Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Hana Petríková

Blíži sa zánik kreatívcov?

19.09.2016 | SAS slovensko

Pohľad na klienta nikdy nebude úplný, ak nedokážeme marketingové aktivity sledovať, merať, vyčísliť a personalizovať na základe dát z offline aj online sveta.

 • Tlačiť
 • 0

„Polovicu peňazí na reklamu miniem zbytočne, ale problém je že neviem, ktorá polovica to je.“ Výrok amerického obchodníka Johna Wanamakera, ktorý je niekedy označovaný za priekopníka marketingu, počul už asi každý.

Mohlo by sa zdať, že v dnešnom svete digitálnych médií a technológií, ktoré umožňujú identifikovať spotrebiteľov a sledovať obrazne povedané každý ich krok, je takéto mrhanie a ignorantstvo neospravedlniteľné. Pravda je však taká, že hoci výrok J. Wanamakera má vyše sto rokov, mnohí marketéri – najmä tí čo sa označujú ako kreatívci – ním neefektívnosť komunikačných aktivít ospravedlňujú doteraz.

Problém je, že vo väčších firmách na Slovensku nielenže chýba ucelený pohľad marketingu na zákazníka, ale všimla som si, že v nich začína byť aj rozkol medzi digitálnym marketingom a kreatívcami, ktorí vzájomne súperia, kto získa vo firme väčšie slovo a viac z rozpočtu. Vzhľadom k tomu, že svet je plný drahých kreatív, ktoré nezvýšili predaj ani nepodporili znalosť značky, tipujem, že v budúcnosti sa marketing viac sústredí na merateľnosť ako na kreativitu.

Zatiaľ prevládajú jednoduchšie metriky – traffic, interakcie na sociálnych sieťach a podobne. Ale kto vie dnes odmerať, koľko klientov reálne prišlo z webovej stránky (čiže nie koľko ich na webe nakúpilo)? A či klient, ktorý nákup na webe nedokončil, prišiel cez nejaký iný kanál, alebo sa už nevrátil? Dnes sa skrátka ešte stále nechávame unášať návštevnosťou, lajkami a statusmi, ako ukazovateľmi nášho marketingového úspechu, pričom nemáme ani hmlistú predstavu o dopade na predaj.

Pre takéto vyhodnotenie je nevyhnuté vedieť sa pozerať jednou optikou na online aj offline svet, čiže vidieť zákazníkov v obidvoch prostrediach jednotne. Slečna surfujúca na tablete, manažér ktorý si našiel chvíľku na návštevu webu medzi mítingami, tínedžer využívajúci sociálne siete a človek čo poslal mail, volal na call centrum, alebo práve navštívil pobočku, môže byť totiž jeden a ten istý existujúci alebo potenciálny zákazník.

Dnes sa firma potrebuje dopracovať k jednotnému ucelenému pohľadu na klienta a dosiahnuť, aby zákazník mal rovnako dobrú skúsenosť či už v podobe služby alebo osobnej a relevantnej komunikácie, bez ohľadu na to, akým spôsobom práve prichádza so značkou do styku.

Sledovateľnosť, merateľnosť, vyčísliteľnosť a personalizácia však nikdy nebudú poriadne, ak vzídu iba z toho čo zistím o klientovi na webe a nebudú obsahovať „offline“ dáta. Aká je slovenská realita? Nedávno jedna veľká komerčná inštitúrcia robila veľký tender pre online marketing a oddelenie pre online marketing sa vôbec nezladilo s časťou firmy, ktorá má na starosti priame kampane a kontaktovanie klientov. Zdá sa, že pre mnohé slovenské firmy sú to stále dva nesúvisiace svety.

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Hana Petríková

Hana Petríková
 • Počet článkov: 37
 • Priemerná čítanosť: 2403
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Hana Kvartová (rod. Petríková) - regionálna riaditeľka Central Europe and Adriatic softvérovej firmy SAS, odborníčka na CRM a biznis konzultantka.

Hana Petríková

Hana Petríková
 • Počet článkov: 37
 • Priemerná čítanosť: 2403
 • Priemerná diskutovanosť: 7
 • RSS blogu

O blogu

Hana Kvartová (rod. Petríková) - regionálna riaditeľka Central Europe and Adriatic softvérovej firmy SAS, odborníčka na CRM a biznis konzultantka.

Kalendár sa načítava...

Moje rubriky