Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ján Žilinský

Nezvestné vlastenectvo

20.12.2007 | Ján Žilinský

Prečo nemáme múzeum komunizmu?

 • Tlačiť
 • 2

Vraj z nás vláda vychová vlastenencov. Ako každý národ, aj náš má dôvody na hrdosť a pochopiteľne aj na hanbu - je samozrejme dobré o nich vedieť a pamätať na to, odkiaľ pochádzame.

Neviem, koľko Slovákov si neváži vlastné dejiny a aké majú vedomosti. Asi by nebolo zlé popracovať na našich poznatkoch z dávnej minulosti. Zdá sa mi však rovnako (ak nie viac) smutné, keď zabúdame na minulosť nedávnu.

Existujú efektívne spôsoby, ako si komunizmus pripomenúť a zároveň ho mierne zosmiešniť. Stačí zozbierať viacero symbolov bývalého režimu a absurdita prehnanej propagandy a chorého dogmatizmu bude okamžite evidentná. Uvedomil som si to pred pár mesiacmi, počas návštevy v parku komunistických sôch pri Budapešti.

Toto „múzeum," ktoré je v známe ako Memento Park bolo otvorené koncom júna 1993, dva roky po odchode sovietskych vojsk. Jeho architekt Ákos Eleod, povedal, že park kombinuje diktatúru a demokraciu, pretože zobrazuje tvorbu totalitnej mysle a zároveň otvára tému, o ktorej sa dnes môže otvorene hovoriť.

Mladým sa zvykne vyčítať ako málo vedia o minulosti Slovenska. Otvorme teda múzeum komunizmu. Podobné alebo lepšie ako majú pri Budapešti. Alebo nech sa s nami otvorene podelia o svoje poznanie pamätníci (dobrým príkladom je tento článok, žiadalo by sa však viac).

Viem, že to bol režim neslobody, strachu, lacného piva, plný symbolizmu a prázdnych slov. Zvýhodňoval strane lojálnych, a šliapal po čestných ľuďoch, ktorí nechceli donášať. Bolo to však (ako som sa dozvedel v múzeu) aj obdobie, keď prekvital vtip a sakrazmus, ktorým si ľudia spíjemňovali život. Zopár príkladov si z múzea pamätám:

 • „Naša krajina je veľmoc," hovorievali si maďarskí robotníci. "Je taká veľká, že Rusi ešte stále nenašli cestu domov."
 • "Ako nám je dobre s našim socialistickým sendvičom: stačia dve poukážky na chleba a jedna poukážka na šunku a hneď sa z nich najeme."
 • Do Leninovej ruky niekto v noci položil maslový chleba. Ráno robotníci interpretovali zmysel: "kým my ideme do práce, funkcionári si raňajkujú."

Iní však režimu verili: „robotnícka armáda" si napríklad spievala populárnu pieseň o vojakoch, ktorí majú tri srdcia (jedno pre stranu, ďalšie pre rodinu a posledné pre režim).

Ako je na tom minulý režim v porovnaní so slobodou? Je asi vhodné priznať, že sloboda so sebou priniesla vedľajšie účinky, ktoré dnes bijú mnohým do očí. Keď sa ľudia môžu slobodne rozhodovať, pochopiteľne si niekedy vyberú zlo a sebeckosť. Napríklad telesné zostatky bývalého maďarského predsedu komunistickej strany niekto ukradol a predáva jeho kosti cez internet.

Poznať minulosť je dobré, pretože dôvody na vlastenctvo, či hrdosť sa ponúknu samé. Ja som napríklad hrdý na to, že rozdelenie Československa sa udialo nenásilne v období, keď Juhosláviu kvôli nacionalizmu zmietalo nechutné násilie. Podobne som hrdý na fakt, že bývalých kolaborantov sme chladnokrvne nepovešali, že sme krajina s menším sklonom k násiliu ako mnohé iné. Dúfam však, že nové učebnice nebudú núkať vlastenectvo samo o sebe. Nech žiaci po poznaní faktov sami zistia, či cítia dôvody na hrdosť a do akej miery. 

 • Tlačiť
 • 2

Ján Žilinský

Ján Žilinský
 • Počet článkov: 9
 • Priemerná čítanosť: 3272
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Slovenskej ekonomike fandím zvonku. Na plný úväzok riešim ekonomické záhady vo Washingtone, DC. Zaujíma ma výskum o behaviorálnej ekonómii, finančnej gramotnosti a rád čítam aj aplikované makro.Niekedy užitočné, niekedy sarkastické a rôzne iné klebety nájdete na mojom Twitteri.

Ján Žilinský

Ján Žilinský
 • Počet článkov: 9
 • Priemerná čítanosť: 3272
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Slovenskej ekonomike fandím zvonku. Na plný úväzok riešim ekonomické záhady vo Washingtone, DC. Zaujíma ma výskum o behaviorálnej ekonómii, finančnej gramotnosti a rád čítam aj aplikované makro.Niekedy užitočné, niekedy sarkastické a rôzne iné klebety nájdete na mojom Twitteri.

Kalendár sa načítava...

Moje rubriky

Moje tagy

ekonomika, Slovensko