Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Súdruhovia, takto to zdravotníctvo nevybudujeme

30.06.2011 | Ján Záborský, TREND

Diskusia (20 reakcií)

30.06.2011 | lekarnitra

1. Neviem ako ste platený od vydavateľa, ale predstavte si, že napíšete článok a dostanete zaň zaplatené len 60% vašich skutočných nákladov (nehovorím o tom, akú cenu si stanovíte Vy - čisto len náklady).Alebo ak by bola cena Trendu pre čitateľa stanovená zákonom na 10centov, to by ste už pre Trend nepísal, že? Asi pred troma rokmi som zisťoval cenu operácie žlčníka a koľko za ňu dostane naša fakultná nemocnica: Laparoskopická operácia žlčníka: platba VZP nemocnici 19000SK. Materiál: potrebné sú tri jednorázové prístroje - každý jeden stojí 7000SK. Šicí materiál - 2nite á 300SK, anestéza (anestetikum+stroj "na uspávanie" - cca 100000SK), 1h práca dvoch chirurgov, inštrumentárky, anesteziologa, pooperačné sledovanie na lôžku 2 dni (posteľné prádlo, strava, infúzie, analgetiká, obväzový materiál, energie) - už nemusím počítať, myslím, že nemusím pokračovať. Dôvera platí štandardne ešte menej. Ale pacient má garantované zákonom, že má dostať lieky a starostlivosť ako v Nemecku... A jeho poisťovňa, ktorej sa darí za pravice i lavice, tá má zisk - z peňazí, ktoré jej vy musíte zo zákona dať, ale ona nemusí zaplatiť za výkon,ktorým Vám lekár zachráni život, zaplatí len toľko, koľko sa "dohodne" s riaditeľom, ktorého menuje minister.
2. Rád by som vedel, že keby ide rodiť vaša žena, do akej nemocnice by ste šli - do Popradu alebo do Petržalky? Ja vám radím Petržalku - pozisťujte si prečo (môže to zachrániť život/zdravie vášmu novorodenému dieťaťu)
3. Môj spolužiak z medicíny pracuje v a.s. a na príjmovej ambulancii majú papier, kde majú lekári napísané aké diagnózy môžu prijímať a ktoré nie. Finančne náročných pacientov rovno posielajú do vedľajšej "štátnej nemocnice"
4. Skúste nám napísať v ktorom štáte na svete sú FN nie štátne
5. Pozývam Vás do mojej služby, kde Vám rád ukážem, ako si my lekári "lehníme" v nemocnici, ale musíte mi sľúbiť, že pôjdete so mnou ku každému pacientovi - žiadne také "už ma nebuďte" - to som počul keď ma vedenie kontrolovalo, či naozaj v službe pracujem a o 22:00 keď som ich volal k ďalšiemu príjmu, tak mi túto vetu povedali.
6. Podľa WHO zdravotníctvo štátu môže ovplyvniť zdravie jednotlivca na 10-20%.
7. Prijde mi to až nedôstojné Trendu, keď si jeho redaktor myslí, že nemocnica a.s. zostane na SK štátna. Ak to myslíte vážne, tak ste buď naivný, alebo nepatríte do Trendu
8. Odporúčam článok: Kariéra v zdravotníctve? Iba ak s Pentou - autor:Múčka http://blog.etrend....
- pochopíte, kto naozaj ruší na SK lôžka
9. Zdravotníctvo a trh poisťovní bude fungovať len vtedy, keď ja ako lekár budem môcť povedať pacientovi: "prepáčte, ale vaša poisťovňa nám nepokrýva náklady na vašu liečbu,naša nemocnica Vás nemôže ošetriť, som nútený Vám doporučiť nemocnicu v Hornej dolnej".
10. Dúfam, že situáciu v SK zdravotníctve pochopíte skôr a pomôžete ju zmeniť skôr ako váš omyl-ako sa hlboko v tomto článku mýlite, pocítite na vlastnej koži ako pacient, ale to môže byť neskoro - pre Vás, nie pre búriacich sa lekárov (tí už budú inde a zaplatení)

02.07.2011 | Daniel Jankech

Pánovi "lekároviznitry"
Najskôr by som Vám odporučil tento článok: http://moje.hnonlin...
Tiež by som ocenil ako čitateľ ak by ste sa podpísali svojim menom. Od lekára to proste očakávam, transprentnosť vo vzťahoch je dôležitá.
S článkom pána Záborského úplne súhlasím. Hovorí presne to čo som ako potencionálny pacient a kritik zdravotníctva za 23 rokov záujmu spoznal.
Ako komunita ste sa za tie dlhé roky od r. 1989 nijakým spôsobom neangažovali za zlepšenie pomerov v zdravotníctve. Kričanie v zmysle chceme viac peňazí do zdravotníctva bez zmeny postoja k ekonomike a aj k pacientovi veciam príliš nepomohla. Zdravotníctvo totiž nie sú iba peniaze a to čo to slovenské najviac potrebuje naozaj v peniazoch nie je.
Jediné čo tu vo včšine diskusných príspevoch zaznelo je poukazovanie na problémy ktoré chcete aby riešil niekto iný, len nie vy lekári. A keď tie problémy niekto riešiť ide, tak opäť protestujete.
Nie zmeny sa vám nepáčia, lebo vy všetci chcete len socialistické zdravotníctvo bez zodpovednosti, s feudálnym prístupom k pacientovi a bez akejkoľvek snahy udržať oddelenie v zdravom ekonomickom stave.
Zdravotníctvo potrebuje jednoznačne a to majiteľa, doplatky za ZS a konkurencieschopné prostredie. Mimochodom aj teraz je veľa možností ako zarobiť na oddelenie peniaze, ale lepšie je ak sa veci riešia úplatkami ako transparentným podnikaním.
Mimochodom posledná konfrontácia so súdruhmi zo zdravotníctva ma stála 230 eur- za právnika, keďže naši lekári sú žiaľbohu nevzdelaní a nepoznajú práva pacientov. Ale najskôr boli ponúknuté nemocnici( 200 e) avšak úplatkársky primár by z toho nič nemal.(http://moje.hnonline.sk/node/199)
Skúste sa ako komunita už konečne angažovať za zmeny a nie stále iba protestovať. Akciovky síce všetko nevyriešia, ale sú krokom vpred. Nebráňte tejto transformácií.
PS. A ja chcem byť u lekára klientom.

02.07.2011 | skorodochodca

Pán Jankech,
on ten socialistický stav v zdravotníctve je - bohužiaľ v neprospech lekára a pacienta. Byť zamestnancom a zamestnávateľom sú dve rozličné veci. Z toho pohľadu asi nepochopíte a asi ani neviete, ako to personálne vyzerá v nemocnici.
Taký učebnicový príklad: minimálne oddelenie chirurgie má primára, zástupcu a N lekárov. Stanovte N tak, aby ste vyhovel zákonníku práce o 42 hodinovom týždni včetne dennej funkčnosti oddelenia. Chirurgia zvyčajne operuje - operačný tým sú najmenej dvaja lekári a anesteziológ. Príjmová ambulancia potrebuje ďalšieho lekára, pacienti sedia v čakárni a očakávajú, že sa dostanú na vyšetrenie, ošetrenie alebo príjem na oddelenie. Na oddelení potrebujete ďalšieho lekára, ktorý pacientov dovyšetrí, vykoná nevyhnutné zákroky. To je v tomto okamžiku minimum, čo na pracovný deň potrebujete - 5 lekárov. Týždeň má 168 hodín, choroba nepozná pracovnú dobu. Tie zvyšné hodiny sú riešené v dnešnom socialistickom zdravotníctve tak, že tí lekári tých 144 hodím podelia na 16 a 24 hodinové pohotovosti a slúžia. tak sa stane, že lekár príde do práce pondelok ráno o 7:00 a domov ide v utorok o 16:00. Pritom jeho služba môže byť tak plná, že si pospí medzi 7:30, keď kolega začne ordinovať na prijímačke, a 8:30, keď sa robí vizita.
Tak sa vrátim k počtom - teda týždeň má 144 hodín nepokrytých. Ak by sme mali dodržať pracovný čas a každé ráno vidieť lekárov na chirurgii vyspatých, slúžiť by malo ďalších cca 3,5 lekára. Teda číslo 3+1+1+3,5=8,5 lekára. Samozrejme to nie je koniec. Primár má aj organizačné povinnosti - odčitajme 0,5: teda 9 lekárov. Toto číslo by znamenalo, že nemôžu na dovolenky a sviatky. A občas sú aj chorí - PN. Reálne zamestnanec pracuje cca 44 týždňov. Teda 52/44*9= 10,6 lekára. A to je minimum na malé chirurgické oddelenie. Ak chceme, aby lekári pracovali ako iní ľudia.
A ak vážne chcete dosiahnuť nejaké smeny zo socialistického zdravotníctva na zdravotníctvo rešpektujúce práva pacienta, nevyzývajte komunistickým spôsobom na angažovanie sa lekárov - sú len zamestnanci cítiaci sa nedocenení - ale zložte sa so Záborským, založte spoločnosť, postavte, alebo kúpte nemocnicu (budú sa rozdávať), zamestnajte ľudí, lekárov, dobre ich plaťte, a ukážte im v konkurenčnom prostredí, že sa dá aj kapitalisticky pracovať. Vytrite im, nepodarkom, kocúra. Nech už nikdy žiaden pacient nepotrebuje právnika.

03.07.2011 | Daniel Jankech

To čo ste napísali je dôsledok súčasných pomerov v zdravotníctve, ktoré sa niekto snaží zmeniť.

Ako ste načrtli, že ako zamestnanci majú lekári málo možností veci zmeniť k lepšiemu, tak si dovolím tvrdiť opak. Môžu sa obrátiť na inšpektorát práce, dohodnúť si medzi sebou lepšie liečebné pravidlá alebo hľadať možnosti na dodatočné platby pod pacientov nadštandardnými službami a pod. Majú tisíce možností.
Ale nech je po Vašom. Nech teda nemajú možnosti. Avšak je zaujímavé, akonáhle ten zlý stav ktorý oni sami kritizujú ide niekto meniť už sú ochotní protestovať a dávať nátlakové výpovede. Prečo to nerobia vtedy ak majú veľa služieb a pod.? Asi im to tak vyhovuje, keďže zmeny protestom odmietajú.
Tak trochu schizofrenické či nie?

01.07.2011 | egon123

pán lekarnitra, sánka dolu, sám by som to nenapísal lepšie :)
iba dodám, parafrázujúc klasika - je smutné, že najviac myslia tí, ktorí najmenej vedia...

01.07.2011 | Pavol Čižmárik

Zaujimava polemika.
Ja len dodam otazku autorovi:
- mame stanovene ceny lekarskych vykonov?
- mame zabezpecene, aby nedochadzalo k javu, kedy zdravotnu starostlivost dostanu pacienti s Dg, pri ktorych je stanovena lukrativna cena a naopak, nedostanu ti, kde niekto nacenil diagnozu pod hranicu nakladov?

Dve odpovedene "ano" z Vasej strany ma ukludnia a poviem OK, podme transformovat. Inak ide len o presmerovanie renty zo schemy: politicky nominanti v riadeni zdravotnictva - politicke strany - zaujmove skupiny v zdravotnictve na schemu: priame naliatie renty zaujmovym skupinam. Nic viac.

Zase sme sa ako ekonomia dostali do schemy "stat-zle", "sukromne-dobre". A to je demagogia.

V plynarnach je iba jeden problem - monopol a z toho plynuci problem s cenou pre domacnosti. A kolko je okolo toho demagogie a politickeho kapitalu. Nevyriesili sme na zaciatku privatizacie regulaciu ceny a preto dnes na tom vyhravaju volby demagogovia.

V zdravotnictve mame namiesane vsetky mozne zlyhania trhu aj statu. Uplne klucovy problem su ceny zdravotnickych vykonov...nehovoriac o mnohych dalsich (konkurencia, kvalita, dostupnost, dlhodobe vysledky). Toto vobec nie je osetrene, preto pustit sa do akejkolvek transformacie (a naslednej privatizacie) je ovela vacsi hazard so spolocnymi peniazmi, ako status quo v zdravotnictve.

01.07.2011 | Pavol Čižmárik

Este dodam: nie som spokojny so sucasnym stavom a nie som apriori proti transformacii ani privatizacii.
No som proti privatizacii za sucasneho, najma legislativneho stavu. Lebo je zjavne, kam to povedie.

01.07.2011 | grgo

Myslím tým tie o kapitalizme a socializme. Lebo tento článok mi pripadá ako blog nejakého gymnazistu, ktorý práve dočítal Road to Serfdom, alebo Attlas Shrugged a obohatený poznaním fungovania vesmíru ide toto evanjelium šíriť ďalej.

Takže budíček - "socializmus" v tej alebo onakej miere funguje v zdravotníctve drvivej väčšiny vyspelých štátov. Od Švédska cez Francúzko a Britániu až po Kanadu a Singapur. A prečo? Lebo zdravotníctvo je doslova ukážkovou oblasťou kde sa v kritickom množstve hromadia všetky učebnicové príklady zlyhania trhu.

01.07.2011 | PaloK

Na Slovensku to smeruje presne tam, kde sú teraz USA. Úplne mizerná zdravotná starostlivosť za najvyššie náklady. Na druhú stranu to u nich vytvorilo asi svetový fenomén, keď pribúzní nemocného zorganizujú verejnú zbierku na uhradenie toho základného ošetrenia na odvrátenie smrti, pretože väčšina ľudí si tam zdravotnú poistku jednoducho nemôže dovoliť. Ten systém je chorý! a samotní Američania to vedia a chcú aby to bolo inak, ale rovnako ako tu finančné skupiny riadiace nemocnice a farmakológiu vedia lobovať lepšie ako občania.
Narodí sa dieťa s cukrovkou alebo inou vážnou chorobou. Myslíte si, že ho zdravotná poisťovňa poistí?!

02.07.2011 | Daniel Jankech

Pán PaloK

Len tak pre zaujímavosť.
Koľko občanov by si u nás nemohlo dovoliť zdravotné poistenie pokiaľ by nebolo povinné?
Pointa bude asi trochu inde.

02.07.2011 | PaloK

O čo sa snažíte ? :-) Chcete povedať, že aspoň 50% Slovákov sa má lepšie ako 50% Američanov? Kedže približne polovica obyvateľov žije z mesiaca na mesiac alebo sú na tom ešte horšie, koľkí si podľa vás budú môcť dovoliť komerčné poistenie, pretože ono to komerčné v USA je! Aby ste neostali prekvapený, keď si budete musieť vyberať zdravotnú poistku s charakterom havarijného poistenia auta.

Problémom našeho zdravotníctva je v prvom rade odlievanie časti VEREJNÝCH peňazí, ktoré MUSIA platiť ľudia, ako SÚKROMNÝ zisk pre zdravotné poisťovne. To je podľa vás v poriadku? Čo keby sme takto "zliberalizovali" aj políciu, mestá alebo daňové úrady?

03.07.2011 | Daniel Jankech

Chcem Vám len vysvetliť že ak sa stane ZP nepovinné, tak 50% slovenských občanov bude tvrdiť že si ho nemôže dovoliť.
A ak horekujete za toho američana ktorý za celý život nedal do systému ani cent a teraz chce kvalitnú ZS tak obhajujete jeho nezodpovednosť.

A ak tvrdíte že problémom zdravotníctva je zisk ZP, tak treba vysvetliť, prečo štátna poisťovňa ktorá zisk údajne vracia do ZS je na krachu a platí nemocniciam to isté čo aj súkromné.

02.07.2011 | LPB

Vdaka za zaujimave prispevky!
Nedávno bola Lampa o zdravotnictve. Dost slaba. Ale vzdy lepsia ako nasledujuce. Zasnem, ake sprostosti su dolezitejsie (napr. futbal)... alebo cenzura?

02.07.2011 | annnka

Mám za to , že súčasné dianie v oblasti zdravotníctva šokuje nielen tých, čo iba sledovali posledný priamy prenos z NR, ale aj tých, ktorí sú na základe pracovných, resp. životných skúseností v obraze.

Za vrchol považujem RUŠENIE INFEKČNÝCH ODDELENÍ. A s ním spojené následné zúženie počtu lekárov i sestier - so špecifickými znalosťami, zručnosťami, nevyhnutými pre zvládnutie infekčných chorôb a epidémií.
A to v čase, keď sa ohrozenie infekčnými chorobami (tradičnými, ale aj ich novými typmi) neúmerne zvyšuje.
Považujem to za DEMONTÁŽ až SABOTÁŽ ZDRAVOTNEJ BEZPEČNOSTI

03.07.2011 | lekarnitra

vedú ma k tomu vaše blogy, som lekár a preto odporúčam odbornú pomoc. Začal by som psychologom - úprimne. Dg.: chromický sťažovateľ.

K tomu klientovi. predstavte si, že aj ja ako pacient chcem byť konečne klientom, ale klientom poisťovne!!! Čo robí pre vás Vaša poisťovňa? Poradí a dohodne Vám najlepšieho chirurga, keď budete mať apendictídu? Zabezpečí Vám na základe Vášho poistenia najlepšie ošetrenie? A pritom jej platíte!!! Za čo vlastne jej odvádzate peniaze??? Ešte raz sa spýtam ZA ČO??, keď nezaplatí nemocnici kde Vás ošetria ani náklady. Takže: Vy si zaplatíte zdravotnú starostlivosť: 1.poisťovni, ktorá si z tých peňazí odloží na zisk a štátnej nemocnici spôsobí stratu (nezaplatí ani za náklady alebo vôbec nič) 2. zaplatíte ako daňový poplatník túto stratu nemocnice, ktorú vytvorila poisťovňa.
Kde sa teda stratili vaše peniaze? - v poisťovni a nie u lekára.
Takže sa pýtam, kto je ten "zlý": poisťovňa/lekár? Môj lekár mi v liečbe môjho ochorenia musí byť partner v liečbe,ktorý mi pomáha, nemôžem byť jeho klientom, lebo potom mu nemôžem plne dôverovať (nedal mi spraviť zbytočné vyšetrenie, aby zarobil?/ alebo nešetrí na mne,...?) - nejde o finančné obavy ale o medicínske. A pán Jankech na vaše blogy radšej ani nedávajte odkazy....

03.07.2011 | Daniel Jankech

Škoda že ste sa rozhodli len urážať oponenta. To je dôsledok nedostatku sily Vašich argumentov a pohodlie získané anonymitou.
Rád sa zúčastňujem diskusií a nebojím sa zmeny názoru pod ťarchou argumentov, ale Vy žiadne neposkytujete na zmenu môjho názoru.. skôr naopak.
A tam kde absentujú argumenty snažíte sa ich nahradzovať znevažovaním dôstojnosti oponenta čím sa pokúšate oslabiť silu vzneseného názoru.

Predstavte si, že som v mene svojej osoby nikdy na lekárov sťažnosť v podobe klasickej sťažnosti nepodal ani na úrad pre dohľad či iné inštitúcie, keďže to pokladám za zbytočné. Moje blogy či knihy nie sú sťažnosti, ale nastavovanie zrakadla neschopným a nedovzdelaným zdravotníkom. To sú potom chronický sťažovatelia všetci, ktorí sa kriticky stavajú k Vašej komunite.
Preto si skúste menej vymýšľať.

Klient či partner, ja to pokladám za to isté. Len nie pacient socialistického lekára.
Moje blogy ktoré sú aj na E-Trende samozrejme čítať nemusíte. Iste ste imúnni voči každému názoru ktorý odporuje Vášmu presvedčeniu v tom zmysle, že za všetko zlé v zdravotníctve môžu tí ostatní.. len nie zdravotníci.

03.07.2011 | lekarnitra

prosím Vás teda o Vaše argumenty ohľadom tézy, že za zlé zdravotníctvo môžu lekári a sestry! prosím napíšte nám ich v pár bodoch. (len sem prosím nekydnite zase odkaz na váš blog). A stále ste nám neodpovedal, čo robí pre Vás vaša poisťovňa za vaše peniaze.

Ja Vám to vysvetlím na skutočnom príklade: Pacient bol poškodený na zdraví lekárom (nespochybniteľne). Ten lekár má problémy s alkoholom (a bolo dokázané, že bol pod vplyvom i v čase, keď pochybil). On sám už ani nechcel pracovať ako lekár a slúžiť, ale riaditeľ ho "uprosil" aby ešte pár služieb zobral, lebo keď to nezoberie on, tak budú musieť zavrieť celé oddelenie, lebo je tam toľko málo lekárov. Takže z pohľadu Vás - reformátora (=kritik systému na diskusiách a nikde inde) by bola chyba jasná - lekár. Ale ja Vám chcem povedať niečo iné - ak by bol ten plat lekára adekvátny, nemocnica sa nemusela doprosovať ožranovi, aby nastúpil do služby opitý (lebo ten človek tam nemá čo robiť - a takých je v zdravotníctve veľa).A daný pacient mohol žiť!!! Kto tu utrpel, lekár, alebo pacient? A na druhej strane, ak by na dané lekárske miesto čakalo 5 záujemcov pred nemocnicou, tak by si daný lekár rozmyslel, či príde o dobre platené miesto, či sa bude na pacienta usmievať, či bude milý alebo nevrlý... a z pohľadu nemocnice - riaditeľ, menovaný ministrom, dá radšej peniaze na novú fasádu budovy, ako by mal dať peniaze na lepšieho lekára, lebo je každému jasné čo tomu riaditeľovi/dozornej rade osobne finančne viac prospeje. A Vy ako pacient oceníte skôr nové priestory ako dobre plateného odborníka. A je jedno, či to je štátna nemocnica alebo a.s.: http://iphone.sme.s...=&cl=5817150
"všetko zlé v zdravotníctve môžu tí ostatní.. len nie zdravotníci" Je to asi tak, ako keby ste si kúpili Trabant a vypisujete blogy, aké je to idiotské auto, že nedokáže ísť 250km/h, že nemá klímu... problém nie je v aute ale vo vás, nie?
Keby autor za knihu dostal len 50% NÁKLADOV (nehovorím už o celkovej cene) a bolo by to stanovené zákonom, to by asi nepísalo veľa kvalitných autorov na SK knihy, že? A ak by kritici začali vypisovať blogy, že čo je toto za generáciu autorov, že ich treba pozatvárať... Vy by ste stále trvali na tom, že najprv sa musia zmeniť autori a potom môžme uvažovať nad zmenou ceny knihy.

Skutočne beriem ako dobrý nápad, čo tu odznelo, aby ste sa spojil s pánom Záborským a buď založili vlastnú a.s. nemocnicu alebo napíšte KONEČNE spolu štúdiu - návrh ako zlepšiť SK zdravotníctvo a pošlite to Uhliarikovi (niečo podobné ako robí Dr.Szalay s pánom Pažitným, alebo spojte sa s nimi a dajte niečo dokopy). A dg. chronický sťažovateľ je niečo iné, ako si myslíte, pozrite si nejaký medicínsky lexikón a symptómy pri tejto dg. Držím Vám palce naďalej!
A.. Ak prídete do autoservisu, ste ich partner? Ešte ste nikdy nenadávali na autoservis?

03.07.2011 | Daniel Jankech

Skúsim ináč.
Na to aby sa nestalo že riaditeľ bude prosiť ožratého lekára aby zostal bude treba urobiť toto..
1.Rozdrobiť a sprivatizovať VŠZP a tiež za istých podmienok umožniť zisk.
2.Stanoviť na čo má pacient nárok zo základného ZP
3.Stanoviť maximálny strop zdravotného poistenia na základné poistenie. Poisťovne budú môcť konkurovať aj menším základným poistným.
4.Stanoviť aspoň na začiatku doplatky za diagnózy či nadštandardné služby.
5. Sprivatizovať všetky nemocnice okrem fakultných.
6. Umožniť lekárom prvého kontaktu fungovať aj bez poisťovne a vyriešiť nedostatky ktoré by s tým súviseli.. (napr. predpisovanie liekov)
7. Umožniť vzniku komerčného pripoistenia na doplatky u lekárov.

Čo spôsobí uvedené:
Predovšetkým konkurenciu na trhu.
Výška poplatkov a kúpyschopnosť obyvateľstva určí automaticky aj skutočnú trhovú cenu lekára. Niektorí si prídu k balíku iní pôjdu na dlažbu.
Keďže pôjde o zisk a pacient zisk bude, majitelia nemocníc určite nebudú nakupovať predražené prístroje či služby a tým sa zrazu objavia aj celkom nečakané zdroje, ktoré teraz riaditelia nemocníc a ich kamarátkšefti rozkrádajú.
Keďže vznikne nové prostredie, a štát v zastúpení Úradu pre dohľad už nebude kontrolovať štátne nemocnica, ale hlavne súkromné, nebude vznikať rozpor v záujmoch štátu.

Toľko v stručnosti k tomu aby fungovalo zdravotníctvo po ekonomickej stránke.
--------------------------------------------------­---

V čom zlyhávajú lekári a sestry v rámci ekonomiky:
1. Keď sa zlučovali zdravotné poisťovne a vznikol monopol dvoch, nekričali ste že to ohrozuje aj podstatu niektorých oddelení. Pri platoch spisujete petície, vtedy ste(okrem pár ambulatných lekárov ktorí si to uvedomovali) čušali.
2. Nevadilo vám že zvyšovanie miezd v štátnych nemocniciach nie je kryté a že to povedie k zadlžovaniu a nakoniec zatváraniu oddelení.
3. Na mnohých oddeleniach sa dá aj v súčasnosti zaviesť poplatok za nadštandard, ale nerobíte to a ani sa o to nesnažíte. Lepšie sú úplatky.. nuž nečudujte sa že sa potom zatvárajú oddelenia
4. Keď prichádzajú zmeny protestujete... to bolo protestov proti úradu pre dohľad či Zajacov zákon o zdravotnej starostlivosti (576/2004).. a odmietate s mnohými výhovorkami meniť prostredie vo vzťahu k pacientom či verejnosti.. a mnoho ďalšieho.
5. Prichádzajte cestou svojich zástupcov s vlastnými návrhmi na zlepšenie fungovania zdravotníctva, ale nie s takými z ktorých trčia ako slama z topánok vaše sebecké záujmy či infantilný socialistický sentiment a túžba po starých poriadkoch.
... mohol by som ešte mnoho.

O každodennom zlyhávaní lekárov v rámci vzťahu k pacientom a nedostatočnom právnom vedomí možno inokedy.
..
A ak hovoríte o chronických sťažovateľoch tak je to predovšetkým Vaša komunita čo stále vyplakáva....a podľa Vašej interpretácie sme chronickí sťažovatelia všetci aktívni občania... ja viem, aktivity z ktorých nemáte osobný prospech nechápete, je to proste nad váš obzor.
A odporúčam navštíviť psychlóga. Možno vám vysvetlí, že oponent v diskusii Vás neprenasleduje a ani ináč Vám nechce ublížiť obzvlášť vtedy, ak je podpísaný svojim vlastným menom:-))))
.a ešte ten bolg: http://moje.hnonlin...

03.07.2011 | lekarnitra

Viem, že Vám robím neskutočnú radosť, že odpisujem na Vaše detinské komentáre, ale nedá mi naposledy. Tipnem si: od 21:29 netrpezlivo čakáte čo odpíšem, že? Ak je to pravda tak naozaj odporúčam psychológa.

Vy ste nejaký "aktívny občan"? Čo ste prosím "aktívne" spravili okrem písania komentárov?

Ako si predstavujete konkurenciu medzi poisťovňami? Apropo podľa čoho ste si vybral tú vašu? Ako tá vaša bojovala o svojho klienta?

A neobviňujte všetkých lekárov z úplatkov!! Ja som v živote žiadny úplatok nevzal a poznám kopec takýchto lekárov!

A o osobnom prospechu mi vy nič nehovorte! Absolútne nechápete, čo je medicína, koľko sebazapretie jej štúdium a realizácia vyžaduje. Vy ani netušíte, čo je to denne zachrániť 5 životov a pritom na Vás naziape aj ten posledný bezdomovec, neviete čo je to byť na vianoce v nemocnici so zomierajúcimi ľuďmi a bez rodiny. Už sa vám niekto pri oživovaní - resuscitácii povracal do tváre?

O poplatkoch za nadštandard rozhoduje ministerstvo a riaditeľ nemocnice, ale čudovali by ste sa, že o nadštandarné izby nie je vôbec záujem zo strany pacienta. A ak má nemocnica stratu od poisťovne na jednej operácii aj 10.000Sk - viď moja prvá reakcia v diskusii, tak mi vypočítajte, koľko by mala nemocnica zarobiť na nadštandardnej izbe/alebo iných nadštandardoch!

K tým prvým bodom nemám výhrady, len by fungovali len za takého predpokladu, že ja ako lekár budem môcť/musieť povedať pacientovi, že jeho poisťovňa neplatí mojej nemocnici dostatočne, nech ide niekam inam... potom by fungoval trh.

A fungovanie prvého kontaktu bez poisťovne? To by už v nemocniciach naozaj nikto nepracoval. Máte vôbec predstavu, čo reálne stojí lekárska práca a lieky? Podľa tohto návrhu ani netušíte. Ale ja ako lekár to privítam ...

Tak vám to napíšem ešte raz po lopate - čítajte pomaly: ak budete mať zákonom nariadené, že musíte predať udicu každému, kto príde do vašej predajne a bude žiadať udicu, ale pritom ju musíte predať len za cenu, akú vám kupujúci ponúkne. Tak by som chcel vidieť, ako dlho budete fungovať.
Ale podberáky sa budú môcť predávať za trhovú sumu - na tie sa bude špecializovať však váš sused (súkromná nemocnica) a on všetkých záujemcov o udice z jeho obchodu pošle do vášho obchodu.

Viem, že to je zbytočné, ale odpovedzte mi úprimne, naozaj si myslíte, že lekár, ktorý podáva protestne výpoveď je ten, ktorý zo súčasného systému profituje, že to je ten, čo zarobí do vačku viac ako na výplatnej páske? A naozaj si myslíte, že keby sme nerozbehli výpovede, že sa niečo zásadnú v zdravotníctve udeje? (neodpovedajte mi prosím akciovkami - preventívne: VŠZP je už teraz a.s. a pritom spravila takú sekeru, že jej hrozila nútená správa ( a zaplatil ste to vy a ja a pacienti, ktorí prišli o lôžka, ak si myslíte, že privatizácia nemocníc je to pravé orechové tak si niečo prečítajte o Levickej nemocnici, ktorú dal Zajac "podnikateľovi v šušťákoch")

A pokojne, ja si nemyslím, že mi chcete ublížiť, chcem vám len pomôcť. Ja viem, že chronický sťažovateľ neubližuje, len si ventiluje isté pocity - konanie chronického sťažovateľa nemusí mať výsledok, títo ľudia vyžadujú však reakciu, ak nikto nezareaguje na ich "podnety" to ich rozzúri najviac ... a chronický sťažovatelia sa radi a okázalo podpisujú a priznávajú k indentite, typické je, že sa snažia podpísať, čo najviac čitateľne. Naozaj si pozrite ten lexikon, alebo Wikipediu.

05.07.2011 | Daniel Jankech

Máte fakt smolu. Toľko času sedieť len pri inetrnetových diskusiách fakt nemám aj keby som chcel.
Skúsim len heslovite, keďže váš príspevok je na vyčerpávajúcu odpoveď príliš široký.
1. Ako aktívny občan som urýchlil niektoré procesy v niektorých zdravotníckych zariadenia a otvoril možnosti praktického uplatňovania si práv a slobôd vnímavejším pacientom o čom podávam dôkaz vo svojej druhej publikácií a okrem iného mi prichádza aj spätná väzba od ľudí, ktorí sa na mňa obracajú s radou ako postupovať pri uplatnení si svojich práv.
2. Neobviňujem všetkých lekárov z úplatkov. Ba naopak, mnohokrát som sa lekárov pri zovšeobecňovaní tejto ľudovej tradície zastával,keďže takých ktorí neberú úplatky osobne poznám.
3. O medicíne naozaj veľa neviem a ani som nikdy netvrdil opak. Avšak disponujem schopnosťou prečítať si paragrafy a popritom aj vedieť čo to je ľudská dôstojnosť, slušné zaobchádzanie, empátia a úcta k pacientovi.
A každá ľudská činnosť ktorá vyžaduje pre kvalitný konečný výsledok zapojenie mnohých aktivít a dlhý čas vyžaduje veĺké sebazaprenie, nielen medicína.
4. O poplatkoch za nadštandard naozaj rozhoduje riaditeľ, ale ak je pán primár kamarát tak ich pán riaditeľ nezavedie, lebo pán primár kamarát by potom nemohol brať úplatky. Mohol by som konkrétne mená a aj oddelenie a aj s plnou zodpovednosťou za vypovedané.
Trochu aktivity by však personálu nezaškodilo.
5.Pri vytvorení trhu lekárov bez poisťovne by tento presne vygeneroval potrebu aj osoby vhodné na tendo druh poskytovania služieb. A nebolo by tých ľudí veľa, nemonica by bolo stále dobré miesto na prácu.
6. Vy hovoríte o cenách stanovených poisťovňou, čo je dôsledok súčasného systému a ktorý treba zmeniť a ja som .. možno subjektívne načrtol aj ako, aj keď len v istých obrysoch.

Teraz nakoniec a celkom vážne.
Pán doktor.
Niektorí ľudia nemajú celom dobrý pocit a nežijú v úplnom vnútornom komforte ak sa deje niečo, čo je proti ich presvedčeniu, alebo je všeobecne spoločensky neakceptovateľné.Ide o ľudí vnímavých a s účasťou na spoločenskom dianí.
Uvediem niekoľko príkladov:
-Devastuje sa príroda.
-Ubližuje sa deťom-
-Okrádajú sa chudobní občania
-Ovplyvňujú sa súdne procesy
-Ohrozujú sa slušní vodiči automobilov.
-Siaha sa na slobody a práva v rôznom rozmere a pod.
Mnohokrát sa stáva, že títo ľudia sú dotknutí konkrétnymi udalosťami súvisiacimi s uvedenými príkladmi a chcú veci zmeniť k lepšiemu a uchrániť iných.
Preto sa združujú, lobujú v parlamente za zmeny zákonov, píšu na blogy a do novín, píšu na konkrétne inštitúcie so žiadosťou o zmenu ak je možná a pod.
Aktivity a spôsoby ktoré si títo ľudia vyberajú súvisia s ich osobnosťou, možnosťami a rozhodnutiami tak, aby boli čo najúčinnejšie.
Povrchnému a ľahostajnému pozorovateľovi môžu pripadať ako dlhotrvajúce sťažnosti,tj. chronický sťažovateľ. Avšak tak to nie je. To im zvyčajne začne prisudzovať protistrana, ktorá je za konkrétnu vec zodpovedná a zmena by bola pre ňu príliš namáhavá, alebo by sa stratil nejaký profit, prípadne by bola protistrana usvedčená z nezákonného, nezodpovedného či neetického konania.
Dotknutá strana sa preto snaží znížiť účinok vznesených žiadostí či obvinení a preto sa snaží vytlačiť aktívnych občanov na okraj spoločenského diania účelovým znižovaním ich dôstojnosti, pestovaním predsudkov, bagatelizovaním a zosmiešňovaním ich cieľov a pod.
Samozrejme, existujú aj tzv. chronický sťažovatelia ale dajú sa odlíšiť napríklad tým, že ich sťažnosti sú rôznorodého charakteru a na rôzne inštitúcie, ale predovšetkým im chýba túžba po konečnej fáze doriešenia ich sťažností, sťažujú sa pre sťažnosť, nie pre konečnú zmenu. (o uvedenom by sa dalo ešte veľa a z rôznych hľadísk)
Mimochodom, v süčasnosti aj v nitrianskej nemocnici existuje prípad kedy sa z poškodeného pacienta pokúšajú robiť notorického sťažovateľa- poradil som mu právnika, čo využil.
.
Ale najazaujímavejším momentom popretia štatútu chronického sťažovateľa je fakt, kedy dotknutá inštitúcia potichu reaguje na "chronické sťažnosti" zmenou, ktorú mal "chronický sťažovateľa stanovenú ako cieľ"

Prajem pekný deň pán doktor a vyslovujem nádej, že sa nabudúce budete viac venovať predmetu diskusie a menej osobnosťou oponenta.
Daniel Jankech

Ján Záborský

  • Počet článkov: 27
  • Priemerná čítanosť: 2685
  • Priemerná diskutovanosť: 11
  • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDu