Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tí Maďari sú teda blázni

02.12.2010 | Ján Záborský, TREND

Diskusia (10 reakcií)

02.12.2010 | salamoon

"Slovensko po štyroch rokoch Ficovej vlády skončilo v hlbokých problémoch – rast nezamestnanosti, štátneho dlhu aj deficitu" ... a ktore krajiny OECD v posl. 2-3 rokoch skoncili s vyraznym rastom zamestnanosti, ekonomiky, vyraznym znizenim statneho dlhu ci deficitu? ... vopred dakujem za ich zoznam

02.12.2010 | LPB

"Aktuálne “úsporné“ opatrenia totiž spočívajú v dlhodom zdvihnutí nákladov štátu, akurát výnosy sa majú zdvihnúť ešte viac." Nerozumiem.
No a tiež neviem, kto komu ukradol úspory na dôchodok. Ja by som skôr povedal, že kradli DDSky.

02.12.2010 | PaloK

Noze nam, pan Zaborsky, povezte ako sa o madars. obcanov alebo o Slovakov postaraju tie vase DSSky? Na aky krasny dochodok - a bude vobec nejaky ?!!!!!!! - sa mozme pripravit, ak budeme poslusne posielat 9% tym jedinym pravym drzitelom uspor? Povedzte, nech vieme ake nove triky si na nas pripravilo DSS-Vztahy s verejnostou a.s.?

02.12.2010 | najmensiezlo

velmi povrchny prispevok o Madaroch, o blaznoch, o Orbanovi, Ficovi, Chavezovi, o kradnuti... ale o podstate veci ani slovo.
Ako funguje tzv dochodkova reforma na Slovensku alebo v Madarsku ?
1/ cast odvodov nesmeruje do priebezneho systemu (1.pilier), ale do sporiveho druheho piliera, ktory je pod spravou DSS. Vraj je to hyper-super, tip-top, lebo vzhladom na demograficku situaciu stat nemoze garantovat dochodky v buducnosti, preto buduci (slovenski a madarski) dochodcovia maju moznost si nasporit na dochodok.
Je tu ale maly hacik: neexistuje stroj na peniaze, DSS vacsinu penazi sporitelov investuje do "bezpecnych" statnych
dlhopisov. Ak stat nedokaze garantovat dochodok z prveho piliera (vieme: vzhladom na demograficku situaciu bla bla bla bla bla), potom ako dokaze garantovat vyplatenie dlhopisov ? pan Zaborsky, podobne ako 99% pravicovych novinarov, ekonomov a politikov ignoruje tuto otazku.
2/ financne prostriedky sporitelov z 2.piliera, ktore idu do druheho piliera, chybaju z prveho piliera, z priebezneho
systemu. Stat nema inu moznost, musi vykryt vzniknuty schodok z predaja statnych dlhopisov; DSS prakticky investuje do toho dlhopisu, ktory stat musi vydavat na financovanie deficitu priebezneho systemu, ktory vznika vdaka existencii druheho pilier. Stat cez dlhopisy si pozicia peniaze napr za 4%p.a. (Slovensko), alebo napr za 7%p.a. (Madarsko); aby potom fondy DSS dosiahli vynos 2% (Slovensko) alebo 5% (Madarsko) vynos.
Cela situacia pripomina "zodpovedneho" jedinca, ktory prijmy - pravidelne kazdy mesiac - vlozi napr na terminovany vklad s urokom 2%, aby potom bezne vydavky financoval z bezuceloveho uveru s urokom 10% z tej istej banky ? Je to rozumny pristup ? no... podla p. Zaborskeho asi ano :)

Ale netreba pocitat, netreba rozmyslat, staci ked dokazeme nadavat na Chaveza, na Fica, na Orbana a tesit sa z toho,
ze aki sme my mudri s nasou vynikajucou dochodkovou reformou :)

05.12.2010 | Braňo

No neviem, ale prave spominany Fico motivoval DSS k predaju akcii a nakupu dlhopisov ;-) MPSVaR uz pripravuje novelu, ale vzhladom na stabilitu koalicie sa na nu ani nemusi dostat.

05.12.2010 | najmensiezlo

aku cast mali DSS fondy v akciach pred novelou ? 5%? 7%? 10%?

03.12.2010 | Pavol Čižmárik

Znarodnenie uspor - to je silna kava. To tu bolo v 1953tom... Bojovnici za druhy pilier maju navrch. No je tu jedna okolnost:

- vsetci platime povinne odvody, co su de-facto dane. Jedna vladna garnitura zavedie system, kedy cast tychto dani sprivatizuje - zacne ich prevadzat na ucet sukromnych ludi. Dalsia po nej to zmeni spat, prestane prevadzat cast dani na sukromne ucty ludi.

Je to znarodnenie?

Zavisi najma od toho, ci to bude retroaktivne, teda ci sa to dotkne aj uz naakumulovanych "uspor".

V kazdom pripade:
1. Uspory v slovenskom DSS nikdy usporami neboli. Nikto si nemusel od ust odtrhnut, aby si mohol odlozit peniaze do II. piliera.
2. Na kazdu korunu v II. pilieri sme sa vsetci skladali financovanim vypadku v I. pilieri (predajom SFaktiv alebo zadlzenim)

Je to aj o privatizacii ziskov (moznost legalne tunelovat statnu poistnu schemu) a znarodneni strat (vypadok financovany vsetkymi, co platia dane).

Co je ale podstatne:
- v zasade kazde zvysenie dani by potom mohlo byt interpretovane ako znarodnenie, ak by sme rovnako hystericky ako pri II: pilieri postupovali vsade.
Aktualne napriklad sucasna vlada znarodnuje 1 % mojich prijmov, ktore venujem na spotrebu, a to tym, ze zvysila DPH!!! To 1% som predsa mohol usetrit!!!!

Cely pribeh o znarodnovani uspor v II: pilieroch je fraska, pretoze sa nejedna o skutocne uspory...ale o prijmy z legalneho tunelovania statnej poistnej schemy.

Ak by od pociatku fungoval druhy pilier tak, ze by si obcania sporili nad ramec odvodov, to by bolo znarodnenie! A krute.
Nepoznam detaily v Madarsku, ale asi je to o tom istom.

06.12.2010 | volim teda som

...budem ta oddnes volat Hugi, dufam ze ti to bude imponovat...

06.12.2010 | obcanh

Jeden článok sa odvážne púšťa do bičovania "diktátora" v susednom Maďarsku, iný článok sa zaoberá, či kandidát KSČ je to isté ako člen KSČ... 2. pilier treba posudzovať len ako ekonomický projekt. Jeho jediným zmysluplným cieľom bolo, aby dôchodkový systém nespôsobil kolaps verejných financií v dlhodobom horizonte v dôsledku demografického vývoja. Ostatné bolo kombinácia ideológie, ekonomických záujmov a manipulácie. Dnes je stále zrejmejšie, že aj zaslepenosti, chamtivosti a hlúposti. Naozajstný problém ale je, že práve systém, ktorý sme zvolili spôsobí kolaps verejných financií - zhltol príjmy z predaja štátneho majetku, prehlbuje deficit a zadlženosť verejných financií, nedosahuje očakávanú výnosnosť, je nákladný a, najmä, predstavuje obrovské riziko pre verejné financie, keďže vystavuje (budúce) obrovské objemy dôchodkových úspor rizikám finančného kasína (tzv. finančného trhu). To môže spôsobiť, že v čase, keď bude treba plniť aspoň minimálne dôchodkové nároky budem mať verejné financie zadlžené (hoci sme ich mohli oddlžovať tempom najmenej o 2.5% HDP ročne rýchlejšie ako teraz), ekonomiku ochudobnenú o potenciál, a v dôchodkových fondoch budú aktíva znehodnotené stratami, ktorých rozmer dnes iba tušíme. Pán Orbán sa rozhodol (vraj dočasne) tento privatizačný luxus nepodporovať - predpokladám, že to nebude dočasne. Jeho riešenie je oproti nášmu lacnejšie o úspory z nákladov z neplatenia do 2. piliera, o náklady na generátor strát (teda náklady mínus fiktívne výnosy 2. piliera) a finálne straty vo finančnom kasíne (napríklad o straty z investící do "bezrizikových" štátnych dlhopisov.

07.12.2010 | marto

snažím sa na to pozerať z trocha iného uhlu. Môj pohľad je čisto sebecký a chcem vedieť, čo z toho mám ja. Vychádzam z predpokladu, že štát mi mojich x% zobratých cez dane, či odvody nevie dať naspäť s rovnakou hodnotou, či už cez služby, alebo priamymi platbami, ako si ich vzal. Ideálne by teda bolo, ak by mi x% nevzal, kúpil by som si za ne to, čo potrebujem, investoval by som kam by som chcel...

Z tohto pohľadu je pre mňa lepšie, ak mám svoje peniaze uložené na účte v DSS ako keď sa preženú cez prvý pilier. Ak bude možnosť neodvádzať dane/odvody štátu, vyberiem si túto.

To bolo z pohľadu mňa ako občana. Z pohľadu štátu je tiež lepšie ak si ľudia sporia samostatne. Odpadá mu správa a výber dôchodkov, čo tiež niečo stojí a hlavne nemusí sa starať o dôchodcov.

Z pohľadu politikov je to ale veľký rozdiel. Nemôžu povedať ľuďom: "prišli sme na to, že sa viete o seba postarať lepšie ako my". Z tejto strany bude stále tlak na sociálne výdaje a štátne dôchodky.

Ján Záborský

  • Počet článkov: 27
  • Priemerná čítanosť: 2685
  • Priemerná diskutovanosť: 11
  • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDu