Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG INEKOmenty

PPP zvyšujú verejný dlh nad 50% HDP

27.01.2010 | Inekoblog

Investičná hodnota realizovaných PPP projektov je 10% HDP

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 14

Minister dopravy minulý týždeň podpísal koncesnú zmluvu na tretí balík PPP projektov na výstavbu diaľnic. Ide o tunely okolo Žiliny. Stavebné náklady vyjdú na 2,4 mld. eur vrátane DPH.

Ak k tomu prirátame prvé dva balíky a diaľničné mýto, dostaneme sa na 6,6 mld. eur. Tieto výdavky dnes platia súkromní investori, nie vláda. V oficiálnom verejnom dlhu sa preto neobjavujú, s čím bude zrejme súhlasiť aj Eurostat. Napriek tomu PPP projekty v budúcnosti zaťažia štátny rozpočet. Prvú splátku vo výške 104,2 mil. eur vrátane DPH za diaľničné mýto musíme zaplatiť už v tomto roku. V skutočnosti teda PPP projekty náš dlh zvyšujú a verejnosť by mala vedieť, v akom rozsahu.

Oficiálne dokumenty o tom neinformujú. Vysvetlenie možno nájsť v stanovisku ministerstva financií k dodatku ku koncesnej zmluve o výstavbe rýchlostnej cesty R1 (druhý balík):

„Predložený finálny návrh dodatku ku koncesnej zmluve je v súlade s politikou vlády SR, pre ktorú je vylúčenie vplyvu na schodok a dlh verejnej správy v rokoch výstavby aktíva jedným z motívov pre využívanie verejno-súkromných partnerstiev (PPP).“

Inými slovami, vláda stavia cez PPP práve preto, že takto vzniknutý dlh nevidíme. Odkázaní sme teda na vlastné výpočty. Jednou z možností je pripočítať k oficiálnemu dlhu investičnú hodnotu všetkých projektov. To je spomínaných 6,6 mld. eur. Každý projekt by sme mali započítať v momente podpisu zmluvy, ktorá štát zaväzuje splácať investorovi príslušné sumy. Za vlaňajší rok teda môžeme započítať diaľničné mýto aj prvé dva balíky a za tento rok zatiaľ tretí PPP balík. Podľa tejto metódy zvyšujú doteraz podpísané PPP projekty verejný dlh zhruba o 10% HDP. Ak teda ministerstvo financií očakáva, že oficiálny dlh v tomto roku prekročí 40% HDP, po započítaní PPP projektov sa dostaneme cez 50% HDP.

Použiť by sme mohli aj inú metódu, podľa ktorej by sme k dnešnému dlhu pripočítali súčasnú hodnotu všetkých budúcich splátok, ku ktorým sa štát zmluvne zaviazal. Do dlhu by sme teda zahrnuli aj budúce náklady na prevádzku a údržbu. Podľa tejto metódy by bol nárast verejného dlhu podstatne vyšší. Namiesto 6,6 mld. eur, by stúpol až o 9,4 mld. eur, čo je zhruba 14% HDP pre rok 2010.

Tabuľka: Prehľad realizovaných PPP projektov**

      Investičná hodnota vrátane DPH (v mil. eur)     Súčasná hodnota budúcich splátok (v mil. eur)     Podpis zmluvy  
  Diaľničné mýto     305     852     2009  
  1. balík PPP (D1)*     2844     3162     2009  
  2. balík PPP (R1)     1075     1757     2009  
  3. balík PPP (D1)*     2368     3654     2010  
  Spolu     6592 (9,8% HDP pre rok 2010)     9425 (14% HDP pre rok 2010)        

Zdroje: návrhy koncesných zmlúv schválené vládou (1. a 3. balík), zmluva medzi NDS a Skytoll (mýto), medializované údaje (2. balík)

* Projekty ešte neboli finančne uzatvorené, malo by sa tak stať v najbližších mesiacoch.

** INEKO zisťuje na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám presné čísla a uvedený výpočet bude podľa potreby aktualizovať.

Graf: Vývoj verejného dlhu po započítaní PPP projektov v ich investičnej hodnote

Zdroj: Eurostat (2002 – 2008), MF SR (2009 – 2010), INEKO (PPP projekty)

PS: Podpis PPP zmluvy možno prirovnať k vydaniu štátneho dlhopisu, ktorým chce vláda financovať napríklad výdavky na stavbu diaľnic. Ak PPP nezapočítame do dlhu, je to akoby vláda vydala dlhopis s tým, že dlh sa nám začne zvyšovať až pri splátke prvého kupónu.

Tento výstup je súčasťou projektu Podpora udržateľnosti verejných financií, ktorý finančne podporil OPEN SOCIETY INSTITUTE

Peter Goliaš, INEKO

 

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 14

INEKOmenty

INEKOmenty
 • Počet článkov: 131
 • Priemerná čítanosť: 2614
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Prvou poučkou ekonómie je vzácnosť. Nikdy nie je dostatok čohokoľvek pre uspokojenie všetkých čo to chcú. Prvou poučkou politiky je nevšímať si prvú poučku ekonómie. Thomas Sowell

INEKOmenty

INEKOmenty
 • Počet článkov: 131
 • Priemerná čítanosť: 2614
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Prvou poučkou ekonómie je vzácnosť. Nikdy nie je dostatok čohokoľvek pre uspokojenie všetkých čo to chcú. Prvou poučkou politiky je nevšímať si prvú poučku ekonómie. Thomas Sowell

Kalendár sa načítava...