Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Spoveď exekútora

02.07.2019 | Ivan Šteiner

Diskusia (38 reakcií)

02.07.2019 | šumný parobok

Dve otázky:
a) zomrie každý 10. exekutor vo funkcii - to znamená pred dovršením dôchodkového veku alebo je to taký dôležitý biznis, že musia resp. chcú pracovať aj v dôchodku?
b) 1 miliardu Eur ako odškodné si rozdeli 280 exekutorov?

03.07.2019 | Ivan Šteiner

add a) nesledujem vek kolegov - pamätám si na kolegyňu, čo nemala ani 30 a viem aj o kolegoch v dôchodkovom veku.

add b) maximálny výpočet vychádza z údajov ministerstva - raz povedali, že je to 3,7 milióna exekúcií, o pár mesiacov už len 2,6 milióna. Neviem aké náklady majú ostatný, takže za základ som uričil svoje čísla, teda jedná sa o exaktný výpočet. Tiež nie všetci kolegovia sa k hromadnej žalobu musia pridať. Konečné číslo môže byť teda aj nižšie.

03.07.2019 | šumný parobok

a) v každej profesii umieraju ľudia
b) 1 miliarda/ 280 exekutorov = 3.5 miliona EUR. Aké sú vaše reálne náklady, ktorá ste do toho vložili a koľkých exekúcií sa to týka vo vašom prípade?

03.07.2019 | Ivan Šteiner

add a) memento mori
add b) náklady som písal - 127,13 eur, koľko toho bude ešte neviem, programové vybavenie sa ešte len pripravuje - predpokladáme, že to nakoniec bude účinné - ale ani zďaleka zďaleka to nebude uvedený priemer, lebo mám relatívne dobrú štatistiku - 63 % ukončených vecí.

04.07.2019 | šumný parobok

Ak mate ukoncenych 63% veci, potom ste vymohli kopec penazi a zijete si dobre.

02.07.2019 | Truhlik999

Blog je podľa môjho názoru na úrovni nacistu, ktorý sa sťažuje, aké je náročné vykonávať masové vraždy v časovom limite a aké je náročné robiť to profesionálne a v záujme zákona.

02.07.2019 | ivansk

haha presne.
ak pán Šteiner čakal, že ho niekto bude ľutovať, tak to sa stane jedine na zjazde exekútorov.

03.07.2019 | FeroImrecze

Neplatičov by mali strieľať a bol by pokoj. Odpadli by štátu náklady na vedenie tých nevymozitelnych exekúcii a oklamaní veritelia by dosiahli aspoň morálne zadosťučinenie.

06.07.2019 | alf1

pricina a nasledok sa to vola.
exekucia je NASLEDOK. protizakonneho konania, nariadena SUDOM. prvotna pricina je neplatenie ci podvod. niekomu pozicias peniaze a nevrati ti ich. alebo si vezme televizor a nezaplati ho. preco by si mal niekomu odpustit jeho dlh a pol roka zarabat na neho a nemat sam nic?
uz chapes?

02.07.2019 | lakey

Vyplakáva na nesprávnom hrobe,

03.07.2019 | Ivan Šteiner

Niekoho mi pripomínate, ale to nevadi

02.07.2019 | Roman Kanala

Existencia súkromných podnikateľov s právomocami úradného činiteľa je systémová anomália, lebo priamo v systéme je zabudovaný konflikt záujmov. Ako vidíme v tomto blogu, dichotómia verejného záujmu, vymáhania pohľadávok, a súkromného záujmu, zveľaďovenie svojho súkromného imania, je riešená prioritou kladenou na súkromný záujem.

Okrem toho exekútorská komora, podobne ako všetky korporatistické telesá, je zo svojej podstaty zločinnou, zavrhnutiahodnou organizáciou zameranou na ochranu svojich členov pred verejnosťou, pred zákonom, pred zodpovednosťou a trestnými stíhaniami i pri tých najvážnejších pochybeniach.

Zákon o exekúcii je administratívnym krytím ich činnosti v rozpore so zákonom a morálkou. Vraj exekútor má rešpektovať práva povinného i oprávneného. Hehe, čo za blbinu. Povinný sa stáva štvanou zverou a oprávneného len ťahá za nos. Prvou starosťou exekútora je etická stránka exekúcie, ktorou podľa neho sú jeho vlastné honoráre a aby si jednu cestu vedel vyúčtovať aspoň na troch exekúciách, inak sa nevyplatí naštartovať auto.

Na Zlodejsku po zlodejsky. Exekútor je mečiarovský prežitok, ktorý by mal byť nahradený štátnym úradom s platenými úradníkmi.

02.07.2019 | Vlasko

Jasne - dalsi statny urad nam treba, lebo ostatne funguju uzasne efektivne. Exekutori su bezne sukromne firmy a to nie len na Slovensku.

02.07.2019 | Roman Kanala

Áno, presne tak, treba úrad. Na úradníkov bude mozné v prípade potreby vytiahnut konflikt záujmov a paragraf o zneuzití právomoci. Na exekútorov to nejde, lebo cielom súkromného podnikatela je dosahovat zisk zo svojej cinnosti.

03.07.2019 | Vlasko

Ako to nejde ? Ak zneuziju exekutory svoje pravomoci tak sa to neda napadnut na sude ? To fakt ? To v akej fantazii zijes ? Robi sa to bezne.

03.07.2019 | Roman Kanala

Čo sem píšem, nie sú špekulácie. To sú veci, ktoré som zažil. V tej najbolestnejšej forme - na vlastnej koži. Exekútor je nedotknuteľný a čím horší psychopat a zločinec, tým sa má lepšie. Stačí byť zadobre s prokurátorom, ktorý mu zobe z ruky a stane sa vlastníkom pol okresu. Exekútor najväčší vlastník pôdy, lesov, budov. Pred 20 rokmi prišiel s igelitkou a jazdil na Fiate Punto. Aj z 2 tisíc korún sa dá vyrobiť miliónový dlh.

https://blog.etrend...

05.07.2019 | Vlasko

Nejak mi uslo zdvovodnenie toho ze by to bolo inak ak by exekutor bol statny.

05.07.2019 | Roman Kanala

Na Zlodejsku dokázete zbastardit úplne vsetko a stát tam nie je zárukou nestrannosti a spravodlivosti. Takze nic.

05.07.2019 | Vlasko

To nie je problem len Slovenska. Stat nie je nikde zarukou nestrannosti a spravodlivosti. To su len take detinske povedacky.

05.07.2019 | Roman Kanala

Aha, svetaznalý svetobežník. Žil v toľkých krajinách, pozná toľko politických zriadení a právnych systémov, že môže prehlásiť, že NIKDE štát nefunguje. Hehehe.

03.07.2019 | Ivan Šteiner

Asi sa nevyznate v teme.

Možno, keby ste si spomenuli na 90, roky. Vtedy boli všade výpalníci a hrubokrkí. Strielalo sa a vraždilo. Zamysleli ste sa nad tým, že prečo to tak bolo? Prišlo súkromné podnikanie, ktoré zo sebou prinášalo aj zníženú platbnú schopnosť. No a exekúcie sa vtedy volali súdny výkon rozhodnutia. Robil to štát a štátni úradníci, ktorí mali každý mesiac rovnakú výplatu. Čo myslíte aká bola úspešnosť? Asi 3 %. A vy (obrazne) ako podnikateľ ste chceli svoje peniaze, tak ste sa obrátili na vymáhačov. No a ono takýto ľudia prešli na sofistikovanejšiu činnosť.... Potom sa prijal Exekučný poriadok a zrazu ten váš súkromník dokázal vašu pohľadávku vymôcť, a už ste tých vymáhačov nepotrebovali. A aj vďaka tomu sa štátu podarilo zvládnuť situáciu divokých 90. rokov.

Takže Vy to chcete späť. Dobre, prečo nie.

03.07.2019 | ivansk

však ale exekučný poriadok môže fungovať aj bez súkromných firiem (exekútorov), v 90tych rokoch na to chýbala legislatíva, preto tie 3 percentá vymožitelnosť.

07.07.2019 | cimro

po skúsenostiach ľudí v blízkom okolí s exekučným konaním,by v právnom štáte veľmi veľa exekútorov sedelo na lavici obžalovaných.Inak,s ostatným sa dá len súhlasiť.

02.07.2019 | Roman Kanala

Rovnaky blog rovnakého autora sa objavil aj na blogovisku Denníka N. Tam nie je prvotinou, tou je iny text, mimochodom celkom vydareny:

Kritické zhodnotenie kandidátov na funkciu ústavného sudcu a ich objektívne poradie
6. februára 2019 4:00
https://dennikn.sk/...

02.07.2019 | ivansk

asi si vytiahol kratšiu špajlu a musí lobovať za exekútorov v tlači.
nezávidím.

02.07.2019 | Tsugaru

Pan Steiner.... normalne ste ma rozplakali...

02.07.2019 | lakey

Steiner, ty si ako ...zacnes vypravat a opisujes "povinneho" ako keby si uz prestal normalne rozpravat. Naco tu otravujes.

02.07.2019 | Hedviga Takáčová

Dobrý deň pán exekútor, načo vyplakávate, mali dostatok času so spismi niečo robiť.
Naviac na stránke máte uvedené, že posledná aktualizácia prebehla v 2015, alebo tomu nerozumiem ... .

03.07.2019 | Ivan Šteiner

Zastaviť exekúciu môže len súd, keď ju nezastaví exekútor musí neustále preverovať majetok a príjmy. Hlavne tým rastú trovy. Úplne zbytočne. Ale keď oprávnený nechce zastaviť exekúciu, tak ju súd nezastaví, a problémy sa len tlačia dopredu. Webstránka - problém s programátorm, odsťahoval sa odtiaľto preč a ja som to nevedel riešiť. Je to jeden z tých problémov, ktoré sú odložené na neurčito. Pravdepodobne požiadam hosting o výmaz.

03.07.2019 | Roman Kanala

Všetky tie zlodejské kudrlinky sú blbiny a sú zamerané na to, aby exekútori papali a dlžník stonal. Na Švajčiarsku po švajčiarsky stojí žiadosť o vydanie platobného príkazu 45 Frs, ktoré zaplatí veriteľ. Potom Úrad pre bankroty a vymáhanie pohľadávok začne konať. 5 Frs za každý pokus o doručenie platobného príkazu. Plus úrok 5% ročne z dlžnej sumy. Žiadne predaje pohľadávok Mafiánovi Kočnerovi, žiadne zložené úrokovanie, žiadne astronomické poplatky, prirážky, dorážky.

Dlžník má 20 dní na podanie odporu. Ak tak urobí, je prvé kolo súdneho sporu. Rozhoduje sa arbitrárne - existuje nejaký platobný dôvod, zmluva, pôžička, dlžný úpis? Má dlžník papier o tom, že dlh neexistuje? Neexistencia dlhu môže byť odôvodnená tak, že nebol kontrakt, neexistuje žiadny právny vzťah a teda ani povinnosť plnenia, alebo že dlžná suma už bola uhradená a nemá čo byť platená ešte raz. Sudca buď pohľadávku zamietne, alebo ju potvrdí.

Ak je niektorá strana nespokojná s rozhodnutím v arbitrárnom konaní, podáva žiadosť o oslobodenie od dlhu, ak je dlžník, alebo o zdvihnutie závory a pokračovanie v procedúre, ak je veriteľ. To je už ozajstné súdne konanie, kde je lepšie priniesť si advokáta. A tak sa mi vidí, že na Zlodejsku sa začína týmto krokom, ktorý je drahý, zdĺhavý, neefektívny.

Ak sa dlh nepodarí dokázať, procedúra končí. Ak sa dlh podarí preukázať, tak je potvrdený a začína procedúra vymáhania. Nerobí sa to tak, že sa niekomu tajne predá dom a potom sa mu oznámi, že už nemôže nič robiť. Pred predajom nehnuteľnosti je ultimátum 6 mesiacov, počas ktorého má dlžník čas nájsť pôžičku, alebo predať nehnuteľnosť v dobrovoľnej dražbe, alebo inak.

Na Zlodejsku som zažil tajnú dražbu, a pokus o podvod a vylúdenie ďalších prostriedkov. Kvôli falošnému znaleckému posudku na 1/20 ceny bolo Zlodejsko odsúdené v Štrasburgu. Nikomu sa nič nestalo. Podvodný "znalec" robí naďalej psa exekútorovi a tomu ťuťkovi trestnú činnosť zahládza komerčno-prokurátorská kancelária Gallo - Gallová, ako aj tetka slepičiarka. Nepriestrelný zločinný monolit.

03.07.2019 | Roman Kanala

A ešte jeden detail - na Švajčiarsku po švajčiarsky preukazovanie majetku a príjmu nie je kontinuálne. Dlžník je povinný zmenu svojej situácie nahlásiť. Ak tak neurobí, trestný čin. Jednoduché, lacné, žiadne ďalšie trovy.

Vymáhanie trvá rok a ak sa nepodarí dlh vymôcť, dlžník dostane "Akt o nemajetnosti". Vymáhanie sa zastavuje. Veriteľ môže stále požiadať o nové konanie, ale musí znovu vyplniť všetky papiere a zaplatiť 45 frankov. Bankári vymáhajú ako besní. Daňováci a sociálka obvykle počkajú, či je snaha dohodnúť sa na splátkach. Súkromná firma mávne rukou a skúsi o rok-dva. Akt o nemajetnosti sa nepremlčiava a ostáva večným Damoklovým mečom až do smrti. Niektorí veritelia potom predávajú balíky pohľadávok za zlomkovú cenu. Vtedy si vlastnú pohľadávku môže odkúpiť hoci i dlžník samotný.

03.07.2019 | chr

Pán Šteiner , za koľko exekútorov dáte ruku do ohňa , že sú poctivý a nekradnú a nepodvádzajú a nie sú skorumpovaný a mohol by som pokračovať v negatívach ktoré na nich oprávnene pasujú , že sú taký ako ich opisujete . 90-te roky nepoužívajte ak príklad . Len si spomeňte ako sa exekuovala Roosveltka v B.Bystrici. To hovorí najlepšie aký sú exekútory na zlodejsku. No skúste povedať číslo od 1 do 280. Lebo ja tvrdím že správny výsledok je 0. Ale dajte vy .

03.07.2019 | FeroImrecze

Exekútori sú ako všetci, sú medzi nimi aj dobrí aj zlí. Aj mne sa stalo že na mňa pomstychtivy štátny úradník uvalil expresne rýchlo exekúciu na pokutu ktorú som uhradil 3 dní po lehote. A ani som o tom nevedel lebo kým mi došiel list od exekútora ubehli 2 týždne. Volali mi z banky že mám bloknuty účet. Tak som sám zháňal exekútora aby to zastavil že je to dávno vyrovnané. Jemu trvalo ďalšie skoro 2 týždne kým si overil u toho úradu že ťa pokuta bola zaplatená skôr ako on začal konať. Ale za ten mesiac čo akože exekuovalsi zbytocne si naúčtoval trovy 95 eur. Nikdy mi nevysvetlil za čo, hoci som o to žiadal. Rozprával niečo o lustracoach bank a vozidie, Pritom údaje o banke a čísle účtu som mal na internete. Samozrejme veriteľovi za to že ho neinformoval o úhrade nenauctoval nič.

04.07.2019 | Roman Kanala

A to ste ešte mali šťastie, že Vám nevyparatil viac. Napríklad tajnú dražbu bytu kvôli tajnému dlhu.

04.07.2019 | FeroImrecze

Problém je aj v nepružnom a skostnatenom exekucnom poriadku. Ten neprikazuje exekútorom nijako spolupracovať s oprávneným veriteľom. Raz nám odberateľ dlhšiu dobu neplatil. Vedeli sme ale že ma príjmy. Dali sme to na súd, potom exekútorovi, čakal som že do mesiaca máme peniaze. Po 3 mesiacoch nič. Tak mu volám čo sa deje, a on že som netrpezlivý že on koná ale nezistil zatiaľ žiadny majetok ani peniaze. Problém bol v tom že on zisťoval bankové účty u najbeznejsich bank ale dlžník mal účet v Privát banke ktorú neoslovil hoci som mu to v žiadosti o výkon exekúcie vyslovene napísal. Vyhovoril sa že kolegyňa si to nevšimla. Robia skrátka dookola svoju rutinu dookola tie isté úkony, žiadna kreativita. Veriteľ pritom dlžníka má často podrobne preklepnuteho. Ale zákon im neprikazuje komunikovať. Neskôr som si našiel exekútora s ktorým sme riesili všetko, ku každému prípadu sme si najskôr spolu sadli a prebrali postup. 2/3 exekúcii boli úspešne. Potom zaviedli náhodný výber a sme tam kde kedysi.

07.07.2019 | FeroImrecze

Celé je to o tom že ľudia sa správajú ako ovce. Jeden niečo zaklikne na FB že je to cool a do roka sú tam všetci jeho "priatelia" teda celé stádo. Keď sa tam celé stádo vystrieda masa oviec sa presunie na novy cool flek. Žiaľ taký je dnešný cestovný ruch. A keďže je tu masa ľudí z Indie, Činy a JV ázie pre ktorých sú krajiny ako Island naozajstnou exotikou, tento destruktivny selfie turizmus tu ešte zopár rokov bude. Island doplatil na kombináciu krachu let. spoločnosti a kauzy B737max ktorá spôsobila že pre všeobecný nedostatok lietadiel konkurencia obsadila uvoľnené linky.

07.07.2019 | chronos88sk

Zjavne si sa trafil do diskusie....

10.07.2019 | František Čaník

Pri téme typu "reálne trovy konania" sa mi vo vrecku otvára nielen nôž, ale komplet celá zbrojovka, ktorá vygeneruje viac zbraní ako americké továrne. Kedykoľvek som od exekútora žiadal vyčíslenie reálnych výdavkov, neposlal nič. 90% času je všetko automatizovaný proces a človek nestihne povedať ani "na...er si" a už je v ...pr...eli. Odkedy to ešte máte aj elektronicky registrované, tak sa proces ešte zjednodušil ale exekútor sa stále tvári, že jeho reálne náklady sú v hodnotách cez 100 EUR... to akože posielate v zlatých obálkach? Alebo cvičíte orangutány aby plnili obálky? Alebo čo? Exekúcia a počet exekútorov na slovensku je zlatá baňa. Žiaľ, do platobnej neschopnosti dostáva ľudí len a len tento štát všetkými odvodmi a tým, aké dane tu máme. Nehovorím, sú aj prospechári a hajzli, čo si zoberú úvery aj keď vedia, že ich nesplatia a bla bla... Ale koľko je exekúcií voči ľuďom, čo sa dostali do problémov, pretože pozatvárali fabriky a ich uplatnenie je nereálne? A tak ďalej... Takže vyplakávanie o tom, že niekto zastavil alebo má ukončiť exekúcie, ktoré sa aj tak dlhé roky nikam nepohnú, pretože sa nedokázali dlhé roky pohnúť? Sorry... Živý príklad sú exekúcie dopravného podniku Bratislava, ktorý len vďaka preklepu v rodnom čísle nedokáže ukončiť exekúciu voči zosnulému, pritom všetky ostatné exekúcie ukončené boli. Nie, jedna exekúcia trčí stále na účte zosnulého, čím je znemožnené ukončenie dedičského konania a akékoľvek vysporiadanie čohokoľvek. Takže vlastne exekútor len vďaka preklepu drží za gule banku, ktorá musí držať mŕtvy účet, pozostalých a v neposlednej rade aj exekútor sám seba, pretože s tým nespraví ani h. Krásny život exekútora.

Ivan Šteiner

Ivan Šteiner
  • Počet článkov: 3
  • Priemerná čítanosť: 2320
  • Priemerná diskutovanosť: 37
  • RSS blogu

O blogu

Právo, ekonomika, politika.