Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lekári a analytici nerozumejú znižovaniu škôd spôsobených tabakom

15.05.2019 | INESS

Diskusia (4 reakcie)

15.05.2019 | Gema

Lekari a lekarnici musia sami chcieť byť informovaní a zďaleka nie iba o problematike fajčenia.
Sú fajčiari, ktorí nechcú prestať fajčiť a hĺadajú "zdravšiu" alternatívu. Zaujali ma reakcie fajčiarov, ktori prešli na IQOS a po dvoch troch mesiacoch hlásili, že menej kašlú, prostredie oceňuje, že nezamorujú interiery dymom a smradom, nie sú ohorky, zlepšilo sa im dýchanie a konďícia, doma žiaden smrad. Viacerí sa márne opakovane pokúšali prestať fajčiť. Eliminacia dechtu a dymu je z medicínskeho hĺadiska to najpodstatnejšie. Spominané benefity sú tiež ekologicky pŕínosné. Fajčiarov, ktorí prešli na IQOS elektroniku treba ho potrestať a zdaniť. Dokonca si myslim, že u vyslovene patologickej závislosti od nikotinu s nepotlačiteĺnym crawingom by mala byť možnosť indikovať IQOS NA LEKÁRSKY PREDPIS SO SYMBOLICKOU ÚČASŤOU PACIENTA.

15.05.2019 | Martiman

Co to tu je na trende nejaka platena reklama Philip Morris? Vcera etuda o rovnosti pohlavi, dnes toto. Nikotin je prudky jed aj bez dechtu a pevnych casti. Co takto proste fajciarom zdvihnut poistne (obeznym detto) a ludom zo zdravou vahou a tlakom znizit?

16.05.2019 | Roman Kanala

Na Švajčiarsku po švajčiarsky niektoré zdravotné poisťovne preplatia poistencom časť abonentky na fitness. Spočítali si, že sa im to vyplatí.

Zas v OSN nie je dôchodková pokladňa a na dôchodky si šetria zamestnanci sami vo svojej zamestnaneckej pokladni. Predsa len to zníži riziko zlej finančnej situácie v prípade nehody či choroby. Nehoda sa stáva, ale chorobe sa dá predchádzať. Ak sa dá predchádzať, tak to od kolegov aj vyžadujú, aby nik dobrovoľne nespadol do starostlivosti ostatných, lebo peniaze v pokladni chcú na dôchodky a nie na výkrm dobrovoľných invalidov.

A tak každý rok podstupujú lekárske prehliadky. Kto má nadváhu, alebo fajčí, alebo je v zlom zdravotnom stave, dostane výstrahu a rok na to ho vyhodia. Pretože tam platí exteritorialita, nemôže im ani urobiť proces podľa švajčiarskeho práva, lebo diskriminácia obéznych či chorých je mimo ich múrov už nezákonná. Súkromná firma by bola donútená platiť odstupné a odškodné.

17.05.2019 | Gema

Nikotin je pre niekoho jed, pre závislého droga, na ktorú je extremne rýchla závislosť so všetkým, čo k tomu patrí. TBC pacienti v Kvetnici mali svoje "tajné" miesta, kde chodili fajčiť. Recidivy po liečbe nikotinizmu sú veĺmi časté. Zvýšite fajciarovi poistné, znížite príjem rodine. Pri extrémne nizkych prijmoch fajčia, zbierajú ohorky, šúĺajú si, kupujú z Ukrajiny pašovane lacné cigarety, ktorých sa pašujú milíóny.

V USA bol pre takými 15 rokmi pomer na 1 zarobený dolar za cigarety 3 dolare nakladov za škody, čo spustilo prvú protifajciarsku cunami.
Fajciari a väčšina lekárov netušia, čo urobia dve cigarety s kardiorespiračnym systémom a variabilitou srdcovej frekvencie.

Občas treba byť zhovievajší k fajčiarom najmä ťažko závislým. Nikotin zvyšuje cholesterol, ale že by samotný nejako škodil v dávke zodpovedajúcej 20-30 cigaretám, to sotva.

Pravdou však je, že pri skúsených personalistoch v dobrých firmách nemajú fajčiari pri konkurzoch a pohovoroch žiadnu šancu.

INESS

INESS
  • Počet článkov: 121
  • Priemerná čítanosť: 2914
  • Priemerná diskutovanosť: 21
  • RSS blogu

O blogu

Blog Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz
iness.sk