Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Hospodárska súťaž

V novom roku si účet prenesiete jednoduchšie

22.11.2015 | Hospodárska súťaž

 • Tlačiť
 • 1

Pred pár dňami prešiel v národnej rade návrh zákona o platobných službách a o zmene a doplnení niektorých ďalších zákonov o bankách, ktorý v prevažnej miere vychádza zo smernice európskeho parlamentu. Niektoré jeho časti sa v médiách už dosť spomínali ako napríklad základný bankový produkt za 0 alebo 3 eurá. Tieto nepovažujem za prosúťažné opatrenia a preto by som v tomto príspevku skôr upozornil na významné zjednodušenie prenosu bankového účtu a zvýšenie informovanosti o poplatkoch spojených s používaním bežného účtu, ktoré sa týmto návrhom prijalo tiež. Tieto dve veci majú potenciál rozhýbať konkurenciu medzi bankami.

Doteraz, ak ste si chceli preniesť bežný účet do inej banky, museli ste strpieť dlhý a komplikovaný proces, ktorý sa mohol natiahnuť až na 40 dní. Po novom roku to bude jednoduchšie a rýchlejšie. Celý proces by mal trvať maximálne 18 pracovných dní, pričom teraz banky budú môcť považovať za fyzickú osobu aj osobu, ktorá v čase prenosu zamestnáva menej ako desať osôb a ktorej ročný obrat alebo celková ročná bilančná hodnota nepresahuje 2 000 000 eur. Pri tomto procese nebudete musieť už ani informovať svojho zamestnávateľa, aby vám vašu mzdu posielal na iný účet (banka upovedomí o zmene čísla účtu so súhlasom klienta všetkých prispievateľov na platobný účet za posledných 13 mesiacov a prijímateľov inkasa). Takže stačí už len prísť do novej banky, požiadať o prenos a celý účet so všetkými inkasami a platobnými príkazmi sa bezplatne prenesie. V budúcnosti by sme chceli presadiť aj automatické presmerovanie platieb na nový účet po dobu 18 mesiacov po zmene účtu, čo by malo ešte viac zjednodušiť prenos.

Dnes viete len komplikovane zistiť koľko v skutočnosti platíte za používanie vášho bankového účtu. Po novom dostanete aspoň raz ročne bezplatne výpis poplatkov, kde budete mať možnosť zistiť prehľadne skutočné náklady spojené s používaním bankového účtu. Vo výpise bude musieť byť uvedený aj odkaz na webovú stránku s porovnaním poplatkov (porovnanie bude na webovej stránke Národnej banky Slovenska), kde si ľahko porovnáte vaše poplatky s ostatnými poskytovateľmi. Ak nájdete výhodnejšiu ponuku, môžete už ľahko zmeniť poskytovateľa.

Cieľom týchto vyššie spomenutých opatrení je podporiť konkurenčné prostredie, ale akokoľvek dobré opatrenia nebudú bez rozumného spotrebiteľa účinné. Preto by rozumný a nelenivý spotrebiteľ mal aspoň raz ročne zhodnotiť kvalitu a cenu ponúkaných služieb a v prípade nespokojnosti zmeniť poskytovateľa. Toto bude mať od nového roka omnoho jednoduchšie a svojím rozumným výberom môže významne prispieť ku konkurencii medzi bankami.

Ondrej Marušiak, hlavný ekonóm Protimonopolného úradu SR.

 • Tlačiť
 • 1

Hospodárska súťaž

Hospodárska súťaž
 • Počet článkov: 3
 • Priemerná čítanosť: 725
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Blog ekonómov Protimonopolného úradu SR o aktuálnych otázkach ekonomiky a politiky ochrany hospodárskej súťaže v SR a EÚ. Príspevky vyjadrujú výlučne názory autorov a nemusia byť nutne zhodné s postojom úradu.

Hospodárska súťaž

Hospodárska súťaž
 • Počet článkov: 3
 • Priemerná čítanosť: 725
 • Priemerná diskutovanosť: 0
 • RSS blogu

O blogu

Blog ekonómov Protimonopolného úradu SR o aktuálnych otázkach ekonomiky a politiky ochrany hospodárskej súťaže v SR a EÚ. Príspevky vyjadrujú výlučne názory autorov a nemusia byť nutne zhodné s postojom úradu.

Kalendár sa načítava...