Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ján Žilinský

Ako sú na tom kandidáti po Iowe a New Hampshire?

09.01.2008 | Ján Žilinský

Komentár k primárnym voľbám

 • Tlačiť
 • 7

Podľa poradia v akom sa umiestnili v New Hampshire včera:

REPUBLIKÁNI

John McCain mal v lete takú prázdnu pokladňu, že väčšina expertov ho považavala za odpísaného. Teraz je opäť v hre, hoci je pravda, že v štáte New Hampshire bol vždy mimoriadne obľúbený (vyhral tam primárky aj v roku 2000) a mnohým voličom mimo NH sa zdá už pristarý (má 71 rokov). Majú ho radi mnohí nezávislí a dokonca aj Demokrati, takže ak prejde republikánskym sitom, tak šance má dobré. Uznanie si získal nielen konštruktívnym pôsobením v senáte, ale i faktom, že bol vyše 5 rokov väznený a mučený vo Vietname.

Mitt Romney sa premenil z príjemného, vtipného a inovujúceho guvernéra (na tento post si ho zvolil jeden z najDemokratickejších štátov, hoci je Repubikán) na nepríjemného a útočiaceho predátora od ktorého je zrazu napravo iba Fred Thomson. Minul milióny z vlastného vrecka na negatívne reklamy proti Huckabeemu v Iowe a McCainovi v New Hampshire, obaja však nad ním nakoniec vyhrali. Keďže Romney sa sústredil najmä na skoré štáty, jeho dve „striebra" ako sám nazýva svoje umiestnenia sú sklamaním.

Mike Huckabee začal kampaň na absolútnom chvoste a momentálne sa mu darí fantasticky. Obľúbili si ho média a jeho víťazstvo v Iowe ho posunulo na výslnie. V celonárodných priezkumoch je dokonca zrazu na prvom mieste a očakáva sa, že vyhrá silne náboženskú Južnú Karolínu. Je to možný kandidát, ale ako bývalý kazateľ by mnohým prekážal.

Rudy Giuliani dúfal, že Iowa a New Hampshire pripadnú dvom rozličným kandidátom a to sa aj stalo. Je preto spokojný, pretože vo veľkých štátoch ako Florida, New York a Kalifornia je populárny a očakáva v nich víťazstvo. Má však dva problémy: 1. Bol považovaný za jediného Republikána, ktorý by mohol poraziť Clintonovú, dnes je však menej isté, či Clintonová získa nomináciu (v minulosti bola Clintonová považovaná za de facto vybranú kandidátku). 2. Po menších škandáloch mu začali slabnúť celonárdoné preferencie.

Ron Paul je radikálny libratrián, chce napríklad vystúpenie USA z OSN, ale aj z dohôd ako NAFTA. Z väčšiny problémov zvykne obviňovať Centrálnu Banku (Fed). Podporujú ho mnohí mladí a šancu na nomináciu Republikánmi nemá - povráva sa, že bude kandidovať samostatne.

Fred Thomson bol považovaný za nádej tvrdých konzervativcov a bol v priezkumoch druhý za Giulianim v období, keď ešte ani nekandidoval. Potom sa však zjavil Huckabee, bol presvedčivejší a menej arogantný a tak tento bývalý herec zatiaľ padá ku dnu.

DEMOKRATI

Kampaň Hillary Clintonovej bola v depresívnej nálade po treťom mieste v Iowe, kedže prieskumy v New Hampshire veštili druhé miesto za Obamom a teda ďalšiu prehru. Včerajšie voľby jej teda vdýchli energiu do ďalšieho boja.

Barack Obama očaril mnohých nezávislých voličov. Skončil prvý v Iowe a v NH len tesne za Clintonovou. Na Demokratickej strate sú to už preteky viac-menej medzi dámou a týmto kandidátom.

John Edwards je najľavicovejší kandidát (z tých čo získavajú nad 1-2%) a mohol miešať karty ak by vyhral v Iowe, ale skončil tam druhý a v NH až tretí s veľkým odstupom. Nemá už dostatok finančných zdrojov a jeho populizmus ho tak trochu sporotivil médiám.

Bill Richardon sa zúčastnil poslednej Demokratickej debaty, ale pozvaný bol vlastne zo slušnosti. Bývalý guvernér Nového Mexika (mimochodom latino) by bol zrejme dobrým vice-prezidentom.

NEKANDIDUJE:

Michael Bloomberg, starosta New Yorku, by mohol využiť výsledky primárnych volieb vo svoj prospech. Ak budú polarizujúce (podľa pozorovateľov napríklad Huckabee-Clinton, alebo Romney-Clinton) tak by mal nutkanie kandidovať samostatne a ponúknuť sa ako pragmatický kandidát stredu. Zatiaľ všetky fámy pochopiteľne odmieta, oznámiť kandidatúru by však mohol vo februári.

 • Tlačiť
 • 7

Ján Žilinský

Ján Žilinský
 • Počet článkov: 9
 • Priemerná čítanosť: 3272
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Slovenskej ekonomike fandím zvonku. Na plný úväzok riešim ekonomické záhady vo Washingtone, DC. Zaujíma ma výskum o behaviorálnej ekonómii, finančnej gramotnosti a rád čítam aj aplikované makro.Niekedy užitočné, niekedy sarkastické a rôzne iné klebety nájdete na mojom Twitteri.

Ján Žilinský

Ján Žilinský
 • Počet článkov: 9
 • Priemerná čítanosť: 3272
 • Priemerná diskutovanosť: 6
 • RSS blogu

O blogu

Slovenskej ekonomike fandím zvonku. Na plný úväzok riešim ekonomické záhady vo Washingtone, DC. Zaujíma ma výskum o behaviorálnej ekonómii, finančnej gramotnosti a rád čítam aj aplikované makro.Niekedy užitočné, niekedy sarkastické a rôzne iné klebety nájdete na mojom Twitteri.

Kalendár sa načítava...

Moje rubriky

Moje tagy

ekonomika, Slovensko