Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG INESS

Patentoví trollovia

21.08.2014 | INESS

Koncept duševného vlastníctva má veľké množstvo trhlín, z ktorých tie, ktoré využívajú patentoví trollovia, sú len špičkou ľadovca.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 364

Tagy

patenty

Pod pojmom troll sa v internetových diskusiách označujú ľudia, ktorí znepríjemňujú diskusiu. Nie však kritikou postavenou na faktoch a logike, ale ad hominem útokmi, provokatívnymi až urážlivými príspevkami častokrát mimo tému s cieľom rozvrátiť diskusiu.

Súčasné nastavenie práv duševného vlastníctva otvorilo priestor pre vznik novej formy trollingu, ktoré má však na rozdiel od diskusných trollov aj závažné ekonomické dôsledky.

Patentoví trollovia sú osoby alebo firmy, ktoré sú držiteľom patentu, hoci ho nevyužívajú, ďalej ho nevyvíjajú a nič nevyrábajú. Nakoľko pojem „patentový troll“ vnímajú takmer všetci negatívne,  v USA ich právnici označujú buď ako non-practicing entity (NPE) alebo patent holding company.

Prax je zvyčajne taká, že po získaní patentu, ktorý je veľmi často pred expiráciou a je veľmi vágny, si troll urobí rešerš a hľadá svoje ciele. Čím viac cieľov, tým lepšie. Po istom čase začnú trollovia voči „porušovateľom“ ich duševného vlastníctva vynucovať patentové práva s cieľom vyzbierať licenčné poplatky. Z ekonomického hľadiska ide teda o kryštalicky čistý rent-seeking (dobývanie renty vďaka štátom garantovanému monopolu). De facto tak brzdia inovácie a vývoj, napriek tomu, že existencia patentu býva práve týmto obhajovaná.

Ide pritom častokrát o úplne absurdné záležitosti. Napr. títo patentoví trollovia začali nedávno od amerických firiem žiadať cca 1000 USD za každého zamestnanca firmy za to, že naskenované dokumenty posielajú e-mailom vo formáte PDF. Áno, tento banálny a všade využívaný postup si firma Project Paperless LLC nechala zapatentovať len preto, aby mohla vymáhať od takmer každej firmy licenčné poplatky.

Odhaduje sa, že firmám, ktoré sa stali terčom pre patentových trollov, medzi rokmi 2007 až 2010 v dôsledku patentových žalôb klesla trhová hodnota o 83 miliárd amerických dolárov ročne. To je asi štvrtina sumy, ktorú americký priemysel za rok investuje do vývoja a výskumu. Za 20 rokov (medzi 1990 až 2010) sa v Amerike patentovým trollom podarilo zničiť bohatstvo vo výške asi 500 miliárd dolárov. Zaujímavé je tiež to, že najčastejším cieľom patentových trollov sú firmy, ktoré tvoria špičku inovatívneho ľadovca, ako napr. Apple, Samsung, Dell a pod.

Pre malé firmy, ktoré nemajú dostatočné finančné rezervy na obranu (právnikov), bývajú žaloby zo strany patentových trollov často likvidačné. A naozaj nejde o malé sumy. Obrana proti patentovej žalobe v roku 2004 stála v priemere asi 1 milión dolárov pred tým, ako sa prípad dostal na súd, a asi 2,5 milióna dolárov na dokončenie procesu, dokonca aj v prípade, ak bola obrana úspešná. Kvôli nepredvídateľnosti a neurčitosti súdnych rozhodnutí obžalovaní častokrát pristupujú na mimosúdne dohody vo výške niekoľko stotisíc dolárov.

V USA sa porušovanie patentov žaluje na federálnych súdoch. Ak troll žaluje porušovanie patentu na celom území USA, môže si vybrať na podanie žaloby ktorýkoľvek z 94 súdnych obvodov. Patentoví trollovia si mimoriadne obľúbili niektoré vybrané obvody. Východný obvod Texasu je doslova patentovým peklom. Úspešnosť  žalobcov dosahuje 78 percent.  Dôvodov je viac – trollovia účelovo založia v Texase spoločnosť, čo je dôvod, pre ktorý býva spravidla neveľmi vzdelaná a konzervatívna porota  naklonená „domácim“ žalobcom. Sudcovia len málokedy súhlasia s prenesením sporu inam a celý spor je pomerne rýchlo skončený.

Ako to celé funguje? Popíšeme si to na príklade.

Priamu skúsenosť s patentovými trollmi majú už samozrejme aj slovenské firmy. O svoj príbeh sa na s účastníkmi na našom Podnikateľskom kempe vlani podelil Miroslav Trnka, zakladateľ jednej z medzinárodne najúspešnejších slovenských firiem ESET.

Najskôr vám príde poštové oznámenie, že ste porušili niekoho patent a vyzývajú vás k mimosúdnej dohode vo výške pár percent zo zisku za produkt za nejaké obdobie. Podľa predstavy patentového trolla  ide o státisíce až milióny. Trpko sa pousmejete hoci viete, že si celý vývoj robíte sami,  a zavoláte právnikom. Zanedlho príde ale ďalšie oznámenie a v ňom je už príkaz na účasť na súdnom pojednaní. V americkom Eastern District of Texas, napríklad v mestečku Marshall. Prídete na miesto, ktoré je vzdialené 4 hodiny od najbližšieho letiska a asi vás neprekvapí, že po ceste vidíte len kaktusy. Dostavíte sa k súdu, prízemnej budove, pred ktorou stojí socha konfederačného vojaka.

Pokiaľ  máte šťastie a  pádne argumenty,  troll vás zo žaloby vylúči. Ak máte smolu, nakoniec o vašom osude rozhoduje porota (jury of your peers). Váš právnik vám úprimne a na rovinu povie, že patentové peklo sa to nazýva preto, že porota pozostávajúca z kovbojov, ktorí horko ťažko skončili strednú školu, má rozhodovať o osude komplikovaných technologických firiem. Žaloba sa väčšinou opiera okrem patentového práva aj o nacionalistickú strunu a kvetnato sa hovorí o tom, ako východoeurópski (argument sa mení sa podľa potreby a charakteru prípadu) programátori kradnú prácu tým texaským.

Napriek tomu, že ESET žiadny patent neporušil, ho právnici na dvoch sporoch stáli dohromady takmer ¾ milióna dolárov. Možno vás napadne, prečo musíte ísť na súd do Texasu. Ak niečo predávate  aj v Texase, spadáte pod ich jurisdikciu. A tak ste sa ocitli v patentovom pekle východného obvodu.

Známe slovné spojenie Markets in Everything (teda „trh je prítomný všade“) neobišlo ani túto oblasť štátnej regulácie. Ako reakcia na patent trolling vznikajú súkromné poisťovne (napr. táto), ktoré firmám za členské poplatky formou tzv. patent poolingu zabezpečujú právnu ochranu proti patentovým žalobám. Za vyzbierané sumy sa tiež skupujú patenty a licencie, ktoré sa automaticky vzťahujú na všetkých členov a tak ich ochraňujú.

Koncept duševného vlastníctva má (najvypuklejšie v prípade patentov) veľké množstvo trhlín, z ktorých tie, ktoré využívajú patentoví trollovia, sú len špičkou ľadovca. Dokonca aj mainstreamoví nositelia Nobelovej ceny za ekonómiu ako napr. Edward Prescott, Joseph Stiglitz či Eric Maskin volajú po nevyhnutnej revízii práv duševného vlastníctva. Vzhľadom na ekonomické škody, ktoré pácha, sa na jazyk tlačí, že včera bolo neskoro.

Richard Ďurana

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 364

Tagy patenty

INESS

INESS
 • Počet článkov: 97
 • Priemerná čítanosť: 3259
 • Priemerná diskutovanosť: 25
 • RSS blogu

O blogu

Blog Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz
iness.sk

INESS

INESS
 • Počet článkov: 97
 • Priemerná čítanosť: 3259
 • Priemerná diskutovanosť: 25
 • RSS blogu

O blogu

Blog Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz
iness.sk

Kalendár sa načítava...