Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenské firmy pochovávajú „Biele kone“

12.12.2016 | Jan Maronek

Diskusia (3 reakcie)

12.12.2016 | OliWer

Popri sťažení podmienok pre fúzie by som sa zamýšľal nad uľahčením podmienok likvidácie obchodných spoločností (čo naznačujete aj blogu). V tejto krajine však nikto nič neberie vážne a všetko sa robí iba "aby bolo" alebo preto, že to vyžaduje Brusel. Presne taká je aj jedna z podmienok výmazu spoločnosti z obchodného registra - doloženie súhlasu správcu dane s výmazom. Problémom je správca dane z nehnuteľnosti, pretože súdy (minimálne v BA a to to viac mimo BA) vyžadujú aj súhlas Magistratátu hlavného mesta Bratislavy s výmazom.
Tým šikovnejším už asi napadlo, čo mám na mysli - eseročka so sídlom v Bratislave síce nemusí dlhovať na dani z nehnuteľnosti v hlavnom meste ani cent, zato vo zvyšných 2 tisíc sídlach, ktoré sú každé správcom dane nehnuteľnosti, môže mať sekeru aj niekoľko miliónov, keďže môže vlasniť nehnuteľnosti kdekoľvek. Dúfam, že táto poznámka nepovedie k tomu, že si MS SR začne zákon vysvetľovať tak, že na výmaz spoločnosti z ORSR treba súhlasy všetkých správcov dane z nehnuteľnosti v SR, teda že eseročka bude musieť doložiť tisíce súhlasov. Aj keď by ma to vôbec neprekvapilo, pretože presne to by dokonale ilustrovalo prístup politikov a vysokých štátnych úradníkov k problémom tohto štátu.

13.12.2016 | LPB

"všetko sa robí iba "aby bolo" Tak to si vystihol presne. A súkrmné firmy si často berú vzor.

13.12.2016 | Alexander Stredný

Súkromné firmy nediktujú podmienky. To je úloha štátu.

Ján Marônek

Ján Marônek
  • Počet článkov: 8
  • Priemerná čítanosť: 1801
  • Priemerná diskutovanosť: 1
  • RSS blogu

O blogu

Som advokát a zakladajúci partner advokástkej kancelárie Marônek & Partners s.r.o. www.maronekpartners.sk. Zoberám sa najmä transakčným a daňovým poradenstvom, správou obchodných spoločností a korporátnym právom.