Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Po opici...

06.01.2013 | Ján Košturiak

Diskusia (14 reakcií)

06.01.2013 | Niless

Ako z velkej knihy pan Kosturiak... Ale musime padnut este pekne hlboko aby si ludia uvedomili ze ist volit znamena sklonit hlavu a zostat v tomto marazme.
Takze vyvstava otazka ako nechat zdravy rozum aby sa prejavil a prevalcoval egoizmus a vrchol cynizmu vo vedeni tohto statu?
Riesenie je obdobne ako keby ste mali diskutovat s hlupakom: bud sa nechate stianut na jeho uroven alebo prestanete diskutovat. Takze jedine riesenie ako sa pohnut dalej je zabezpečit aby politika nebola zamestnanim ale povolanim, kde mozu ludia schopni mysliet rozhodovat nezaujato. A velmi dobrym nastrojom je porotny system v sudnictve UK, USA ci Kanade.

07.01.2013 | Motylx

K+
Aj M.Zeleny pise o krize ako transformacii. Tiez sa zamysla zmysluplnym sposobom.
http://blog.aktualn...

07.01.2013 | Moral Revival

Presne tak, čím skôr to príde tým lepšie pre všetkých. Prvá veta tiež hovorí za všetko, len pochybujem, že ľudia už začínajú chápať. Pochopia vtedy, keď nebudú mať čo do hrnca, keď slovo "istoty" dosiahne svoj nový význam slova. Len nech je to tu čím skôr.

07.01.2013 | grgo

Iba dve technické poznámky:

1) Skúste nabudúce aplikovať čítanie s porozumením. Napríklad Krugmanové desaťročie nuly bolo myslené nula v raste trhovej kapitalizácie na hlavných burzách raste, raste zamestnanosti, a v nulovom raste príjmov mediánovej domácnosti. Nič nehovoril o Nule v počte patnetov, v počte nových natočených filmov alebo počte predaných iPodov.

Taktiež skôr než začnete hovoriť o biliónovej minci, tak sa prosím oboznámte s politickým mechanizmom fungovania dlhového stropu v USA. V skratke, americký kongres schvaľuje zákony - vrátane tých ktoré tvoria výdavky, ale súčasne ten istý kongres má v moci odmietnuť dať prezidentovi povolenie si na tieto výdavky - ku ktorým ho poveril samotný Kongres - mohol požičať (keďže nové dane mu Kongres akosi neshválil).

Dá sa ti interpretovať tak, že Kongres vydiera prezidenta aby aplikoval Kongresu prepožičal časť svojej pod vyhrážkou že inak Kongres nechá krajinu zbankrotovať. Oproti tejto alternatíve je biliónová minca riešením čistým ako ľalia. Ale to by ste najprv museli pár sekúnd zapnúť rozum a prestať vidieť na červeno akonáhle vidíte meno "Krugman".

2) Keď som čítal ten zoznam firiem, tak tam akosi vidím firmy, ktoré veľmi ťažia z globalizácie. Menujete výrobcov čo otvárajú fabriky v Indii, Číne alebo ktorých tržby pochádzajú z predaja do celého sveta (ESET, Matador atď.) To je dosť v protiklade o tej relokalizácii a domácej spotrebe, ktorú tak ospevujete vo zvyšku svojho blogu.

Takže pokiaľ si len nemyslíte že na Slovensku by sme mali v rámci "relokalizácie" vyrábať a lokálne konzumovať vlastné počítače, oblečenie, pestovať si vlastné ananásy a banány, ťažiť vlastnú ropu, programovať vlastný softvér atď. - tak zrejme sme a aj v budúcnosti budeme dosť závislí od zahraničného obchodu a to hlavne s krajinami ktoré sú najväčší producenti týchto tovarov.

07.01.2013 | Motylx

Relokalizacia nemusi byt v protiklade s globalizaciou.
Bude jej doplnkom. Prave z dovodu, ze globalizacia zacala narazat na svoje hranice. Prospesnost globalizacie spociva v odstranovani barier v medzinarodnom obchode. ( Off topic: rizikom je vyskyt mimoriadne odolneho virusu, ktory by mohol zdecimovat svetovu ludsku populaciu ap.)
Prave vo svete bez otvorenych hranic, bez moznosti volne obchodovat je lokalizacia spojena s ochranarskymi clami, regulaciami, dotaciami ap. nezmyslom.

Ze bilionova minca je riesenim cistym ako lalia si myslel ako vtip.
?

Skus sa riadit vlastnymi odporucaniami. Citaj s porozumenim.

07.01.2013 | grgo

Práveže čítam s porozumením. Keď si odmyslím balast polopráv či faktických nezmyslov, tak ostane jediné a triviálne posolstvo Koštiarika - "Pracujte a podnikajte a bude nám lepšie".

Ja nemám spor s tým posolstvo, len je skutočne veľmi jednoduchučké. Zatiaľ všade kde sa utor snažil niečo zanalyzovať alebo oprieť o fakty - tak to krívalo na obidve nohy.

Relokalizácia môže byť fajn, ale:

1) Relokalizovať sa do vyspelých krajíne nebude všetko. Niektoré odvetvia ako napríklad masová výroba textílií proste odídu do zahraničia natrvalo alebo aspoň nadlho.

2) Lokálna spotreba a domáci dopyt je pre Slovensko len chimérou, je na to proste príliš malá. Domáci dopyt buďe väčším "ťahúňom" ekonomiky len vtedy, ak sa ocitneme v košiari vyspelých krajín a veľká časť HDP bude založená na Službách. Strihanie vlasov alebo dobrá večera sa na rozdiel od trička proste ťažko dováža z Číny. Ale aj toto je len taká falošná zložka rastu, dôsledok Balassa-Samuelsonovho efektu. Gro blahobytu bude pre ekonomiku Slovenského typu vždy export (kľudne aj služieb - napríklad turizmus).

07.01.2013 | Motylx

S tymto nemozem nesuhlasit.

07.01.2013 | Roman Kanala

Nemôžem si odpustiť jazykové okienko. "Krugmanové" by správne malo byť Krugmanovo, alebo v množnom čísle Krugmanove, ale vždy s krátkou samohláskou na konci, lebo nejde o vyjadrenie kvality, ale o privlastňovací mód. Nehovorí sa "vidieť na červeno", ale vidieť červeno. Aj ja vidím červeno, keď čítam meno Krugman, lebo Krugman je červený loťoťo.

Na Zlodejsku sa nebudú vyrábať vlastné počítače, ale vyrábajú sa autá, ktoré nie sú na domácu spotrebu. Nevyrábajú sa banány a ananásy, ale ide o to, že domáca poľnohospodárska produkcia upadá pod ťarchou francúzskych subvencií a francúzskych Carreffúrrov. Programovať vlastný softvér asi nebude možné, lebo k tomu treba mozgy, nie polomozgy. Mozgy už ušli a produkujú v slobodnom svete, aby sa produkcia potom doviezla. Faktom je, že domáca produkcia upadá a dovážajú sa aj také veci, ktoré pred pár rokmi bolo možné vyrobiť aj doma. To je nezdravý jav. Autorovu poznámku o relokalizácii som pochopil tak, že kým sa pred 10 rokmi delokalizovalo, teraz sa produkcia vracia z Číny naspäť a to hlavne kvôli kvalite. Ešte bude treba zdražiť ropu, aby narástli prepravné náklady a to bude dostatočná bariéra na zabránenie globalizovaného dumpingu. Pomôže to aj domácej produkcii a domácemu dopytu.

07.01.2013 | Motylx

Ja som relokalizaciu pochopil ako uvolnenie ruk podnikavym, tvorivym ludom, ktori maju chut pracovat ci uz rukami alebo mozgom. To znamena menej statu, menej prekazok, nizsie dane. Nemusia sa nutne vracat ti, ktori sa presidlili. Pojdu tam, kde bude lepsie prostredie, podmienky, alebo zostanu tam, kde su. Aj ked politici, ci hraci na nich napojeni to stale tlacia niekam inam, kym sa len da, zmena je nevyhnutna inak to padne na hubu tak ako byvaly vychodny blok. Socializmus je blbost.

K tvojmu jazykovemu okienku...ja napr. pisem na softklavesnici a ta mi obcas prihodi dlzen, makcen, prehodi pismenka, niekedy aj cele slovo. Tym neobranujem seba ani grga, ci niekoho ineho, to len tak na okraj.

07.01.2013 | Moral Revival

V tomto príspevku sa videnie na červeno prejavilo v plnej paráde a s príchuťou nepochopenia textu.

08.01.2013 | xantipa

Pán Košturiak, prečítajte si Váš článok

http://blog.etrend....

potom
a)
http://www.etrend.s...*****************************************
b)
http://www.cez-okno...
c)
http://elyna.wz.cz/...
d)
http://www.blisty.c...

článok s nadpisom:

Psychopati jako šéfové podniků
__________________________________________________­________

Pointa u všetkých tých článkov je:

SVET OVLÁDLI PSYCHOPATI !!!

Stačí si pozrieť tento obrázok a je to jasné:

http://www.politaia...
__________________________________________________­________

Takže, o čom pán Košturiak ?:-))

P.S.
Anglicko sa chystá na referendum o vystúpení z EU !!!

09.01.2013 | Bjorni

Takze slovensky podnikatelia su top?
No neviem.
Zatial z mojich skusenosti zahranicny podnikatelia platili na cas a najvyssiu cenu prace.Najlepsie-francuz,nemec,american.
Slovaci su tak na urovni talianov.
Nedavat sa s nimi do spolku pokial nedaju cash a zalohu dopredu.

lokalna spotreba nic nepotiahne.Od 1998 je to neustale znizovanie nakladov v domacnostiach.

09.01.2013 | don Kichot

Pán Košturiak,

dobre myslené. Pokúsim sa vyjadriť svoj názor. Podnikanie je morálny, duchovný, psychický a fyzický výkon. Je to súťaž, boj o priestor a odbyt. Úspech podnikateľa je úspechom spoločnosti, vrátane politikov. Podnikateľ zamestnáva, vytvára kúpnu silu, dopyt, priestor pre život, učí, odbremeňuje štát, stabilizuje a plní štátny rozpočet. Úspechy podnikateľa sú v tvrdom boji vydobité medaile. Kto fér bojuje, je citlivý na férové podmienky. Počnúc privatizáciou a klientelistickým prideľovaním dotácií a eurofondov je táto súťaž falošná. O úspechu podnikateľa rozhodujú politici a úradníci na ministerstvách.

Na Slovensku sa dvadsaťtri rokov ničí a trávi podhubie, v ktorom vyrastajú manažéri a podnikatelia. Najprv si musíme vyčistiť tento priestor. Ľudia majú pamäť, nie je možné, aby zločinci teraz verbovali spoločnosť "no poďme".

06.02.2013 | r.kubicek

Dobrý den pane Košturiaku,
doufám, že Vám nebude vadit, že píši česky. Situace, kterou popisujete není jen realitou Slovenska, ale i České republiky. Věnuji si implementaci štíhlých procesů a stále více je patrné, že tento systém začíná sloužit pouze k dočasnému navýšení zisků. Cílem už tak není konkurenceschopnost či uvolnění kapacit pro nové projety nebo výrobky, ale jen a jen honba za vyšším ziskem. Až se vyčerpají všechny možnosti, vyčerpají všechny dotace půjdeme dál a budeme planýrovat další hloupý stát. Je až s podivem, kolik dotačních peněz končí v nadnárodních firmách. Nebyly však tyto peníze určeny pro čechy či slováky? Bez ohledu na to, že dotace pokřivují trh neboť je rozdělují lidé alespoň mohly být investované do růstu inovativního soukromého podnikání. Jak jste řekl, podpořme domácí firmy, rozhýbejme domácí spotřebu a diverzifikujme svou orientaci na jiné než jen evropské trhy.
S pozdravem
Roman Kubíček
České Budějovice

Ján Košturiak

Ján Košturiak
  • Počet článkov: 30
  • Priemerná čítanosť: 7487
  • Priemerná diskutovanosť: 21
  • RSS blogu

O blogu

Pracovník spoločnosti IPA s.r.o., www.ipaslovakia.sk, www.kosturiak.com