Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Ivan Mikloš

Když Fico prášil

16.04.2015 | Ivan Mikloš

V kauze Váhostav Ficovi, jeho strane a vláde samozrejme nejde o ľudí a nejde mu o poškodených živnostníkov

 • Tlačiť
 • 25

Vždy keď má minister financií Kažimír tlačovku na svojom ministerstve, za chrbtom mu svieti nápis: „Verejné financie = Vaše peniaze“.

História tohto nápisu je zaujímavá. Nainštalovali sme ho tam niekedy v roku 2011, keď som bol druhýkrát ministrom financií. Chceli sme ním verejnosti pripomínať, že vláda nehospodári (prípadne nešafári) s vlastnými peniazmi, ale s peniazmi ľudí, s verejnými zdrojmi. Keď ma vo funkcii vymenil Peter Kažimír, asi sa mu takéto pripomínanie nepáčilo, alebo nehodilo, pretože prikázal nápis odstrániť. Ale bolo mu vysvetlené, že by to znamenalo zvýšenie rizika, že ministerstvo financií príde o medzinárodné ocenenie kvality riadenia (EFQM), ktoré získalo ešte v roku 2005 za môjho prvého pôsobenia vo funkcii ministra financií. V tom čase sme boli prvým ministerstvom v celej Európe, ktoré takýto certifikát kvality riadenia získalo. Takže nápis tam ostal.
Ako môžete vidieť, pod nápisom dnes sedáva človek, za ktorého premiérovania boli verejné financie drancované cez kšefty typu mýtny tender, emisná kauza, nástenkový tender, alebo aj cez predražené diaľnice. A vedľa neho sedí človek, ktorý je spoluzodpovedný za to, že v kauze Tipos odišlo schránkovej cyperskej firme Lemikon vyše 500 mil. Sk. Z verejných financií, teda z Vašich peňazí, vážení čitatelia.

A teraz tu máme kauzu Váhostav. Po neuveriteľnom, nehoráznom a drzom klamstve Fica, že za problémy Váhostavu a jeho veriteľov môže Figeľ a Radičovej vláda sme sa dočkali aj pokračovania. Vláda akčne koná, na mimoriadnej schôdzi parlamentu sa v skrátenom konaní schvaľujú zmeny zákonov, ktoré majú situáciu riešiť. Úbohí veritelia, najmä živnostníci a malí podnikatelia majú vďaka Ficovi a jeho vláde dostať nie Širokým ponúkaných 15%, ale 40% svojich pohľadávok. V skutočnosti, keďže museli zaplatiť DPH, tak sa vlastne ich pozícia zlepší z -5% na +20%. Odrobili a odovzdali samozrejme 100%, ale to je už iný príbeh.

Ficovi, jeho strane a vláde samozrejme nejde o ľudí a nejde mu o poškodených živnostníkov. Ak by išlo, tak by konali už dávno. S krátkou prestávkou Radičovej vlády vládnu už od roku 2006. Teraz horúčkovito konajú len preto, že kauza ich politicky ohrozuje. A konajú hlúpo a nesystémovo. Ich riešenie je zlé z viacerých dôvodov, v tomto blogu sa však chcem venovať len jednému ich nepravdivému tvrdeniu. Fico s Kažimírom neustále opakujú, že ich riešenie „nie je na úkor daňových poplatníkov, ale na úkor bánk“. Nie je to pravda.

Návrh počíta s tým, že vyrovnanie rozdielu medzi 15% a 40% hodnoty pohľadávok sa pokryje z prostriedkov vybratých z osobitného odvodu finančných inštitúcií, ktorý bol zavedený ešte za Radičovej vlády a zvýšený za druhej Ficovej vlády. Mal by slúžiť na prípadné výdavky na ozdravovanie bánk. Tieto peniaze sú súčasťou štátnych finančných aktív, a teda sú to verejné financie. Veľmi jasne to dokazuje aj skutočnosť, že zdvojnásobenie výšky tohto odvodu na začiatku druhej Ficovej vlády znamenalo zvýšenie verejných príjmov, a teda bolo aj zdrojom zníženia deficitu verejných financií.

Osobitný odvod bánk má byť dočasný, po naplnení na cieľový stav by mal byť zrušený. Použitie časti týchto zdrojov na zvýšenie pokrytia pohľadávok nezabezpečených veriteľov teda samozrejme znamená, že tento odvod bude zavedený dlhšie. A je úplne jasné, že peniaze do tohto fondu síce posielajú banky, ale platia ich v konečnom dôsledku ľudia cez zvýšené bankové poplatky. Priznal to dokonca, aj keď nechtiac, aj sám Kažimír, keď v rozprave v parlamente povedal, že „to nemôže mať dopad na správanie bánk, lebo oni na to už reagovali“. Presne tak, reagovali, teda zvýšili poplatky a tieto zvýšené poplatky budú trvať dlhšie, pretože vďaka vládnemu návrhu riešenia Váhostavu bude dlhšie trvať aj platnosť osobitného odvodu. Takže, zhrnuté a podčiarknuté, sú to verejné financie a zaplatia ich občania.

Čo to teda znamená? Znamená to, že Ficova vláda vymyslela také riešenie, že občania Slovenska sa svojimi peniazmi (Verejné financie = Vaše peniaze) zložia na to, aby Širokého veritelia dostali trochu viac ako im Široký ponúkol, pričom Širokého to nebude stáť ani o cent viac, ako tých pôvodných 15%, s ktorými on sám súhlasil, a ktoré on sám navrhol.

Keď sa najbližšie Fico s Kažimírom posadia pod ten nápis, verím, že ho nebude treba odstraňovať, že všetky písmenká spadnú samé. Ako tie tanieriky v záverečnej scéne filmu „Když Burian prášil“.

 • Tlačiť
 • 25

Ivan Mikloš

Ivan Mikloš
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 10729
 • Priemerná diskutovanosť: 41
 • RSS blogu

O blogu

Poslanec NRSR za SDKÚ.

Ivan Mikloš

Ivan Mikloš
 • Počet článkov: 12
 • Priemerná čítanosť: 10729
 • Priemerná diskutovanosť: 41
 • RSS blogu

O blogu

Poslanec NRSR za SDKÚ.

Kalendár sa načítava...