Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Demokratický vývoj na Ukrajine je kľúčovým záujmom Slovenska

09.01.2019 | Inekoblog

Diskusia (19 reakcií)

09.01.2019 | salamoon

presne tak.. a preto sa treba zbavit sucasnej nedemoktratickej garnitury na cele s Porosenkom, kt. zakazala lavicove strany.. a taktiez respektovat to, co chce v prvom rade ukrajinsky lud, nie Ineko a jeho donori..

09.01.2019 | @@@

ako zakazal ?

10.01.2019 | ludo balazec

Nikto nezakazal lavicove strany, bola zakazana komunisticka strana. A tuto zlocinecku organizaciu nezakazal Poroshenko, ale vami spominany ukrajinsky lud prostrednictvom svojich zvolenych zastupcov.

10.01.2019 | fúha, no toto !

Bandera ako národný hrdina, to je trošku silné kafe ...a protifašistickí demokrati v novinách sú ticho. Uvažujem, či by bolo ticho keby aj Miklós Horthy bol vyhlásený za národného hrdinu...

10.01.2019 | Don Quijote

Bandera nebol vyhlásený za národného hrdinu. Na Ukrajine ho velebia podobné živly, ako na Slovensku Tisa, ktorého u nás miluje hlavne "alternatíva", ktorá taktiež nedá dopustiť na Rusko a báťušku Putina. Nie je to paradox, ľudia, ktorí na Slovensku podporujú Tisa, odsudzujú Ukrajincov podporujúcich Banderu. Pritom ide o veľmi podobný živočíšny druh. Nacionalistov, ktorí kolaborovali s nacistami.

10.01.2019 | PaloK

Banderove narodenie sa stalo oficiálnym štátnym sviatkom Ukrajiny.
https://spravy.prav...

Prasačenko ešte z nich spravil aj vojnových veteránov:
https://spravy.prav...

Jediné dve krajiny, ktoré pravidelne odmietajú deklarácie OSN na odsúdenie velebenia a propagácie nacizmu a fašizmu sú USA a UKRAJINA.
USA a UKRAJINA !!!!

10.01.2019 | Don Quijote

Tak toto je pre mňa nová informácia, ktorá niečo vypovedá o vláde na Ukrajine. Vzrast nacionalistických síl je isto aj dôsledkom ruskej agresie na Kryme a východe Ukrajiny. Nechcem vidieť, kto všetko by sa stal slovenským národným hrdinom, keby obsadili Maďari Žitný ostrov. Jednoducho akcia vyvolala reakciu. Každopádne otázka, prečo slovenským alternatívcom nevadí Tiso, ale vadí im Bandera zostáva.

10.01.2019 | lampion

Pretože Tiso bol fasista a kolaborant, úplne jednoznačne. Tam niet o čom pochybovať.

10.01.2019 | fúha, no toto !

Don Quijote, pre hľadanie objektívnejšieho posudzovania(a porovnávania) si skús prečítať i tento pohľad :

https://historyweb....

11.01.2019 | Don Quijote

Pre fúha, no toto !, vyhlasovanie Banderu za národného hrdinu nie je dobrý signál a je to jednoznačne zlá vizitka stavu ukrajinskej spoločnosti. Na Ukrajine som bol, ešte pred ruskou agresiou a sochy Banderu tam v niektorých mestách boli už vtedy. Ale vtom čase boli ešte skupiny podporujúce jeho kult bojovníka za slobodu Ukrajincov okrajové. Vzopätie ukrajinského nacionalizmu má na svedomí ruská agresia. Ide o normálny jav, keď sa objaví vonkajší nepriateľ, tak sa spoločnosť zomkne a hľadá si osobnosti alebo udalosti z minulosti, ktoré potvrdzujú konštrukt o boji národa za svoje práva. Ešte dodám, že aj na Slovensku máme sochy rôznych pochybných postáv z našich dejín a to Slovensko nečelí takej vonkajšej hrozbe, ako Ukrajina. Rusi svojou agresiou prakticky dotvorili, minimálne za západe krajiny, ukrajinský politický národ. Pokiaľ ide o ten článok, tak vzťahy medzi Poliakmi, Ukrajincami a Rusmi v tomto priestore boli veľmi zložité a majú dlhodobú históriu a pokus o ich vysvetlenie presahuje jeden komentár a Trende. Na to nestačí ani jedna historická monografia, hlavne keď sa zameriava na jedno konkrétne časové obdobie a neberie ohľad na historické a dobové súvislosti. Vraždenie a čistky obyvateľov inej národnosti sú zločinom, ale ťažko sa dopátrame kde to všetko začalo, lebo averzia medzi týmito národmi siaha minimálne niekoľko storočí dozadu. Nejakej "historickej pravde" sa tu asi nikdy nedopátrame, lebo každá strana bude prezentovať svoj pohľad na daný problém a predloží svoje argumenty, ktoré budú ich pohľad potvrdzovať. To je, ako keby si s Maďarom diskutoval o maďarizácii, Trianone, Viedenskej arbitráži a "výmene" obyvateľstva po 2. svetovej vojne. Nikdy sa nedohodnete. Ešte dodám, že tá Chorvátsko-Srbská paralela je trefná, ale tu sa tak isto za dobu spolužitia týchto národov nabalilo množstvo krívd, ktoré siahajú ešte do väčšej minulosti. Keď národy strednej, južnej a východnej Európy "dospejú", tak tieto traumy minulosti možno prekonajú, ale obávam sa, že to tak skoro nebude.

11.01.2019 | fúha, no toto !

pre Don Quijote
Súhlasím Tvojimi tvrdeniami. Len podčiarknem: Skús si predstaviť, že by v súčasnosti niekto glorifikoval Tisa a slovenský štát s pravdivými argumentami, že veď predsa oni boli bojovníci proti komunismu a Stalinovi. Mienkotvorné médiá by ho označkovali ako fašistu. Je to typický príklad dvojitého metra.

10.01.2019 | lampion

PaloK, radšej sa dovzdelaj, ty tupelo :)

https://t.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/zlociny­-banderovcu-jsou-sovetsky-mytus_453890.html

10.01.2019 | fúha, no toto !

lampion , skús si k tomu prečítať aj toto:

https://historyweb....

11.01.2019 | lampion

Ale veď to je popis a recenzia knihy od Poliaka Grzegorza Motyku s typicky poľsky pokrivenym pohľadom. :)

11.01.2019 | fúha, no toto !

lampion,
ale veď tam píšu, že Motyka sa snažil popisovať zločiny oboch strán. Ale zaujímala by ma Tvoja odpoveď, či ten koho meno je spojené s faktami vraždenia civilistov popísanými nielen v tomto texte má byť glorifikovaný ako model národovca-nacionalistu. A ak áno, či taktiež u veľa iných osôb a v rôznych krajinách ,ktorí spolupracovali s fašistami má byť na počesť byť ich narodenia vyhlásený štátny sviatok.

11.01.2019 | lampion

Aj v clanku píšu na konci, že Motyka pracuje hlavne s poľskými zdrojmi a ukrajinské pritom ignoruje alebo inak interpretuje. Motyka vždy ohyba históriu.

K druhej otázke - na Ukrajine nie je na počesť Banderu vyhlásený žiadny štátny sviatok.

Doplním ale, že napríklad fasistický kolaborant a najväčší masový vrah v histórii Stalin je neuveriteľné glorifikovany v Rusku.

10.01.2019 | fúha, no toto !

...to čo je nižšie patrilo sem:
https://historyweb....

11.01.2019 | fúha, no toto !

lampion

K druhej otázke:
Ty si asi toto nečítal. Aj keď je fakt, že to v tzv. mienkotvorných weboch buď nenájdeš, alebo je to niekde schované.
https://spravy.prav...

11.01.2019 | lampion

Ale čítal.

Nenájdeš to na žiadnom serióznom webe, lebo to jednoducho nie je pravda. Je to jeden z ďalších klamlivých hoaxov, ktoré vypúšťa Pravda.

INEKOmenty

INEKOmenty
  • Počet článkov: 133
  • Priemerná čítanosť: 2615
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

Prvou poučkou ekonómie je vzácnosť. Nikdy nie je dostatok čohokoľvek pre uspokojenie všetkých čo to chcú. Prvou poučkou politiky je nevšímať si prvú poučku ekonómie. Thomas Sowell