ste si sám zaužíval vy," „vy ste šéfoval"). Potom dodal: „nezabudnite ... povedať, že vy ste nič nevidel, že vy ste nič nepočul, ale vlastne ste ani nič neurobil." Až dnes som si na internete pozrel ku ktorému klubu poslanec Korba patrí. Je to tá, čo sa hrdí všetkým národným (len asi okrem jazyka). Celý prejav poslanca Korbu bol o predkladateľovi Lipšicovi a o jeho údajnom katastrofickom vedení ministerstva. (Peter Miššík preto upozornil predsedajúcu, že na programe bolo odvolávanie Harabína, nie Lipšica).

Prítomnosť antisemitizmu počas rozpravy však bola sklamaním číslo jeden. Časť parlamentu reagovala buď kričaním „fuj!" (po Harabinovej otázke: „Aký je rozdiel medzi Goebbelsom a Lipšicom?"). Iní vyzvali predsedajúcu Annu Belousovovú, aby poslancov napomenula (nestalo sa). Tu sa ukázali v dobrom svetle František Mikloško a Pavol Minárik. Proti narážkam zo strany Mečiara a Harabina sa postavili razantne, ale zachovali si slušnosť.

Minister spravodlivosti stihol ku koncu svojho prejavu povedať, že Daniel Lipšic mu pripomína nacistov, ktorí sa hanbili za svojich predkov. Nevysvetlil, či v jeho hlave sa každý návrh na odvolanie rovná nacizmu - ale ak áno, asi ide len o ďalšie slovo na ktoré si minister zabudol výkladový slovník.

Parlament ministra nakoniec podľa očakávaní neodvolal.

 • Tlačiť
 • 7

Ján Žilinský

Ján Žilinský
 • Počet článkov: 9
 • Priemerná čítanosť: 3272
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Slovenskej ekonomike fandím zvonku. Na plný úväzok riešim ekonomické záhady vo Washingtone, DC. Zaujíma ma výskum o behaviorálnej ekonómii, finančnej gramotnosti a rád čítam aj aplikované makro.Niekedy užitočné, niekedy sarkastické a rôzne iné klebety nájdete na mojom Twitteri.

Ján Žilinský

Ján Žilinský
 • Počet článkov: 9
 • Priemerná čítanosť: 3272
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Slovenskej ekonomike fandím zvonku. Na plný úväzok riešim ekonomické záhady vo Washingtone, DC. Zaujíma ma výskum o behaviorálnej ekonómii, finančnej gramotnosti a rád čítam aj aplikované makro.Niekedy užitočné, niekedy sarkastické a rôzne iné klebety nájdete na mojom Twitteri.

Kalendár sa načítava...

Moje rubriky

Moje tagy

ekonomika, Slovensko