Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo sa vyspelý svet „po uši” zadlžil?

18.06.2013 | Inekoblog

Diskusia (62 reakcií)

18.06.2013 | Karpis

Súhlasím, problém je ešte oveľa vážnejší - verejnosť je nielen tolerantná voči nárastu dlhu, ale často si zadlžovanie priamo žiada. Poznám čerstvý príklad z obce Huncovce, kde si občania prostredníctvom 2 poslancov priam "vydupali" to, aby sa obec zadĺžila z dôvodu komplexnej rekonštrukcie 2 ulíc. Keďže obec (2 700 obyvateľov) má momentálne nulové zadĺženie, najčastejšími argumentami bolo, že všetci sa predsa zadlžujú, sú nízke úroky... Nepomohli ani vysvetlenia, že splácanie úveru bude brániť ďalšiemu rozvoju obce - obec bude musieť obmedzovať svoj rozvoj, aby mohla splácať úver. Záver je jasný - občanov zaujíma len riešenie ich konkrétneho problému, dôsledky ich nezaujímajú...

18.06.2013 | libertarian

Karpis :
"Záver je jasný – občanov zaujíma len riešenie ich konkrétneho problému, dôsledky ich nezaujímajú…"

- ale veď občania su denne VYCHOVÁVANÍ k nezodpovednosti. Občanom politici DENNE vysvetlujú, že kto sa príliš zadĺži, tomu budú dlhy odpustené - viď Grecko, viď španielske banky,.....
Kto šetrí, ten platí dlhy za iných. Toto je OFICIALNA politika EU aj SR. Už šetria iba hlupáci.

18.06.2013 | Karpis

A ešte jedna poznámka k úverom vo verejnom sektore: Nie som úplne proti zadlžovaniu verejného sektora. Zadlžovanie sa však musí riadiť "komerčnými pravidlami". T.j., nie som proti úveru, ktorý priamo (prípadne aj nepriamo) zvýši príjmy alebo zníži výdavky verejného sektora a je tak možné vypočítať jeho návratnosť. Nesúhlasím však so zadlžovaním, ktoré je síce spojené aj s investovaním do verejnej infraštruktúry, ale nie je garantovaná návratnosť takejto investície. Investícia so potom spláca z budúcich daní, teda "z daní našich detí".

18.06.2013 | libertarian

K tejto vete oponujem :
"Dlhodobé riešenie vidíme hlavne v osvete, aby ľudia lepšie rozumeli rizikám zadlžovania a takých politikov videli viac kritickými očami."

- Toto nemôže fungovať. Pokiaľ časť voličov získa zo zadlžovania okamžitý a citelný výnos, tak tie budúce riziká sú im ľahostajné. Tie budúce riziká zaplatia VŠETCI ludia, ale tie momentálne výhody získa iba časť ludí.
-.-.-.-.
" Dobré riešenia môžu byť aj dlhové brzdy a fiškálne rady, ak sa ale nezmení uvažovanie bežných ľudí, hrozí, že nezodpovední politici aj tieto pravidlá/inštitúcie skôr či neskôr ohnú podľa svojich potrieb."
- Tu nič nehrozí, tu je absolutna ISTOTA, že tí politici, ktorí to zavedú, to aj kedykoľvek zrušia. Veď politici nemusia vymýšľať žiadne BRZDY , oni môžu byť zodpovední aj bez bŕzd. Tie brzdy, to je iba taká propaganda pre voličov.

18.06.2013 | libertarian

Páni v INEKO :
"My v INEKO vidíme hlavný problém v tom, že verejnosť je príliš tolerantná k nárastu dlhu, keď opakovane volí politikov, ktorí jej nasľubujú hory/doly a potom tie sľuby plnia aj za cenu vyšších dlhov."

- Vy problém fakt vidíte ? Tak iba jedna otázka :
Vydali ste v INEKO protestné vyhlásenie k účasti slovenska na Eurovale? Protestovali ste proti vytvoreniu tohto mechanizmu, ktorý PRIAMO NAVÁDZA politikov k zvyšovaniu dlhov ? Ktorý navádza k nezodpovednosti ??

Ekonomovia z INESS priamo a často protestovali. A čo vy ?

18.06.2013 | libertarian

" Dlhodobé riešenie vidíme hlavne v osvete, aby ľudia lepšie rozumeli rizikám zadlžovania ."
- každý solídny ekonom by mal poznať "väzňovu dilemu". A vy, "ekonomovia" z INEKA ju zrejme nepoznáte, pretože inak by ste neuviedli citovanú vetu.
Práve vďaka väznovej dileme občania neodmietnu zadlžovanie štátu - z ktorého majú momentálny výrazný prospech. A budúce škody už ktosi zaplatí.....

18.06.2013 | Niless

Ja neviem ale podla dostupnych pouciek peniaze zo svojej podstaty vznikaju ako niekoho dlh. Takze logicky viac penazi = viac dlhu. Niekto by mohol povedat ze clanok ma populisticky nazov, lebo kludne by tam mohlo byt ze vo vyspelom svete su po usi v peniazoch...najhorsie je z tych nahromadenych penazi vo vacsine pripadov trcia iba usi zlodejov.

18.06.2013 | Brano Z

Likvidita nevznika ako niekoho dlh. CB natlaci peniaze a vymeni ich za ine aktivum. To je vsetko. Nevytvara sa ziaden dlh.
-
Cely tento post je dost o nicom, v style: dlh je zlo a kto si pozical, ten je satan. Zvysnie urovne dlhu sa tyka pritom tak domacnosti ako aj firiem.
-
Cize k "fundovanemu" nazoru INEKO, ze verejnost je tolerantna k vyssim dlhom, by som naopak uviedol taku kacirsku myslienku, ze co ak technologicky pokrok vytvara priaznive podmienky pre financny rozvoj, takze odpadavaju rozne transakcne naklady spojene s uverovanim, atd.?
-
Rajan a Zingales ukazali v znamom paperi, ze priemyselne odvetvia, ktore k svojmu rozvoju potrebuju nutne uverovanie (farmacia, atd.), rastu rychlejsie v krajinach, ktore su viac financne rozvinute.
-
Konzekventne nie je preto prekvapenim, ze ak sa zlepsi dostupnost uverov (ci rizikove prirazky), tak sa mnozstvo uverov zvysi. A to sa tyka tak firiem, tak aj domacnosti a vlad.
-
Prezentovat narast dlhu automaticky ako nezodpovednost je ideologia a nie ekonomia. Na posudenie, ci je vyska dlhu nezodpovedna, by sa trebalo pozriet aj na jeho strukturu, na aktiva vlady (nielen na pasiva), na investicne prilezitosti, a pod.

18.06.2013 | catze

CB vymiena natlacene peniaze za aktivum - DLHopisy, predovsetkym statne dlhopisy.

To je taka skryta hra mocnych. Politici zadlzia stat => banky dostanu statne dlhopisy => banky predaju stane dlhopisy centralnej banke => ovcania maju zadlzeny stat.

Ten zvysok tvojho komentaru je dost zbytocny, pretoze je vacsine normalnych ludi dost jasne, preco a kedy je dlh zly.

18.06.2013 | Niless

ahaaa....
no toto su bohuzial len akademicko-teoreticke dristy!
PReco potom pyta ta ECB urok od bank ked vymiena? Alebo my chcete povedat ze ak vypusti do obehu 500 mld. chce naspat iba tych istych 500 mld. Eur? Nie chce 500 mld. + nieco a na to nieco sa musi ukradnut ci pozicat.

Preco ja nemam moznost si vymenit s ECB svoj dlhopis za peniaze na kupu bytu?
Mozno by som Vam dal za pravdu ak by pri pozicke 100 a 1000 000 € nebol urok ale rovnaky poplatok, lebo ukony su v podstate tie iste.

Narast dlhu je to ze cim dalej tym viac si firmy, staty, domacnosti poziciavaju na spotrebu za ktoru neodovzdaju v primeranej protihodnote statky a sluzby. Navyse do buducnosti sami seba okradaju o prostriedky, ktore pojdu na urok. Keby to bolo take krasne ako tvrdite nebolo by Japonsko na kraji priepasti.

18.06.2013 | Niless

Alebo mi chcete povedat...samozrejme gramaticky preklep

18.06.2013 | Brano Z

"Nie chce 500 mld. + nieco a na to nieco sa musi ukradnut ci pozicat."
-
??? Nie vsetci zarabame len kradnutim alebo poziciavanim.
-
"Preco ja nemam moznost si vymenit s ECB svoj dlhopis za peniaze na kupu bytu?"
-
Preco si myslite, ze tu moznost nemate? Ved dajte banke prikaz na predaj vashich podielov v dlhopisovom fonde a mozno dlhopis preda centralnej banke a ani o tom nebudete vediet.
-
"Mozno by som Vam dal za pravdu ak by pri pozicke 100 a 1000 000 € nebol urok ale rovnaky poplatok, lebo ukony su v podstate tie iste."
-
Cize ci by ste sporili 1€ mesacne, alebo 1000€ mesacne, tak urok by mal byt rovnaky? Napr. 10€? Vazne?

18.06.2013 | Niless

Aj ten co zaraba a si nepoziciava dostava peniaze ktore su zatazene urokom. Takze logicky moze byt v systeme viac obeziva ako je vyska dlhu + uroky? Ak odpoviete ano, dalej necitajte, nema to zmysel.

S tymi dlhopismy ste sa pekne vyhli odpovedi ale...ja som mal na mysli pozicat si priamo od ECB za "onedlho" mozno aj nulove uroky ako od komercnych bank za 3-4%? Miesate hrusky a jablka, ja nechcem predavat dlhopisy z II.piliera.

A posledna vec, opat ste nepochopili. Povedal som veril by som tvrdeniu ze CB meni likviditu za aktiva ak by nebola vymena zatazena urokom. V sucasnosti aktivum za 1 mil. € nakupi, ale pravdou je ze iba vezme do uschovy Vas dlhopis a berie poplatok za "uschovu" aktiva v podobe urokov, pri uschove spominaneho aktiva v hodnote 1 mil. € pri 5% uroku za 30 rokov musite sprostredkovane alebo priamo kupit svojdlhopis za takmer 2 nasobnu cenu ako ste ho predali. Takze kreslite, planujte, vymyslajte ale som zvedavy na reakcie vsetkych odbornikov az pojde z kopca Japonsko (25% danovych prijmov ide na splatky urokov).

18.06.2013 | Brano Z

"Takze logicky moze byt v systeme viac obeziva ako je vyska dlhu + uroky? Ak odpoviete ano, dalej necitajte, nema to zmysel."
-
Cize vychadzate z konspiracii, ze ked banka niekomu pozicia na dlh, tak ten sa nemoze splatit, lebo na v obehu nie je dostatok penazi, je tak?
-
Bohuzial zabudate na to, ze s konstantnym mnozstvom penazi mozem urobit takmer lubovolne mnozstvo transakcii. Velocita penazi totiz nie je konstnantna.
-
"ja som mal na mysli pozicat si priamo od ECB za “onedlho” mozno aj nulove uroky ako od komercnych bank za 3-4%?"
-
Ale ved ked splnite podmienky, tak ECB vam pozicia. Je to ako keby som sa stazoval, ze preco si nemozem len tak z velkoobchodu kupit nanuk. Nebolo to tak davno, co FED poziciaval aj priamo podnikom, kedze komercne bankovnictvo malo problemy.
-
Repurchase tendre, o ktorych pisete, cez ktore CB reguluju likviditu, su kratkodobe tendre. Samozrejme, ze veritel chce pre svoju pozicku kolateral, pre pripad, ze by dlznik nebol schopny uver splacat. Fakt, ze musi odkupit kolateral za vyssiu cenu len reflektuje cenu pozicky. Takto to predsa funguje na hocijakom trhu, aj nepenaznom. Urok nie je ziaden problem.
-
Alebo si myslite, ze vo freebankingu by to fungovalo inak a budeme si poziciavat bez zaruk?
-
Takze dalej spiritizujte, konspirujte a domyslajte. Japonsko malo 10 rokov stabilne vyssie penazne agregaty a prakticky deflaciu s nulovymi urokmi. To musi byt raj na Zemi, pche.

19.06.2013 | Niless

Jaaaj naco mam s Vami debatovat ked Vy vsetko si vymalujete po svojom, nieco odignorujete nieco domyslite a vybavene.
Ad. 1 Odpovedali ste uplne mimo, Ja Vam neberiem ze peniaze mozte otocit aj 1,2 x E na 28, ale ked CB ako jedina institucia moze pustat do obehu peniaze ale chce aby sa jej kazde 1€ vratilo s urokom tak logicky musi poziciavat stale viac, ale odpise cast dlhu ktorou ostatni zaplatia urok a v podstate na podobnom principe su i komercne banky. Toto mi skuste vyvratit.

Ad.2 Opat o nicom. Ale ak by sme vsetci mali moznost poziciavat od ECB tak komercne banky to mozu rovno zavriet, chapem padol by biznis. Ale smutne je ze ECB pusti prostriedky za 0.5%, banky nakupia dlhopisy statov za 3-4%, preco staty si rovno nemozu pozicat od ECB za tak fantasticky urok, ved banky nakupujuce dlhopisy daju ako kolateral to iste ako stat, takto ide 2.5-3.5% banke, ktore platime cez dane, resp. cez dalsie pozicane peniaze.

Ad.3 Dalej spekulujte, komplikujte, vymyslajte ak by sucasne fungovanie bolo to dokonale, tak by zrejme nebol problem mat alternativu kde by sa sucasna dokonalost iba zvyraznila. Ale nie, sucasne poucky a system su dogma, ktore sa nesmu spochybnovat a pomaly Vasa retorika sa zacina podobat idealistom spred 89...udrzime mier za kazdu cenu, aj keby tu nezostal kamen na kameni.

Zijte dlho a stastne.

19.06.2013 | libertarian

"Jaaaj naco mam s Vami debatovat ked Vy vsetko si vymalujete po svojom, nieco odignorujete nieco domyslite a vybavene."
- nuž a čo si čakal ?? Ved to je štatny uradník, ved by ho vykopli, keby tvrdil iné.

Jeho vtipný výrok :
"Ale ved ked splnite podmienky, tak ECB vam pozicia."
- ECB -čka nepožičiava ani len VLÁDAM priamo. Aj im požičiava iba cez komerčné banky, aby si mohli tieto banky naúčtovať parádne zisky. Celé je to nastavené tak, aby sa nažrali hlavne banky. Ako si to napísal.
A on to nemôže priznať. Mal by po chlebe....

19.06.2013 | Brano Z

Ad1: Hovorili sme o (kratkych) repo tendroch, ktorych cielom je urokovy kanal. Neviem odkial ste zobrali, ze kazde jedno euro sa musi vratit s urokom cez repo.
-
CB nakupuju vselico, a predajca sa nie vzdy zavazuje to odkupit spat.
-
Ad2: Staty si "nemozu" priamo pozicat od CB, pretoze maju tendenciu byt nezodpovedne a hrozila by vysoka inflacia. Preto sa stale hovori o nezavislosti CB.
-
Komercne banky ziju vacsinou z kratkych depozit, ktore pretavuju na dlhe pozicky. Vy si to trochu mylne predstavujete tak, ze si KB pozicaju od CB v 2tyzdnovom repo peniaze a nakupia za to vynosnejsie 10-rocne statne dlhopisy.
-
Ad3- sucasny system nie je dogma, ale vase tvrdenia sa nan casto ani len nevztahuju.

19.06.2013 | Niless

Posledny krat. CB vydava obezivo, nie EU, nie SK ale ECB. Kazde jedno EURO, ktore opusti jej tlaciarne a prejde cez vratnicu, tak tam vratnik da peciatku ze pri ceste naspat je nutne pribalit nieco navyse. Dosial to tak bolo, mozno v blizkej buducnosti pojdu uroky ECB na nulu pripadne pridu negativne uroky. Ale chcete mi tvrdit ze ECB pusta peniaze aj bezurocne? Na to by som sa pozrel. No a ten urok sa do ECB musi dostat jedine zvonka, pripadne si opat pozicat. KEd sa to tak vezme MY vsetci sme vo vztahu k ECB taky Horizont ci BMG...na to aby to cele fungovalo si musime stale poziciavat a cim dalej tym viac. Preco potom je rast HDP takou dogmou ekonomov? Zeby to nejako spolu suviselo?

19.06.2013 | libertarian

Myslím, že tými urokmi si sa s témou presunul na slepú koľaj. Z hladiska tejto témy nie su samotné uroky vôbec zaujímavé.
A možno budú aj záporné. A nič na celej veci sa tým principialne nezmení.

19.06.2013 | Brano Z

"Ale chcete mi tvrdit ze ECB pusta peniaze aj bezurocne? Na to by som sa pozrel."
-
Ano, vola sa to outright transaction: "An outright transaction implies a full transfer of ownership from the seller to the buyer with no connected
reverse transfer of ownership."
-
ecb.int/pub/pdf/other/gendoc2004en.pdf

19.06.2013 | Niless

Nie je to tak nahodou program p.Draghiho, s ktorym tak strasne nesuhlasia Nemci? Tak to je ceresnicka na stolici. Koncim, lebo robota stoji a clovek zabija cas s proletariatom. Vsetkym aj napriek rozdielnym nazorom prajem pekny den a dakujem ze ste reagovali. Howgh.

19.06.2013 | Brano Z

Schvalne som tam dal dokument z roku 2004, takze nie, nie je to program Draghiho.

18.06.2013 | libertarian

10:32 / Brano Z :
Tvoje "argumenty" su smiešne.
Argumentuješ v štýle : "Ten článok nie je pravdivý, pretože 2 + 2 = 4".
Tie citácie z keynesianskej humoristickej literatury su irelevantné.

18.06.2013 | Niless

No podla LinkedIn zrejme posobite na Institute Financnej politky a tak sa potom necudujem takymto nazorom.

18.06.2013 | libertarian

aha !!! :
Makro analytik Inštitútu pre finančnú politiku pri ministerstve financií Slovenská republiky
- takže vsjo jasno. Politik politikovi oko nevykole.

18.06.2013 | ewcub

Branko - Ty si pako, ktorý nechápe ani že len základom podvojného účtovníctva - človek žasne, čo tie dnešné školy produkujú...
keby to bolo tak ako píšeš - tak by existoval obed zadarmo - pôjdeš sa nažrať do reštaurácie, a zaplatíš nejakými papierikmi čo si si nakreslil, alebo vytlačil na domácej tlačiarničke... ibaže, v rámci korektného podvojného účtovníctva je situácia troška iná - centrálnej banke pri púšťaní nových nekrytých peňazí do obehu na strane zdrojov - teda pasív - narastú záväzky - pretože keby jej narástlo z ničoho nič vlastné imanie, to by bol echtovne ten obed zadarmo - no a na strane aktív jej narastie účtovná položka cash, alebo prachy na nejakom účte - no a za tie fiktívne novovytvorené prachy potom nakúpi tie bullshity od komerčných bánk, po ktorých by kedysi ani nehlesla - takže novovytvorené prachy sa v položke aktív vymenia následne za dlhopisy Gréckej centrálnej banky, alebo podobný bullshit - a všetko sa zdá v absolútnom poriadku - lenže ekonomický blbeček tvojho rangu má problém s chápaním rovnováhy na páce, ktorú riešil už Jirka Sovák v Marečku podejte mi pero - a to ti dovoluje písať chobotiny, že likvidita nevzniká ako niekoho dlh... Potom sa pýtam, že ako k svojmu dlhu došli japonci, ktorí printing pressy používajú cca 20 rokov...

ospravedlňujem sa za expresivitu, ale práve som dopil flašku dobrého francúzskeho vína, a rozčúlila ma tvoja tupá poznámka...

18.06.2013 | ewcub

"Likvidita nevznika ako niekoho dlh. CB natlaci peniaze a vymeni ich za ine aktivum. To je vsetko. Nevytvara sa ziaden dlh." ---- toto bola Brankova exemplárna hovadina, čo ma tak rozčúlila - to len pre úplnosť...

18.06.2013 | Motylx

Španielsko nie je grécko, grécko nie je irsko, tlacenie peňazí nie je tlacenie peňazí, nákupy statnych dlhopisov nie su financovaním štátov, dlh v slove dlhopis nemá s dlhom nič spoločné, zákazy sú znakom demokracie, držať hubu je znakom slobody a branko je profik.
:)

http://xtbsk.blogsp...

18.06.2013 | ewcub

Branko okrem toho že je absolútny profík, mi začína pripomínať aj reinkarnovanú Ľuptákovu svokru, ktorú keď drbli kedysi do dozornej rady IRB (alebo to bola Dopravná banka?) - tak na prvom zasadaní tej rady predniesla pamätný dotaz: "...prečo má táto banka aj záväzky, resp. pasíva - prečo nemôže mať iba aktíva ?!?!!? " - a Branko presne ako verný reinkarnát vypisuje chobotiny o tom, ako sa za natlačené peniaze evidované na strane aktív kúpia šitové dlhopisy - a vlastne dôjde k výmene iba na strane aktív, kedy cash za ktorý ECB nakúpi cenné papiere, odíde preč - a v aktívach namiesto neho figuruje potom ten bulšit - ale že ten naprintovaný cash na strane aktív musí byť ešte predtým vybilancovaný aj prírastkom na strane pasív, to toho nášho adepta na Nobela už tak príliš netankuje, rovnako ako to netankovalo ani tú Ľuptákovu svokru.... čo k tomu dodať - snáď iba povzdych - Ó môj bože !... :-(

19.06.2013 | Brano Z

Keby ste aspon pisali nieco k veci, ked uz prezentujete tie expresivne uctovnicke vylevy vysperkovane lacnym mimoděkizmom.
-
"Potom sa pýtam, že ako k svojmu dlhu došli japonci, ktorí printing pressy používajú cca 20 rokov"
-
Az vytriezvete, tak si pozrite vyvoj japonskej menovej bazy a "celkove" mnozstvo penazi v japonsku:
research.stlouisfed.org/fredgraph.png?g=jxf
-
Japonsky vladny dlh je vysoky prave preto, ze japonska menova politika poslednych 20 rokov vobec nejde cez inflaciu a seigniorage ako dovtedy (a ako to robi vacsina vyspelych ekonomik, kde bolo NGDP tahane CB).
-
Vase uctovnicke vzdelanie vam sice umoznilo objavit teplu vodu, teda ze pri tlaceni penazi CB a naslednom nakupe sa zvysuju aktiva a pasiva CB, ale fakt, ze menova baza nie je v skutocnosti nikoho dlhom v pravom slova zmysle, vam uz nedochadza.
-
Preto je nad vase sily aj pochopit, ze tlacenie penazi moze byt obedom zadarmo, hoci v momente nakupu aktiv to v uctovnictve CB vyzera, ze sa nic nemeni. A to je rozdiel medzi uctovnictvom a ekonomiou:
http://www.nber.org...

19.06.2013 | Strummer

Uz sa na tychto zbytocnych debatach nezucastnujem, ale vyuzijem aspon tuto prilezitost na to aby som vam odporucil jednu zaujimavu knizku. Ked uz sa vyjadrujete k temam dlhu a penazi:

http://www.amazon.c...

Mozno vam po precitani aspon trochu dojde, ze vacsina toho co tu pisete je zalozene na rozpravkach a fantaziach, ktore nemaju ziadnu oporu v realnej historii a vyvoji realneho sveta. Aj ked asi nie, kedze plati znamy vyrok: "It is difficult to get a man to understand something, when his salary depends upon his not understanding it".

19.06.2013 | Niless

Presne tak, ten zaverecny citat uplne vystihuje dalsieho experta z tejto skupinky p. Filka. Bohuzial je to smutne.

19.06.2013 | ewcub

"tlacenie penazi moze byt obedom zadarmo"

Keby ľudia tušili, kam až došlo zvrátené uvažovanie centrálnobankárskych elít, a aké perverzity/premisy sú pouvádzané aj v tom linku na pdf-kový súbor - tak by centrálnych bankárov (vrátane ich zástancov) nabrali čo najrýchlejšie na vidly, a bežali by do obchodov so zlatými tehličkami rabovať, alebo sa aspoň postaviť do radu...

Ja pevne dúfam, že aspoň tí nemci si v EÚ udržia aké-také rácio - inak sme v totálnej riti... :-(

19.06.2013 | libertarian

Nuž, chapem princíp podvojného učtovníctva, ale - na druhej strane - ak sa politici a centralna banka dohodnú, tak si natlačia euráčov a nič na druhú stranu rovnice nazapíšu. Technicky sa to dá. Ku nim predsa danová kontrola nepríde. A oni tvoria zákony.
Na tých Nemcov by som sa moc nespoliehal, oni si tiež tu výrobu penazí odskušali, ked boli v riti. Nie že by nechápali, kam to vedie. Ale nič iné im nezostane.

19.06.2013 | Brano Z

Ja to tym ludom velmi ochotne vysvetlim, kedze vam akosi dosli argumenty. Zacnem ale odbockou: obed zadarmo v kratkom horizonte v podobe novych penazi si nevsimli centralni bankari, ale este klasicki liberalni ekonomovia v 18. storoci. Pozrite cast 2.3.7, D. Hume:
http://www.econlib....
-
Spat k Buiterovi: pointa je o tom, ze menova baza ako uctovne pasivum je nieco uplne ine ako dlh. Ked by som vam nieco dlzil, tak mate narok na cast mojho majetku. Ibaze drzitel elektronickej menovej bazy nema narok na majetok, ale iba na papieriky, ktore CB nic nestoja. Neviem, co na tom vidite perverzne, ale zas nic proti gustu.

19.06.2013 | ewcub

perverzné na tom vidím napr. to, že reálny svet funguje na skutočných odvedených výkonoch - ja niekde odvediem nejakú prácu, alebo výkon, niečo vyprodukujem alebo poskytnem službu - a za to si môžem spokojne ísť dať do reštaurácie ako odmenu za námahu trebárs šťavnatý rib eye steak - lenže tu do reštaurácie zrazu dobehne Buiter, alebo Žúdeľ - a už od dverí kričia, že si natlačili nové papieriky, pričom ale nové rib eye steaky sa len tak natlačiť nedajú - no a ako by ten príbeh skončil, keby mi buď ten prvý, alebo druhý chcel ten steak vyfúknuť aj s tými svojimi papierikmi? - ten dotyčný by bezpečne odchádzal z reštaurácie so zakrvaveným nosom...

ad libertarian - ja viem, že sa tie veci žiaľ dejú - lenže to nie je žiadne ospravedlnenie, alebo zdôvodnenie, že je to absolútne OK...

19.06.2013 | libertarian

" nie je žiadne ospravedlnenie, alebo zdôvodnenie, že je to absolútne OK…"
- jasné.
Lenže toto vidí inak BranoZ. On to vidí ako politik - že sa to takto dá. A že to "funguje". A dokedy? Nuž aspon do dalších volieb. Oni vymysleli perpeetum mobile, ktoré sa vydrží točiť 4 roky. S trochou šťastia aj 8.

19.06.2013 | Brano Z

Vsak chodte do bankomatu, vyberte si nove papieriky (likviditu) a kricte ako ste s nami vybabrali. Pretoze je to uplne to iste.
-
Vy totiz stale nechapete, ze vyberom z bankomatu nic neziskate, rovnako ako dealeri nic neziskaju, ked od nich CB nakupi aktiva. Maju likviditu, ale uz nemaju dlhopisy. Obdobne vy mate pred bankomatom v ruke cash, ale uz nemate elektronicke peniaze.
-
Steaky sa natlacit nedaju, ale daju sa pripravit nezamestnanymi kucharmi.
-
Pletiete si fiskalnu politiku s monetarnou a uplne zbytocne sa tvarite ako keby vam stale niekto ublizoval.

19.06.2013 | Strummer

"Steaky sa natlacit nedaju, ale daju sa pripravit nezamestnanymi kucharmi."

Kuchari ich vycaruju zo vzduchu?

19.06.2013 | libertarian

Tie steaky sa dajú urobiť tak, ako váš veľmajster na grafy urobil zlacnenie plynu v SR o 90 % behom 1 dňa, teda takto:

http://www.youtube....
(Kažimirove grafy)

19.06.2013 | libertarian

Na tom Kažimirovom zlacnení plynu je najkrajšie to, ako uporne bojoval so Sulíkom , aby obhájil pravdivosť toho čarovného zlacnenia plynu. S tým "obedom zadarmo" to dopadne rovnako. Ale aspon sa zasmejeme. Aj ked nenajeme. Ekonomovia fakt maju zmysel pre humor, a šíria ho neustále. A za najlepší vtip si daju sami sebe nobelovku.

19.06.2013 | libertarian

"Steaky sa natlacit nedaju, ale daju sa pripravit nezamestnanymi kucharmi."
- konečne chápem vaše ruinovanie ekonomiky. Najprv zo všetkých kuchárov narobíte nezamestnaných, a potom budeme všetci žrať steaky zadarmo. Mudre.

19.06.2013 | ewcub

BranoZ - svojim príspevkom si mi odpovedal na rečnícku otázku, že kde sa nachádzajú hranice Tvojho populizmu - ony sú jednoducho bezbrehé... do toho bankomatu sa rozbehnem hneď ako mi pošleš tie nové bubáčiky na účet - budem maž síce pocit, že som niekoho o niečo okradol (myslím minimálne 95% ľudí) - ale možno ten pocit zlodeja prejde, a nebude mi to robiť žalúdočnú nervozitu. Ak by všetky steaky na svete boli obsadené, a ja by som trpezlivo čakal na výrobu toho môjho - až ho niekto reálne vyprodukuje (pretože len tak vytlačiť ako papierik sa nedá) - a Ty pribehneš s tými svojimi papierikmi - tak sme v reálnom probléme - aj keď Ty tvrdíš, že vraj nie... tak ma napadá, keď tie helikoptéry tak dobre fungujú - prečo sú amíci, japonci, eú a v podstate celý svet v takej riti - ja sa ale nepýtam na centrálnych bankárov v tých štátoch - tí sú na tom samozrejme fantasticky, a Ty sa samozrejme dívaš iba na nich - lenže pre mňa je podstatné, a otázka smeruje na to, prečo sú celé národy v spomínaných štátoch v takej riti, keď to tlačenie papierikov tak skvele funguje - tie Tvoje recepty postrádajú elementárnu logiku, aspoň čo sa reálnej praxe týka...

19.06.2013 | libertarian

ewcub:
Rad by som počul uprimnu odpoveď na tvoje otázky. Lenže BranoZ je fakticky prisluhovač politikov, a tak je mi jasné, čo odpovie. A čo odignoruje, a čo prekruti. On je, proste, na strane tých, ktorí - citujem - sa majú dobre. A odpovie - "Celý svet je v riti, lebo málo tlačia". Už to sto ráz napísal.

19.06.2013 | Brano Z

A ja ti poslem bubaciky hned ako mi ty poslel nejake aktivum. Chapes? Menova politika tebe nedava nic zadarmo ako si myslis. Peniaze z helikoptery su fiskalna politika, pretoze priamo obohacuje ludi a nezbiera od nich na oplatku aktiva.
-
Moje recepty najdes na blogu a tam vysvetlujem preco vraj ta extremne uvolnena politika nefunguje, resp. preco nie je extremne uvolnena, ale naopak utiahnuta.
-
Ibaze na to by clovek musel vediet aj nieco ine ako poucku, ze tlacenie penazi=inflacia a dlh je zlo.

19.06.2013 | libertarian

12:32 Brano Z :
"A ja ti poslem bubaciky hned ako mi ty poslel nejake aktivum. Chapes? Menova politika tebe nedava nic zadarmo ako si myslis."

- Ja ti pošlem dlhopisy emitované nejakým miestnym bezdomovcom. Pošleš mi za ne peniaze ?
Alebo dlhopisy toho bezdomovca považuješ za menej bonitné, ako grécke ? Aha, grecke vykupuje aj ECB. Ale dlhopisy toho bezdomovca vykupuju Zberné suroviny.

Takže : Menová politika nedáva nič zadarmo, musíš zaplatiť bezcennými dlhopismi. Resp. ECB urobí cenné aj z bezcenných.

BranoZ : Ty si fakt myslíš, že všetci tu su blbci, a zožeru tvoje bludy ? Tu nie su všetci vašimi voličmi! To ťa až tak dobre platia, že im robíš vola?

19.06.2013 | Motylx

Alebo dlhopisy, kde jednoducho odignorujeme časť " dlh".
Alebo ten dlh splatí nejaký otrok.
Tak ako je tomu teraz.
Takže zadlzime otrokov, nariedime, znehodnotíme menu, nech dlh splácajú v znehodnotenej mene.
Však su to len otroci.
Takto je to branko.
;)
A zvysime vypalne, pretože majú málo uradnici, zdravotnici, učitelia, umelci, nezamestnani, no najmä vyvoleni.
Dokedy chceš toto obhajovat?

19.06.2013 | libertarian

Obed zadarmo môžte slubovať svojim voličom na Sumračnej. Ono, ked sa ktosi nažerie zadarmo, tak toto nie je to, čo ekonomovia nazývajú "obed zadarmo". Samozrejme, voličom stačí, ked sa oni nažeru gratis - a zaplatia to iní.
Ekonomom ešte akosi nedošlo, že perpeetum mobile neexistuje, a furt sa ho snažíte rozbehnuť. Ale má to svoje výhody - zaberá to vo voľbách.

19.06.2013 | Motylx

" Japonský vladny dlh je vysoký práve pre to, že nejde cez infláciu " : je síce pravdou, ale len jej časťou.
Druhou časťou je, že " vyspele ekonomiky" sú zadlžené práve preto.
Celou pravdou je, že akýkoľvek zasah štátu ( cb ), vedie len k zvrhlostiam v zacarovanom kruhu.
;)

19.06.2013 | libertarian

” Japonský vladny dlh je vysoký práve pre to, že nejde cez infláciu ”
- by som upravil takto :
” Japonský vladny dlh je vysoký práve pre to, že vláda sa spolieha na infláciu. Lenže ich CB nenašla dosť guráže na poriadnu, "fungujúcu" infláciu ” .
Ale keď tu guráž dostane, tak bude rýchlo po dlhu, ale aj po úsporách občanov.
Už sa teším na moment, ked jap. vlada dá všetky dane iba na úroky. V ten den skončí socialistické rozdávanie.

19.06.2013 | Motylx

Deflacia znamená nižšie ceny, nižšie prijmy, nižšie trzby, nižší výber daní...vyvoleni su zvyknutí na svoj luxus, tak zadlzuju, aby dorovnali nižší výber daní.
Pri deflacii je to viditelnejsi vinník, preto sa asi rozhodli pre náš sofistikovanejsi systém.
Preto píšem, že nech štát manipuluje akýmkoľvek spôsobom ( kradne, tuneluje, vypaluje ), akýmkoľvek smerom ( inflácia, deflacia), vždy len zdeformuje prostredie a zvrhlosti a obludnosti sa tocia v zacarovanom kruhu.

19.06.2013 | matousek

Priznaj sa, pre teba su "dostupne poucky" akurat taraniny z konspiracnych filmov ze.
Ked mi dlzis 100 EUR, ja nemam tych 100 EUR, lebo ich mas ty.Ja mam len pohladavku a ty mas peniaze. Ked mi ich vratis, zanikne dlh a maniesto teba budem mat tych 100 EUR ja. Dlh zanikol, 100 EUR stale existuje.
To eln na ilustraciu aku blbost si tresol.

19.06.2013 | Niless

Aha, dalsi expert. Vas priklad absolutne nekoresponduje s prikladom ECB.

19.06.2013 | libertarian

Ty si ho snáď pochopil ?

18.06.2013 | bubkoch

dlh ako taky nie je zly, zle je len vtedy, ked splatka dlhu+bezne naklady prevýšia príjmy ...

18.06.2013 | libertarian

dlh ako taky nie je zly, ked ho spláca ten, kto si požičal. Lenže dnes požičaju si politici, a splácaju NIEKTORÍ občania.

18.06.2013 | Roman Kanala

Citujem:
"Cely tento post je dost o nicom, v style: dlh je zlo a kto si pozical, ten je satan."
 
Kto si požičal, je buď chytrý človek, ktorý nemá averziu voči riziku, lebo vie, že zarobí viac, než bude musieť splatiť, alebo je hlupák, ktorý si za úžernícke úroky kvôli dnešným rozmarom prežiera svoju budúcnosť. Fico je satan, lebo prežiera budúcnosť iných, svojej krajiny a všetkých jej obyvateľov, kvôli Coca Cole a sociálnym hodinkám vlastnou hlavou.
 
Citujem:
"priemyselne odvetvia, ktore k svojmu rozvoju potrebuju nutne uverovanie (farmacia, atd.), rastu rychlejsie v krajinach, ktore su viac financne rozvinute."
 
Áno. Aj tráva rastie rýchlejšie tam, kde je dosť slnka a dosť vlahy. To ale neznamená, že treba všade siať trávu.

18.06.2013 | Strummer

Jaaj, chlapci z INEKO, aki ste mudri. Ale kde ste nechali SUKROMNE dlhy, ktore v niektorych krizou postihnutych krajinach vyrazne prevysuju dlh verejny? Firmy, banky, spotrebitelia, ti vsetci sa tiez katastrofalne zadlzili na prikaz politikov? Jeden priklad za vsetky:

http://blogs.wsj.co...

"In the Spanish case, private non-financial debt dwarfs public sector debt by nearly four times, representing over 220% of GDP."

18.06.2013 | Roman Kanala

Omyl, nezadĺžili sa pokyn politikov. Sú prasatá, robia prasačiny a keď si to majú vypiť do dna, nechajú ostatných, aby sa im poskladali na ich sekeru. Sú to prasatá. Sú nechutní. Nechutní.

19.06.2013 | libertarian

" Sú to prasatá. Sú nechutní. "
- ale prasatá sú chutné. A sú v tom nevinne, na rozdiel od politikov. Takže prosím - neurážať prasatá. Neprirovnávať prasatá k politikom.

20.06.2013 | Roman Kanala

Na Španielsku po španielsky sa ako prasatá nechovali len politici, ale úplne všetci prepadli frenetickej aktivite požičať si - postaviť dom či aspoň kúpiť byt, potrebný či nepotrebný, a potom nevládať splácať, nemať nájomníkov, opustiť investíciu so stratou. Banky zabavené byty nevedia predať a tak skúšajú za polovičnú cenu. Trh sa zrútil. Prostriedky alokované do hypertrofovaného stavebného sektora potom chýbajú v ekonomike inde. Podobne aj na Írsku po írsky, keď si taxikári kupovali domy na hypotéku. Kým nemali euro, mali vyšší úrok a také prasačiny by ich ani nenapadli. Banky priam vnucovali úvery a hypotéky. A ľudia kupovali a kupovali v konzumnom ošiali. Ako Fico.

19.06.2013 | Kesler

Nechcu prist o lacny chleba. Cele slavne INEKO je platene Gorilou, nebudu pisat predsa o svojich chlebodarcoch.

INEKOmenty

INEKOmenty
  • Počet článkov: 133
  • Priemerná čítanosť: 2615
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

Prvou poučkou ekonómie je vzácnosť. Nikdy nie je dostatok čohokoľvek pre uspokojenie všetkých čo to chcú. Prvou poučkou politiky je nevšímať si prvú poučku ekonómie. Thomas Sowell