Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ján Žilinský

Amerika padá na druhé miesto

18.03.2008 | Ján Žilinský

Ale slabý dolár nie je dôvod na slzy

 • Tlačiť
 • 2

Keď už aj hrdí Američania priznávajú, že je načase oprášiť ekonomické učebnice (alebo sa dokonca učiť od cudzincov), tak to neveští skutočne nič dobré. Ekonomika U.S.A. sa dokonca nedávno prepadla na druhé miesto za krajiny EÚ15 kvôli slabnúcemu doláru. Dôvody na obavy rozhodne existujú (krajiny naviazané na dolár môžu spanikáriť, zisky expotérov do U.S.A. trpia, úspory vlastníkov dolárov a majetkov denominovaných v USD miznú), ale existuje aj svetlejšia perspektíva, ktorá sa v médiách neobjavuje často.

Padajúci dolár nie je čiernobiela udalosť a debata o stupni šedi je veľmi zaujímavá. Tri závery sú známe:

 1. Už dlho sa hovorilo, že dolár je nadhodnotený, takže rekalibrácia americkej meny je zdravá pre svetovú ekonomiku keďže cena USD presnejšie odráža skutočnú hodnotu.
 2. Slabý dolár pomôže americkým exportérom, ktorí by mohli oživiť americkú ekonomiku. Ak by bol tento efekt výrazný, svetová ekonomika by si hlasno vydýchla.
 3. Vďaka rastúcemu objemu vývozu sa už začal znižovať schodok zahraničnej obchodnej bilancie (konečne, po šiestich rokoch rastu). Podľa minuloročnej správy OSN je disproporcionálna závislosť U.S.A. na dovoze značným rizikom pre svetovú ekonomiku, takže tento reverzný trend je potešujúci.

Tieto fakty sú známe, pridám však ešte názor, prečo slabý dolár môže byť pre svet dobrý. Krajiny ako Japonsko, Južná Kórea, Malajzia a samozrejme Čína (ale aj mnohé iné) majú k dispozícii finančné prebytky (pozri stranu 21), ktoré doteraz radi investovali v U.S.A. pretože návratnosť investícii (či už skutočná, alebo vsugerovaná) bola najväčšia práve v Amerike. Zároveň mnohé krajiny kupovali dlhopisy (U.S. Treasury Bills) na ktorých boli ochotné prerábať lebo aspoň boli garantované v dolároch. Dnes však vzhľadom na slabý dolár klesá atraktívnosť investovania v U.S.A., a tak sa bohatí arabskí šejkovia a vplyvní správcovia ázijských fondov začínajú obzerať po iných lokalitách.

Hoci Amerika je veľmi produktívna, nedávne investície čínskej vlády do private equity firmy Blackstone dopadli katastrofálne (a javia sa byť stále horšie) a Citigroup (tiež s čínskym kapitálom) priznáva rekordné straty. Takže nastáva vtipná situácia: Európa sa stáva komparatívne zaujímavejšou a začína do nej prúdiť viac kapitálu zo zahraničia.

Z humánneho hľadiska by slabý dolár mohol byť tiež prospešný napríklad pre obyčajných Číňanov. V súčastnosti veľmi veľa šetria, pravdepodobne aby si mohli dovoliť zdravotnú starostlivosť (79% obyvateľov vidieka nemá zdravotné poistenie). Keďže Čína sa "popálila" v U.S.A., možno začne investovať viac vo vlastnej krajine. Otvorene sa rozpráva práve o urgentnej potrebe zlepšiť prístup k zdravotníckym službám.

Nebolo by správne tváriť sa, že slabý dolár je pre svet fantastický. SME prinieslo správu, že zmenárne v Amsterdame odmietajú kupovať doláre. Takéto správy znejú vážne a obávam sa, že slabý dolár môže oddialiť zhodnocovanie čínskeho renminbi. Ameriku asi čaká kríza, ale napriek všetkému nie je súčasná situácia absolútnym stelesnením zla a medzinárodne trhy (ktorých súčasťou je aj Slovensko), napriek poplašným hlasom, ešte čo-to unesú.

 • Tlačiť
 • 2

Ján Žilinský

Ján Žilinský
 • Počet článkov: 9
 • Priemerná čítanosť: 3272
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Slovenskej ekonomike fandím zvonku. Na plný úväzok riešim ekonomické záhady vo Washingtone, DC. Zaujíma ma výskum o behaviorálnej ekonómii, finančnej gramotnosti a rád čítam aj aplikované makro.Niekedy užitočné, niekedy sarkastické a rôzne iné klebety nájdete na mojom Twitteri.

Ján Žilinský

Ján Žilinský
 • Počet článkov: 9
 • Priemerná čítanosť: 3272
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Slovenskej ekonomike fandím zvonku. Na plný úväzok riešim ekonomické záhady vo Washingtone, DC. Zaujíma ma výskum o behaviorálnej ekonómii, finančnej gramotnosti a rád čítam aj aplikované makro.Niekedy užitočné, niekedy sarkastické a rôzne iné klebety nájdete na mojom Twitteri.

Kalendár sa načítava...

Moje rubriky

Moje tagy

Slovensko, ekonomika