Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Elektronizácia sa musí robiť inak

03.05.2019 | INESS

Diskusia (5 reakcií)

04.05.2019 | salamoon

outsourcovane (rozumej sprivatizovane) urady uz mate davno... aj preto nebol problem vyrabat napr. predprivatizacne "audity na mieru", vselijakych prominentnych pravnikov s astronomickymi odmenami, nie je problem vybavit a kupit si legislat. rozhodnutia ake treba, prevadzkovat sukromne socialne sluzby platene statom, outsourcovat upratovacie, bezpecnostne a ine sluzby, namiesto vlastnictva prenajom budov atd... o zdravotnictve, kt. 4/5 su v sukromnych rukach ani nehovoriac... dojit renty, privatizovat stat a potom vypisovat ako ten holeny stat "zlyhava"... a zaroven tym, co ho doja este aj znizovat dane, aby stat este viac "zlyhaval"... uz vam to nie je trápne ?

04.05.2019 | EuroSMS

Pokial outsourcing funguje, tak firmy pomahaju, pretoze robia to, v com sa vyznaju. Zadrhel je, ze outsourcingom po nasom sa rozumie cinnost, ktora najviac vynasa a na nej niekto konkretny ryzuje. Casovo, materialovo a personalne nevyhodne veci riesi stat. Dobre priklady su rontgen, mr, ct vysetrenia v spitaloch, ktore vykonavaju sukromne firmy, geriatriu riesi stat.

05.05.2019 | Anton Somora

Závery viac menej správne (teda mimo bodu 2, pretože prebratie nie vždy funguje, viď napr. neúspešnú implementáciu estónskeho x-road fínskom, e-recept ja tak trocha špeciálna situácia). Ono to nie je nič nové. Bod je jedna je to čo sa vola EVS a bod 3-OpenAPI bolo aj v novom NKIVS. Problém slovenského IT nie je, že sa nevie čo je treba robiť. Vie a popísali sme o tom už veľa papiera v IT. Problém je v realizácii. Teda v tom ako to spraviť. Dovolím si tvrdiť, že tento štát už prestáva zvládať základne úkony. Niečo ako elektronizáciu nemôže zvládnuť, ak už pomaly ani nevie obstarať pár buldozérov na zbúranie Rázcsoch.
Raz mi jeden kolega povedal: ak by som vedel, že mám realizovať obrovský IT projekt za miliardu Eur, tak prvé vykúpim všetkých ľudí z trhu, lebo ak nemám ľudí, nemám nič. Hold skúste v Inesse pošpekulovať, či štát môže zvládnuť elektronizáciu ak nevie zaplatiť 3000 IT Architektovi, čo je štandardná mzda IT špecialistu. A ak sa pozriete to tabuliek platov, tak zistíte, že je to nereálne a štát takýchto ľudí zamestnať nevie. Potom je otázne, kto vlastne to IT v štáte robí?

05.05.2019 | Roman Kanala

"Potom je otázne, kto vlastne to IT v štáte robí?"

MS-DOSovia a ušmudlaní psíci. Upratovačky a brigádnici. Honoráre sú ako pre profíkov.

Ako môže niekto navrhovať riešenia na MS-DOS server? Takých len vyšibať a poliať voňavkou.

06.05.2019 | Anton Somora

Čo je to MS-DOS server?

INESS

INESS
  • Počet článkov: 121
  • Priemerná čítanosť: 2921
  • Priemerná diskutovanosť: 21
  • RSS blogu

O blogu

Blog Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz
iness.sk