Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ján Filip

Neplatným hlasom politikom neublížite

23.01.2012 | Ján Filip

Aby to bolo inak, museli by sa zmeniť zákony

 • Tlačiť
 • 12

Choďte voliť, ale odovzdajte neplatný hlas, je to najúčinnejšia forma protestu proti skorumpovaným, gorilím, neschopným (doplňte si čo chcete) politikom. Takéto výzvy sa sporadicky objavujú na internete aj pred marcovými voľbami.  Pravda je však taká, že neplatné hlasovanie má zhruba rovnaký účinok ako to, keď sa volebnej miestnosti vyhnete na míle.

Budú mať strany nižšie percento získaných hlasov vo voľbách, keď vhodím napríklad prázdnu obálku  namiesto ignorovania volieb? Nie. Politické strany si totiž mandáty v parlamente delia podľa volebného zákona len z platných odovzdaných hlasov. Hranica pre vstup do parlamentu je päť percent, opäť z platných odovzdaných hlasov. Neplatné hlasovanie  má rovnaký vplyv ako neúčasť – žiadny.

Dostanú politické strany menej peňazí? Nie. Strany dostávajú od štátu tri rôzne príspevky. Ten prvý je za hlasy od jej voličov. Ak stranu nevolíte, či už to prejavíte neúčasťou na voľbách alebo neplatným  lístkom, strana peniaze nezíska. Hranica, od ktorej má strana na peniaze nárok, sú tri percentá, opäť ale z platných hlasov. Druhý príspevok je na činnosť. Jeho výška je rovnaká ako pri príspevku za hlasy, jediný rozdiel je, že sa vypláca postupne. Posledný príspevok je na kreslá v parlamente, ale ani ich rozdelenie neplatnými hlasmi neovplyvníte.

Mimochodom. Keby volebný systém fungoval  inak, a rozhodujúce by nebolo percento z platných hlasov, ale napríklad zo všetkých odovzdaných obálok, teda aj neplatných, takáto forma hlasovania by nepoškodila zabehané najsilnejšie strany, ale skôr tých, čo bojujú o zvolenie do parlamentu. Pretože na prekonanie päťpercentnej latky by bolo treba viac hlasov. V našich pomeroch by to znamenalo možnú výhodu pre Smer-SD, SDKÚ-DS a KDH, ktoré majú vstup do Národnej rady istý. Určitá hrozba by sa teoreticky vznášala nad SaS a Mostom-Híd a sťaženú situáciu by mali napríklad Obyčajní ľudia Igora Matoviča.

Dôsledkom vhodenia neplatného hlasu je teda len to, že zvyšuje percento účasti. Pri parlamentných voľbách ide ale len o štatistický údaj, ktorý nemá praktický dopad. Navyše nízka volebná účasť je pre komentátorov obľúbeným ukazovateľov znechutenia voličov. Neplatné hlasy by možnosť porovnať si účasť voličov v jednotlivých voľbách skôr skomplikovali a symbolický význam takéhoto počínania by sa zrejme stratil pri vysvetľovaní, že áno, účasť nie je až taká zlá, ale bolo veľa neplatných hlasov. Teda v prípade, že by neplatných hlasov bolo naozaj mnoho.

Na záver praktická poznámka. Ak vhodíte do urny v obálke počarbaný alebo pokreslený lístok s kandidátkou jednej strany, váš hlas bude platný. Platný bude dokonca aj vtedy, ak si niekde zoženiete viacero lístkov pre tú istú stranu a dáte ich do obálky. Neplatný by bol napríklad pri prázdnej obálke alebo s viacerými kandidátkami.

 

 • Tlačiť
 • 12

Ján Filip

Ján Filip
 • Počet článkov: 3
 • Priemerná čítanosť: 3521
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Redaktor eTRENDU.

Ján Filip

Ján Filip
 • Počet článkov: 3
 • Priemerná čítanosť: 3521
 • Priemerná diskutovanosť: 5
 • RSS blogu

O blogu

Redaktor eTRENDU.

Kalendár sa načítava...