Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ján Záborský

Ako Richter ukradol Vianoce

01.08.2012 | Ján Záborský, TREND

Aj pri predpoklade nulového zhodnotenia druhého piliera budú sporitelia na zmene odvodov škodovať

 • Tlačiť
 • 20

Včerajší výrok ministra práce Jána Richtera o tom, že zmena pomeru odvodov nebude mať vplyv na výšku dôchodku, bol vyslovenou provokáciou. Hlavne preto, že minister ani netuší, ako sa budú počítať anuity, takže to zodpovedne vôbec nemôže porovnať. Pokúsil som sa preto spraviť porovnanie zaňho. Zabralo mi to dosť času, ale nie až tak veľa, aby to nemohol on sám stihnúť aj v zrýchlenom konaní.

Najprv predpoklady: pre zjednodušenie počítame s človekom, ktorý zarába celý aktívny život (40 rokov) priemernú mzdu (aktuálne 786 eur) a celý čas sporí v druhom pilieri. Abstrahujeme od inflácie a rastu miezd – vyjdú nám síce cifry v kvázi súčasnej hodnote, ale to nie je podstatné, dôležitý je rozdiel medzi celkovou penziou v jednom a druhom prípade.

Úspory sú počítané s priemerným zhodnotením od nuly do troch percent, pre každý scenár je vyrátaná anuita. Nula je takzvaná čistá nula, teda po odrátaní poplatkov – to je zároveň aktuálna definícia garantovaného fondu a teda aj najnižší možný objem úspor. Mimochodom, garanciu čistej nuly zaviedol až Jozef Mihál, jeho predchodkyni to v rámci ochrany sporiteľa ani nenapadlo.

Prekvapenie aj pre mňa: aj v tomto superkonzervatívnom modele, kde DSS nezhodnotia za 40 rokov úspory ani o centík nad zákonom požadovanú nulu, je penzia zo súčasného systému vyššia (o necelé tri percentá, ale vyššia) ako z toho nového. Tri percentá sú z dôchodku z priemernej mzdy 11 eur mesačne, teda dva vianočné príspevky za rok.

Pri stále konzervatívnom zhodnotení o dve percentá ročne sa už dostávame k rozdielu viac ako 15 percent, teda vyše súčasných 60 eur mesačne pri penzii z priemernej mzdy. To je takmer ako dostať každý mesiac maximálny vianočný príspevok. Smola, vďaka ministrovi práce sa Vianoce každý mesiac konať nebudú. Opäť mimochodom, štát predpokladá, že garantovaný fond sa bude zhodnocovať o dva a pol percenta ročne, negarantovaný až o tri a pol. V tomto prípade skreše zmena odvodového pomeru dôchodkové príjmy o vyše štvrtinu.

Na výpočet anuity som použil dve americké kalkulačky na bankrate.com a lifeannuity.net a vybral som vždy nižšiu z vypočítaných súm (obe boli ale veľmi podobné, rádovo o menej ako percento). Na bankrate.com som počítal s 13-ročnou anuitou s adekvátnym zhodnotením (0-3 percentá) ako v počítanom scenári. Na lifeannuity.net som počítal doživotnú anuitu pre 62-ročného muža z Alabamy, keďže tento americký štát má porovnateľnú priemernú dobu dožitia so Slovákmi. Ide o takzvanú single life anuitu, teda bez dedenia či pozostalostného dôchodku.

Štátny dôchodok je vyrátaný s ohľadom na odvodový pomer: v súčasnom scenári by dostával sporiteľ polovicu (9/18) celého dôchodku z prvého piliera, v novom sedem devätín (14/18).

dochodky tabulka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(rozdiel je samozrejme v percentách)

Pár poznámok: čísla naozaj slúžia len čisto ilustračne a pre účely porovnania oboch modelov, jediný reálny výsledok je penzia z prvého piliera, lebo na ňu existuje platný vzorec. Zároveň treba upozorniť, že súčasný spôsob výpočtu štátnej penzie je príliš štedrý (inak by nebol dôchodkový fond Sociálnej poisťovne v mínuse) a veľmi pravdepodobne sa bude postupne kresať smerom nadol (takže porovnanie vyjde ešte viac v neprospech Richterovho modelu). Celkové úspory sú počítané cez vzorec zvaný sporiteľ (absolventi finančnej matematiky si určite spomínajú) na mesačnej báze s alikvotným mesačným úrokom. Všetky podstatné čísla sú v tabuľke a tu v texte, takže si ich každý môže nezávisle porovnať.

Pár vedľajších postrehov:

 1. Kto by si odkladal do druhého piliera 40 rokov celých 18 percent hrubej mzdy, mal by o desať percent vyšší dôchodok (anuitu), než ak by bol len v prvom pilieri. A to za predpokladu nulového zhodnotenia. Toľko k štátnym garanciám a výhodnosti prvého piliera pri súčasnom nastavení.

 2. Napriek tomu, že štát sľubuje za rovnaké peniaze nižší dôchodok než sporivý systém, tak je deficitný (áno, viem, bývalé záväzky, valorizácia, priebežné financovanie atď.). Inými slovami, sľuby vyšších dôchodkov nám penzie vlastne znižujú.

 3. Aj pri nulovom zhodnotení je druhý pilier výhodnejší než štátny systém. Každý mladý človek, ktorý nevstúpi do druhého piliera, sám sebe znižuje dôchodok a to tým viac, čím ďalej má do penzie.

 4. Extrémne citlivé bude nastavenie modelu pre anuity, zatiaľ nie je ani jasné, či bude možné rozlišovať pohlavie pri ich kúpe. Zásadným bodom bude nastavenie poplatkov: príliš štedré zmenší ľuďom penzie, príliš prísne zas obmedzí konkurenciu. Americký anuitný trh je relatívne konkurenčný, ak ten slovenský nebude, môže to skresať výšku anuity smerom nadol oproti uvedeným príkladom.

P.S. Kto má veľa času a záujem o kontrolu, nech mi napíše a pošlem mu kompletnú tabuľku s výpočtami.

 

 • Tlačiť
 • 20

Ján Záborský

 • Počet článkov: 27
 • Priemerná čítanosť: 2685
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDu

Ján Záborský

 • Počet článkov: 27
 • Priemerná čítanosť: 2685
 • Priemerná diskutovanosť: 11
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDu

Kalendár sa načítava...