Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako zjednodušiť obchodné právo I.

22.10.2015 | Ján Keselý

Diskusia (6 reakcií)

22.10.2015 | mudrhematolog

Taktiez nechapem z akeho racionalneho dovodu su povinne platby do ZP ak ma zivnostik aj ine zamestnanie, cize platby su v subehu (samozrejme za predpokladu, ze zivnost nie je v strate). Nedostanem lepsiu zdrav. starostlivost a ani ma to nijako nezvyhodnuje.

26.10.2015 | alf1

nuz, odpoved je jednoducha. pretoze to nie je ziadne poistenie, ale dodatkova DAN z prijmu, pocitana z toho isteho DANOVEHO zakladu - prijmu. a institucie, ktore ju vyberaju, nie su ziadne poistovne, ale vysunute filialky danovych uradov. vybavene zakonnymi kompetenciami ekonomicky zlikvidovat ci dokonca uvaznit, svojho zakaznika. ak sa odmietne podielat na ich ziskoch :-)
dokonca sme sa dostali do takej absurdity, ze zakonne represivne kompetencie statnych organov tu maju SUKROMNE komercne akciove spolocnosti - ekonomicky zlikvidovat, ci dokonca uvaznit svojho zakaznika, ak sa odmieta podielat na ich zisku. to je cosi podobne, ako keby vw ci coca-cola, dostali zakonne kompetencie trestne stihat zakaznikov, ktori odmietaju kupovat ich produkty. aha... uz pocujem odpoved: no ano, ale... :-)
ak by to bolo poistenie, musel by existovat poistny produkt - teda niekolko na vyber, podla vysky dobrovolnej platby (je tu predsa trhove hospodarstvo, ci nie, a fungujeme cez centralne planovanie a regulaciu?). a rovnaka suma za rovnaky produkt pre kazdeho, teda nie podla vysky prijmu. system je funkcny a osvedceny, napriklad pri pzp za auta. tam predsa tiez neplati zakonnu poistku za staru feliciu v inej vyske riaditel podniku a jeho vratnik.
na to by ale bolo treba urcit zakladne krytie za zakladnu povinnu sumu - platbu. trebars: zakladna platba 50 rocne, v tom je: ... napriklad jeden zlcnik, jeden zub rocne, dve chripky, jeden porod - ten strielam odboku, to by museli zodpovedne urcit odborne timy. alebo prevziat zo zahranicia. vsetko ostatne bud cez pripoistenie alebo cash. velke vykony cez krycie listy dopredu, priorita zivot ohrozujuce stavy, ktore by sa ale v prehladnom systeme lahko ukontrolovali.
na to tu ale zatial ziadna vlada ani parlament nemali gule. lebo by nastal v systeme poriadok, co je nepripustne. kvoli tunelom a nasobnej fakturacii virtualnych vykonov. a ako by potom zili podobni ludia...?
http://orsr.sk/hlad...+&MENO=Pavol&SID=0&T=f0

26.10.2015 | Motylx

+++

23.10.2015 | martin33

S tym nerucenim osobnym majetkom v pripade s.r.o. to nie je az take jednoznacne.
Je sice pravda, ze z titulu spolocnika sa ruci len do vysky nesplateneho vkladu, ale ak je spolocnik zaroven konatelom (co plati pre vacsinu "jednoosobovych" s.r.o.) tak ako konatel ruci v niektorych pripadoch za sposobenu skodu.
Napriklad:
§135a Obchodneho zakonnika:
(5) Nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti.

23.10.2015 | mudrhematolog

Ano, presne tak, moze, ale nemusi. teda ak neprislo ku krateniu a obohacovaniu pred konkurzom, ale to uz je na posudeni sudu.

23.10.2015 | Jan Maronek

Ak bude ZI jedno auro, tak spoločnosť obratom padne do režimu krízy, ba dokonca je spadne do úpadku, kde je šatutár povinný podať návrh na konkurz, pričom je nútený zaplatiť súdny poplatok vo výške 1660 Eur, ak tak neurobí skladá do konkurznej podstaty z vlastného majetku hodnotu zo ZI, resp. jej časti ...

Súhalsím, že ZI vo výške 5 tis je "nanič" lebo neplní garančnú funkciu, nakoľko nezabezpečí plnenie pre veriteľov, avšak "aspoň pomáha" k tomu, aby firma automaticky "nepadla" pod krízy, resp. nemala záporné vlastné imanie ihneď na začiatku, čo ju vháňa do konkurzu..

Od 1.1.2016 sa ZI nemusí skladať na účet, čiže 90% podnikateľov bude vkladať možno aj nereálne peniaze do pokladne, len aby splnili "fomálnu požiadavku" ... možno formálnu, ale aspoň im zabezpečuje akú taku ochranu a prevenciu pred okamžitým vhupnutím do krízy, či konkurzu ..

Pravdepdobne sa schváli JAS - jednoduchá akciová spoločnosť, kde bude možné skladať imanie jedno euro ...

Osobne, aj keby malo byť ZI jedno euro pri eseročke, či inej právnje forme, tak by som do toho nešiel .. z vyššie uvedených dôvodv ....

Ján Keselý

Ján Keselý
  • Počet článkov: 1
  • Priemerná čítanosť: 1344
  • Priemerná diskutovanosť: 6
  • RSS blogu

O blogu

Elektroinžinier, ekonóm a právnik. Podnikateľ, rozhodca aj úradník. Prešiel som dlhú cestu, kým som došiel k názoru, že rozum, srdce a poctivá práca sú moje hlavné priority. K tomu rodina, zdravie a dobrí priatelia. Dnes sa zaoberám právom, ktoré som si zamiloval. Mám názor na (ne)fungovanie justície aj na slovenskú legislatívu. Angažujem sa politicky. V SDKÚ-DS vediem sekciu bezpečnosti a spravodlivosti. Som presvedčený optimista. Spravodlivosť má byť spravodlivá. Zákony majú slúžiť ľuďom.